Cena: |
Želi ovaj predmet: | 1 |
Stanje: | Polovan bez oštećenja |
Garancija: | Ne |
Isporuka: | Pošta Lično preuzimanje |
Plaćanje: | Tekući račun (pre slanja) Lično |
Grad: |
Novi Sad, Novi Sad |
ISBN: Ostalo
Godina izdanja: 1970
Autor: Domaći
Oblast: Istorija umetnosti
Jezik: Srpski
Omot minimalno iskrzan i repariran, unutra odlično očuvano.
Autor - osoba Weitzmann, Kurt, 1904-1993 = Vajcman, Kurt, 1904-1993
Chatzidakis, Manolis, 1909-1998 = Hadžidakis, Manolis, 1909-1998
Mijatev, Kr`stju Ivanov, 1892-1966 = Миятев, Кръстю Иванов, 1892-1966
Radojčić, Svetozar, 1909-1978 = Radojčić, Svetozar, 1909-1978
Naslov Ikone sa Balkana : Sinaj, Grčka, Bugarska, Jugoslavija / Kurt Weitzmann ... [et al.] ; [oprema: Stjepan Fileki]
Vrsta građe knjiga
Jezik srpski
Godina 1970
Izdavanje i proizvodnja Beograd : `Jugoslavija` ; Sofija : Blgarski hudožnik, 1970 (Beograd : Beogradski grafički zavod)
Fizički opis 220, XCVII str. : reprodukcije ; 33 cm
Drugi autori - osoba Fileki, Stjepan, 1928-2012 (dizajner knjige)
Fileki, Stjepan, 1928-2012 (dizajner knjige)
Zbirka ǂBiblioteka ǂVrhunska dela
(Pl. sa omotom)
Napomene Biografski podaci o autorima: str. XCVII
Opisi ikona i bibliografija: LXXIII-XCV.
Predmetne odrednice Manastir Svete Katarine -- Ikone -- Sinaj
Ikone -- Balkan -- 6-17v
Ikone spadaju u najlepša umetnička dela Jugoslavije i njenih balkanskih suseda – Grčke i Bugarske. Prvi put sakupljene u zajedničkoj publikaciji, njima su priključene i ikone iz manastira Sv. Katarina na Sinaju. Ove, sinajske ikone, kao najstariji primerci ikonopisa, gotovo nepoznati dosad, predstavljaju uvod u hiljadugodišnju tradiciju jednog načina slikanja. Da bi se pravilno mogao pratiti istorijski razvoj ove velike umetnosti, bilo je neophodno uvrstiti i sinajske ikone u knjigu, pogotovo što stručnjaci pretpostavljaju da su i one slikane u carigradskim radionicama.
Ikone su se u svim vremenima, a posebno u srednjem veku, prenosile s jednog mesta na drugo u vidu poklona, kao dragoceni predmeti, ili iz drugih razloga. Zbog toga je teško utvrditi etničku pripadnost njihovih stvaralaca. Podela po mestu čuvanja ikona bila je neophodna u ovoj knjizi iz praktičnih razloga. Zbog toga su umoljeni i najpozvaniji stručnjaci tih zemalja (Grčke, Bugarske i Jugoslavije) da daju izbor i pruže čitaocima potrebna objašnjenja. O ikonama manastira Sv. Katarina na Sinajskom poluostrvu pozvan je da piše dr Kurt Weitzmann, profesor Univerziteta u Prinstonu (SAD), kao najbolji poznavalac ovog manastira i njegovog umetničkog blaga.
Profesor dr Svetozar Radojčić, jedan od pisaca tekstova, između ostalog kaže: „Ukorenjena predrasuda da je vizantijska ikona zajedno sa posebnim varijantama ikona nastalim u umetnostima nacija koje su pripadale vizantijskoj umetničkoj kulturi, bila okovana tradicijama, još se ponavlja, iako su novija ispitivanja pokazala suprotnu činjenicu – naime, da je ikona bila često nosilac novih umetničkih ideja. Istorija ikone postaje poslednjih godina sve zanimljivija. Možda će i ovaj pokušaj sinhrone istorije balkanskih ikona pokazati da je tako shvaćena istorija kasnije vizantijske ikone jedino u stanju da osvetli složenost i raznolikost jedne umetnosti koja je u srednjem veku i u stolećima turske vlasti lako cirkulisala preko granica pojedinih balkanskih nacija.“
MG78 (MBG)