pregleda

Maurice Herzog ANNAPURNA (1954)


Cena:
5.290 din
Želi ovaj predmet: 2
Stanje: Polovan bez oštećenja
Garancija: Ne
Isporuka: BEX
Pošta
DExpress
Post Express
Lično preuzimanje
Plaćanje: Tekući račun (pre slanja)
Ostalo (pre slanja)
Pouzećem
Lično
Grad: Novi Sad,
Novi Sad
Prodavac

H.C.E (5805)

PREMIUM član
Član je postao Premium jer:
- ima 100 jedinstvenih pozitivnih ocena od kupaca,
- tokom perioda od 6 meseci uplati minimum 20.000 dinara na svoj Limundo račun.

99,84% pozitivnih ocena

Pozitivne: 9671

  Pošalji poruku

Svi predmeti člana


Kupindo zaštita

Godina izdanja: Ostalo
ISBN: Ostalo
Jezik: Srpski
Autor: Strani

Retko

Lepo očuvano


Mladost Zagreb 1954







Annapurna (Sanskrit, Nepaski, Nepal Bhasa: अन्नपूर्णा) je niz planinskih vrhova u Nepalu na lancu Himalaje, od kojih najviši, Annapurna I, jedna je od ukupno četrnaest planina viših od 8000 metara, i sa 8091 nadmorske visine deseta najviša planina na svijetu. Lociran je istočno od velikog kanjona rijeke Kali Gandaki, koji ga dijeli od masiva Dhaulagiri.

अन्नपूर्णा Annapūrṇā je sanskritski naziv koji doslovno znači `ispunjena hranom`, ali redovno se prevodi kao `Boginja žetve`.[2] U Hinduizmu, Annapurna je boginja plodnosti i poljoprivrede i avatar Durge.

Cjelokupni masiv i okolna područja zaštićeni su unutar 7629 km² `Projekta zaštićene zone Annapurna` (Annapurna Conservation Area Project, ACAP`), prve i najveće zaštićene zone u Nepalu, koju je 1986. utemeljila Zaklada Kralja Mahendre za očuvanje prirode. Zaštićena zona Annapurna sadrži nekoliko značajnih staza za treking, uključujući i Annapurna Circuit.[3]

Radi omjera od 40% između ukupnog broja alpinista i stradalih penjača, uglavnom radi čestih lavina, Annapurna se smatra najopasnijom planinom na svijetu.[4][5]


Sadržaj
1 Zemljopis
2 Usponi
2.1 Annapurna I
2.2 Ostali vrhovi
3 Treking
4 Galerija
5 Izvori
6 Vanjske veze
Zemljopis[uredi | uredi kod]
Masiv Annapurna sadrži šest glavnih vrhova iznad 7200 m:

Vrh Visina Poredak Koordinate
Annapurna I 8091 m 10. najviša na svijetu 28.595°N 83.819°E
Annapurna II 7937 m 16. najviša na svijetu 28.539°N 84.137°E
Annapurna III 7555 m 42. najviša na svijetu 28.585°N 84.000°E
Annapurna IV 7525 m 28.539°N 84.087°E
Gangapurna 7455 m 59. najviša na svijetu 28.606°N 83.965°E
Annapurna Jug 7219 m 101.najviša na svijetu 28.518°N 83.806°E

Annapurna Himal sa sjeveroistoka. Slijeva na desno: Annapurna II i IV (blizu zajedno); veliki planinski prelaz; Annapurna III i Gangapurna; Annapurna I.
Usponi[uredi | uredi kod]
Annapurna I[uredi | uredi kod]

Južna strana Annapurna I.
Annapurna I je bio prvi osvojeni vrh iznad 8000 metara visine. Maurice Herzog i Louis Lachenal, članovi francuske ekspedicije (ostali članovi: Lionel Terray, Gaston Rébuffat, Marcel Ichac, Jean Couzy, Marcel Schatz, Jacques Oudot, Francis de Noyelle), vhunac su osvojili 3. lipnja 1950., (zabilježeno u dokumentarnom filmu `Victoire sur l`Annapurna` - `Pobjeda na Annapurni`, Marcela Ichaca[6] ), što je do osvajanja Mount Everesta tri godine kasnije, bio najviši osvojeni vrh, iako su bez uspona na sam vrhunac, 1920-ih na Everestu već postignute visine od 8500 m.[7]

Godine 1970., Južnom stranom Annapurne prvi su se popeli Don Whillans i Dougal Haston, članovi britanske ekspedicije, predvođene Chrisom Boningtonom, čiji je član Ian Clough poginuo pri silasku. Samo nekoliko dana ranije, drugi uspon na Annapurnu postigla je ekspedicija britanske vojske koju je predvodio Henry Day.

Godine 1978., američka ženska himalajska ekspedicija, predvođena Arleneom Blum,[8] postala je prvi američki tim koji je osvojio Annapurnu, posebno istaknut svojim isključivo ženskim sastavom. Prvi tim, u sastavu Vera Komarkova, Irene Miller i Šerpe Mingma Tsering i Chewang Ringjing, popeo se na vrh 15. listopada, dok su članice drugog tima, sastavu Alison Chadwick-Onyszkiewicz i Vera Watson, poginule pri usponu.

