pregleda

U potrazi za staklenim gradom - Zeljko Malnar - Bebek


Cena:
1.299 din
Stanje: Polovan bez oštećenja
Garancija: Ne
Isporuka: Pošta
CC paket (Pošta)
Post Express
Lično preuzimanje
Plaćanje: Tekući račun (pre slanja)
Lično
Grad: Beograd-Vračar,
Beograd-Vračar
Prodavac

berkut1 (2087)

100% pozitivnih ocena

Pozitivne: 4094

  Pošalji poruku

Svi predmeti člana


Kupindo zaštita

Godina izdanja: Ostalo
ISBN: Ostalo
Autor: Domaći
Jezik: Srpski

Zeljko Malnar, Borna Bebek - U potrazi za staklenim gradom

III izdanje
IROS, Zagreb, 1987.
Mek povez, 189 strana, ilustrovano, posveta.
RETKO U OVAKO DOBROM STANJU!

Željko Malnar (Zagreb, 12. travnja 1944. – Zagreb, 9. srpnja 2013.), jugoslavenski i hrvatski novinar, dokumentarist i putopisac. Poznat kao voditelj TV emisije Nightmare Stage na OTV-u i Z1 te kao »Predsjednik Republike Peščenice« u kolumni u tjedniku Globus.
Životopis

Nakon završene gimnazije studira medicinu i eksperimentalnu zoologiju. Za vrijeme studija oduševljava se genetikom i već kao dvadesetogodišnjak organizira svoju prvu ekspediciju u jedinu prašumu Europe – Perućicu. S te ekspedicije objavljuje više zapaženih radova i taj posao ga sve više zaokuplja. Prijateljstvo s književnicima Marijanom, a posebno s Novakom Simićem, još više produbljuje njegovu znatiželju prema prirodi čovjeka i svijetu uopće. Druži se s tada mladim indolozima (dr. prof. Katičić, dr. prof. R. Iveković, dr. Ž. Matešić, dr. K. Bašić) i drugima s Filozofskog fakulteta u Zagrebu što ga na kraju odvodi u New Delhi, gdje na Indian Institute of Mass Communication studira zajedno sa studentima iz 18 zemalja Trećeg svijeta novinarstvo za nerazvijene zemlje. No, poslije diplome ostaje u Indiji još punih 10 godina.

Za to vrijeme Željko Malnar istraživački je vrlo aktivan. Ostvaruje značajne rezultate vodeći ekspedicije po cijeloj Aziji. Objavljuje mnoštvo članaka o azijskim narodima i njihovim običajima, ali stalno ostaje suradnik Zagrebačke televizije, te u programu Saše Zalepugina prikazuje mnoštvo reportaža i dokumentarnih filmova iz Indije, Pakistana, Afganistana, Irana, Turske i drugih azijskih zemalja.

U razdoblju od 1972. do 1976. godine pored ostalog, studira i indijsku filozofiju u ašramu indijskog filozofa Swami Shama, što mu omogućava da dobije još bolji uvid u indijsko društvo. U Indiji radi i za strane producente (Don Charnon, Canadian film ltd, Indian film division) te za vladu države Rajastan. Godine 1977. vodi ekspediciju za zagrebačku televiziju pod nazivom `Put na istok`, koja doživljava veliki uspjeh. Od 1982. postaje zapovjednik profesionalnih ekspedicija, te radi za američku instituciju Institute of Ecotechnic sa sjedištem u Londonu. Za američku kompaniju Tropic Ventures vodi jednu od najvećih ekspedicija svijeta pod nazivom `Around the tropic world` (1982. - 1986.) i autor je dokumentarne serije sa te ekspedicije pod radnim naslovom `Journey to other worlds`. Sudjeluje i na speleološkim ekspedicijama koje postižu svjetske rezultate prihvaćene u znanstvenom svijetu (otkriće najduže čovječje ribice).

Malnar je bio autor preko 70 dokumentarnih filmova i reportaža iz Turske, Jordana, Iraka, Irana, Afganistana, Pakistana, Indije, Šri Lanke, Maldiva, Tajlanda, Paname, Portorika, Ekvadora, Samoe, s južnoga Pacifika, Novih Hebrida (Vanuatua), Salomonovih Otoka. Dobio je mnoga priznanja u svijetu (Chicago filmski festival, Barcelona film festival...), a 1986. godine dobiva ključeve grada Forth Wortha Dallas u američkoj državi Teksas od gradolnačelnika Boba Bolana kao nagradu za zbližavanje kultura i naroda.

