pregleda

MEDIALA / Leonid Šejka / Dado / Ljuba / Veličković....


Cena:
2.490 din
Želi ovaj predmet: 6
Stanje: Polovan bez oštećenja
Garancija: Ne
Isporuka: BEX
Pošta
DExpress
Post Express
Lično preuzimanje
Plaćanje: Tekući račun (pre slanja)
Ostalo (pre slanja)
Pouzećem
Lično
Grad: Novi Sad,
Novi Sad
Prodavac

H.C.E (5803)

PREMIUM član
Član je postao Premium jer:
- ima 100 jedinstvenih pozitivnih ocena od kupaca,
- tokom perioda od 6 meseci uplati minimum 20.000 dinara na svoj Limundo račun.

99,84% pozitivnih ocena

Pozitivne: 9668

  Pošalji poruku

Svi predmeti člana


Kupindo zaštita

Godina izdanja: Ostalo
ISBN: Ostalo
Autor: Domaći
Oblast: Slikarstvo
Jezik: Srpski

Lepo očuvano


Mediala
18. mart - 5. april 1981
Umetnički paviljon Cvijeta Zuzorić, Beograd, Mali Kalemegdan 1
Predgovor : Mirjana Radojčić, Dragoš Kalajić, Miro Glavurtić

Kao na slikama

Leonid Šejka, Milić od Mačve, Kosta Bradić, Svetozar Samurović, Olja Ivanjicki, Milovan Vidak, Miodrag Dado Đurić, Ljuba Popović, Vlada Veličković, Siniša Vuković, Miro Glavurtić


Retko u ponudi


Mediala - umetnička grupa koja je osnovana 1953. godine u Beogradu.


L. Šejka Terasa tigra
Nastanak Mediale
uredi

1953. godine u Domu omladine, koji se tada nalazio na Obilićevom vencu u Beogradu, na izložbi o Le Korbizjeu - Leonida Šejke i Siniše Vukovića - studenta arhitekture došli su Dado Đurić i Uroš Tošković, i to se može smatrati prvim kontaktom članova buduće grupe Mediala jer oni, tu, na samoj izložbi odmah nalaze zajednički afinitete da ostvare nešto što će u njihovom stvaralaštvu sjediniti vreme i čoveka, kao i prošlost i budućnost.

Jezgro grupe se polako širi kada se, 1957. godine formira društvo prijatelja Baltazar, koje sačinjavaju Leonid Šejka, Siniša Vuković, Miro Glavurtić, Dado Đurić, Mišel Kontić, Uroš Tošković, Vukota Vukotić, Peđa Ristić i Olja Ivanjicki.

Već iduće godine društvo - grupa je imala i svoj prvi zajednički nastup pod imenom umetnička grupa Mediala, i na izložbi pod nazivom - Medijalna istraživanja - učestvuju Olja Ivanjicki, Leonid Šejka, Miro Glavurtić i Vladan Radovanović, a postavka izložbe je obuhvatala slike, objekte, fotografije, tekstove kao i zvukove - tonove. Potom sledi izložba u Galeriji grafičkog kolektiva 1959. godine, kada se grupi pridružuju i drugi umetnici, a 1960. godine je priređena i treća izložba. Grupa Mediala, ma koliko je često menjala svoj sastav, ostaje uvek dosledna svojoj prvobitnoj ideji, pa je i zbog toga Mediala imala veliki uticaj na savremenike, a i izvan grupe se sve više i više širio njen uticaj na veliki deo ljudi i stvaralaca.

U samom period formiranja grupe, od 1957. godine do 1958. godine, rad grupe prate programski tekstovi, objavljivani u Vidicima, a zatim i u drugim časopisima.

