Cena: |
Stanje: | Polovan bez oštećenja |
Garancija: | Ne |
Isporuka: | Pošta CC paket (Pošta) Post Express Lično preuzimanje |
Plaćanje: | Tekući račun (pre slanja) Lično |
Grad: |
Kraljevo, Kraljevo |
Godina izdanja: 2024
ISBN: 978-86-915797-3-9
Autor: Domaći
Oblast: Pozorište
Jezik: Srpski
Izdavač: Kraljevačko pozorište, Kraljevo
Povez: tvrd sa omotom
Broj strana: 600
Bogato ilustrovano.
Odlično očuvana.
Nemoguće je posmatrati pozorište izolovano od svih drugih, društveno-političkih i ideoloških okolnosti koje su se smenjivale kroz sve te decenije. Zato ovo jeste vrlo sadržajna monografija u kojoj je obuhvaćen razvoj grada od 1900. godine, kada se pojavilo prvo putujuće pozorište u Kraljevu – „Sloga” (radilo je do 1906. godine), preko pozorišta koja su postojala u međuratnom periodu i pozorišta koje je radilo za vreme II svetskog rata. To je pomenuto u uvodnom delu, a kasnije je akcenat stavljen na period razvoja pozorišta, od amaterskog, pri Kulturno-umetničkom društvu „Abrašević”, koje je iznedrilo prvo profesionalno pozorište. Ono je radilo sedam sezona, od 1949. do 1956. Tradiciju je nastavilo amatersko pozorište koje je radilo kao profesionalno i na kraju, od 2001. godine Kraljevo ima profesionalno pozorište koje je, zaista, poslednjih pet sezona dostiglo svoj maksimum, jer je osvojena 21 nagrada na domaćim i na međunarodnim festivalima, od kojih je jedna nagrada i Sterijina.
Mirjani Savić u izradi monografije pomagali su mnogi glumci i ostali sadašnji i bivši poslenici Kraljevačkog pozorišta, ali je ona istakla da najviše ceni doprinos najstarijeg među njima – Mileta Cvijovića.
– Od 1965. godine do danas, smem da potpišem, pamtim sve: sva dešavanja koja su bila u pozorištu ostala su mi u sećanju i od srca sam pomagao da ova monografija bude napisana tačno, jer je to najbitnije. Mnogo monografija sam imao u rukama, ali ova ima toliko puno podataka, istorijskih i glumačkih, ima sve ono što jedno delo treba da nosi – ocenio je Cvijović.
Urednik knjige Zoran Maksimović ocenio je da knjiga koja ima skoro 600 strana predstavlja „pravi zapis o ljubavi prema pozorištu”, da je Kraljevačko pozorište svojom nepokolebljivom istrajnošću i umetničkim dometima zauzelo značajno mesto na lestvici srpskih teatara, „o čemu dokumentovano svedoči monografija Mirjane Savić kojaje, sasvim izvesno, istinski teatrološki poduhvat – perjanica srpske pozorišne literature”.
(K-136)