Cena: |
Stanje: | Polovan bez oštećenja |
Garancija: | Ne |
Isporuka: | Pošta Lično preuzimanje |
Plaćanje: | Tekući račun (pre slanja) Lično |
Grad: |
Novi Sad, Novi Sad |
ISBN: Ostalo
Godina izdanja: 1980
Autor: Domaći
Jezik: Srpski
Veoma dobro očuvano.
Autor - osoba Musabegović, Jasmina
Naslov Snopis / Jasmina Musabegović
Vrsta građe kratka proza
Jezik hrvatski, srpski
Godina 1980
Izdavanje i proizvodnja Sarajevo : „Veselin Masleša“, 1980
Fizički opis 91 str. ; 20 cm
Zbirka Savremena domaća književnost
Rekao bih da Jasmina Musabegović ima jednu vrstu dara za pisanje posebnog tipa proze, i to onog koji je blizak esejistici. Ako izvire iz neposrednog iskustva i uobličava neki nepatvoreni doživljaj, koji treba prevesti u refleksiju onda je i tekst J. Musabegović prilično sugestivan. On je to u kraćim prozama i u detaljima dužih. Ako tog dodira sa ličnim nema, onda se i pisanje u obliku proznog eseja doima kao verbalistička igra... Gdje su pretenzije filozofiranja skromnije i povezane sa slikom i doživljajem, tu je i prozni iskaz sugestivniji i demonstrira prirodu proznog dara Jasmine Musabegović. Ona, naime čulno doživljava materijalne predmete i to je spasava od apstraktne spekulacije u boljim delovima proze. (Radovan Vučković)
Po vrsti teksta „Snopis“ Jasmine Musabegović hi se najpre mogao svrstati u onu prozu koju Francuzi nazivaju le recit pisanje sa više ili manje elemenata pripovedačkog. Fabuliranje u klasičnom smislu je ostavljeno po strani, bezmalo da ima jedino funkciju izgovora da se priča ono što se u nekom događanju osluškuje, a samom događanju tek ocrta izvestan obris. Tako se i zbiva u ovome delu. Oblikuju se slike, kroz san i kao kroz san, i tada se u njima tematizuju preovlađavajuća emotivna stanja i njihovo kružno, bezizlazno kretanje. Budući da ih san vaskrsava iz sećanja, njihova motivacija je zaogrnuta velom i mi naslućujemo da je istinsko mesto njihovog nastajanja, pobuđivanja, u stvari telo. Telo žene koja je ležeći u bolničkoj postelji predana moćima snohvatice. U tom telu i zahvaljujući tom telu prepliću se uglavnom dva pripovedačka glasa: glas minulog i glas sadašnjeg. Njihova „priča“ je povest o porađanju i materinstvu, povest koju autorka ustrojava, sasvim razumljivo, iz elemenata tela, čula, ljeskanja prirode u snu... (Jovica Aćin)
„Snopis“ je moderan roman, ne zbirka pripovjedaka. Pored srodnosti načina pripove- danja, i gotovo istovjetnosti obrasca, unutarnji doživljaj, ovako ili onako predstavljen, tu je da sve objedini. Glavna ličnost (sa svojim književnim pomagačima) opisuje svoje životno obogaćenje kroz doživljaj ugroženosti života i bliskost smrti; kao i vlastitu spoznaju o ličnim realijama, ranije tek naslućivanim, kroz osvjetljenje smrti dijalektički spoznanim i prevladanim.
Rigoroznost cjelinske kompozicije, a sloboda unutar svakog pripovijedanja, miješanje mjesta i vremena, realnog i irealnog, razlikovanje stilova u skladu sa različitošću događaja, sve je to baza za značajan usjeh ovog modernog književnog teksta. No on je možda najuspješniji tamo gdje autor, kad opisuje djetinjstvo, popusti potrebi za konkretnim, za anegdotom, i dozvoli sebi realističko pripovijedanje. (Hanifa Kapidžić-Osmanagić)
Jasmina Musabegović (rođ. Alić) je bila bosanskohercegovačka i bošnjačka književnica, rođena u Vogošći kod Sarajeva 1941. U Sarajevu je završila klasičnu gimnaziju i studij južnoslavenskih književnosti i francuskog jezika. Pisala je romane, eseje i bavila se prevođenjem s francuskog jezika. Kako piše Hanifa Kapidžić-Osmanagić, Musabegović je dvjema knjigama, „Snopis“ (1980) i Skretnice (1986), osvježila bosanskohercegovačku prozu. Romanom „Skretnice“ aktualizira životni put Bošnjakinje, sasvim ovdašnje i sasvim poznate žene u prijelomnim vremenima i za pojedinca i za kolektiv. Godine 1994. objavila je roman „Most“. Dugi niz godina u sarajevskoj „Svjetlosti“ vrlo je uspješno uređivala biblioteku stranih književnosti.
Preminula je u Sarajevu 7. maja 2023.
Rastko Petrović i njegovo djelo (1976)
Tajna i smisao književnog djela (1977)
Žene Bosne i Hercegovine u narodnooslobodilačkoj borbi 1941–1945. godine (1977 kao urednica)
Snopis (1980)
Skretnice (1985)
Most (1994)
Bošnjačke uspavanke (1996)
Naličje historije (1999)
Žene, glasovi (2005)
Nagrade i priznanja
Nagrada za životno djelo dodijeljena na XIX Sajmu knjiga i učila u Sarajevu.
Roman Skretnice je u uvršten u Preporodovu ediciju Bošnjačke književnosti u 100 knjiga.
MG P25 (MBG)