pregleda

SHERMAN + TIGER PANZER dve knjige o tenkovima


Cena:
3.290 din
Želi ovaj predmet: 4
Stanje: Polovan bez oštećenja
Garancija: Ne
Isporuka: BEX
Pošta
DExpress
Post Express
Lično preuzimanje
Plaćanje: Tekući račun (pre slanja)
PostNet (pre slanja)
Ostalo (pre slanja)
Pouzećem
Lično
Grad: Novi Sad,
Novi Sad
Prodavac

H.C.E (5803)

PREMIUM član
Član je postao Premium jer:
- ima 100 jedinstvenih pozitivnih ocena od kupaca,
- tokom perioda od 6 meseci uplati minimum 20.000 dinara na svoj Limundo račun.

99,84% pozitivnih ocena

Pozitivne: 9668

  Pošalji poruku

Svi predmeti člana


Kupindo zaštita

Godina izdanja: Ostalo
ISBN: Ostalo
Jezik: Nemački
Autor: Strani
Oblast: Vojna istorija

Jako lepo očuvano
Unutra odlično

Bogato ilustrovano
Tekst na nemačkom




Tenkovi drugog svetskog rata

Panzer VI Tigar je bio njemački tenk koji se nalazio u upotrebi od 1942. do 1945. godine.


Njemački tenk Tigar zarobljen od strane Saveznika u Tunisu
Nastanak Uredi
Kako je bilo proteklo više od 7 godina od početka gradnje novog tenka, u svibnju 1941. godine Hitler izdaje naredbu za izgradnju novog njemačkog tenka koji je trebao naslijediti Panzer III i Panzer IV. Na Hitlerov rođendan 20. travnja 1942. godine tvrtke Porsche i Henschel su predstavile svoje prve prototipove. U srpnju iste godine prihvaćen je Henschelov model nakon čega počinje njegova proizvodnja pod imenom Panzer VI Tigar.

Ratno djelovanje Uredi
Vatreno krštenje ovaj je tenk imao u kasno ljeto 1942. godine kod Lenjingrada kada doživljava debakl zbog mehaničkih kvarova nastalih zbog potpunog izostanka testiranja. Puno je više uspjeha imao na zapadnom bojištu tijekom bitke za Tunis početkom 1943. godine kada izaziva užas među Amerikancima i Britancima. Izvještaji Saveznika govore o potpunoj nemoći savezničkih tenkova prema Tigru, odnosno da je potrebno 5 tenkova Sherman koji moraju u širini napasti Tigra kako bi jedan od njih došao dovoljno blizu i možda ga uništio. Iz takvih napada u najboljem se slučaju vraćao samo jedan Sherman.

Na istočnom bojištu ostao je zapisan događaj u kojem je jedan Tigar napao pedesetak tenkova T-34 i uništio ih više od dvadeset, vrativši se u bazu nakon što je ispucao streljivo. Crvena armija smatrala je da Tigra ponekad može uništiti T-34 (ovisno o tome u koji ga dio pogodi) pucajući iz najveće blizine ili klasičnim kamikaza napadom tijekom kojeg se T-34 zabijao u Tigra samo da bi ubrzo oba izgorjela.

Oprema Uredi
Osnovna zamisao proizvodnje ovog oklopnog ratnog stroja bila je u kupolu postaviti proslavljeni njemački protutenkovski i protuzračni top od 88 mm. Kako se s razvojem započelo prije pojave sovjetskih T-34 tenk je imao ravan oklop, za razliku od Panzera V, što je bilo nadoknađeno debljinom oklopa od 100 mm. Top je uništavao pogođene ciljeve na udaljenosti od 2 km tako da mu se protivnik nije uspijevao približiti dovoljno da bi ga uništio.

Zbog skupoće izgradnje Panzera VI koji je težio 56 tona napravljeno je manje od 1400 primjeraka, što je samo 25% od ukupne proizvodnje Panzera V koji se počeo proizvoditi 6 mjeseci kasnije. Taj problem ipak nije spriječio Njemačku da u još kasnijoj fazi rata započne s izgradnjom još težeg nasljednika, Panzera VIb Kraljevskog tigra.

Crvena armija nije htjela koristiti zarobljene primjerke ovoga tenka zbog njegovih stalnih mehaničkih problema.

Prenamjene Uredi
Ferdinand/Elefant

Prva prenamjena upotrebljavana u borbi je bio lovac tenkova Ferdinand kasnije preimenovan Elefant (slon) za čiju osnovu su poslužilo 90 šasija koje je napravio Porsche za slučaj spore proizvodnje Henschelove varijante. Odlučeno je da se na stražnji dio tenka ugradi fiksna kupola s poboljšanim topom od 88 mm PaK 43/2 L/71, prednji okolop je povećan sa 100 na 200mm.

