Cena: |
Želi ovaj predmet: | 1 |
Stanje: | Polovan bez oštećenja |
Garancija: | Ne |
Isporuka: | Pošta Lično preuzimanje |
Plaćanje: | Tekući račun (pre slanja) Lično |
Grad: |
Novi Sad, Novi Sad |
ISBN: Ostalo
Godina izdanja: 1981
Autor: Domaći
Oblast: Muzika
Jezik: Srpski
Autor - osoba Demović, Miho, 1934-
Naslov Glazba i glazbenici u Dubrovačkoj republici : od početka XI. do polovine XVII. stoljeća / Miho Demović
Vrsta građe knjiga
Jezik hrvatski
Godina 1981
Izdavanje i proizvodnja Zagreb : Jugoslavenska akademija znanosti i umjetnosti, Razred za muzičku umjetnost, 1981 (Zagreb : `Ognjen Prica`)
Fizički opis 302 str. : ilustr. ; 24 cm
ISBN (Broš. sa omotom)
Napomene Tiraž 1.000
Bibliografija: str. 171-177
Summary ; Sommario
Registar.
Predmetne odrednice Muzika – Dubrovnik – 11-17 v.
Stanje: korice iskrzane, otpis iz biblioteke, bez podvlačenja
PREDGOVOR
Rad koji predstavljam kulturnoj javnosti ostvaren je nesebičnom pomoću mnogih. Već za vrijeme mojih studentskih dana susreo me je dr Zdravko Šundrica, jedan od najboljih poznavalaca Arhiva bivše Dubrovačke Republike, i pri susretu kazao: „Dođi u Arhiv istraživati dubrovačku glazbenu prošlost! Ima u arhivskim knjigama mnogo toga zapisano o orguljašima, piffarima i drugim glazbenicima. U pogledu čitanja dokumenata, traženju signatura i u svemu drugomu pomoći ću Ti!“ Kasnije me je neovisno o dru Šundrici na to istraživanje potaknuo dr Dragotin Cvetko, osnivač i dugogodišnji predstojnik Muzikološkog instituta u Ljubljani. Pri istraživanju mi je dr Šundrica, kako je i obećao, u svemu pomogao; kako u čitanju teško čitljivih dokumenata tako i u svemu ostalom. Uz Šundricu mnogi istraživači drugih područja kao dr Ivan Lentić iz Zagreba, dr Ilija Mitić, dr Vinko Ivančević iz Dubrovnika, dr Stjepan Krasić iz Rima, dr Niko Kličan iz Beča, dr Đurđica Petrović i dr Irena Ham iz Beograda i mnogi drugi, kad bi god pronašli u arhivalijama kakvu vijest o glazbenicima, velikodušno su me upozoravali na signaturu. Sam direktor dubrovačkog Historijskog arhiva prof. Mato Kapović kao i sve ostalo osoblje: prof. Ivo Veselić, prof. Ivica Ficović i drugi s puno razumijevanja omogućili su mi čitanje arhivske građe i iskazivali brojne usluge potrebne pri ovakvoj vrsti istraživanja. I ostale znanstvene ustanove Dubrovnika kao Naučna biblioteka, Biblioteka i Muzički arhiv samostana Male braće, Dominikanska biblioteka te Biblioteka Isusovačke rezidencije bile su mi razumijevanjem svojih voditelja uvijek na raspolaganju. Posebno ističem velikodušne usluge dr Marija Šikića, knjižničara samostana Male braće, koji mi je spremno stavljao na raspolaganje kako samostanske knjige tako i arhivsku građu.
Nakon što sam sakupio arhivsku građu, trebalo ju je vrednovati, probrati i oblikovati u djelo. U tome su me savjetima pomogli prof. dr Dragotin Cvetko i prof. dr Heinrich Hüschen, predstojnik Muzikološkog instituta u Kolnu. Kad bih nabrajao i sitnije usluge koje sam primio od brojnih osoba, lista imena bila bi daleko opsežnija. Svima navedenima i nenavedenima moja trajna zahvalnost.
Hvala VIII Razredu JAZU iz Zagreba koji je osigurao sredstva za objavljivanje ovog rada. Posebno hvala akademiku prof. Josipu Andreisu i prof. Ladislavu Ša- banu koji su mi-u svojstvu recenzenata rad pregledali, ispravili i upozorili me na neke nedostatke. Jednako hvala prof, dr Ivanu Supičiću i prof. mr Stanislavu Tuksaru koji su mi pomogli svojim savjetima i založili se da se ovaj rad objavi.
U Dubrovniku, 3. veljače 1980.
SADRŽAJ
Predgovor
Uvod
Društvene i kulturne prilike 11
Crkvena glazba 29
Kneževa kapela 69
Scenska glazba
Dubrovačke družine 143
Crkvena prikazanja 148
Pastirske igre 151
Prijevodi grčkih tragedija 152
Komedije 153
Maskerate 154
Pjesme od kola 158
Melodrama i opera 160
Zaključak 169
Važnija literatura 171
Prilozi
Arhivske isprave uz pojedine bilješke 181
Popis koralnih kodeksa 269
Popis orguljaša 275
Popis svirača kneževe kapele od 1301–1667 277
Popis crkvenih pjevača 282
Popis pisara dubrovačkih koralnih knjiga 283
Pregled glazbenika po zemlji podrijetla 285
Summary 289
Sommario 291
Kazalo imena 295
MG50 (N)