Cena: |
Želi ovaj predmet: | 7 |
Stanje: | Polovan bez oštećenja |
Garancija: | Ne |
Isporuka: | BEX Pošta Post Express Lično preuzimanje |
Plaćanje: | Tekući račun (pre slanja) Ostalo (pre slanja) Pouzećem Lično |
Grad: |
Novi Sad, Novi Sad |
Godina izdanja: Ostalo
ISBN: Ostalo
Autor: Domaći
Jezik: Engleski
Oblast: Slikarstvo
Beograd : `Jugoslavija`, 1956 (Ljubljana : Ljudska pravica)
tekst na engleskom
tekst Oto Bihalji-Merin
15 str. : ilustr. ; 33 cm
Kosovski boj
retko!!!
Petar Lubarda (Ljubotinj, 27. jul 1907 — Beograd, 13. februar 1974), jedan od najvećih jugoslovenskih i srpskih slikara 20. veka. Bio je redovni član SANU i spoljni član JAZU. U SANU je ostavio pismo u kojem zahteva da se pri svakom izlaganju njegovih dela obavezno naglasi da je po narodnosti Srbin[1].
Slikarski put Petra Lubarde započinje tamo gde je rođen - u crnogorskom kršu i brdima koji su mu se trajno urezali u stvaralačku memoriju. Praktično, u svemu što je slikao, kao plastična matrica može se identifikovati taj prvi vizuelni pejsaž koji ga je od rođenja okruživao. Kao da se u svakom od kasnijih znamenitih ciklusa vraćao linijama, oblicima i koloritu krajolika koji je poneo i nosio ma kuda da se kretao Crnom Gorom, Srbijom, Evropom i svetom. Počeo je da slika na svojevrsni realistički način koji je već poprimio svetlo-tamne valerske odnose svetla koji su tragali za naglašenim govorom slikarske materije. Dramatika slikarskog prizora podignuta je na prelazu tridesetih u četrdesete godine, a simbolično je vidljiva u Zaklanom jagnjetu (1940).
Petar Lubarda, Zaklano jagnje, 1940
Za ovu sliku su mnogi kritičari istakli da po surovosti prizora nagoveštava kataklizmu Drugog svetskog rata. Posle rata, Lubarda se upustio u dotad nepoznatu avanturu u srpskom i jugoslovenskom slikarstvu otvarajući potpuno slobodne puteve kreativnosti, najpre u maninirizmu kolorističkog ekspresionizma, u kome je formu redukovao do granice prepoznatljivosti, a odmah zatim je svoje slikarstvo uveo u asocijativnu i apstraktnu fazu koja je definitivno obeležila ne samo njegov opus već i celokupno naše slikarstvo druge polovine dvadesetog veka. Od istorijskog je značaja bila njegova izložba održana 1951. godine u Galeriji ULUS-a u Beogradu koja je pokazala ceo plastički program obnove našeg slikarstva posle epohe socijalističkog realizma i otkrila taj tanani prelaz iz ekspresivnog realizma u asocijativnu apstrakciju. Neka od najpoznatijih dela iz tog perioda su: Bitka na Vučjem dolu (1950), Guslar (1952), Konji (1953), Kosovski boj (1953).
Samostalne izložbe (izbor)
1925. Gimnazija, Nikšić
1929. Casa dell` Arte Moderna Bragaglio, Roma
1933. Francuski klub (Ratnički dom), Beograd
1934. Umetnički paviljon, Beograd
1951. Umetnička galerija ULUS, Beograd
1952. Galerie Yougoslavie, Paris
1954. Galerie Michel Warren, Paris
1955. Leicester Galleries, London
1958. Umjetnički paviljon, Titograd
1959. Mala galerija, Ljubljana
1961. Likovna galerija Kulturnog centra, Beograd
1962. Galleria Penelope, Roma, Galerija Doma JNA, Beograd
1963. Rabotnički univerzitet, slike poklonjene Skoplju posle zemljotresa, Skoplje
1964. Galerija Doma JNA, Beograd
1967. Muzej savremene umetnosti, retrospektiva, Beograd, Muzej na sovremenata umetnost, Skoplje, Galerija „Josip-Bepo Benković“, Herceg Novi
1968. Umjetnički paviljon, Titograd, Umjetnički muzej SR Crne Gore, Cetinje, Narodni muzej, Kragujevac, Likovna galerija Kulturnog centra, Beograd
1969. Galerija SANU, Beograd, Izložbena galerija slika „Petra Lubarde“, Kragujevac, Dom kulture „Olga Petrov“, Opovo
1970. Gradski muzej, Sombor, Likovna galerija Doma kulture, Vrbas
1971. Likovna galerija Kultrurnog centra, Beograd
одреднице Lubarda, Petar, 1907-1974 - `Kosovski boj` - Albumi katalog