Na prvi proizvedenim inačicama napravljen je banalni propust i nije ugrađena standarna strojnica 7,9mm za zaštitu od pješaštva. Taj propust se pokazao kobnim u bitci kod Kurska gdje je sovjetsko pješaštvo s lakoćom prilazilo metalnom čudovištu i uništavalo ga molotovljevim koktelima i drugim priručnim sredstvima - u očajnoj samoobrani posade su čak pucale strojnicom kroz cijev topa.

O učinkovosti protiv neprijateljskog oklopa najbolje govori podatak da je jedna bojna za vrijeme bitke kod Kurska uništila 320 sovjetskih tenkova uz gubitak 13 Ferdinanda. Puno više Ferdinanda je izgubljeno uslijed mehaničkih kvarova, a nekoliko se čak i zapalilo zbog curenja goriva.

Sturmpanzer VI

Napravljeno je samo 18 ovih jurišnih topova na šasijama oštećenih Tigrova. Za naoružanje je izabran pomorski minobacač od 380mm SturmMörser RW61 L/5.4. Potreba za ovakim oružjem se pojavila nakon stravičnih gubitaka njemačkog pješaštva u Staljingradu gdje tadašnji njemački tenkovi i jurišni topovi nisu bili u stanju pružiti dovoljno jaku vatrenu podršku koja bi neutralizirali sovjetska uporišta. Oklop je povećan na 150mm, a masa vozila se popela na 68 tona. S obzirom da u trenutku njihovog ulaska u upotrebu njemačka vojska je bila u defanzivi nisu vidjeli previše akcije, dva su učestvovala u gušenju Varšavskog ustanka, a sedam je korišteno u Ardenima.

Bergetiger

Ovaj pokušaj prenamjene kako bi se dobio Tigar koji može izvući drugog ostećenog Tigra se pokazao kao neuspješan.

M4 Šerman (engl. M4 Sherman) je bio američki srednji tenk i glavni američki tenk tokom Drugog svetskog rata.

M4 Šerman
{{{opis_slike}}}

Osnovne karakteristike
Zemlja porekla
SAD
Namena
srednji tenk
Brzina na putu
48 km/h
Doseg
240 km km
Dimenzije i masa
Dužina
5,92 m
Širina
2,62 m
Visina
2,74 m
Težina
29,7 t
Oprema
Glavno naoružanje
top 75 mm M3 76.2 mm
Sporedno naoružanje
mitraljez .50 Browning M2 (12.7 mm)
dva mitraljeza .30 Browning M1919 (7.62 mm)
Oklop
51/38/38 mm
Vešanje
lisnate opruge
Posada
Posada
zapovednik, tobdžija, vozač, radista, punilac
Razvoj Uredi

Osnova ovoga tenka je dizajn njegovog prethodnika M3 Li, čije su performanse procenjene nezadovoljavajućim početkom Drugog svetskog rata. Jedina konkretna razlika između ova dva tenka je bila upotreba dva topa u M3 Liju, što se pokazalo kao nepraktično rešenje koje je zamenjeno klasičnom kupolom kakvu su imali svi tada moderni tenkovi. To na kraju nije otklonilo sve greške dizajna, koje se mogu najbolje uočiti ako se uporedi slika Pancer III tenka ili Pancer IV tenka s Šermanom. To je jednostavno bio previsok tenk, što kao posledicu ima njegovo rano otkrivanje pozicije u sukobu s protivnikom.

Pozitivna strana Šermanovog dizajna je bila mogućnost njegove proizvodnje u fabrikama M3 tenkova, čime se uštedelo mnogo vremena koje bi bilo izgubljeno u gradnji novih fabrika ili prenameni starih. Prvi primerci ovog tenka su tako izašli iz fabrika već u februaru 1942.

Oprema Uredi

Osnovno naoružanje ovog tenka je činio top M2 kalibra 75 mm, zahvaljujući kojem se Šerman mogao bez problema nositi s oklopom tenkova Pancer III i Pancer IV na zadovoljavajućoj udaljenosti, dok je protiv teških nemačkih tenkova Pancer VI imao šanse samo u bliskoj borbi i to ako bi dejstvovao po neprijateljskom zadnjem ili bočnom oklopu. U septembru 1940. godine, američka armija je zatražila da se u Šerman ugradi top sa većom početnom brzinom zrna. Prenaoružavanje Šermana sa novim topom istog kalibra ali sa dužom cevi, koji je dobio oznaku M3 i koji je imao početnu brzinu zrna od 619 m/s, počelo je u junu 1941. Novi top je u svom bojevom kompletu imao protivoklopno zrno i bio je bolje prilagođen za tenkovsku upotrebu, tj. bio je žiroskopski stabilizovan i imao je veću elevaciju.[1]

Konstrukcijska greška Šermana je bila njegova laka zapaljivost u slučaju da bilo kakav projektil uspe i u najmanjoj meri da probije oklop. Iz tog razloga prvobitni oklop od 50 mm je uvećan na 75 mm, ali to nije bilo dovoljno, tako da su pred kraj rata posade tenkova povećavale oklopnu zaštitu tako što su na prednje i bočne strane tenka postavljale vreće sa peskom, balvane, oklopne ploče sa drugih vozila, pa čak i beton. Posebna verzija `Džambo` razvijena je s dodatnim oklopom kako bi predvodila oklopne kolone i služila kao mamac za protivoklopne topove.