Godine 1986. zajedno s Bornom Bebekom izdaje knjigu `U potrazi za staklenim gradom`, koja doživljava četiri izdanja. Jedini je stranac nosilac titule Seiuli (Poglavice koji govori) polinezijske države Samoa.

Živio je i radio u Zagrebu, gdje do smrti, 9. srpnja 2013., obnaša dužnost predsjednika Republike Peščenice.



Borna Bebek, doktor ekonomije i profesor na zagrebačkom Ekonomskom fakultetu, prisjeća se putovanja sa Željkom Malnarom

“Kako je živio tako je želio i otići... burno i avanturistički. Njegova želja da se njegov pepeo prospe u more dokaz je njegove ljubavi i želje za stalnim putovanjem koje je želio nastaviti i nakon smrti. Prosipanjem pepela u more dospjet će u mjesta u koja nije uspio za života”, kazao je za Večernji list 65-godišnji Borna Bebek, danas profesor na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu, koji je sa Željkom Malnarom proputovao pola zemaljske kugle. Njihove brojne doživljaje poslije su opisali u knjizi “U potrazi za Staklenim gradom”, no još više toga ostalo je zabilježeno samo u njihovim sjećanjima.

– Imali smo jednaku ljubav prema istoku, što nas je i spojilo. Ja sam, prije nego što sam upoznao Malnara, jednom otputovao u Indiju i radio dokumentarac za švedsku televiziju. Kad sam se vratio, čuo sam da ima tu u Zagrebu jedan čovjek koji također putuje Indijom i snima dokumentarce te se pojavljuje na tadašnjoj Zagrebačkoj televiziji. Nakon što smo se sreli, u roku od 20 minuta postali smo jako dobri frendovi, bili smo jako slični, i tako počeli raditi zajedno. U dvadeset godina, koliko smo radili, napravili smo puno projekata, raznih dokumentaraca – prisjeća se Bebek s tugom u očima listajući knjigu “U potrazi za Staklenim gradom”.

– Ideja o ovoj knjizi rodila se sasvim slučajno. Razgovarajući što ćemo sa sobom tog ljeta, odlučili smo napraviti nešto posebno. Otkriti neki neotkriveni dio čarolije na Dalekom istoku koja zasigurno negdje postoji, je li to u gradu ili u Staklenom gradu ili u ključu, nije bitno gdje, ali negdje postoji. Išli smo po toj tankoj niti koja spaja istok i zapad, muški i ženski rod, to je filozofija, istraživanje i ujedno i putovanje. Sve što smo u knjizi napisali istinito je. Sve smo stvari opisivali na filozofski način. Kad kažemo da volimo konje, zaista volimo konje. Sve što smo naveli o lokacijama bilo je istinito, nikakvih izmišljotina nije bilo. Najvažnija stvar, oko koje bismo se Malnar i ja uvijek složili, bila je da to da koliko treba poštovati čovjeka toliko treba poštovati i životinje. Zbog toga smo mi ostali živi i zdravi unatoč tome što smo prošli sve i svašta – govori Bebek te priznaje da su se na tim putovanjima, iako su bili dobri i bliski prijatelji, stalno svađali i na taj način usklađivali svoje stavove i poglede.

Corto Maltese i Rasputin

– Malnar i ja imali smo isti karakter, isto smo razmišljali. Bili smo neka vrsta hrvatskog Corta Maltesea i njegova prijatelja Rasputina te smo putovali Turskom, Iranom, Indonezijom, Indijom, Afganistanom, Tibetom… U potrazi za mističnim tajnama, paralelnim svjetovima ali i za samim sobom. Spuštali smo se u špilje Kapadokije, silazili u podzemni svijet mrtvih s ljudožderima na Solomonskim otocima, otkrivali tajne posljednjih pripadnika naroda Kailaša i ušli u Stakleni grad s budističkim svećenicima na Tibetu. Putovanja su bila opasna jer trebalo je preživjeti susrete s divljim indijanskim plemenima, krijumčarima opijuma ili ponosnim pripadnicima nikad pokorenih Patana u bespućima Pakistana. Trebalo je prejedriti Azijski ocean i popeti se na Himalaju. Nismo mi bili samo u potrazi za znanjem, bila nam je draga i avantura – priznao je Bebek i kroz smiješak nam ispričao kakvi su bili fakini i zločesti dečki da su čak provaljivali u Sulejmanov harem, a sina Indire Gandhi žicali hranu.
poster