3. veljače 1987., poljski penjači Jerzy Kukuczka i Artur Hajzer, postigli su prvi zimski uspon na Annapurnu. Prvi samostalni uspon ostvario je 2007. slovenski penjač Tomaž Humar.[9]

Sa 54% poginulih od ukupnog broja penjača do 2005., postignuto je samo 105 uspješnih osvanja vrhunca, s gubitkom 56 života, većinom radi lavina po kojima je planina poznata. Između ostalih, na Annapurni su poginuli Anatoli Boukreev 1997., Christian Kuntner 2005. i Inaki Ochoa 2008. [10]

Ostali vrhovi[uredi | uredi kod]

Annapurna Jug iz baznog logora Annapurna (4130 m) u zoru.
Annapurnu II, na istočnom kraju lanca, prvi je puta 1960. osvojio britansko-indijsko-nepalski tim, predvođen Jimmyjem Robertsom, dok su se na sam vrh preko zapadnog hrbata iz smjera sjevera popeli Richard Grant, Chris Bonington, i Sherpa Ang Nyima. U aspektima elevacije, izolacije, i topografske istaknutosti (2437 m), Annapurna II nije mnogo niži ili jednostavniji vrh od Annapurne I. Radi se o potpuno samostalnoj planini, unatoč tijesnoj povezanosti s Annapurnom I, koju ističu nazivi tih planina.

Annapurnu III prvi je puta 1961. osvojila indijska ekspedicija koju je predvodio kapetan Mohan Singh Kohli preko sjeveroistočne strane. Osim vođe ekspedicije na vrh su se tada popeli i Sonam Gyatso i Sonam Girmi.

Annapurnu IV, kraj Annapurne II, prvu je preko sjeverne strane i sjeverozapadnog hrbata osvojila 1955. njemačka ekspedicija u sastavu Heinz Steinmetz,[11] (vođa ekspedicije) Harald Biller i Jürgen Wellenkamp.

Gangapurna je prvi puta osvojena 1965., kada se na vrh preko istočnog hrbata popeo njemački jedanaestoročlani tim predvođen Güntherom Hauserom.

Annapurna Jug (također poznata kao Annapurna Dakshin ili Moditse) osvojio je preko sjevernog hrbata 1964. japanski tim u sastavu S. Uyeo i Mingma Tsering.

Hiunchuli (6441 m), obližnji vrh istočno od Annapurne Jug osvojila je 1971. ekspedicija predvođena američkim dobrovoljcem korpusa mira (Peace Corps) Craigom Andersonom.

Treking[uredi | uredi kod]

Dolina Marsyangdi.
U zaštićenoj zoni Annapurna nalaze se tri glavne staze za treking: Jomson Trek[12] , za Jomson i Muktinath, Annapurna Sanctuary[13] za Annapurna bazni logor, i Annapurna Circuit, koja kruži oko Annapurna Himala te sadrži i put Jomson.[14] Mjesto Pokhara početna je točka za sve duže staze, te je također dobro polazno mjesto i ostale kraće staze od jednog do četiri dana pješačenja, kao za Ghorepani ili Ghandruk.

Okruk Mustang, bivše kraljevstvo na granici s Tibetom, također je zemljopisno dio regije Annapurna, ali treking je podređen posebnim restrikcijama.

Oko dvije trećine svih trekera u Nepalu posjećuju regiju Annapurna. Područje je lako pristupačno s brojnim smještajima, te staze nude izvanredno raznolike pejzaže. Također, naseljenost cijelog područja pruža i jedinstveni uvid u lokalnu kulturu.

anapurna himalaji alpinizam

Skuplje knjige možete platiti na rate.

International shipping
Paypal only
(Države Balkana: Uplata može i preko pošte ili Western Union-a)

1 euro = 117.5 din

For international buyers please see instructions below:
To buy an item: Click on the red button KUPI ODMAH
Količina: 1 / Isporuka: Pošta / Plaćanje: Tekući račun
To confirm the purchase click on the orange button: Potvrdi kupovinu (After that we will send our paypal details)
To message us for more information: Click on the blue button POŠALJI PORUKU
To see overview of all our items: Click on Svi predmeti člana

Ako je aktivirana opcija besplatna dostava, ona se odnosi samo na slanje kao preporučena tiskovina ili cc paket na teritoriji Srbije.

Poštarina za knjige je u proseku 133-200 dinara, u slučaju da izaberete opciju plaćanje pre slanja i slanje preko pošte. Postexpress i kurirske službe su skuplje ali imaju opciju plaćanja pouzećem. Ako nije stavljena opcija da je moguće slanje i nekom drugom kurirskom službom pored postexpressa, slobodno kupite knjigu pa nam u poruci napišite koja kurirska služba vam odgovara.

Ukoliko još uvek nemate bar 10 pozitivnih ocena, zbog nekoliko neprijatnih iskustava, molili bi vas da nam uplatite cenu kupljenog predmeta unapred.