Stavovi, načela i program grupe najpotpunije su izloženi u prvom broju časopisa Mediala koji je izašao 1959. godine u Beogradu. 1964. godine, Leonid Šejka je objavio i knjigu Traktat o slikarstvu - nagrađena Nolitovom nagradom za književnost 1968. godine - kao jedan od glavnih teoretičara Mediale. Pored Šejke tu su bili i Glavurtić i Vuković, čiji su se zajednički stavovi reflektovali na ideje koje su se rađale prilikom dugih razgovora i susreta svih članova grupe.

Članovi Mediale
uredi

Olja Ivanjicki
Leonid Šejka
Milić od Mačve
Uroš Tošković
Vladimir Veličković
Ljuba Popović
Kosta Bradić
Vladan Radovanović
Siniša Vuković
Miro Glavurtić
Svetozar Samurović
Milovan Vidak
Dado Đurić
Predrag Ristić
Programska načela
uredi

Mediala je pokušala da sprovede spajanje tradicionalnih vrednosti sa savremenim tokovima, ugledajući se na umetnost renesanse i klasicizma. Taj spoj klasičnog i modernog, članovi Mediale su svojim ličnim senzibilitetom dovodili u poseban odnos stvarajući autentično viđenje sveta.

Ime grupi je dao Miro Glavurtić i to tako što je spojio reči Med i Ala.

Med - med kao svojevrstan eliksir i lek, a koji se veštačkim putem može sintetisati kao proizvod bića sjedinjenih u jednoj ideji i radu.
Ala - ala, aždaja, simbol mraka, sukoba i destrukcije.
Mada je u upotrebi i Medijala, pravilno je reći Mediala.

Kodeks grupe je napisao Milovan Vidak, a članovi grupe su svoje sastanke organizovali na beogradskim obalama Save i Dunava, na Adi Međici, u drvenoj kući - sojenici na Adi Ciganliji, u potkrovlju Peđe Ristića u Senjačkoj br.16 i u nekoliko kafana u Beogradu.

Programski članci, tekstovi i objave Mediale, objavljivani u Vidicima 1958. godine i 1959. godine, a kasnije u nizu listova i časopisa, kao i u knjizi Leonida Šejke “Traktat o slikarstvu” - Nolit, 1964. godine. Ali sva programska načela i koncepcija grupe najpotpunije je predstavljena u „listu za umetnost“ koji je, 1959. godine pod nazivom “Mediala” izdala grupa slikara, članova Mediale, a čiji je glavni i odgovorni urednik bio Miro Glavurtić.

O programskim načelima
uredi
Miro Glavurtić je pisao da će medialno slikarstvo koristiti sva iskustva i sva otkrića do kojih se došlo sa ma koje slikarske parcele ovog vremena.
Leonid Šejka je pozivanje na renesansu tumačio time što se program Mediale, u suštini, svodi na jedno: napraviti dobru sliku sa svim osobinama koje sliku čine slikom...
Olja Ivanjicki je rekla - Mediala je pokret koji se širi, koji se ne može zaustaviti, jedan pokret koji se nikada ne zaustavlja. Samo čovekov život se završava smrću. Pokret traje duže od čoveka, ima pokreta koji traju vekovima. Nema smrti. Postoji samo modifikacija.
Kodeks Milovana Vidaka
uredi
Čistoća i jasnoća subjektivnog viđenja polaže pravo na istraživački začetak
Istinsko vođenje dolazi iz samog predmeta
Osloboditi se straha i želje za oživljavanjem anahronizma i preživelog sveta
Srušiti Hegelov zid
Ovladati izvođačkom tehnikom do nestvarnog
Pri izučavanju i posmatranju objektivnog ne zanemariti svet rođen iz pokrenutih emocija i impulsa
Treba da budem trezan, usredsređen, budan i odgovoran sebi. Treba da shvatim prolaznost formalnog privida probuđenja realnosti. Ne smem izgubiti iz vida dolazak tehničke inteligencije, uslovljene zakonom i svetom destrukcije
Tražiti i prepoznavati mogući ključ večnog trajanja - žudnje ka univerzumu ljudskog duha
Proučavati i upoznavati sva područja koja otkrivaju, uključuju ili isključuju dati trenutak svog uobličenog postojanja ili nestanka, posrednog ili neposrednog bitka objektivnog života i smrti
Poštovati svaki stvaralački i istraživački rad uslovljen subjektivnim razlozima, tim pre ako služi ljudskom rodu
Oslobađati se rušilačkog i oplođavati graditeljski nagon
Prodreti do suštine imaginarnog impulsa ljudske prirode
Poimati i razjašnjavati materijalističko postojanje sveta i njegovo metafizičko otuđenje.
O Mediali