– Bili smo neustrašivi i mladi pa smo se mnogo puta doista našli u opasnim situacijama. Sjećam se kad smo stigli u Istanbul i željeli pod svaku cijenu ući u Sulejmanov harem iako je to bilo strogo zabranjeno. Harem je bio opasan visokim zidom na čijem su vrhu bile krhotine stakla. No, mi smo se ipak odlučili popeti pod svaku cijenu. Problem je bio tko će ići prvi. Malnar je bio i dobar pregovarač. Uspio me nagovoriti da ja krenem prvi jer će biti lakše ako on, onako gorostasan, prebaci mene na zid. Tako je i bilo. Ja sam krenuo prvi, a Željko mi je pomagao dohvatiti rub zida. Popeo sam se i onda se porezao na staklo. Ruka je krvarila i morao sam sići, a nisam mogao. Željko je stajao na rubu stijene i hladno mi rekao: “Skoči mi u naručje!” Rekao sam mu da je lud jer ćemo obojica poginuti. Ali nisam imao izbora. Zažmirio sam i skočio. Željko me dočekao u naručju i obojica smo se sretno spustila. Bio je čovjek u kojeg sam se mogao apsolutno pouzdati – prisjeća se Borna Bebek ističući da je Malnar izveo nezaboravan štos i kada su na putu preko Indije zastali u New Delhiju te posjetili Malnarova starog prijatelja Rajiva Gandhija.

– Vozio se u rikši, a u džepu imao samo 10 rupija. Nakon što je vidio da neće imati dovoljno novca, odglumio je pred vozačem da mora hitno razgovarati s Gandhijem. Ovaj ga je odvezao do telefona, a Željko je Rajivu rekao da je gladan. Rajiv, koji je bio zafrkant, sjeo je u automobil i donio mu dvije šnite kruha pa je vozač odustao od naplate duga – kaže Bebek.

Proučavanje juga i sjevera

– Kud god bismo krenuli, žene su ludovale za Željkom jer je bio markantan i moram priznati da sam u tim trenucima bio malo i ljubomoran na njega. Čak se ritualno oženio za indijsku princezu iz Asama koja je zbog njega došla i u Zagreb – ističe Bebek, koji je nakon što se vratio u Europu u 28. godini doktorirao na London School of Economics. Nakon položenog doktorata radi u Zagrebu na Ekonomskom fakultetu proučavajući odnose između zemalja juga i sjevera. U ekonomiji interpretira strukturalnu krizu kroz rascjep muškog i ženskog elementa, odnosno rascjep istoka i zapada, sjevera i juga.

– Kada sam doktorirao ekonomiju, postao profesor na Ekonomskom fakultetu, mislio sam da moram biti ozbiljan i bojao se kako ću prikriti tu svoju avanturističku dušu. Međutim, nakon što sam čuo da su me moji studenti, upoznati s mojim avanturističkim životom, prozvali Indian Johns, vjerujte mi, laknulo mi je. Prihvatili su me takvog kakav jesam. Iako sam sada okupiran poslom, svake godine nađem vrijeme za duševnu pustolovinu i avanturu – povjerio nam je Borna Bebek kojeg smo na kraju upitali što misli o gospodarskoj situaciji u Hrvatskoj.

– Mislim da ima spasa za hrvatsku ekonomiju, i to na dva načina. Prvi bi bio da se jednostavno pretvaramo kako imamo suverenitet u ekonomiji i da naši vladajući te bankari vjeruju kako može doći do rasta BDP-a. Ali rast BDP-a ne možemo postići ako zadržimo kunu. Moramo uvesti euro, odmah i sada, koji bi bio spas za Hrvatsku. Ili jednostavno čekati pomoć iz fondova EU. Međutim, da bismo dobili takvu pomoć, moramo voditi ispravnu politiku prema EU jer ne možemo mi odbijati isporučiti kriminalce i ubojice i u isto vrijeme očekivati pomoć. Svaka vlada koja dolazi radi samo bućkuriš. Moj prijatelj, guverner HNB-a Boris Vujčić rekao mi je da je imao namjeru uvesti euro što prije, ali Vlada to ne dopušta. Dok politika ima zadnju riječ u ekonomiji, za hrvatsko gospodarstvo nema spasa – smatra Borna Bebek.

