pregleda

ĐORĐONE (retko! samo 300 primeraka) NOVO


Cena:
2.290 din
Želi ovaj predmet: 3
Stanje: Polovan bez oštećenja
Garancija: Ne
Isporuka: BEX
Pošta
DExpress
Post Express
Lično preuzimanje
Plaćanje: Tekući račun (pre slanja)
PostNet (pre slanja)
Ostalo (pre slanja)
Pouzećem
Lično
Grad: Novi Sad,
Novi Sad
Prodavac

H.C.E (5803)

PREMIUM član
Član je postao Premium jer:
- ima 100 jedinstvenih pozitivnih ocena od kupaca,
- tokom perioda od 6 meseci uplati minimum 20.000 dinara na svoj Limundo račun.

99,84% pozitivnih ocena

Pozitivne: 9668

  Pošalji poruku

Svi predmeti člana


Kupindo zaštita

Godina izdanja: Ostalo
ISBN: Ostalo
Oblast: Istorija umetnosti
Jezik: Srpski
Autor: Strani

odlicno stanje




Đorđone (rođen kao Đorđo Barbareli da Kastelfranko, ital. Giorgio Barbarelli da Castelfranco, Giorgione, 1477 — 1510) je bio italijanski slikar, jedan od najznačajnijih umetnika visoke renesanse u Veneciji. Đorđone je poznat po mistično poetskom kvalitetu svojih dela. Topao ton i smisao za poeziju u sadržaju slika otkrivaju kod Đorđonea duhovni stav sličan Leonardovom. Danas mu se sa sigurnošću može pripisati samo šest slika. Zbog oskudnog opusa i manjka podataka o njegovom identitetu i životu, Đorđone je jedna od najmisterioznijih figura u istoriji evropske umetnosti.

Godine njegovog rođenja i smrti zabeležio je Đorđo Vazari u delu „Životi slavnih slikara, vajara i arhitekata“. On mu je dao nadimak Đorđone po kome je danas poznat. Đorđone ili Zorzon znači „veliki Đorđe“, a po Vazariju to se odnosi na veličinu njegove duše.

Slikarstvu se učio, zajedno sa Ticijanom, u radionici Đovanija Belinija. U rodnom Kastelfranku je radio freske za kondotijera Konstanca, a 1504. je tamo izradio oltarsku sliku Madone sa detetom i svecima. Godine 1505. vratio se u Veneciju gde je izradio brojne freske na fasadama koje se, sa izuzetkom par fragmenata, nisu očuvale do danas. Od štafelajnog slikarstva, pripisuju mu se kompozicije: „Solomonov sud“, „Mladić sa strelom“, „Madona sa Svetim Antonijem i Rokom“, „Judita“, „Poklonjenje pastira“, „Hristos koji nosi krst“, „Koncert u prirodi“, „Tri filozofa“, „Oluja“, „Usnula Venera“, nekoliko muških portreta i drugih slika. Mali formati ovih dela su posledica toga što su rađena za privatne naručioce. Đorđone je umro 1510. u Veneciji od bubonske kuge. Neke od njegovih slika dovršili su drugi umetnici, a njegov manir slikanja je često kopiran. Veoma je teško razlikovati Đorđoneov stil od stila mladog Ticijana. Sve ovo je doprinelo da je teško izvršiti atribuciju njegovih dela. Smatra se da je „Oluja“ jedina slika koju je u potpunosti izradio Đorđone.

U svom kratkom životu Đorđone je izradio niz remek dela koja su obeležila period procvata venecijanskog renesansnog slikarstva. Pored tehničke veštine, ove slike se odlikuju poetskom fantazijom i darom za odabir kolorita. Bio je prvi umetnik koji je slikao figure u pejzažu i žanr scene bez verske ili istorijske pozadine. Bogata simbolika nekih njegovih dela je neobjašnjiva (Oluja, Tri filozofa). Njegova sklonost usmerena je na istraživanje čoveka i na uobličavanje prirode. Meditativno raspoloženje, dubina osećanja i bitnost zrače iz njegovih predstavljanja ljudi, a priroda ih odražava. Time je priroda priznata kao vrednost za sebe, a ne više samo kao dekor. Ona takođe nije predeo duše, tj. izraz unutrašnjeg života predstavljenih lica; štaviše, ljudi i predeo sada obrazuju jedinstvo, oni su povezani svetlošću, s kojom zajedno postaju izraz tajanstvenog raspoloženja. (Tako njegovo delo opisuje Đina Piskel.)