Glavna prednost Šermana prema nemačkim tenkovima bila jednostavnost održavanja i mehanička pouzdanost, što nije bilo slučaj sa tenkovima tipa Panter i Tigar, a pogotovo Tigar II, kod kojih je veliki broj morao biti napušten zbog kvarova i uništen zbog nemogućnosti popravke ili izvlačenja.

Naslednik ovog tenka, koji je trebalo da ukloni većinu njegovih nedostatka izlazi tek krajem rata pod imenom M26 Peršing.

Operativna istorija Uredi


M4 Šerman na bojištu u Evropi
Početno oduševljenje Amerikanaca i Britanaca pojavom ovog tenka, koji u vreme svog izlaska iz fabrika predstavljao značajno poboljšanje prethodnih modela, splasnulo je odmah po izlasku na bojno polje. Realno očekivanje od novog modela svakog tenka koji se prvi put pojavljuje na bojištu je da on bude bolji od najmodernijih protivničkih modela, izjalovilo se već u njegovoj prvoj bici 1942. godine, kada su ga Britanci koristili protiv Nemačke kod El Alamejna. Već tada je postalo primetno da je Šerman bolji od svih italijanskih tenkova i Pancer III tenka, dok je pri susretu s tenkom Panzer IV uglavnom je bilo presudno iskustvo posade, u čemu su Nemci nakon tri godine rata imali veliku prednost.

Zbog lake zapaljivosti američki vojnici su Šermanu koji je bio njihov glavni tenk dali nadimak „Upaljač“ po tada popularnoj reklami za upaljač koja je glasila: „Upali iz prve prvi i svaki sledeći put“. Nemci su mu dali nadimak „Peć za Tomija“. Istiniti nadimak s kojim bi se obe strane složile je onaj koji se počeo upotrebljavati nakon rata. On glasi „Smrtonosna klopka“.

Razlog za to je bila njegova greška u konstrukciji koja bi dovodila do zapaljenja municije koja nije bila zaštićena u mokrim magacinima (magacini za municiju okruženi vodom), što je rezultovalo zapaljenjem 60% pogođenih tenkova. S uvođenjem mokrih magacina taj broj pada na samo 10%, ali zbog odluke da se radi lakše logistike u tenkove stavlja dodatna municija izvan mokrih magacina, postotak ponovno raste.

Za realni prikaz efikasnosti M4 Šermana u bici najbolje nam mogu poslužiti javnosti dostupni podaci američke 3. oklopne divizije. Početni broj tenkova Šerman s kojima ova jedinica dolazi 1944. godine u Evropu je 232. Tokom razdoblja kraćeg od deset meseci njoj je potpuno uništeno 648 tenka, dok je još 700 Šermana bilo nakratko izbačeno iz borbe i poslato u pozadinu na popravke.[2] To znači da je u proseku svaki od 232 početna Šermana bio potpuno ili delimično uništen više od 6 puta u tako kratkom vremenskom razdoblju, kada su Amerikanci imali potpunu vazdušnu kontrolu bojnog polja. Još jedan od uzroka katastrofalnih rezultata ovih tenkova je bila neobučenost posade; vojnici su često sa jednim danom obuke upravljanja tenkom slati u borbu.

Upotreba nakon rata Uredi
Pobedom u Drugom svetskom ratu SAD su ostvarile opštu dominaciju na svetskom tržištu, pa tako i u tenkovima. Posledica toga je da se ovaj neuspešni tenk našao u oružanim snagama svih nekomunističkih država, te i u zemljama koje su SAD podupirale posle Drugog svetskog rata kao što je Jugoslavija tokom perioda sukoba sa Informbiroom. Upotreba ovih tenkova je trajala sve do 1989. godine, kada Čile povlači poslednje Šermane iz svog arsenala.

Varijante Uredi

Zbog velikog broja ovih tenkova od njega je napravljen i veliki broj promena koje u stvarnosti nisu bile ništa drugo nego opcije prikačene na standardni tenk, tako da se to samo se sebi ne može nazvati verzijom. Primer toga je bio tenk koji, kako se kreće, udara lancima po zemlji ispred sebe da aktivira mine i slično.