Salon Mediale
uredi

15. decembra 2006. godine u Istorijskom muzeju Srbije u Beogradu, Ministarstvo kulture je u okviru likovne zbirke muzeja otvorilo izložbu Trenutak sadašnji organizovanu povodom osnivanja Galerije - Salona Mediale i obeležavanja pedesetogodišnjice od osnivanja umetničke grupe Mediala.

U stalnoj postavci Salona Mediale, osim slika i crteža svih njenih članova obuhvata i originalni dokumentarno audio - vizuelni materijal koji se odnosi na rad Mediale: fotografije, dnevnike, plakate sa otvaranja izložbi, kodekse, kutije sa pigmentima, čuveni instrument drndafon arhitekte Peđe Ristića, kapu, plašt i štap Milića od Mačve, kao i mnoge druge eksponate i dela.

Većinu izložbene postavke otkupilo je Ministarstvo kulture, a ostatak je pozajmljen iz fundusa Narodnog muzeja i Muzeja savremene umetnosti, kao i iz zbirki privatnih kolekcionara. Počasna direktorka Salona Muzeja Mediale je slikarka Olja Ivanjicki.

Izložbe grupe Mediala
uredi

1958. Prva izložba Mediale pod nazivom „Medialna istraživanja”, Omladinska galerija, Obilićev venac, Beograd, 31. juni – 9. juli
Izlažu: Olja Ivanjicki, Leonid Šejka, Miro Glavurtić i Vladan Radovanović.

1959. Druga izložba Mediale, Galerija Grafički kolektiv, Beograd, 11 – 21. septembar
Izlažu: Olja Ivanjicki, Leonid Šejka, Kosta Bradić, Milić Stanković, Milovan Vidak, Mihajlo Čumić, Miro Glavurtić, Siniša Vuković, Svetozar Samurović i Vladimir Veličković.

1960. Treća izložba Mediale, Galerija Grafički kolektiv, Beograd, oktobar
Izlažu: Olja Ivanjicki, Leonid Šejka, Miro Glavurtić, Ljuba Popović, Siniša Vuković, Svetozar Samurović i Uroš Tošković.

1961. Izložba Mediale, Salon Tribine mladih, Novi Sad, decembar
Izlažu: Olja Ivanjicki, Leonid Šejka, Miro Glavurtić, Svetozar Samurović, Siniša Vuković, Milić Stanković, Uroš Tošković, Ljuba Popović i Radovan Kragulj.

1969. Retrospektivna izložba Mediale, 1953-1966, Galerija ULUS-a, ul. Vuka Karadžića, Beograd, 11 – 26. januar
Izlažu: Olja Ivanjicki, Siniša Vuković, Mišel Kontić, Vladan Radovanović, Miro Glavurtić, Uroš Tošković, Vladimir Veličković, Milić Stanković, Svetozar Samurović, Leonid Šejka, Kosta Bradić, Milovan Vidak, Dado Đurić, Ljuba Popović i Predrag Ristić.

1970. Izložba Mediale, Galerija „Mlada generacija”, Beč, 12. januar – 3. februar
Izlažu: Olja Ivanjicki, Siniša Vuković, Kosta Bradić, Svetozar Samurović, Milovan Vidak, Milić Stanković i Branimir Vasić.

