Cena: |
Želi ovaj predmet: | 1 |
Stanje: | Polovan bez oštećenja |
Garancija: | Ne |
Isporuka: | Pošta Post Express Lično preuzimanje |
Plaćanje: | Tekući račun (pre slanja) Lično |
Grad: |
Zrenjanin, Zrenjanin |
ISBN: Ostalo
Godina izdanja: 1976
Oblast: Mašinstvo
Jezik: Ruski
Autor: Strani
Pouzdanost i trajnost hladnih valjaka (НАДЕЖНОСТЬ И ДОЛГОВЕЧНОСТЬ ВАЛКОВ ХОЛОДНОЙ ПРОКАТКИ),u dobrom je stanju.
Autori:V.P.Poluhin;V.A.Nikolaev;M.A.Tilkin;P.T.Šulman;V A.Masol;S.P.Efimenko;V.I.Dunaevski;G.I.Valjčuk;M.J.Belkin;A S.Venžega.
Izdavač:Metalurgija,Moskva 1976.
Format:20,5cm x 13,5cm.
Broj Strana:448 strana,tvrd povez.
RADNE ROLNICE I ROLNICE ZA PODRŠKU
Valjani mlinovi izvode glavnu operaciju valjanja - plastičnu deformaciju (redukciju) metala. U procesu deformacije, valjci percipiraju silu kotrljanja koja nastaje smanjenjem metala. Rola se sastoji od nekoliko elemenata (slika 4): cev prečnika D i dužine L, koja je tokom rada rolne u direktnom kontaktu sa valjanim metalom; vratovi (igle) prečnika d i dužine l, smešteni na obe strane cevi i oslonjeni na ležajeve; krajnji delovi (za vođene rolne - palice). Obično se voze radne role. U sastojinama sa odnosom dužine cevi valjaka prema prečniku jednakom ili većem od 5: 1, projektovanih za valjanje najtanije trake od legiranog čelika, kao i u mlinovima sa više valjaka, pokreću se rezervni valjci.
Valjani za hladno valjanje mogu se klasifikovati prema sledećim kriterijumima [14]:
namena: radne rolne, rezervne rolne;
svrha mlinova za hladno valjanje: valjanje limova, valjanje kositra, kaljenje, valjanje trakom i folijom;
broj sastojina u mlinu: za jednostruke i višeslojne vodenice;
princip hladnog valjanja: za kolut ili komad, kontinuirano ili reverzibilno valjanje;
vrsta postolja: za dvo-, četvoro- i viševaljne postolje;
zamenljivost: za jedan štand ili mlin, nekoliko sastojina ili mlinova;
ukupne dimenzije i težina: nazivnim prečnikom i dužinom cevi, odnosom dužine cevi i prečnika, težine;
materijal: čelik, liveno gvožđe, karbid;
proizvodne tehnologije: livene, kovane, bimetalne, termički obrađene (normalizovane, poboljšane, zapreminske ili površinski očvrsle, sa određenom temperaturom kaljenja);
klasa tvrdoće: A, B, C, G (GOST 3541-57);
karakteristike dizajna: sa unutrašnjim aksijalnim provrtom i bez aksijalnog otvora, kompozitni (bandažirani), jednodelni, jednodelni kovani.
Klasifikacija prema naznačenim karakteristikama daje najpotpuniju karakteristiku valjaka odgovarajućih grupa: namena, hemijski sastav, tehnologija izrade (uključujući termičku obradu), tvrdoća i druga mehanička svojstva, osnovne geometrijske dimenzije, uslovi rada, specifična potrošnja i valjak trajnost.
Glavni parametri koji određuju ukupne dimenzije valjanog valjka su prečnik i dužina cevi. Prečnik valjaka bira se prema rezultatima proračuna, koji uzimaju u obzir raspon valjanih proizvoda (pre svega njegovu debljinu), uslove rada, mehaničke osobine materijala, maksimalne napore, redukcije i dizajn mlina.