Jedina konkretna verzija ovog tenka je bio protivtenkovsko oklopno vozilo M10, koje je koristilo efikasniji 76 mm (3 inča) top od Šermana. Za razliku od Nemačke, SAD su tokom ovog rata proizvodile protivtenkovska vozila s kupolom, tako da stvarne razlike između M10 i klasičnih tenkova nema.

Nakon što se top od 76 mm pokazao nedovoljnim, napravljena je nova kupola s topom od 90 mm, vozilo je dobilo oznaku M36.

M4A3E2 `Džambo` Uredi

M4A3E2 `Džambo`
Predviđajući da će, tokom operacija u Nemačkoj, američke jedinice morati da razbijaju snažna i dobro utvrđena neprijateljska uporišta, uključujući i Zigfridovu liniju koja je čuvala zapadne granice nacističke Nemačke, američka vojska je ispitivala prototip teškog probojnog tenka T 14. Kako prototip nije pokazao zadovoljavajuće rezultate, odlučeno je da se ovaj zadatak poveri specijalno modifikovanoj verziji tenka M4 Šerman.

Za modifikaciju je izabran model M4A3, sa novim oklopnim telom kod kojeg je prednja oklopna ploča bila iskošena pod uglom od 47°. Modifikacija tenka izvršena je tako što su na prednje i bočne strane tela zavarene čelične ploče debljine 38 mm, čime je debljina prednjeg oklopa povećana na 100 mm, a bočnog na 76 mm. U tenk je ugrađena potpuno nova kupola sa prednjim oklopom debljine 76 mm, koji je dodatno ojačan blendom topa debljine 177 mm. Bočni oklop kupole bio je 152 mm debeo, a zadnji oklop kupole je bio debljine 63 mm. Na krov kupole navarena je čelična ploča debljine 25 mm. Zbog dodatne oklopne zaštite, masa tenka porasla je na 42 tone, a brzina tenka je opala na 35 km/h na putu. Od naoružanja je zadržan top M3 kalibra 75 mm.

Džambo je bio izuzetno otporan na neprijateljsku vatru. Nemački tenkovi Pancer IV, mogli su da ga izbace iz stroja samo sa malih rastojanja i to ako su koristili malobrojne probojne granate velike brzine, koje su imale jezgro od tungstena. Zbog velike debljine oklopa, čak ni Panteri nisu mogli da ga unište sa većih razdaljina.

Zbog dobre oklopne zaštite M4A3E2 Džambo su najčešće predvodili oklopne kolone na maršu, sa zadatkom da na sebe privuku vatru nemačke protivoklopne artiljerije i tako je primoraju da otkrije svoje položaje.[3]

T34 Kaliope Uredi
Detaljnije: T34 Kaliope
Korisnici Uredi

Saznajte više
Ovaj odeljak treba proširiti.
SAD
Ujedinjeno Kraljevstvo
SSSR
SFRJ
Čile

Skuplje knjige možete platiti na rate.

International shipping
Paypal only
(Države Balkana: Uplata može i preko pošte ili Western Union-a)

1 euro = 117.5 din

For international buyers please see instructions below:
To buy an item: Click on the red button KUPI ODMAH
Količina: 1 / Isporuka: Pošta / Plaćanje: Tekući račun
To confirm the purchase click on the orange button: Potvrdi kupovinu (After that we will send our paypal details)
To message us for more information: Click on the blue button POŠALJI PORUKU
To see overview of all our items: Click on Svi predmeti člana

Ako je aktivirana opcija besplatna dostava, ona se odnosi samo na slanje kao preporučena tiskovina ili cc paket na teritoriji Srbije.

Poštarina za knjige je u proseku 133-200 dinara, u slučaju da izaberete opciju plaćanje pre slanja i slanje preko pošte. Postexpress i kurirske službe su skuplje ali imaju opciju plaćanja pouzećem. Ako nije stavljena opcija da je moguće slanje i nekom drugom kurirskom službom pored postexpressa, slobodno kupite knjigu pa nam u poruci napišite koja kurirska služba vam odgovara.

Ukoliko još uvek nemate bar 10 pozitivnih ocena, zbog nekoliko neprijatnih iskustava, molili bi vas da nam uplatite cenu kupljenog predmeta unapred.

Novi Sad lično preuzimanje ili svaki dan ili jednom nedeljno zavisno od lokacije prodatog predmeta.

Našu kompletnu ponudu možete videti preko linka
https://www.kupindo.com/Clan/H.C.E/SpisakPredmeta
Ukoliko tražite još neki naslov koji ne možete da nađete pošaljite nam poruku možda ga imamo u magacinu.
Pogledajte i našu ponudu na limundu https://www.limundo.com/Clan/H.C.E/SpisakAukcija
Slobodno pitajte šta vas zanima preko poruka. Preuzimanje moguce u Novom Sadu i Sremskoj Mitrovici uz prethodni dogovor. (Većina knjiga je u Sremskoj Mitrovici, manji broj u Novom Sadu, tako da se najavite nekoliko dana ranije u slucaju ličnog preuzimanja, da bi knjige bile donete, a ako Vam hitno treba neka knjiga za danas ili sutra, obavezno proverite prvo preko poruke da li je u magacinu da ne bi doslo do neprijatnosti). U krajnjem slučaju mogu biti poslate i poštom u Novi Sad i stižu za jedan dan.