1974. Izložba Mediale pod nazivom „Fantastični realizam”, Diseldorf
Izlažu: Olja Ivanjicki, Siniša Vuković, Milić Stanković, Kosta Bradić i Miro Glavurtić.

1981. Mediala, retrospektivna izložba, Beograd, Umetnički paviljon Cvijeta Zuzorić, 18. mart – 5. april
Izlažu: Milovan Vidak, Siniša Vuković, Olja Ivanjicki, Svetozar Samurović, Kosta Bradić, Dado Đurić, Miro Glavurtić, Milić od Mačve, Vladan Radovanović i posthumno dela Leonida Šejke.

2001. Izložba Mediale u „Galeriji 107” u Zemunu
Izlažu: Mira Glavurtića, Leonida Šejke, Siniše Vukovića, Olje Ivanjicki, Milovana Vidaka, Milića od Mačve, Dada Đurića, Vlade Veličkovića, Svetozara Samurovića, Koste Bradića, Uroša Toškovića.

2004. Izložba „Novi život Mediale u Kotoru”, Kotor, u galeriji „Kod Homena”, 8. avgust - 1. septembar
Izlažu: Olje Ivanjicki, Miro Glavurtić, Leonid Šejka, Vladan Radovanović, Milovan Vidak, Svetozar Samurović, Kosta Bradić, Milić od Mačve, Uroš Tošković, Siniša Vuković.

2005. Izložba „Medijala“, galerija NIS „Jugopetrol, Beograd, 11. aprila - 1. maj
Izlažu: Olje Ivanjicki, Leonid Šejka, Milića od Mačve, Uroš Tošković, Vladimir Veličković, Ljuba Popović, Kosta Bradića, Vladan Radovanović, Siniša Vuković, Miro Glavurtić, Svetozar Samurovića, Milovan Vidak, Dado Đurić

Srpsko slikarstvo xx veka
Postmoderno postmodernizam neoavangarda vladan radovanovic

Skuplje knjige možete platiti na rate.

International shipping
Paypal only
(Države Balkana: Uplata može i preko pošte ili Western Union-a)

1 euro = 117.5 din

For international buyers please see instructions below:
To buy an item: Click on the red button KUPI ODMAH
Količina: 1 / Isporuka: Pošta / Plaćanje: Tekući račun
To confirm the purchase click on the orange button: Potvrdi kupovinu (After that we will send our paypal details)
To message us for more information: Click on the blue button POŠALJI PORUKU
To see overview of all our items: Click on Svi predmeti člana

Ako je aktivirana opcija besplatna dostava, ona se odnosi samo na slanje kao preporučena tiskovina ili cc paket na teritoriji Srbije.

Poštarina za knjige je u proseku 133-200 dinara, u slučaju da izaberete opciju plaćanje pre slanja i slanje preko pošte. Postexpress i kurirske službe su skuplje ali imaju opciju plaćanja pouzećem. Ako nije stavljena opcija da je moguće slanje i nekom drugom kurirskom službom pored postexpressa, slobodno kupite knjigu pa nam u poruci napišite koja kurirska služba vam odgovara.

Ukoliko još uvek nemate bar 10 pozitivnih ocena, zbog nekoliko neprijatnih iskustava, molili bi vas da nam uplatite cenu kupljenog predmeta unapred.

Novi Sad lično preuzimanje ili svaki dan ili jednom nedeljno zavisno od lokacije prodatog predmeta.

Našu kompletnu ponudu možete videti preko linka
https://www.kupindo.com/Clan/H.C.E/SpisakPredmeta
Ukoliko tražite još neki naslov koji ne možete da nađete pošaljite nam poruku možda ga imamo u magacinu.
Pogledajte i našu ponudu na limundu https://www.limundo.com/Clan/H.C.E/SpisakAukcija
Slobodno pitajte šta vas zanima preko poruka. Preuzimanje moguce u Novom Sadu i Sremskoj Mitrovici uz prethodni dogovor. (Većina knjiga je u Sremskoj Mitrovici, manji broj u Novom Sadu, tako da se najavite nekoliko dana ranije u slucaju ličnog preuzimanja, da bi knjige bile donete, a ako Vam hitno treba neka knjiga za danas ili sutra, obavezno proverite prvo preko poruke da li je u magacinu da ne bi doslo do neprijatnosti). U krajnjem slučaju mogu biti poslate i poštom u Novi Sad i stižu za jedan dan.

