Cena: |
Želi ovaj predmet: | 7 |
Stanje: | Nekorišćen |
Garancija: | Ne |
Isporuka: | Pošta Post Express Lično preuzimanje |
Plaćanje: | Ostalo (pre slanja) Lično |
Grad: |
Novi Beograd, Beograd-Novi Beograd |
ISBN: Ostalo
Oblast: Ostalo
Jezik: Srpski
SJAJNO IZDANJE - `BEST OF` PRVIH DESET GODINA KALENDARA NOVE UMETNOSTI I SAVR.
STANJE - NOVO
IZDANJE - PUBLIKUM 2003
POVEZ - TVRD
STRANA - 211 VELIKI FORMAT
Deset godina Publikumovih kalendara:
U slavu fotografije
Na desetogodišnjicu Publikumovih kalendara može se reći da su u protekloj deceniji oni po mnogo čemu predstavljali novi kulturni fenomen i jedan od najautentičnijih umetničkih projekata nastalih u Srbiji devedesetih
Image
Desetogodišnjica Publikumovog Kalendara nove umetnosti i savremenog života obeležena je promocijom novog kalendara za 2003. godinu pod nezivom `Reprint X-Folio`, u kome je objavljen izbor stranica kalendara iz prethodnih deset godina. Promociju prati i retrospektivna izložba u Skupštini grada Beograda, otvorena do 10. februara. Možda i najznačajniji deo obeležavanja prvih deset godina Kalendara jeste štampanje veoma luksuzne monografije, koja se može posmatrati i kao `mala istorija ili pregled fotografske scene devedesetih`. Na 210 strana sa više od 700 fotografija i ilustracija, autori dokazuju da postoje i da stvaraju po kanonima svetskih dizajnerskih esnafa.
NOVA UMETNOST: Tokom proteklih godina ovaj Kalendar razvio se u multimedijalnu produkciju koja koristi različite medije vizuelne komunikacije i autori ovog projekta dele ih na nekoliko kategorija: fotografiju, dizajn, marketing u kulturi, spektakl, performans i video. Do sada su objavljene fotografije više od 100 domaćih umetnika i dvanaest radova aktuelnih svetskih imena.
Reč je o umetničkim kalendarima koji su svojevrsno svedočanstvo `nove umetnosti i savremenog života`. Nisu osmišljeni da bi na bukvalan način merili vreme ili ga odredili, već da bi predstavili odnos određenih i za tu priliku odabranih autora prema aktuelnom društvenom životu. Naravno, kalendari su osmišljeni i iz još jednog razloga, da bi promovisali i slavili fotografiju.
Sve je počelo pre deset godina, 19. januara 1993, kada je na ruševinama galerije Sebastijan u centru Beograda publici predstavljen projekat štamparije Publikum i Umetničke grupe FIA nazvan `Kalendar nove umetnosti i savremenog života`.
Kalendar za 1993. godinu zvao se simbolično `Nemoguće`. U njemu su objavljene fotografije-objekti Stanislava Šarpa, sa portretima javnih ličnosti koje su obeležile život u Beogradu tokom osamdesetih godine. Grafički dizajn kalendara bio je inspirisan zenitizmom i nadrealizmom, umetničkim pokretima koji su se razvili tridesetih godina u Beogradu.
Image
`L Impossible`, objavljen 1994. godine, posvećen je višedecenijskoj ideji osnivanja Muzeja fotografije u Beogradu. Za tu priliku odabrani su radovi 12 fotografa iz različitih perioda, od Nikole Vuča do Aleksandra Kujučeva. Treći kalendar je `La Vie Mobile` (Život u pokretu) za 1995. godinu, imao je za temu Beograd devedesetih i pokazao kako umetnici iz različitih disciplina – skulptura, dizajn, slikarstvo fotografija – svojim fotomontažama i fotokolažima reaguju na temu.
Godine 1996. objavljen je `Optimisme-Surrealisme` (Optimizam-Nadrealizam) ponovo sa portretima Stanislava Šarpa na kojima su poznati Beograđani.
Tema za kalendar objavljen 1997. godine bila je `Danse Balkanique` (Balkanski ples). Posvećen je zvezdama beogradske muzičke scene koje je snimio Aleksandar Kujučev.
Šesti kalendar po redu objavljen 1998. godine zove se `Idiot` sa fotografijama beogradskog fotografa Dragana Papića sa temom `Ratni dnevnik dezertera`. On za snimanje koristi `idiot` kamere i naziva ih `robotima`, a fotografije nastale tim postupkom `robografije`. Godine 1999. nastao je kalendar `Fatamorgana`, sa 12 visoko estetizovanih fotografija različitih fotografa, dok se `Ožičeni čovek XX00` nametnuo kao logična tema kalendara za 2000. godinu, u okviru kojeg je objavljeno 12 fotolaserografija. Milenijumski kalendar nazvan `Antizid` ili `Vreme je sada` jeste svojevrstan izuzetak, prvi put se okuplja internacionalni tim umetnika. Grafički dizajn je uradio poznati zagrebački Njujorčanin Mirko Ilić, koncept kalendara i izbor umetnika UG FIA. Na istom mestu našli su se radovi Dragana Živadinova, Marine Abramović, Vima Vendersa, Dejvida Brna, Bjork i još sedam značajnih imena. Antizid razmenjuje energije internacionalnih umetnika i novog duha Beograda, i zalaže se za viziju sveta bez zidova i barijera. Kalendar za 2002. godinu zove se `Život`, čine ga fotografije 40 mladih umetnika i studenata fotografije.
Jedna od specifičnosti Publikumovog Kalendara jeste i to što se ne može kupiti i da je sastavni deo samog proizvoda i njegova promocija, zamišljena kao hepening bez koga nije moguće zamisliti Kalendar. Po pravilu, ove promocije održavaju se u neobičnim i neuobičajenim prostorima, koji sami po sebi dopunjuju dramaturgiju performansa. `Kalendari se prihvataju kao primer neprestanog ponavljanja, kao opomena na beskonačno kretanje, kao simboli smrti i ponovnog rađanja. Publikumovi kalendari pokazuju kako se na vrlo uspešan način mogu povezati iskustva iz prošlosti i sadašnjosti, tradicionalna i nova savremena shvatanja fotografije i dizajna`, napisala je pre nekoliko godina Aleksandra Estela Bjelica i bila je u pravu jer, posle deset godina, koje su obećavale sve sem dobre budućnosti, znamo da je stvoren novi kulturni fenomen, `jedan od najautentičnijih projekata nastalih u Srbiji devedesetih`.
Tanja Jovanović