Karijera i dela

Činjenično znanje o Đorđoneovoj karijeri je oskudno i nepouzdano, katalog njegovih dela nepotpun i sa dosta nagađanja. Prvi pouzdani dokument, iz 1508. godine, beleži umetnikovo neslaganje u vezi sa naknadom za njegov ciklus freski (otada u stanju propadanja) na fasadi Zadužbine Tedeski u Veneciji. Godine 1510., Izabela d’Este se raspitivala za „nokturnu”, sliku koju je za sobom ostavio skoro preminuli slikar iz Kastelfranka, što se uzima kao dokaz godine njegovi smrti. Međutim, najvažnije informacije je dao ljubitelj umetnosti i kolekcionar Markantonio Mikel, koji je petnaest godina kasnije obišao zbirke Venecije i Padove, i izbrojao 13 slika koje je naslikao „Đorđo del Kastelfranko”. Vazari je u drugom izdanju svoje knjige Životi (1568), opisao veoma brz umetnički razvoj Đorđonea: period samoukog slikara, zatim učenika u radionici Đovanija Belinija, i na kraju njegovo otkriće Leonarda.

Skoriji katalog Đorđoneovog stvaralaštva obuhvata tek oko dvadesetak dela. U prvoj grupi su Mojsijevo iskušenje i delo manje izvesnog autorstva, Suđenje Solomonu (oba u Galeriji Ufici, Firenca). Poklon pastira, ponekad nazivano Alendaleovo rođenje (Nacionalna galerija u Vašingtonu), je posebno važno delo čiji je datum nastanka teško ustanoviti. Drugu grupu čine Dečak sa flautom (Palata dvora Hempton); Dečak sa strelom (Umetničko-istorijski muzej, Beč); Bensonova Sveta porodica (Nacionalna galerija u Vašingtonu); i Poklon kraljeva (Nacionalna galerija u Londonu), poslednje, bez sumnje dovršeno drugom rukom. Iz oko 1500. godine je takozvana Lenjingradska Đudit (Ermitaž, Sankt Petersburg), konzervatorskom intervencijom prenesena sa drvene ploče na platno 1838. godine i pripisivana Rafaelu do kraja 19. veka. Oltarna slika iz 1504. godine, Bogorodica sa svecima Franjom i Liberale, u katedrali Kastelfranko, Veneto, završava ranu fazu Đorđoneovog umetničkog razvoja. Iz narednog perioda su dela Laura (datirana u 1506. godinu; Umetničko-istorijski muzej u Beču); Portret Alana (Akademija u Veneciji); Trojica filozofa (Umetničko-istorijski muzej u Beču); Bogorodica čita (Ašmolen muzej umetnosti i starina, Oksford); Portret čoveka u ljubičastoj tunici koji stoji ispred parapeta sa inicijalima „VV” (Državni muzej u Berlinu); Usnula Venera (Galerija slika u Drezdenu); i Koncert na livadi (Luvr, Pariz). Freske na fasadi Zadužbine Tedeski u Veneciji (rađene oko 1508. g.) – poznate preko gravira koje je uradio Antonio Marija Caneti Mlađi oko 1760–71. godine – označavaju, čini se, početak nove, monumentalnije faze Đorđoneovog slikarstva. U dve poslednje godine života, Đorđone se posvetio delima: Autoportret (Muzej kneza Antona Ulriha, Braunšvajg), detalj veće kompozicije poznate preko gravira Vencela Holara iz 1650. godine; Dvojica pevača (Galerija Borgeze u Rimu); Portret starice koja drži traku s natpisom „Col tempo” (Akademija u Veneciji); i Hrist i lopovi (Škola di San Roko, Venecija).


renesansa slikarstvo renesanse janson istorija umetnosti

Skuplje knjige možete platiti na rate.