U Novom Sadu lično preuzimanje na Grbavici na našoj adresi ili u okolini po dogovoru. Dostava na kućnu adresu u Novom Sadu putem kurira 350 dinara.
Slanje nakon uplate na račun u Erste banci (ukoliko ne želite da plaćate po preuzimanju). Poštarina za jednu knjigu, zavisno od njene težine, može biti od 133-200 din. Slanje vise knjiga u paketu težem od 2 kg 250-400 din. Za cene postexpressa ili drugih službi se možete informisati na njihovim sajtovima.
http://www.postexpress.rs/struktura/lat/cenovnik/cenovnik-unutrasnji-saobracaj.asp

INOSTRANSTVO: Šaljem po dogovoru, ili po vašim prijateljima/rodbini ili poštom. U Beč idem jednom godišnje pa ako se podudare termini knjige mogu doneti lično. Skuplje pakete mogu poslati i po nekom autobusu, molim vas ne tražite mi da šaljem autobusima knjige manje vrednosti jer mi odlazak na autobusku stanicu i čekanje prevoza pravi veći problem nego što bi koštala poštarina za slanje kao mali paket preko pošte.

Ukoliko kupujete više od jedne knjige javite se porukom možda Vam mogu dati određeni popust na neke naslove.

Sve knjige su detaljno uslikane, ako Vas još nešto interesuje slobodno pitajte porukom. Reklamacije primamo samo ukoliko nam prvo pošaljete knjigu nazad da vidim u čemu je problem pa nakon toga vraćamo novac. Jednom smo prevareni od strane člana koji nam je vratio potpuno drugu knjigu od one koju smo mu mi poslali, tako da više ne vraćamo novac pre nego što vidimo da li se radi o našoj knjizi.
Ukoliko Vam neka pošiljka ne stigne za dva ili tri dana, odmah nas kontaktirajte za broj pošiljke kako bi videli u čemu je problem. Ne čekajte da prođe više vremena, pogotovo ako ste iz inostranstva, jer nakon određenog vremena pošiljke se vraćaju pošiljaocu, tako da bi morali da platimo troškove povratka i ponovnog slanja. Potvrde o slanju čuvamo do 10 dana. U 99% slučajeva sve prolazi glatko, ali nikad se ne zna.

Ukoliko uvažimo vašu reklamaciju ne snosimo troškove poštarine, osim kada je očigledno naša greška u pitanju.

Predmet: 76359949
Lepo očuvano


Mediala
18. mart - 5. april 1981
Umetnički paviljon Cvijeta Zuzorić, Beograd, Mali Kalemegdan 1
Predgovor : Mirjana Radojčić, Dragoš Kalajić, Miro Glavurtić

Kao na slikama

Leonid Šejka, Milić od Mačve, Kosta Bradić, Svetozar Samurović, Olja Ivanjicki, Milovan Vidak, Miodrag Dado Đurić, Ljuba Popović, Vlada Veličković, Siniša Vuković, Miro Glavurtić


Retko u ponudi


Mediala - umetnička grupa koja je osnovana 1953. godine u Beogradu.


L. Šejka Terasa tigra
Nastanak Mediale
uredi

1953. godine u Domu omladine, koji se tada nalazio na Obilićevom vencu u Beogradu, na izložbi o Le Korbizjeu - Leonida Šejke i Siniše Vukovića - studenta arhitekture došli su Dado Đurić i Uroš Tošković, i to se može smatrati prvim kontaktom članova buduće grupe Mediala jer oni, tu, na samoj izložbi odmah nalaze zajednički afinitete da ostvare nešto što će u njihovom stvaralaštvu sjediniti vreme i čoveka, kao i prošlost i budućnost.