Slanje POSLE uplate na racun u banci Intesa ili Postnet uplate.

Predmet: 77254397
Zeljko Malnar, Borna Bebek - U potrazi za staklenim gradom

III izdanje
IROS, Zagreb, 1987.
Mek povez, 189 strana, ilustrovano, posveta.
RETKO U OVAKO DOBROM STANJU!

Željko Malnar (Zagreb, 12. travnja 1944. – Zagreb, 9. srpnja 2013.), jugoslavenski i hrvatski novinar, dokumentarist i putopisac. Poznat kao voditelj TV emisije Nightmare Stage na OTV-u i Z1 te kao »Predsjednik Republike Peščenice« u kolumni u tjedniku Globus.
Životopis

Nakon završene gimnazije studira medicinu i eksperimentalnu zoologiju. Za vrijeme studija oduševljava se genetikom i već kao dvadesetogodišnjak organizira svoju prvu ekspediciju u jedinu prašumu Europe – Perućicu. S te ekspedicije objavljuje više zapaženih radova i taj posao ga sve više zaokuplja. Prijateljstvo s književnicima Marijanom, a posebno s Novakom Simićem, još više produbljuje njegovu znatiželju prema prirodi čovjeka i svijetu uopće. Druži se s tada mladim indolozima (dr. prof. Katičić, dr. prof. R. Iveković, dr. Ž. Matešić, dr. K. Bašić) i drugima s Filozofskog fakulteta u Zagrebu što ga na kraju odvodi u New Delhi, gdje na Indian Institute of Mass Communication studira zajedno sa studentima iz 18 zemalja Trećeg svijeta novinarstvo za nerazvijene zemlje. No, poslije diplome ostaje u Indiji još punih 10 godina.

Za to vrijeme Željko Malnar istraživački je vrlo aktivan. Ostvaruje značajne rezultate vodeći ekspedicije po cijeloj Aziji. Objavljuje mnoštvo članaka o azijskim narodima i njihovim običajima, ali stalno ostaje suradnik Zagrebačke televizije, te u programu Saše Zalepugina prikazuje mnoštvo reportaža i dokumentarnih filmova iz Indije, Pakistana, Afganistana, Irana, Turske i drugih azijskih zemalja.

U razdoblju od 1972. do 1976. godine pored ostalog, studira i indijsku filozofiju u ašramu indijskog filozofa Swami Shama, što mu omogućava da dobije još bolji uvid u indijsko društvo. U Indiji radi i za strane producente (Don Charnon, Canadian film ltd, Indian film division) te za vladu države Rajastan. Godine 1977. vodi ekspediciju za zagrebačku televiziju pod nazivom `Put na istok`, koja doživljava veliki uspjeh. Od 1982. postaje zapovjednik profesionalnih ekspedicija, te radi za američku instituciju Institute of Ecotechnic sa sjedištem u Londonu. Za američku kompaniju Tropic Ventures vodi jednu od najvećih ekspedicija svijeta pod nazivom `Around the tropic world` (1982. - 1986.) i autor je dokumentarne serije sa te ekspedicije pod radnim naslovom `Journey to other worlds`. Sudjeluje i na speleološkim ekspedicijama koje postižu svjetske rezultate prihvaćene u znanstvenom svijetu (otkriće najduže čovječje ribice).

Malnar je bio autor preko 70 dokumentarnih filmova i reportaža iz Turske, Jordana, Iraka, Irana, Afganistana, Pakistana, Indije, Šri Lanke, Maldiva, Tajlanda, Paname, Portorika, Ekvadora, Samoe, s južnoga Pacifika, Novih Hebrida (Vanuatua), Salomonovih Otoka. Dobio je mnoga priznanja u svijetu (Chicago filmski festival, Barcelona film festival...), a 1986. godine dobiva ključeve grada Forth Wortha Dallas u američkoj državi Teksas od gradolnačelnika Boba Bolana kao nagradu za zbližavanje kultura i naroda.

Godine 1986. zajedno s Bornom Bebekom izdaje knjigu `U potrazi za staklenim gradom`, koja doživljava četiri izdanja. Jedini je stranac nosilac titule Seiuli (Poglavice koji govori) polinezijske države Samoa.