International shipping
Paypal only
(Države Balkana: Uplata može i preko pošte ili Western Union-a)

1 euro = 117.5 din

For international buyers please see instructions below:
To buy an item: Click on the red button KUPI ODMAH
Količina: 1 / Isporuka: Pošta / Plaćanje: Tekući račun
To confirm the purchase click on the orange button: Potvrdi kupovinu (After that we will send our paypal details)
To message us for more information: Click on the blue button POŠALJI PORUKU
To see overview of all our items: Click on Svi predmeti člana

Ako je aktivirana opcija besplatna dostava, ona se odnosi samo na slanje kao preporučena tiskovina ili cc paket na teritoriji Srbije.

Poštarina za knjige je u proseku 133-200 dinara, u slučaju da izaberete opciju plaćanje pre slanja i slanje preko pošte. Postexpress i kurirske službe su skuplje ali imaju opciju plaćanja pouzećem. Ako nije stavljena opcija da je moguće slanje i nekom drugom kurirskom službom pored postexpressa, slobodno kupite knjigu pa nam u poruci napišite koja kurirska služba vam odgovara.

Ukoliko još uvek nemate bar 10 pozitivnih ocena, zbog nekoliko neprijatnih iskustava, molili bi vas da nam uplatite cenu kupljenog predmeta unapred.

Novi Sad lično preuzimanje ili svaki dan ili jednom nedeljno zavisno od lokacije prodatog predmeta.

Našu kompletnu ponudu možete videti preko linka
https://www.kupindo.com/Clan/H.C.E/SpisakPredmeta
Ukoliko tražite još neki naslov koji ne možete da nađete pošaljite nam poruku možda ga imamo u magacinu.
Pogledajte i našu ponudu na limundu https://www.limundo.com/Clan/H.C.E/SpisakAukcija
Slobodno pitajte šta vas zanima preko poruka. Preuzimanje moguce u Novom Sadu i Sremskoj Mitrovici uz prethodni dogovor. (Većina knjiga je u Sremskoj Mitrovici, manji broj u Novom Sadu, tako da se najavite nekoliko dana ranije u slucaju ličnog preuzimanja, da bi knjige bile donete, a ako Vam hitno treba neka knjiga za danas ili sutra, obavezno proverite prvo preko poruke da li je u magacinu da ne bi doslo do neprijatnosti). U krajnjem slučaju mogu biti poslate i poštom u Novi Sad i stižu za jedan dan.

U Novom Sadu lično preuzimanje na Grbavici na našoj adresi ili u okolini po dogovoru. Dostava na kućnu adresu u Novom Sadu putem kurira 350 dinara.
Slanje nakon uplate na račun u Erste banci (ukoliko ne želite da plaćate po preuzimanju). Poštarina za jednu knjigu, zavisno od njene težine, može biti od 133-200 din. Slanje vise knjiga u paketu težem od 2 kg 250-400 din. Za cene postexpressa ili drugih službi se možete informisati na njihovim sajtovima.
http://www.postexpress.rs/struktura/lat/cenovnik/cenovnik-unutrasnji-saobracaj.asp

INOSTRANSTVO: Šaljem po dogovoru, ili po vašim prijateljima/rodbini ili poštom. U Beč idem jednom godišnje pa ako se podudare termini knjige mogu doneti lično. Skuplje pakete mogu poslati i po nekom autobusu, molim vas ne tražite mi da šaljem autobusima knjige manje vrednosti jer mi odlazak na autobusku stanicu i čekanje prevoza pravi veći problem nego što bi koštala poštarina za slanje kao mali paket preko pošte.

Ukoliko kupujete više od jedne knjige javite se porukom možda Vam mogu dati određeni popust na neke naslove.