Jezgro grupe se polako širi kada se, 1957. godine formira društvo prijatelja Baltazar, koje sačinjavaju Leonid Šejka, Siniša Vuković, Miro Glavurtić, Dado Đurić, Mišel Kontić, Uroš Tošković, Vukota Vukotić, Peđa Ristić i Olja Ivanjicki.

Već iduće godine društvo - grupa je imala i svoj prvi zajednički nastup pod imenom umetnička grupa Mediala, i na izložbi pod nazivom - Medijalna istraživanja - učestvuju Olja Ivanjicki, Leonid Šejka, Miro Glavurtić i Vladan Radovanović, a postavka izložbe je obuhvatala slike, objekte, fotografije, tekstove kao i zvukove - tonove. Potom sledi izložba u Galeriji grafičkog kolektiva 1959. godine, kada se grupi pridružuju i drugi umetnici, a 1960. godine je priređena i treća izložba. Grupa Mediala, ma koliko je često menjala svoj sastav, ostaje uvek dosledna svojoj prvobitnoj ideji, pa je i zbog toga Mediala imala veliki uticaj na savremenike, a i izvan grupe se sve više i više širio njen uticaj na veliki deo ljudi i stvaralaca.

U samom period formiranja grupe, od 1957. godine do 1958. godine, rad grupe prate programski tekstovi, objavljivani u Vidicima, a zatim i u drugim časopisima.

Stavovi, načela i program grupe najpotpunije su izloženi u prvom broju časopisa Mediala koji je izašao 1959. godine u Beogradu. 1964. godine, Leonid Šejka je objavio i knjigu Traktat o slikarstvu - nagrađena Nolitovom nagradom za književnost 1968. godine - kao jedan od glavnih teoretičara Mediale. Pored Šejke tu su bili i Glavurtić i Vuković, čiji su se zajednički stavovi reflektovali na ideje koje su se rađale prilikom dugih razgovora i susreta svih članova grupe.

Članovi Mediale
uredi

Olja Ivanjicki
Leonid Šejka
Milić od Mačve
Uroš Tošković
Vladimir Veličković
Ljuba Popović
Kosta Bradić
Vladan Radovanović
Siniša Vuković
Miro Glavurtić
Svetozar Samurović
Milovan Vidak
Dado Đurić
Predrag Ristić
Programska načela
uredi

Mediala je pokušala da sprovede spajanje tradicionalnih vrednosti sa savremenim tokovima, ugledajući se na umetnost renesanse i klasicizma. Taj spoj klasičnog i modernog, članovi Mediale su svojim ličnim senzibilitetom dovodili u poseban odnos stvarajući autentično viđenje sveta.

Ime grupi je dao Miro Glavurtić i to tako što je spojio reči Med i Ala.

Med - med kao svojevrstan eliksir i lek, a koji se veštačkim putem može sintetisati kao proizvod bića sjedinjenih u jednoj ideji i radu.
Ala - ala, aždaja, simbol mraka, sukoba i destrukcije.
Mada je u upotrebi i Medijala, pravilno je reći Mediala.

Kodeks grupe je napisao Milovan Vidak, a članovi grupe su svoje sastanke organizovali na beogradskim obalama Save i Dunava, na Adi Međici, u drvenoj kući - sojenici na Adi Ciganliji, u potkrovlju Peđe Ristića u Senjačkoj br.16 i u nekoliko kafana u Beogradu.

Programski članci, tekstovi i objave Mediale, objavljivani u Vidicima 1958. godine i 1959. godine, a kasnije u nizu listova i časopisa, kao i u knjizi Leonida Šejke “Traktat o slikarstvu” - Nolit, 1964. godine. Ali sva programska načela i koncepcija grupe najpotpunije je predstavljena u „listu za umetnost“ koji je, 1959. godine pod nazivom “Mediala” izdala grupa slikara, članova Mediale, a čiji je glavni i odgovorni urednik bio Miro Glavurtić.

