Cena: |
Želi ovaj predmet: | 3 |
Stanje: | Polovan bez oštećenja |
Garancija: | Ne |
Isporuka: | BEX Pošta DExpress Post Express Lično preuzimanje |
Plaćanje: | Tekući račun (pre slanja) Ostalo (pre slanja) Pouzećem Lično |
Grad: |
Novi Sad, Novi Sad |
Godina izdanja: Ostalo
ISBN: Ostalo
Jezik: Engleski
Oblast: Istorija umetnosti
Autor: Strani
Odlično očuvano
Varšava 1977
Retko u ponudi
Catalogue of the mediaeval paiting Tadeusz Dobrzeniecki 1977 National Museum in Warsaw
Srednjovekovnom umetnošću naziva se umetnost koja se razvijala u Evropi kao i u novostvorenim i jakim civilizacijama, između starog i novog veka i datirana je padom zapadnog Rimskog carstva 476. godine na jednoj strani i otkrićem Amerike 1492. godine.
Slika koja predstavlja Adama i Evu iz katakombi
Freska Hrista unutar crkve Hagia Sofija
Pogled na Katedralu Notr Dam u Parizu
Istorija i karakteristike Uredi
U vreme pojavljivanja hrišćanstva kovitlao se tu začarani krug koji je razorno delovao kao točak koji se ne može zaustaviti. Rob je bio potpuno nezainteresovan za rad. U vreme invazije varvarskih plemena ova velika država se raspala. Formira se feudalni sistem kada je kmet imao više sloboda. Od 5. pa sve do 10. veka doba naturalne privrede; proizvede se – potroši se! Ne postoje rezerve i viškovi. Od 11. veka pojavljuju se viškovi u proizvodnji, i u Evropi se formiraju gradovi i razvijaju se zanati. Gradovi postaju žarišta kulture.
U južnim oblastima (Italija) može se pratiti uticaj Vizantije, postoje radionice koje isključivo rade na vizantijski način kao i radionice koje su slikale na grčki način “pictores graeci”. Za rani srednji vek jeste karakteristično da ima isto tako razvijeno slikarstvo kao i skulpturu, i za razliku od Vizantije gde je skulptura bila vrlo malo razvijena i prihvatana.
Tokom 9. i 11. veka vrši se urbanizacija i stvaraju se gradovi i naselja u Evropi. Umetnost iz manastira prelazi u gradove. Mladi zanatlijski stalež ide za tim da umetnost dovede u realne okvire. Umetnost se sve više humanizuje. Tema se menja. Bila je vezana za religiju i za mistične spise i imala je zadatak da vernike drži u pokornosti a motiv strašnoga suda često se ponavlja i susreće. U gotici se tema strašnog suda takođe javlja ali su rasprostranjene i druge i optimističkije teme. Javljaju se teme koje u sebi nose i poetičnije kvalitete. Bogorodica postaje nasmešena i sve više koketna.
Umetnički pravci u srednjovekovnoj umetnosti Uredi
U srednjovekovnoj umetnosti razlikujemo pravce kojih ima više nego tehnika. Tako razlikujemo:
Rano- hrišćansku umetnost– hrišćanstvo je doprinelo obrazovanju ideologije, pa i estetike i slobodnijeg načina mišljenja i shvatanja života srednjovekovnog sveta. Osnovne ideje koje je donelo hrišćanstvo bile su opasne i strane robovlasničkom društvu. Skupovi hrišćana u prvo su vreme bili tajni jer su hrišćani bili proganjani i skrivali su se i organizovali u katakombama.
Vizantijsku umetnost– Umetnik Vizantije se koristi ortogonalnom kompozicijom. Prisutna je i inverzna perspektiva u kojoj vidimo zakone perspektive primenjene na drugačiji način da bi se iskoristili za ukazivanje na idejni centar događaja, njegovo postavljanje i iprikazivanje, i ovaj se koristi kompoziciono. Svetlost i senka ne rasipa se na način koji odgovara stvarnosti i prostoru su namerno data određena irealna svojstva. Ova se umetnost ne zanima za telo koje uvek nestaje pod bogatim naborima tkanine, i oseće se prisutnost asketskog i bestelesnog, a kada treba prikazivati nago telo oseća se shematizacija koja se iz decenije u deceniju ponavlja i sa istim greškama koje su jednom učinjene. Naročita pažnja se poklanja glavi i očima- oči su prozori duše. Ova umetnost postaje sredstvo pomoću koga se uvodi misao iz sveta realnog u svet spiritualni. Tu se razvija slikarstvo i kao freska i kao mozaik a poznato je i rašireno i knjižno slikarstvo.
Islamsku umetnost, kao umetnički pravci koji su se pojavili na rubovima rimske imperije. Islamska umetnost nastala je na osnovu različitih uticaja (Persija, Vizantija, rano hrišćanstvo i antika). Naročiti značaj je davan ornamentu koji se mnogo upotrebljavao naročito u islamskoj arhitekturi.
Umetnost u ranom srednjem vekuU svom opštem konceptu ova umetnost je internacionalna i ima sveobuhvatni karakter a nastala je i razvijala se iz antičke tradicije čiji su elementi prerađeni i transformisani i upijeni. Tradicija varvarskih, geramanskih i slovenskih plemena uticala je na umetnost. Germani su bili tradicionalni majstori i umetnici u obradi metala. U južnim oblastima (Italija) može se pratiti uticaj Vizantije. Umetnik ranog srednjeg veka predstavlja motive ptica ili vegetativne motive koji su razvijeni i rasprostranjeni i uprošćeni i javljaju se motivi luka ili zavojnoce, dakle geometrijski motivi ili stilizovani arhitektonski elementi. (merovejska umetnost, karolinška umetnost, otonska umetnost)
RomanikuU romanskoj umetnosti dolazi do mešanja antičke i barbarske umetnosti iz doba seobe naroda. U arhitekturi romanske umetnosti je karakterističan polukružni luk.
GotikuGotika je uništila velike zidne površine koje su bile pogodne za oslikavanje. Skeletna gotička konstrukcija je uništila zidne slike i nema više mogućnosti da se razvijaju ali su ovu funkciju prihvatili otvori i prozori koji se ovde nalaze i omogućavaju jednu novu tehniku slikanja na staklu – vitraž. Slikarstvo gotike ne ume da realizuje dubinu slike. Za arhitekturu gotičke umetnosti karakterističan je izlomljeni luk.
kao i umetnosti koje mogu da se razlikuju i po izvesnim oblastima kao Francuska, Španija, Italija, Nemačka, Austrija, Švajcarska, Skandinavske zemlje, gde se naravno granice i uticaji ne poklapaju, a stilovi su raznovrsniji.
U srednjem veku u Evropi se spaja antička civilizacija Rimskog carstva sa varvarskom kulturom i umetnošću Germana, Kelta i Slovena.
Spomenici
Vidi još Uredi
Rana hrišćanska umetnost
Karolinška renesansa
Otonska umetnost
Vizantijska umetnost
Vizantijska arhitektura
Islamska umetnost
Rani srednji vek
Romanika
Romanska arhitektura
Gotika
Gotska arhitektura
Ranosrednjovekovna umetnost
Tags:
Srednjovekovno slikarstvo istorija srednjeg veka umetnost srednjovekovna umetnosti srednjovekovne ...