Dužina cevi radnih valjaka može biti različita. Za valjanje konvencionalne trake koriste se valjci sa cevkom dužine 200-300 mm, za široku traku i traku - do 800 mm, za lim - 600-2500 mm i više. Po pravilu, maksimalna širina valjanih traka na trakastim mlinovima je 150-200 mm manja od dužine cijevi radnih valjaka, a minimalna širina je 100—150 mm manja od polovine dužine cijevi. Cev sa valjkom je obično glatka, cilindrična. Prečnik vrata rolne je manji od prečnika cevi.
Slika 4. Pogled na radni valjak mlina za hladno valjanje
Kod valjaka na kotrljajućim ležajevima, čaure su ponekad stepenaste; u mlinovima sa kliznim ležajevima, čaure su obično glatke, bez izbočina, podrezivanja itd. Da bi se smanjio pritisak na ležajeve i povećala čvrstoća vratova valjaka koji rade na fluidne frikcione ležajeve, čaure se izrađuju sa maksimalnim prečnicima, a mesta na kojima zapisi ulaze u cev su zaobljena. Radijus zakrivljenosti R = (0,05-0,12) d. Na sl. 5 i 6 prikazuju radne role četvorovisokih postolja, a sl. 7 - postolje sa dvadeset rolni.
Vratci pogođenih radnih rolni opremljeni su raznim vrstama palica. U malim valjcima obično se izvode četverokutne ili dvožlebne palice, a u srednjim i velikim - trokrake i četvorožičaste.
U radnim rolnama sa cevkom prečnika preko 160 mm često se izrađuju aksijalni prolazni kanali. U velikim štapovima ovi kanali u predelu cevi prelaze u takozvane komore prečnika mnogo veće od ulaznih rupa. Pri izvođenju aksijalnih kanala uklanja se porozna zona segregacije ingota, što može biti izvor koncentratora napona tokom kaljenja.
U proizvodnim uslovima, aksijalni kanali se koriste za hlađenje centralne zone valjaka tokom gašenja; ovo osigurava pojavu pritisnih naprezanja na površini aksijalnog kanala. Pored toga, dodatno hlađenje radnih valjaka kroz aksijalni kanal tokom rada može doprineti stvaranju optimalnog toplotnog režima i povećanju trajnosti valjaka. Međutim, treba imati na umu da na površinu aksijalnog kanala deluju ciklično promenljiva tangencijalna i aksijalna naprezanja čija prosečna vrednost pod istim uslovima opterećenja zavisi od odnosa prečnika aksijalnog kanala prema prečniku kotrljanje, a ciklična čvrstoća valja je u velikoj meri određena čistoćom površine aksijalnog kanala [15].
Rezervne rolne izrađuju se čvrsto kovane (slika 8), livene su i bandažiraju (slike 9, 10). Kvalitet obrade rezervnih kolutova je takođe važan za vas.
Niski zahtevi, jer „ispuštanje“ rezervnog valjaka u odnosu na vratove u velikoj meri određuje razliku u debljini valjane trake. Najveći dozvoljeni odliv cevi u odnosu na vratove rolne prečnika 1500 mm je 0,03 mm.
Rezervni i radni valjci više valjaka često su profilisani. Najčešće su rezervne rolne prvog reda profilisane. Mogu se profilisati u razne kombinacije. Dakle, moguće je u jednom slučaju koristiti četiri cilindrična rezervna valjaka prvog reda u kombinaciji sa radnim valjcima u obliku cevi, ili upotrebu četiri rezervna valjaka u obliku cevi. U drugom slučaju, kombinuju se profil sva četiri rezervna valjaka prvog reda - centralni deo u odeljku manjem od širine valjane trake je cilindričan, a krajnji deo je stožast (dužina konusnog preseka na oba krajevi zavise od profila trake). Takvo profilisanje moguće je izvršiti samo na dva rezervna valjka prvog reda; u ovom slučaju, druga dva valjaka zadržavaju svoj cilindrični oblik. Konačno, dva gornja valjaka se mogu suziti na jednom kraju; na donjim rolnama se vrši isto profilisanje na suprotnom kraju. Ovaj drugi profil je pogodan za valjanje traka različitih širina bez zamene valjaka, stoga je najčešći. Preostale vrste profiliranja koriste se pri valjanju trake stabilnih dimenzija.