O programskim načelima
uredi
Miro Glavurtić je pisao da će medialno slikarstvo koristiti sva iskustva i sva otkrića do kojih se došlo sa ma koje slikarske parcele ovog vremena.
Leonid Šejka je pozivanje na renesansu tumačio time što se program Mediale, u suštini, svodi na jedno: napraviti dobru sliku sa svim osobinama koje sliku čine slikom...
Olja Ivanjicki je rekla - Mediala je pokret koji se širi, koji se ne može zaustaviti, jedan pokret koji se nikada ne zaustavlja. Samo čovekov život se završava smrću. Pokret traje duže od čoveka, ima pokreta koji traju vekovima. Nema smrti. Postoji samo modifikacija.
Kodeks Milovana Vidaka
uredi
Čistoća i jasnoća subjektivnog viđenja polaže pravo na istraživački začetak
Istinsko vođenje dolazi iz samog predmeta
Osloboditi se straha i želje za oživljavanjem anahronizma i preživelog sveta
Srušiti Hegelov zid
Ovladati izvođačkom tehnikom do nestvarnog
Pri izučavanju i posmatranju objektivnog ne zanemariti svet rođen iz pokrenutih emocija i impulsa
Treba da budem trezan, usredsređen, budan i odgovoran sebi. Treba da shvatim prolaznost formalnog privida probuđenja realnosti. Ne smem izgubiti iz vida dolazak tehničke inteligencije, uslovljene zakonom i svetom destrukcije
Tražiti i prepoznavati mogući ključ večnog trajanja - žudnje ka univerzumu ljudskog duha
Proučavati i upoznavati sva područja koja otkrivaju, uključuju ili isključuju dati trenutak svog uobličenog postojanja ili nestanka, posrednog ili neposrednog bitka objektivnog života i smrti
Poštovati svaki stvaralački i istraživački rad uslovljen subjektivnim razlozima, tim pre ako služi ljudskom rodu
Oslobađati se rušilačkog i oplođavati graditeljski nagon
Prodreti do suštine imaginarnog impulsa ljudske prirode
Poimati i razjašnjavati materijalističko postojanje sveta i njegovo metafizičko otuđenje.
O Mediali

Salon Mediale
uredi

15. decembra 2006. godine u Istorijskom muzeju Srbije u Beogradu, Ministarstvo kulture je u okviru likovne zbirke muzeja otvorilo izložbu Trenutak sadašnji organizovanu povodom osnivanja Galerije - Salona Mediale i obeležavanja pedesetogodišnjice od osnivanja umetničke grupe Mediala.

U stalnoj postavci Salona Mediale, osim slika i crteža svih njenih članova obuhvata i originalni dokumentarno audio - vizuelni materijal koji se odnosi na rad Mediale: fotografije, dnevnike, plakate sa otvaranja izložbi, kodekse, kutije sa pigmentima, čuveni instrument drndafon arhitekte Peđe Ristića, kapu, plašt i štap Milića od Mačve, kao i mnoge druge eksponate i dela.

Većinu izložbene postavke otkupilo je Ministarstvo kulture, a ostatak je pozajmljen iz fundusa Narodnog muzeja i Muzeja savremene umetnosti, kao i iz zbirki privatnih kolekcionara. Počasna direktorka Salona Muzeja Mediale je slikarka Olja Ivanjicki.

Izložbe grupe Mediala
uredi

1958. Prva izložba Mediale pod nazivom „Medialna istraživanja”, Omladinska galerija, Obilićev venac, Beograd, 31. juni – 9. juli
Izlažu: Olja Ivanjicki, Leonid Šejka, Miro Glavurtić i Vladan Radovanović.