U Novom Sadu lično preuzimanje na Grbavici na našoj adresi ili u okolini po dogovoru. Dostava na kućnu adresu u Novom Sadu putem kurira 350 dinara.
Slanje nakon uplate na račun u Erste banci (ukoliko ne želite da plaćate po preuzimanju). Poštarina za jednu knjigu, zavisno od njene težine, može biti od 133-200 din. Slanje vise knjiga u paketu težem od 2 kg 250-400 din. Za cene postexpressa ili drugih službi se možete informisati na njihovim sajtovima.
http://www.postexpress.rs/struktura/lat/cenovnik/cenovnik-unutrasnji-saobracaj.asp

INOSTRANSTVO: Šaljem po dogovoru, ili po vašim prijateljima/rodbini ili poštom. U Beč idem jednom godišnje pa ako se podudare termini knjige mogu doneti lično. Skuplje pakete mogu poslati i po nekom autobusu, molim vas ne tražite mi da šaljem autobusima knjige manje vrednosti jer mi odlazak na autobusku stanicu i čekanje prevoza pravi veći problem nego što bi koštala poštarina za slanje kao mali paket preko pošte.

Ukoliko kupujete više od jedne knjige javite se porukom možda Vam mogu dati određeni popust na neke naslove.

Sve knjige su detaljno uslikane, ako Vas još nešto interesuje slobodno pitajte porukom. Reklamacije primamo samo ukoliko nam prvo pošaljete knjigu nazad da vidim u čemu je problem pa nakon toga vraćamo novac. Jednom smo prevareni od strane člana koji nam je vratio potpuno drugu knjigu od one koju smo mu mi poslali, tako da više ne vraćamo novac pre nego što vidimo da li se radi o našoj knjizi.
Ukoliko Vam neka pošiljka ne stigne za dva ili tri dana, odmah nas kontaktirajte za broj pošiljke kako bi videli u čemu je problem. Ne čekajte da prođe više vremena, pogotovo ako ste iz inostranstva, jer nakon određenog vremena pošiljke se vraćaju pošiljaocu, tako da bi morali da platimo troškove povratka i ponovnog slanja. Potvrde o slanju čuvamo do 10 dana. U 99% slučajeva sve prolazi glatko, ali nikad se ne zna.

Ukoliko uvažimo vašu reklamaciju ne snosimo troškove poštarine, osim kada je očigledno naša greška u pitanju.

Predmet: 67987389
Jako lepo očuvano
Unutra odlično

Bogato ilustrovano
Tekst na nemačkom




Tenkovi drugog svetskog rata

Panzer VI Tigar je bio njemački tenk koji se nalazio u upotrebi od 1942. do 1945. godine.


Njemački tenk Tigar zarobljen od strane Saveznika u Tunisu
Nastanak Uredi
Kako je bilo proteklo više od 7 godina od početka gradnje novog tenka, u svibnju 1941. godine Hitler izdaje naredbu za izgradnju novog njemačkog tenka koji je trebao naslijediti Panzer III i Panzer IV. Na Hitlerov rođendan 20. travnja 1942. godine tvrtke Porsche i Henschel su predstavile svoje prve prototipove. U srpnju iste godine prihvaćen je Henschelov model nakon čega počinje njegova proizvodnja pod imenom Panzer VI Tigar.

Ratno djelovanje Uredi
Vatreno krštenje ovaj je tenk imao u kasno ljeto 1942. godine kod Lenjingrada kada doživljava debakl zbog mehaničkih kvarova nastalih zbog potpunog izostanka testiranja. Puno je više uspjeha imao na zapadnom bojištu tijekom bitke za Tunis početkom 1943. godine kada izaziva užas među Amerikancima i Britancima. Izvještaji Saveznika govore o potpunoj nemoći savezničkih tenkova prema Tigru, odnosno da je potrebno 5 tenkova Sherman koji moraju u širini napasti Tigra kako bi jedan od njih došao dovoljno blizu i možda ga uništio. Iz takvih napada u najboljem se slučaju vraćao samo jedan Sherman.

Na istočnom bojištu ostao je zapisan događaj u kojem je jedan Tigar napao pedesetak tenkova T-34 i uništio ih više od dvadeset, vrativši se u bazu nakon što je ispucao streljivo. Crvena armija smatrala je da Tigra ponekad može uništiti T-34 (ovisno o tome u koji ga dio pogodi) pucajući iz najveće blizine ili klasičnim kamikaza napadom tijekom kojeg se T-34 zabijao u Tigra samo da bi ubrzo oba izgorjela.