Živio je i radio u Zagrebu, gdje do smrti, 9. srpnja 2013., obnaša dužnost predsjednika Republike Peščenice.



Borna Bebek, doktor ekonomije i profesor na zagrebačkom Ekonomskom fakultetu, prisjeća se putovanja sa Željkom Malnarom

“Kako je živio tako je želio i otići... burno i avanturistički. Njegova želja da se njegov pepeo prospe u more dokaz je njegove ljubavi i želje za stalnim putovanjem koje je želio nastaviti i nakon smrti. Prosipanjem pepela u more dospjet će u mjesta u koja nije uspio za života”, kazao je za Večernji list 65-godišnji Borna Bebek, danas profesor na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu, koji je sa Željkom Malnarom proputovao pola zemaljske kugle. Njihove brojne doživljaje poslije su opisali u knjizi “U potrazi za Staklenim gradom”, no još više toga ostalo je zabilježeno samo u njihovim sjećanjima.

– Imali smo jednaku ljubav prema istoku, što nas je i spojilo. Ja sam, prije nego što sam upoznao Malnara, jednom otputovao u Indiju i radio dokumentarac za švedsku televiziju. Kad sam se vratio, čuo sam da ima tu u Zagrebu jedan čovjek koji također putuje Indijom i snima dokumentarce te se pojavljuje na tadašnjoj Zagrebačkoj televiziji. Nakon što smo se sreli, u roku od 20 minuta postali smo jako dobri frendovi, bili smo jako slični, i tako počeli raditi zajedno. U dvadeset godina, koliko smo radili, napravili smo puno projekata, raznih dokumentaraca – prisjeća se Bebek s tugom u očima listajući knjigu “U potrazi za Staklenim gradom”.

– Ideja o ovoj knjizi rodila se sasvim slučajno. Razgovarajući što ćemo sa sobom tog ljeta, odlučili smo napraviti nešto posebno. Otkriti neki neotkriveni dio čarolije na Dalekom istoku koja zasigurno negdje postoji, je li to u gradu ili u Staklenom gradu ili u ključu, nije bitno gdje, ali negdje postoji. Išli smo po toj tankoj niti koja spaja istok i zapad, muški i ženski rod, to je filozofija, istraživanje i ujedno i putovanje. Sve što smo u knjizi napisali istinito je. Sve smo stvari opisivali na filozofski način. Kad kažemo da volimo konje, zaista volimo konje. Sve što smo naveli o lokacijama bilo je istinito, nikakvih izmišljotina nije bilo. Najvažnija stvar, oko koje bismo se Malnar i ja uvijek složili, bila je da to da koliko treba poštovati čovjeka toliko treba poštovati i životinje. Zbog toga smo mi ostali živi i zdravi unatoč tome što smo prošli sve i svašta – govori Bebek te priznaje da su se na tim putovanjima, iako su bili dobri i bliski prijatelji, stalno svađali i na taj način usklađivali svoje stavove i poglede.

Corto Maltese i Rasputin

– Malnar i ja imali smo isti karakter, isto smo razmišljali. Bili smo neka vrsta hrvatskog Corta Maltesea i njegova prijatelja Rasputina te smo putovali Turskom, Iranom, Indonezijom, Indijom, Afganistanom, Tibetom… U potrazi za mističnim tajnama, paralelnim svjetovima ali i za samim sobom. Spuštali smo se u špilje Kapadokije, silazili u podzemni svijet mrtvih s ljudožderima na Solomonskim otocima, otkrivali tajne posljednjih pripadnika naroda Kailaša i ušli u Stakleni grad s budističkim svećenicima na Tibetu. Putovanja su bila opasna jer trebalo je preživjeti susrete s divljim indijanskim plemenima, krijumčarima opijuma ili ponosnim pripadnicima nikad pokorenih Patana u bespućima Pakistana. Trebalo je prejedriti Azijski ocean i popeti se na Himalaju. Nismo mi bili samo u potrazi za znanjem, bila nam je draga i avantura – priznao je Bebek i kroz smiješak nam ispričao kakvi su bili fakini i zločesti dečki da su čak provaljivali u Sulejmanov harem, a sina Indire Gandhi žicali hranu.
poster

