pregleda

XIX vek - granat-tombak


Cena:
23.000 din
Želi ovaj predmet: 32
Stanje: Kolekcionarski primerak
Garancija: Ne
Isporuka: Post Express
Plaćanje: Tekući račun (pre slanja)
PostNet (pre slanja)
Grad: Bezdan,
Sombor
Prodavac

draganbura (3376)

100% pozitivnih ocena

Pozitivne: 16311

  Pošalji poruku

Svi predmeti člana


Kupindo zaštita

Originalnost: Original
Kulturno dobro: Predmet koji prodajem nije kulturno dobro ili ovlašćena institucija odbija pravo preče kupovine
Materijal: Tombak - granat
Detaljno stanje: Vrlo dobro

Tombak (pinchbeck) je metalna legura koju nećete sresti u današnjem nakitu. Danas se ponekad netačno koristi za pozlaćeni nakit ili nakit od 8-karatnog zlata da bi podigao prodajnu cenu nakita. Ali da objasnim šta je tombak. To je trajni metal koji imitira zlato, ali je napravljen od kombinacije bakra i cinka tj. mnogo manje cinka od kombinacije ista dva metala koji se koriste za proizvodnju mesinga. Naziv pinchbeck je dobio po londonskom časovničaru koji je živeo u prvoj polovini XVIII veka. Bogate porodice su često izrađivale kopije svog nakita u ovom metalu koji su koristili na svojim putovanjima jer im je često pretila opasnost od pljačke. A zašto baš tombak pored toliko drugih legura, zato što su se sa njim mogli uraditi komadi nakita u istom zamršenom dizajnu kao zlato i zadržavao je žutu boju uprkos vremenu i habanju, dok su druge legure bledele. U tom periodu mnogi juveliri su pokušavali prevaru sa ovom legurom prodavajući je kao zlato. Do sredine XIX veka legalno za izradu nakita se koristilo samo 18-karatno zlato, pa je nakit od tombaka bio izuzetno popularan zbog svoje niže cene i pristupačnosti. Sredinom XIX veka postala je legalna upotreba 9-karatnog zlata, a otprilike u isto vreme izumljeno je i elektronsko pozlaćivanje što je doprinelo laganom potiskivanju tombaka. E sad zašto sam sve ovo napisao, pa zato što sve to doprinosi preciznom datiranju komada nakita. Pretpostavljam da je ova narukvica iz ranog viktorijanskog doba. Unutrašnji prečnik je 6 cm, a dužina centralnog dela je 2,8 cm. Izuzetno je očuvana i pravi je kolekcionarski dragulj.

RAČUN: 265-0000000972190-33 Raiffeisen Bank. Ne šaljem u inostranstvo. Šaljem po dogovoru nakon obaveštenja banke o uplati (sem vikenda i praznika). Molim sve kupce da se posle uplate jave Limundo porukom u kojoj će navesti tačno uplaćeni iznos i ime uplatioca.
Najljubaznije molim da licitirate samo ukoliko ste spremni da za izlicitirani iznos i preuzmete predmet. Takođe imajte na umu da za jeftino izlicitiran predmet često morate platiti veći iznos za poštarinu od samog predmeta. Lično preuzimanje do daljnjeg nije moguće.
Zbog značajnog broja neozbiljnih kupaca koji se ni ne jave po isteku aukcije primoran sam da u buduće za sve neostvarene saradnje dam negativnu ocenu.
Preporučenim pismom ne šaljem jer naša pošta ne prihvata slanje bilo kakvog predmeta u pismu kao preporučenog, tako da predmete koji mogu da stanu u koverat šaljem samo kao vrednosnu pošiljku.
Poštarina za vrednosnu pošiljku je 115 ili 121 din. (zavisno od težine), za Postexpress od 300 din. pa naviše u zavisnosti od težine pošiljke i za CC paket 200 dinara pa naviše takođe u zavisnosti od težine pošiljke.
Uvek se plaća samo jedna poštarina bez obzira na broj osvojenih aukcija.
Predmete koji ne staju u standardni koverat ne šaljem poštom već postexpress-om ili CC paketom!

Predmet: 63346297
Tombak (pinchbeck) je metalna legura koju nećete sresti u današnjem nakitu. Danas se ponekad netačno koristi za pozlaćeni nakit ili nakit od 8-karatnog zlata da bi podigao prodajnu cenu nakita. Ali da objasnim šta je tombak. To je trajni metal koji imitira zlato, ali je napravljen od kombinacije bakra i cinka tj. mnogo manje cinka od kombinacije ista dva metala koji se koriste za proizvodnju mesinga. Naziv pinchbeck je dobio po londonskom časovničaru koji je živeo u prvoj polovini XVIII veka. Bogate porodice su često izrađivale kopije svog nakita u ovom metalu koji su koristili na svojim putovanjima jer im je često pretila opasnost od pljačke. A zašto baš tombak pored toliko drugih legura, zato što su se sa njim mogli uraditi komadi nakita u istom zamršenom dizajnu kao zlato i zadržavao je žutu boju uprkos vremenu i habanju, dok su druge legure bledele. U tom periodu mnogi juveliri su pokušavali prevaru sa ovom legurom prodavajući je kao zlato. Do sredine XIX veka legalno za izradu nakita se koristilo samo 18-karatno zlato, pa je nakit od tombaka bio izuzetno popularan zbog svoje niže cene i pristupačnosti. Sredinom XIX veka postala je legalna upotreba 9-karatnog zlata, a otprilike u isto vreme izumljeno je i elektronsko pozlaćivanje što je doprinelo laganom potiskivanju tombaka. E sad zašto sam sve ovo napisao, pa zato što sve to doprinosi preciznom datiranju komada nakita. Pretpostavljam da je ova narukvica iz ranog viktorijanskog doba. Unutrašnji prečnik je 6 cm, a dužina centralnog dela je 2,8 cm. Izuzetno je očuvana i pravi je kolekcionarski dragulj. 63346297 XIX vek - granat-tombak

LimundoGrad koristi kolačiće u statističke i marketinške svrhe. Nastavkom korišćenja sajta smatramo da ste pristali na upotrebu kolačića. Više informacija.