Oprema Uredi
Osnovna zamisao proizvodnje ovog oklopnog ratnog stroja bila je u kupolu postaviti proslavljeni njemački protutenkovski i protuzračni top od 88 mm. Kako se s razvojem započelo prije pojave sovjetskih T-34 tenk je imao ravan oklop, za razliku od Panzera V, što je bilo nadoknađeno debljinom oklopa od 100 mm. Top je uništavao pogođene ciljeve na udaljenosti od 2 km tako da mu se protivnik nije uspijevao približiti dovoljno da bi ga uništio.

Zbog skupoće izgradnje Panzera VI koji je težio 56 tona napravljeno je manje od 1400 primjeraka, što je samo 25% od ukupne proizvodnje Panzera V koji se počeo proizvoditi 6 mjeseci kasnije. Taj problem ipak nije spriječio Njemačku da u još kasnijoj fazi rata započne s izgradnjom još težeg nasljednika, Panzera VIb Kraljevskog tigra.

Crvena armija nije htjela koristiti zarobljene primjerke ovoga tenka zbog njegovih stalnih mehaničkih problema.

Prenamjene Uredi
Ferdinand/Elefant

Prva prenamjena upotrebljavana u borbi je bio lovac tenkova Ferdinand kasnije preimenovan Elefant (slon) za čiju osnovu su poslužilo 90 šasija koje je napravio Porsche za slučaj spore proizvodnje Henschelove varijante. Odlučeno je da se na stražnji dio tenka ugradi fiksna kupola s poboljšanim topom od 88 mm PaK 43/2 L/71, prednji okolop je povećan sa 100 na 200mm.

Na prvi proizvedenim inačicama napravljen je banalni propust i nije ugrađena standarna strojnica 7,9mm za zaštitu od pješaštva. Taj propust se pokazao kobnim u bitci kod Kurska gdje je sovjetsko pješaštvo s lakoćom prilazilo metalnom čudovištu i uništavalo ga molotovljevim koktelima i drugim priručnim sredstvima - u očajnoj samoobrani posade su čak pucale strojnicom kroz cijev topa.

O učinkovosti protiv neprijateljskog oklopa najbolje govori podatak da je jedna bojna za vrijeme bitke kod Kurska uništila 320 sovjetskih tenkova uz gubitak 13 Ferdinanda. Puno više Ferdinanda je izgubljeno uslijed mehaničkih kvarova, a nekoliko se čak i zapalilo zbog curenja goriva.

Sturmpanzer VI

Napravljeno je samo 18 ovih jurišnih topova na šasijama oštećenih Tigrova. Za naoružanje je izabran pomorski minobacač od 380mm SturmMörser RW61 L/5.4. Potreba za ovakim oružjem se pojavila nakon stravičnih gubitaka njemačkog pješaštva u Staljingradu gdje tadašnji njemački tenkovi i jurišni topovi nisu bili u stanju pružiti dovoljno jaku vatrenu podršku koja bi neutralizirali sovjetska uporišta. Oklop je povećan na 150mm, a masa vozila se popela na 68 tona. S obzirom da u trenutku njihovog ulaska u upotrebu njemačka vojska je bila u defanzivi nisu vidjeli previše akcije, dva su učestvovala u gušenju Varšavskog ustanka, a sedam je korišteno u Ardenima.

Bergetiger

Ovaj pokušaj prenamjene kako bi se dobio Tigar koji može izvući drugog ostećenog Tigra se pokazao kao neuspješan.

M4 Šerman (engl. M4 Sherman) je bio američki srednji tenk i glavni američki tenk tokom Drugog svetskog rata.

M4 Šerman
{{{opis_slike}}}

Osnovne karakteristike
Zemlja porekla
SAD
Namena
srednji tenk
Brzina na putu
48 km/h
Doseg
240 km km
Dimenzije i masa
Dužina
5,92 m
Širina
2,62 m
Visina
2,74 m
Težina
29,7 t
Oprema
Glavno naoružanje
top 75 mm M3 76.2 mm
Sporedno naoružanje
mitraljez .50 Browning M2 (12.7 mm)
dva mitraljeza .30 Browning M1919 (7.62 mm)
Oklop
51/38/38 mm
Vešanje
lisnate opruge
Posada
Posada
zapovednik, tobdžija, vozač, radista, punilac
Razvoj Uredi

Osnova ovoga tenka je dizajn njegovog prethodnika M3 Li, čije su performanse procenjene nezadovoljavajućim početkom Drugog svetskog rata. Jedina konkretna razlika između ova dva tenka je bila upotreba dva topa u M3 Liju, što se pokazalo kao nepraktično rešenje koje je zamenjeno klasičnom kupolom kakvu su imali svi tada moderni tenkovi. To na kraju nije otklonilo sve greške dizajna, koje se mogu najbolje uočiti ako se uporedi slika Pancer III tenka ili Pancer IV tenka s Šermanom. To je jednostavno bio previsok tenk, što kao posledicu ima njegovo rano otkrivanje pozicije u sukobu s protivnikom.

