Cena: |
Stanje: | Polovan bez oštećenja |
Garancija: | Ne |
Isporuka: | Pošta Post Express Lično preuzimanje |
Plaćanje: | Tekući račun (pre slanja) Ostalo (pre slanja) Lično |
Grad: |
Novi Sad, Novi Sad |
ISBN: Ostalo
Autor: Domaći
Oblast: Monografija
Jezik: Srpski
Godina izdanja: Tv
Spoljašnjost kao na fotografijama, unutrašnjost u dobrom i urednom stanju!
Svetomir Arsić Basara (Sevce, 15. maj 1928) srpski je vajar i pisac.
Biografija
Osnovnu školu pohađa u Sevcu, Nižu gimnaziju u Uroševcu a Gimnaziju u Kosovskoj Mitrovici. U Nišu je 1948. godine upisao Školu za primenjenu umetnost. Godine 1953. je primljen na Akademiju za primenjenu umetnost u Beogradu, gde je diplomirao marta 1958. Na Višoj pedagoškoj školi u Prištini predaje vajanje i metodiku likovnog vaspitanja od 1962. Od 1973. je predavao na odseku za vajarstvo na Akademiji umetnosti u Prištini, sve do 1995. kada je penzionisan.
Osnivač je Likovne kolonije u Dečanima, i inicira osnivanje Kluba likovnih umetnika Kosova i Metohije 1958. godine.
Godine 1982. primljen je za dopisnog člana Kosovske akademije nauka i umetnosti koju napušta 1990, a 1994. je izabran za redovnog člana Srpske akademije nauka i umetnosti.
Prvi rad „Glava devojčice“ izvajao je u glini 1950; od te godine učestvuje na brojnim kolektivnim izložbama u zemlji i inostranstvu.
Godine 1969. učestvuje na Međunarodnom simpozijumu vajara „Forma viva“ u Portorožu.
U Institutu za srpsku književnost u Leposaviću je 2000. godine održan naučni simpozijum o delu Svetomira Arsića-Basare.
Piše studije o skulpturi, likovne kritike i pripovetke.
Danas živi i radi u Beogradu.
O skulptorskom delu
Bista Lazara Vučkovića na groblju u Gornjem Selu, u Sredačkoj župi. Spomenik su srušili i odneli nepoznati počinioci na drugi dan Božića 2014. da bi istovetan spomenik bio ponovo postavljen 2021.[1]
Spomenik despotu Stefanu Lazareviću
Krajem sedamdesetih godina prošlog veka politička situacija u Jugoslaviji naglo je počela da se pogoršava a njen kulminativni nivo dosegnut je na Kosovu i Metohiji tokom jedne od brojnih i kontinuiranih posleratnih pobuna Albanaca. Izrazi tadašnje teške, svakodnevne egzistencijalne borbe za opstanak ugrožene nacije odjednom su se pojavili u tamošnjem plastičkom stvaralaštvu - pre svega u skulpturi Svetomira Arsića Basare. Ta nova jedinstvena tematska formacija u njegovim delima unela je jednu dotad nepoznatu živost u naš likovni život sa mnogim karakteristikama koje su je izdvojile na aktuelnoj umetničkoj sceni. Centralna ličnost, ove promene shvatanja i mesta likovne umetnosti u današnjem društvu, ne samo u srpskoj umetnosti, bio je Svetomir Arsić Basara. Do tada poznatiji kao predstavnik visokomodernističkog formalizma šezdesetih i sedamdesetih u savremenoj srpskoj skulpturi koji je tragao za čistom, apstraktnom formom koja se oslanjala isključivo na estetičke vrednosne kategorije, od kraja osme decenije postepeno se menjao u pravcu metaforičkog i simboličkog izraza. Basara je iznenadio javnost 1984. kada je na retrospektivnoj izložbi u Beogradu pokazao najnoviji ciklus dela sasvim izmenjenih kreativnih shvatanja. Usred kosmetske tragedije koja je najavila i dugoročne promene na jugoslovenskoj političkoj sceni a koje je umetnik naslutio (koji će nastupiti tek krajem te decenije, naročito u poslednjoj dekadi veka sa događajima koju su tada začeti a konačni rezultati biće dosegnuti definitnim raspadom Jugoslavije i egzodusom tri njene najveće nacije) Arsić je započeo da stvara monumentalni ciklus velikih skulptura inspirisanih nacionalnom istorijom i njenim junacima i svecima. Taj ciklus se još uvek razvija u njegovom radu.