– Bili smo neustrašivi i mladi pa smo se mnogo puta doista našli u opasnim situacijama. Sjećam se kad smo stigli u Istanbul i željeli pod svaku cijenu ući u Sulejmanov harem iako je to bilo strogo zabranjeno. Harem je bio opasan visokim zidom na čijem su vrhu bile krhotine stakla. No, mi smo se ipak odlučili popeti pod svaku cijenu. Problem je bio tko će ići prvi. Malnar je bio i dobar pregovarač. Uspio me nagovoriti da ja krenem prvi jer će biti lakše ako on, onako gorostasan, prebaci mene na zid. Tako je i bilo. Ja sam krenuo prvi, a Željko mi je pomagao dohvatiti rub zida. Popeo sam se i onda se porezao na staklo. Ruka je krvarila i morao sam sići, a nisam mogao. Željko je stajao na rubu stijene i hladno mi rekao: “Skoči mi u naručje!” Rekao sam mu da je lud jer ćemo obojica poginuti. Ali nisam imao izbora. Zažmirio sam i skočio. Željko me dočekao u naručju i obojica smo se sretno spustila. Bio je čovjek u kojeg sam se mogao apsolutno pouzdati – prisjeća se Borna Bebek ističući da je Malnar izveo nezaboravan štos i kada su na putu preko Indije zastali u New Delhiju te posjetili Malnarova starog prijatelja Rajiva Gandhija.

– Vozio se u rikši, a u džepu imao samo 10 rupija. Nakon što je vidio da neće imati dovoljno novca, odglumio je pred vozačem da mora hitno razgovarati s Gandhijem. Ovaj ga je odvezao do telefona, a Željko je Rajivu rekao da je gladan. Rajiv, koji je bio zafrkant, sjeo je u automobil i donio mu dvije šnite kruha pa je vozač odustao od naplate duga – kaže Bebek.

Proučavanje juga i sjevera

– Kud god bismo krenuli, žene su ludovale za Željkom jer je bio markantan i moram priznati da sam u tim trenucima bio malo i ljubomoran na njega. Čak se ritualno oženio za indijsku princezu iz Asama koja je zbog njega došla i u Zagreb – ističe Bebek, koji je nakon što se vratio u Europu u 28. godini doktorirao na London School of Economics. Nakon položenog doktorata radi u Zagrebu na Ekonomskom fakultetu proučavajući odnose između zemalja juga i sjevera. U ekonomiji interpretira strukturalnu krizu kroz rascjep muškog i ženskog elementa, odnosno rascjep istoka i zapada, sjevera i juga.

– Kada sam doktorirao ekonomiju, postao profesor na Ekonomskom fakultetu, mislio sam da moram biti ozbiljan i bojao se kako ću prikriti tu svoju avanturističku dušu. Međutim, nakon što sam čuo da su me moji studenti, upoznati s mojim avanturističkim životom, prozvali Indian Johns, vjerujte mi, laknulo mi je. Prihvatili su me takvog kakav jesam. Iako sam sada okupiran poslom, svake godine nađem vrijeme za duševnu pustolovinu i avanturu – povjerio nam je Borna Bebek kojeg smo na kraju upitali što misli o gospodarskoj situaciji u Hrvatskoj.

– Mislim da ima spasa za hrvatsku ekonomiju, i to na dva načina. Prvi bi bio da se jednostavno pretvaramo kako imamo suverenitet u ekonomiji i da naši vladajući te bankari vjeruju kako može doći do rasta BDP-a. Ali rast BDP-a ne možemo postići ako zadržimo kunu. Moramo uvesti euro, odmah i sada, koji bi bio spas za Hrvatsku. Ili jednostavno čekati pomoć iz fondova EU. Međutim, da bismo dobili takvu pomoć, moramo voditi ispravnu politiku prema EU jer ne možemo mi odbijati isporučiti kriminalce i ubojice i u isto vrijeme očekivati pomoć. Svaka vlada koja dolazi radi samo bućkuriš. Moj prijatelj, guverner HNB-a Boris Vujčić rekao mi je da je imao namjeru uvesti euro što prije, ali Vlada to ne dopušta. Dok politika ima zadnju riječ u ekonomiji, za hrvatsko gospodarstvo nema spasa – smatra Borna Bebek.
77254397 U potrazi za staklenim gradom - Zeljko Malnar - Bebek

LimundoGrad koristi kolačiće u statističke i marketinške svrhe. Nastavkom korišćenja sajta smatramo da ste pristali na upotrebu kolačića. Više informacija.