Pozitivna strana Šermanovog dizajna je bila mogućnost njegove proizvodnje u fabrikama M3 tenkova, čime se uštedelo mnogo vremena koje bi bilo izgubljeno u gradnji novih fabrika ili prenameni starih. Prvi primerci ovog tenka su tako izašli iz fabrika već u februaru 1942.

Oprema Uredi

Osnovno naoružanje ovog tenka je činio top M2 kalibra 75 mm, zahvaljujući kojem se Šerman mogao bez problema nositi s oklopom tenkova Pancer III i Pancer IV na zadovoljavajućoj udaljenosti, dok je protiv teških nemačkih tenkova Pancer VI imao šanse samo u bliskoj borbi i to ako bi dejstvovao po neprijateljskom zadnjem ili bočnom oklopu. U septembru 1940. godine, američka armija je zatražila da se u Šerman ugradi top sa većom početnom brzinom zrna. Prenaoružavanje Šermana sa novim topom istog kalibra ali sa dužom cevi, koji je dobio oznaku M3 i koji je imao početnu brzinu zrna od 619 m/s, počelo je u junu 1941. Novi top je u svom bojevom kompletu imao protivoklopno zrno i bio je bolje prilagođen za tenkovsku upotrebu, tj. bio je žiroskopski stabilizovan i imao je veću elevaciju.[1]

Konstrukcijska greška Šermana je bila njegova laka zapaljivost u slučaju da bilo kakav projektil uspe i u najmanjoj meri da probije oklop. Iz tog razloga prvobitni oklop od 50 mm je uvećan na 75 mm, ali to nije bilo dovoljno, tako da su pred kraj rata posade tenkova povećavale oklopnu zaštitu tako što su na prednje i bočne strane tenka postavljale vreće sa peskom, balvane, oklopne ploče sa drugih vozila, pa čak i beton. Posebna verzija `Džambo` razvijena je s dodatnim oklopom kako bi predvodila oklopne kolone i služila kao mamac za protivoklopne topove.

Glavna prednost Šermana prema nemačkim tenkovima bila jednostavnost održavanja i mehanička pouzdanost, što nije bilo slučaj sa tenkovima tipa Panter i Tigar, a pogotovo Tigar II, kod kojih je veliki broj morao biti napušten zbog kvarova i uništen zbog nemogućnosti popravke ili izvlačenja.

Naslednik ovog tenka, koji je trebalo da ukloni većinu njegovih nedostatka izlazi tek krajem rata pod imenom M26 Peršing.

Operativna istorija Uredi


M4 Šerman na bojištu u Evropi
Početno oduševljenje Amerikanaca i Britanaca pojavom ovog tenka, koji u vreme svog izlaska iz fabrika predstavljao značajno poboljšanje prethodnih modela, splasnulo je odmah po izlasku na bojno polje. Realno očekivanje od novog modela svakog tenka koji se prvi put pojavljuje na bojištu je da on bude bolji od najmodernijih protivničkih modela, izjalovilo se već u njegovoj prvoj bici 1942. godine, kada su ga Britanci koristili protiv Nemačke kod El Alamejna. Već tada je postalo primetno da je Šerman bolji od svih italijanskih tenkova i Pancer III tenka, dok je pri susretu s tenkom Panzer IV uglavnom je bilo presudno iskustvo posade, u čemu su Nemci nakon tri godine rata imali veliku prednost.

Zbog lake zapaljivosti američki vojnici su Šermanu koji je bio njihov glavni tenk dali nadimak „Upaljač“ po tada popularnoj reklami za upaljač koja je glasila: „Upali iz prve prvi i svaki sledeći put“. Nemci su mu dali nadimak „Peć za Tomija“. Istiniti nadimak s kojim bi se obe strane složile je onaj koji se počeo upotrebljavati nakon rata. On glasi „Smrtonosna klopka“.

Razlog za to je bila njegova greška u konstrukciji koja bi dovodila do zapaljenja municije koja nije bila zaštićena u mokrim magacinima (magacini za municiju okruženi vodom), što je rezultovalo zapaljenjem 60% pogođenih tenkova. S uvođenjem mokrih magacina taj broj pada na samo 10%, ali zbog odluke da se radi lakše logistike u tenkove stavlja dodatna municija izvan mokrih magacina, postotak ponovno raste.