1959. Druga izložba Mediale, Galerija Grafički kolektiv, Beograd, 11 – 21. septembar
Izlažu: Olja Ivanjicki, Leonid Šejka, Kosta Bradić, Milić Stanković, Milovan Vidak, Mihajlo Čumić, Miro Glavurtić, Siniša Vuković, Svetozar Samurović i Vladimir Veličković.

1960. Treća izložba Mediale, Galerija Grafički kolektiv, Beograd, oktobar
Izlažu: Olja Ivanjicki, Leonid Šejka, Miro Glavurtić, Ljuba Popović, Siniša Vuković, Svetozar Samurović i Uroš Tošković.

1961. Izložba Mediale, Salon Tribine mladih, Novi Sad, decembar
Izlažu: Olja Ivanjicki, Leonid Šejka, Miro Glavurtić, Svetozar Samurović, Siniša Vuković, Milić Stanković, Uroš Tošković, Ljuba Popović i Radovan Kragulj.

1969. Retrospektivna izložba Mediale, 1953-1966, Galerija ULUS-a, ul. Vuka Karadžića, Beograd, 11 – 26. januar
Izlažu: Olja Ivanjicki, Siniša Vuković, Mišel Kontić, Vladan Radovanović, Miro Glavurtić, Uroš Tošković, Vladimir Veličković, Milić Stanković, Svetozar Samurović, Leonid Šejka, Kosta Bradić, Milovan Vidak, Dado Đurić, Ljuba Popović i Predrag Ristić.

1970. Izložba Mediale, Galerija „Mlada generacija”, Beč, 12. januar – 3. februar
Izlažu: Olja Ivanjicki, Siniša Vuković, Kosta Bradić, Svetozar Samurović, Milovan Vidak, Milić Stanković i Branimir Vasić.

1974. Izložba Mediale pod nazivom „Fantastični realizam”, Diseldorf
Izlažu: Olja Ivanjicki, Siniša Vuković, Milić Stanković, Kosta Bradić i Miro Glavurtić.

1981. Mediala, retrospektivna izložba, Beograd, Umetnički paviljon Cvijeta Zuzorić, 18. mart – 5. april
Izlažu: Milovan Vidak, Siniša Vuković, Olja Ivanjicki, Svetozar Samurović, Kosta Bradić, Dado Đurić, Miro Glavurtić, Milić od Mačve, Vladan Radovanović i posthumno dela Leonida Šejke.

2001. Izložba Mediale u „Galeriji 107” u Zemunu
Izlažu: Mira Glavurtića, Leonida Šejke, Siniše Vukovića, Olje Ivanjicki, Milovana Vidaka, Milića od Mačve, Dada Đurića, Vlade Veličkovića, Svetozara Samurovića, Koste Bradića, Uroša Toškovića.

2004. Izložba „Novi život Mediale u Kotoru”, Kotor, u galeriji „Kod Homena”, 8. avgust - 1. septembar
Izlažu: Olje Ivanjicki, Miro Glavurtić, Leonid Šejka, Vladan Radovanović, Milovan Vidak, Svetozar Samurović, Kosta Bradić, Milić od Mačve, Uroš Tošković, Siniša Vuković.

2005. Izložba „Medijala“, galerija NIS „Jugopetrol, Beograd, 11. aprila - 1. maj
Izlažu: Olje Ivanjicki, Leonid Šejka, Milića od Mačve, Uroš Tošković, Vladimir Veličković, Ljuba Popović, Kosta Bradića, Vladan Radovanović, Siniša Vuković, Miro Glavurtić, Svetozar Samurovića, Milovan Vidak, Dado Đurić

Srpsko slikarstvo xx veka
Postmoderno postmodernizam neoavangarda vladan radovanovic
76359949 MEDIALA / Leonid Šejka / Dado / Ljuba / Veličković....

LimundoGrad koristi kolačiće u statističke i marketinške svrhe. Nastavkom korišćenja sajta smatramo da ste pristali na upotrebu kolačića. Više informacija.