Cena: |
Stanje: | Polovan bez oštećenja |
Garancija: | Ne |
Isporuka: | Pošta Lično preuzimanje |
Plaćanje: | Tekući račun (pre slanja) Lično |
Grad: |
Novi Sad, Novi Sad |
ISBN: Ostalo
Godina izdanja: 1983
Oblast: Pozorište
Jezik: Srpski
Autor: Strani
Autor - osoba Jouvet, Louis, 1887-1951 = Žuve, Luj, 1887-1951
Naslov Rastjelovljeni glumac / Louis Jouvet ; prijevod Vlasta i Ana Gotovac ; stručna redakcija Nikola Batušić
Vrsta građe knjiga
Jezik hrvatski
Godina 1983
Izdavanje i proizvodnja Zagreb : Centar za kulturnu djelatnost, 1983 (Čakovec : Zrinski)
Fizički opis 319 str. : ilustr. ; 21 cm
Drugi autori - osoba Gotovac, Vlasta, 1921-1991 = Gotovac, Vlasta, 1921-1991
Gotovac, Ana, filolog za francuski jezik = Gotovac, Ana, filolog za francuski jezik
Batušić, Nikola, 1938-2010 = Batušić, Nikola, 1938-2010
Zbirka ǂBiblioteka ǂProlog. Velika edicija ; ǂknj. ǂ5
(Broš.)
Napomene Prevod dela: Le Comédien désincarné
Str. 317-319: Louis Jouvet : (enciklopedijska bilješka) / N. Batušić
Bilješka uz tekst.
Predmetne odrednice Žuve, Luj, reditelj, glumac, 1887-1951 -- Francuska
Pozorišna gluma
Pozorište -- Gluma -- Glumci
Napomena francuskog izdavača
Tekstovi koji sačinjavaju ovo djelo izvodi su iz značajnog skupa razmišljanja, koja je Louis Jouvet, nimalo ne brinući oko redigiranja, pisao, tijekom pokusa, nakon predstave, na turneji, ili poslije svojih predavanja na Akademiji.
Izbor koji je sačinjen ne bi, na žalost, mogao odgovoriti želji Louisa Jouveta da o Glumcu napiše onu knjigu o kojoj je govorio: „Pitajući se o tome, iskreno kažem da želim napisati o našem pozivu knjigu koju bih rado čitao kad sam imao dvadeset godina. Nije uopće vjerojatno da u toj dobi neki početnik može shvatiti ono što ja teškom mukom pokušavam objasniti i pitam se ne bih li bio jedini čitatelj i privrženik tog djela.“ Svrstani u poglavljama, logičnim redom, tekstovi koji slijede bili su napisani između 1939. i 1950. godine.
Čitatelj će u dodatku za svaki od njih naći datum njegova redigiranja. Na dnu stranice pretiskane su opaske koje su se nalazile u rukopisu i kojih je mjesto označeno brojkom napomene. Radi uvažavanja piščeve misli u svim njenim pojedinostima sačuvane su neke nedotjeranosti stila i neizbježna ponavljanja koja su sama po sebi značajna. Neki navodi, napisani po pamćenju, ne upućuju na ime pisca od kojeg tekst potječe. Na kraju napominjemo da su naslov djela i naslovi poglavlja zadržani prema rukopisnoj verziji.
Iskazavši ovih nekoliko primjedbi, nameće nam se dužnost da izrazimo naše duboke osjećaje zahvalnosti, s jedne strane – nasljednicima Louisa Jouveta koji su nam povjerili brigu oko objavljivanja ovih zapisa i s druge strane – gospođi Marthe Herlin, gospođici Anne-Marie Petit i gospodinu Jean-Paul Jouvetu, koji su preuzeli brigu, koliko tešku toliko i delikatnu, da sve to objedine.
Jouvet [žuvε`], Louis, francuski glumac i kazališni redatelj (Crozon, 24. XII 1887 – Pariz, 16. VIII 1951). Nastupao od 1906. tumačeći širok niz karakternih uloga, osobito u djelima Molièrea, Beaumarchaisa, A. de Musseta, D. Mériméea, P. Claudela. Radio je i kao scenograf te se bavio i tehničkim inovacijama pozornice. Od 1913. surađivao je s J. Copeauom u kazalištu Vieux-Colombier, a od 1922. upravljao vlastitom družinom u Comédie des Champs-Élysées, gdje je ostvario glasovitu kreaciju liječnika u komediji J. Romainsa Knock ili trijumf medicine, koju je tumačio na pozornici 1440 puta, a poslije i u filmu. Kao upravitelj, glumac, redatelj i scenograf ostvario je vrlo širok repertoar francuskih klasičnih i suvremenih autora, u kojem su na prvome mjestu drame J. Giraudouxa. Djelovao je na nekoliko pariških pozornica (Théâtre Pigalle, Théâtre de l’Athénée, Comédie-Française), a za okupacije 1941–45. radio je u Švicarskoj i u Južnoj Americi. Nakon rata predavao je glumu na pariškome Konzervatoriju, vodio svoju družinu (Compagnie Louis-Jouvet) na turneje u Englesku, Njemačku, Italiju i Egipat. Vrhunci su njegovih tadašnjih glumačkih ostvarenja Molièreovi Don Juan i Tartuffe. Posljednjih je godina postavio djela J. Cocteaua, a posljednji mu je nastup bio 1951. u drami J.-P. Sartrea Đavo i dragi Bog. Od 1933. često je nastupao i na filmu, najprije se istaknuvši u Herojskome kermesu (La Kermesse héroïque, 1935) J. Feydera, zatim likovima životnih gubitnika i cinika u filmovima francuskoga poetskog realizma, npr. Na dnu (Les Bas-fonds, 1936) i Marseljeza (La Marseillaise, 1938) J. Renoira, Pozivnica na ples (Un carnet de bal, 1937) J. Duviviera i Hotel Sjever (Hôtel du Nord, 1938) M. Carnéa. Od filmskih uloga nakon II. svjetskog rata najistaknutija je ona policijskog inspektora u Quai des Orfèvres (1947) H.-G. Clouzota. Godinama u središtu kazališnih i filmskih zbivanja, značajan je i kao autor teatroloških i memoarskih djela: Glumčeva razmišljanja (Réflexions du comédien, 1939), Ugled i izgledi francuskoga kazališta (Prestige et perspectives du théâtre français, 1945) i Svjedočanstva o kazalištu (Témoignages sur le théâtre, 1951).
MG9 (L)