Za realni prikaz efikasnosti M4 Šermana u bici najbolje nam mogu poslužiti javnosti dostupni podaci američke 3. oklopne divizije. Početni broj tenkova Šerman s kojima ova jedinica dolazi 1944. godine u Evropu je 232. Tokom razdoblja kraćeg od deset meseci njoj je potpuno uništeno 648 tenka, dok je još 700 Šermana bilo nakratko izbačeno iz borbe i poslato u pozadinu na popravke.[2] To znači da je u proseku svaki od 232 početna Šermana bio potpuno ili delimično uništen više od 6 puta u tako kratkom vremenskom razdoblju, kada su Amerikanci imali potpunu vazdušnu kontrolu bojnog polja. Još jedan od uzroka katastrofalnih rezultata ovih tenkova je bila neobučenost posade; vojnici su često sa jednim danom obuke upravljanja tenkom slati u borbu.

Upotreba nakon rata Uredi
Pobedom u Drugom svetskom ratu SAD su ostvarile opštu dominaciju na svetskom tržištu, pa tako i u tenkovima. Posledica toga je da se ovaj neuspešni tenk našao u oružanim snagama svih nekomunističkih država, te i u zemljama koje su SAD podupirale posle Drugog svetskog rata kao što je Jugoslavija tokom perioda sukoba sa Informbiroom. Upotreba ovih tenkova je trajala sve do 1989. godine, kada Čile povlači poslednje Šermane iz svog arsenala.

Varijante Uredi

Zbog velikog broja ovih tenkova od njega je napravljen i veliki broj promena koje u stvarnosti nisu bile ništa drugo nego opcije prikačene na standardni tenk, tako da se to samo se sebi ne može nazvati verzijom. Primer toga je bio tenk koji, kako se kreće, udara lancima po zemlji ispred sebe da aktivira mine i slično.

Jedina konkretna verzija ovog tenka je bio protivtenkovsko oklopno vozilo M10, koje je koristilo efikasniji 76 mm (3 inča) top od Šermana. Za razliku od Nemačke, SAD su tokom ovog rata proizvodile protivtenkovska vozila s kupolom, tako da stvarne razlike između M10 i klasičnih tenkova nema.

Nakon što se top od 76 mm pokazao nedovoljnim, napravljena je nova kupola s topom od 90 mm, vozilo je dobilo oznaku M36.

M4A3E2 `Džambo` Uredi

M4A3E2 `Džambo`
Predviđajući da će, tokom operacija u Nemačkoj, američke jedinice morati da razbijaju snažna i dobro utvrđena neprijateljska uporišta, uključujući i Zigfridovu liniju koja je čuvala zapadne granice nacističke Nemačke, američka vojska je ispitivala prototip teškog probojnog tenka T 14. Kako prototip nije pokazao zadovoljavajuće rezultate, odlučeno je da se ovaj zadatak poveri specijalno modifikovanoj verziji tenka M4 Šerman.

Za modifikaciju je izabran model M4A3, sa novim oklopnim telom kod kojeg je prednja oklopna ploča bila iskošena pod uglom od 47°. Modifikacija tenka izvršena je tako što su na prednje i bočne strane tela zavarene čelične ploče debljine 38 mm, čime je debljina prednjeg oklopa povećana na 100 mm, a bočnog na 76 mm. U tenk je ugrađena potpuno nova kupola sa prednjim oklopom debljine 76 mm, koji je dodatno ojačan blendom topa debljine 177 mm. Bočni oklop kupole bio je 152 mm debeo, a zadnji oklop kupole je bio debljine 63 mm. Na krov kupole navarena je čelična ploča debljine 25 mm. Zbog dodatne oklopne zaštite, masa tenka porasla je na 42 tone, a brzina tenka je opala na 35 km/h na putu. Od naoružanja je zadržan top M3 kalibra 75 mm.

Džambo je bio izuzetno otporan na neprijateljsku vatru. Nemački tenkovi Pancer IV, mogli su da ga izbace iz stroja samo sa malih rastojanja i to ako su koristili malobrojne probojne granate velike brzine, koje su imale jezgro od tungstena. Zbog velike debljine oklopa, čak ni Panteri nisu mogli da ga unište sa većih razdaljina.

Zbog dobre oklopne zaštite M4A3E2 Džambo su najčešće predvodili oklopne kolone na maršu, sa zadatkom da na sebe privuku vatru nemačke protivoklopne artiljerije i tako je primoraju da otkrije svoje položaje.[3]

T34 Kaliope Uredi
Detaljnije: T34 Kaliope
Korisnici Uredi

Saznajte više
Ovaj odeljak treba proširiti.
SAD
Ujedinjeno Kraljevstvo
SSSR
SFRJ
Čile
67987389 SHERMAN + TIGER PANZER dve knjige o tenkovima

LimundoGrad koristi kolačiće u statističke i marketinške svrhe. Nastavkom korišćenja sajta smatramo da ste pristali na upotrebu kolačića. Više informacija.