Cena: |
Stanje: | Polovan bez oštećenja |
Garancija: | Ne |
Isporuka: | Pošta Post Express Lično preuzimanje |
Plaćanje: | Tekući račun (pre slanja) Ostalo (pre slanja) Pouzećem Lično |
Grad: |
Novi Sad, Novi Sad |
Oblast: Ostalo
ISBN: Ostalo
Jezik: Engleski
Godina izdanja: K75
Autor: Strani
Spoljašnjost kao na fotografijama, unutrašnjost u dobrom i urednom stanju! Engleski jezik!
Vatreni čamac je specijalizirani plovni brod s pumpama i mlaznicama dizajniran za borbu protiv požara na obali i brodu. Prvi vatrogasni čamci, datirani s kraja 18. stoljeća, bili su tegljači, naknadno opremljeni vatrogasnom opremom. [1] Danas se mogu naći u upotrebi stariji dizajni izvedeni iz tegljača i moderni vatrogasni čamci koji više nalikuju pomorskim brodovima. Neki bi odjeli svom višenamjenskom zanatu dali i naziv `vatrogasni čamac`.
Često se koriste za gašenje požara na dokovima i obalnim skladištima, jer mogu izravno napadati požare u potpornim podlogama ovih građevina. Također imaju na raspolaganju neograničenu količinu vode koja se pumpa izravno ispod trupa. Vatrogasni čamci mogu se koristiti za pomoć vatrogascima na obali kada je druga voda u maloj opskrbi ili je nedostupna, na primjer, zbog zemljotresa u kvaru vodovoda, kao što se dogodilo u San Franciscu zbog potresa u Loma Prieti 1989. godine.
Neki moderni vatrogasni čamci mogu pumpati desetke tisuća litara vode u minuti. Primjer je vatrogasni čamac br. 2 losanđeleske vatrogasne službe, Warner Lawrence, koji može pumpati do 38.000 američkih galona u minuti (2.4 m3 / s; 32.000 imp gal / min) i do 400 stopa (122 m) ) u zraku.
Vatrene čamce javnost najčešće vidi kada dočekuje flotu ili povijesne brodove s prikazom svojih sposobnosti kretanja vodom, bacajući velike lukove vode u svim smjerovima.
Povremeno se vatrogasni čamci koriste za prijevoz vatrogasaca, hitnih medicinskih tehničara i liječnika s njihovom opremom do otoka i drugih čamaca. Neki se mogu koristiti kao ledolomci, poput Victor L. Schlaegera iz vatrogasne službe u Chicagu koji može razbiti led od 8 do 12 inča. [2] Oni također mogu nositi ronioce ili radnike za spašavanje na površinskim vodama. Putnici s opasnih brodova mogu se prebaciti i na razne vrste spasilačkih brodova. Čamci za spašavanje mogu se koristiti i za uništavanje nafte i kemikalija na rijekama, jezerima i morima. Na primjer, Helsinški odjel za spašavanje u Helsinkiju u Finskoj ima razne vrste čamaca za razne vrste gašenja požara, spašavanja i uništavanja nafte. [3]
Također se hidrokoperi, čamci na napuhavanje krutog trupa, čamci, pa čak i lebdenja i helikopteri koriste u vatrogasnim, spasilačkim i medicinskim hitnim situacijama.
Gradovi s vatrogasnim čamcima obično se nalaze na velikoj vodenoj površini s lučkim objektima. Manje vatrogasne postrojbe kojima nedostaju resursi koristit će čamac na napuhavanje s krutim trupom ili posuđivati čamce od lokalnih spasilačkih agencija (EMS, Obalna straža, vojska).
K1