Sve knjige su detaljno uslikane, ako Vas još nešto interesuje slobodno pitajte porukom. Reklamacije primamo samo ukoliko nam prvo pošaljete knjigu nazad da vidim u čemu je problem pa nakon toga vraćamo novac. Jednom smo prevareni od strane člana koji nam je vratio potpuno drugu knjigu od one koju smo mu mi poslali, tako da više ne vraćamo novac pre nego što vidimo da li se radi o našoj knjizi.
Ukoliko Vam neka pošiljka ne stigne za dva ili tri dana, odmah nas kontaktirajte za broj pošiljke kako bi videli u čemu je problem. Ne čekajte da prođe više vremena, pogotovo ako ste iz inostranstva, jer nakon određenog vremena pošiljke se vraćaju pošiljaocu, tako da bi morali da platimo troškove povratka i ponovnog slanja. Potvrde o slanju čuvamo do 10 dana. U 99% slučajeva sve prolazi glatko, ali nikad se ne zna.

Ukoliko uvažimo vašu reklamaciju ne snosimo troškove poštarine, osim kada je očigledno naša greška u pitanju.

Predmet: 58825979
odlicno stanje




Đorđone (rođen kao Đorđo Barbareli da Kastelfranko, ital. Giorgio Barbarelli da Castelfranco, Giorgione, 1477 — 1510) je bio italijanski slikar, jedan od najznačajnijih umetnika visoke renesanse u Veneciji. Đorđone je poznat po mistično poetskom kvalitetu svojih dela. Topao ton i smisao za poeziju u sadržaju slika otkrivaju kod Đorđonea duhovni stav sličan Leonardovom. Danas mu se sa sigurnošću može pripisati samo šest slika. Zbog oskudnog opusa i manjka podataka o njegovom identitetu i životu, Đorđone je jedna od najmisterioznijih figura u istoriji evropske umetnosti.

Godine njegovog rođenja i smrti zabeležio je Đorđo Vazari u delu „Životi slavnih slikara, vajara i arhitekata“. On mu je dao nadimak Đorđone po kome je danas poznat. Đorđone ili Zorzon znači „veliki Đorđe“, a po Vazariju to se odnosi na veličinu njegove duše.

Slikarstvu se učio, zajedno sa Ticijanom, u radionici Đovanija Belinija. U rodnom Kastelfranku je radio freske za kondotijera Konstanca, a 1504. je tamo izradio oltarsku sliku Madone sa detetom i svecima. Godine 1505. vratio se u Veneciju gde je izradio brojne freske na fasadama koje se, sa izuzetkom par fragmenata, nisu očuvale do danas. Od štafelajnog slikarstva, pripisuju mu se kompozicije: „Solomonov sud“, „Mladić sa strelom“, „Madona sa Svetim Antonijem i Rokom“, „Judita“, „Poklonjenje pastira“, „Hristos koji nosi krst“, „Koncert u prirodi“, „Tri filozofa“, „Oluja“, „Usnula Venera“, nekoliko muških portreta i drugih slika. Mali formati ovih dela su posledica toga što su rađena za privatne naručioce. Đorđone je umro 1510. u Veneciji od bubonske kuge. Neke od njegovih slika dovršili su drugi umetnici, a njegov manir slikanja je često kopiran. Veoma je teško razlikovati Đorđoneov stil od stila mladog Ticijana. Sve ovo je doprinelo da je teško izvršiti atribuciju njegovih dela. Smatra se da je „Oluja“ jedina slika koju je u potpunosti izradio Đorđone.

U svom kratkom životu Đorđone je izradio niz remek dela koja su obeležila period procvata venecijanskog renesansnog slikarstva. Pored tehničke veštine, ove slike se odlikuju poetskom fantazijom i darom za odabir kolorita. Bio je prvi umetnik koji je slikao figure u pejzažu i žanr scene bez verske ili istorijske pozadine. Bogata simbolika nekih njegovih dela je neobjašnjiva (Oluja, Tri filozofa). Njegova sklonost usmerena je na istraživanje čoveka i na uobličavanje prirode. Meditativno raspoloženje, dubina osećanja i bitnost zrače iz njegovih predstavljanja ljudi, a priroda ih odražava. Time je priroda priznata kao vrednost za sebe, a ne više samo kao dekor. Ona takođe nije predeo duše, tj. izraz unutrašnjeg života predstavljenih lica; štaviše, ljudi i predeo sada obrazuju jedinstvo, oni su povezani svetlošću, s kojom zajedno postaju izraz tajanstvenog raspoloženja. (Tako njegovo delo opisuje Đina Piskel.)

Karijera i dela

Činjenično znanje o Đorđoneovoj karijeri je oskudno i nepouzdano, katalog njegovih dela nepotpun i sa dosta nagađanja. Prvi pouzdani dokument, iz 1508. godine, beleži umetnikovo neslaganje u vezi sa naknadom za njegov ciklus freski (otada u stanju propadanja) na fasadi Zadužbine Tedeski u Veneciji. Godine 1510., Izabela d’Este se raspitivala za „nokturnu”, sliku koju je za sobom ostavio skoro preminuli slikar iz Kastelfranka, što se uzima kao dokaz godine njegovi smrti. Međutim, najvažnije informacije je dao ljubitelj umetnosti i kolekcionar Markantonio Mikel, koji je petnaest godina kasnije obišao zbirke Venecije i Padove, i izbrojao 13 slika koje je naslikao „Đorđo del Kastelfranko”. Vazari je u drugom izdanju svoje knjige Životi (1568), opisao veoma brz umetnički razvoj Đorđonea: period samoukog slikara, zatim učenika u radionici Đovanija Belinija, i na kraju njegovo otkriće Leonarda.

Skoriji katalog Đorđoneovog stvaralaštva obuhvata tek oko dvadesetak dela. U prvoj grupi su Mojsijevo iskušenje i delo manje izvesnog autorstva, Suđenje Solomonu (oba u Galeriji Ufici, Firenca). Poklon pastira, ponekad nazivano Alendaleovo rođenje (Nacionalna galerija u Vašingtonu), je posebno važno delo čiji je datum nastanka teško ustanoviti. Drugu grupu čine Dečak sa flautom (Palata dvora Hempton); Dečak sa strelom (Umetničko-istorijski muzej, Beč); Bensonova Sveta porodica (Nacionalna galerija u Vašingtonu); i Poklon kraljeva (Nacionalna galerija u Londonu), poslednje, bez sumnje dovršeno drugom rukom. Iz oko 1500. godine je takozvana Lenjingradska Đudit (Ermitaž, Sankt Petersburg), konzervatorskom intervencijom prenesena sa drvene ploče na platno 1838. godine i pripisivana Rafaelu do kraja 19. veka. Oltarna slika iz 1504. godine, Bogorodica sa svecima Franjom i Liberale, u katedrali Kastelfranko, Veneto, završava ranu fazu Đorđoneovog umetničkog razvoja. Iz narednog perioda su dela Laura (datirana u 1506. godinu; Umetničko-istorijski muzej u Beču); Portret Alana (Akademija u Veneciji); Trojica filozofa (Umetničko-istorijski muzej u Beču); Bogorodica čita (Ašmolen muzej umetnosti i starina, Oksford); Portret čoveka u ljubičastoj tunici koji stoji ispred parapeta sa inicijalima „VV” (Državni muzej u Berlinu); Usnula Venera (Galerija slika u Drezdenu); i Koncert na livadi (Luvr, Pariz). Freske na fasadi Zadužbine Tedeski u Veneciji (rađene oko 1508. g.) – poznate preko gravira koje je uradio Antonio Marija Caneti Mlađi oko 1760–71. godine – označavaju, čini se, početak nove, monumentalnije faze Đorđoneovog slikarstva. U dve poslednje godine života, Đorđone se posvetio delima: Autoportret (Muzej kneza Antona Ulriha, Braunšvajg), detalj veće kompozicije poznate preko gravira Vencela Holara iz 1650. godine; Dvojica pevača (Galerija Borgeze u Rimu); Portret starice koja drži traku s natpisom „Col tempo” (Akademija u Veneciji); i Hrist i lopovi (Škola di San Roko, Venecija).


renesansa slikarstvo renesanse janson istorija umetnosti
58825979 ĐORĐONE (retko! samo 300 primeraka) NOVO

LimundoGrad koristi kolačiće u statističke i marketinške svrhe. Nastavkom korišćenja sajta smatramo da ste pristali na upotrebu kolačića. Više informacija.