Novi Sad lično preuzimanje ili svaki dan ili jednom nedeljno zavisno od lokacije prodatog predmeta.

Našu kompletnu ponudu možete videti preko linka
https://www.kupindo.com/Clan/H.C.E/SpisakPredmeta
Ukoliko tražite još neki naslov koji ne možete da nađete pošaljite nam poruku možda ga imamo u magacinu.
Pogledajte i našu ponudu na limundu https://www.limundo.com/Clan/H.C.E/SpisakAukcija
Slobodno pitajte šta vas zanima preko poruka. Preuzimanje moguce u Novom Sadu i Sremskoj Mitrovici uz prethodni dogovor. (Većina knjiga je u Sremskoj Mitrovici, manji broj u Novom Sadu, tako da se najavite nekoliko dana ranije u slucaju ličnog preuzimanja, da bi knjige bile donete, a ako Vam hitno treba neka knjiga za danas ili sutra, obavezno proverite prvo preko poruke da li je u magacinu da ne bi doslo do neprijatnosti). U krajnjem slučaju mogu biti poslate i poštom u Novi Sad i stižu za jedan dan.

U Novom Sadu lično preuzimanje na Grbavici na našoj adresi ili u okolini po dogovoru. Dostava na kućnu adresu u Novom Sadu putem kurira 350 dinara.
Slanje nakon uplate na račun u Erste banci (ukoliko ne želite da plaćate po preuzimanju). Poštarina za jednu knjigu, zavisno od njene težine, može biti od 133-200 din. Slanje vise knjiga u paketu težem od 2 kg 250-400 din. Za cene postexpressa ili drugih službi se možete informisati na njihovim sajtovima.
http://www.postexpress.rs/struktura/lat/cenovnik/cenovnik-unutrasnji-saobracaj.asp

INOSTRANSTVO: Šaljem po dogovoru, ili po vašim prijateljima/rodbini ili poštom. U Beč idem jednom godišnje pa ako se podudare termini knjige mogu doneti lično. Skuplje pakete mogu poslati i po nekom autobusu, molim vas ne tražite mi da šaljem autobusima knjige manje vrednosti jer mi odlazak na autobusku stanicu i čekanje prevoza pravi veći problem nego što bi koštala poštarina za slanje kao mali paket preko pošte.

Ukoliko kupujete više od jedne knjige javite se porukom možda Vam mogu dati određeni popust na neke naslove.

Sve knjige su detaljno uslikane, ako Vas još nešto interesuje slobodno pitajte porukom. Reklamacije primamo samo ukoliko nam prvo pošaljete knjigu nazad da vidim u čemu je problem pa nakon toga vraćamo novac. Jednom smo prevareni od strane člana koji nam je vratio potpuno drugu knjigu od one koju smo mu mi poslali, tako da više ne vraćamo novac pre nego što vidimo da li se radi o našoj knjizi.
Ukoliko Vam neka pošiljka ne stigne za dva ili tri dana, odmah nas kontaktirajte za broj pošiljke kako bi videli u čemu je problem. Ne čekajte da prođe više vremena, pogotovo ako ste iz inostranstva, jer nakon određenog vremena pošiljke se vraćaju pošiljaocu, tako da bi morali da platimo troškove povratka i ponovnog slanja. Potvrde o slanju čuvamo do 10 dana. U 99% slučajeva sve prolazi glatko, ali nikad se ne zna.

Ukoliko uvažimo vašu reklamaciju ne snosimo troškove poštarine, osim kada je očigledno naša greška u pitanju.

Predmet: 76985357
Retko

Lepo očuvano


Mladost Zagreb 1954







Annapurna (Sanskrit, Nepaski, Nepal Bhasa: अन्नपूर्णा) je niz planinskih vrhova u Nepalu na lancu Himalaje, od kojih najviši, Annapurna I, jedna je od ukupno četrnaest planina viših od 8000 metara, i sa 8091 nadmorske visine deseta najviša planina na svijetu. Lociran je istočno od velikog kanjona rijeke Kali Gandaki, koji ga dijeli od masiva Dhaulagiri.

अन्नपूर्णा Annapūrṇā je sanskritski naziv koji doslovno znači `ispunjena hranom`, ali redovno se prevodi kao `Boginja žetve`.[2] U Hinduizmu, Annapurna je boginja plodnosti i poljoprivrede i avatar Durge.

Cjelokupni masiv i okolna područja zaštićeni su unutar 7629 km² `Projekta zaštićene zone Annapurna` (Annapurna Conservation Area Project, ACAP`), prve i najveće zaštićene zone u Nepalu, koju je 1986. utemeljila Zaklada Kralja Mahendre za očuvanje prirode. Zaštićena zona Annapurna sadrži nekoliko značajnih staza za treking, uključujući i Annapurna Circuit.[3]

Radi omjera od 40% između ukupnog broja alpinista i stradalih penjača, uglavnom radi čestih lavina, Annapurna se smatra najopasnijom planinom na svijetu.[4][5]


Sadržaj
1 Zemljopis
2 Usponi
2.1 Annapurna I
2.2 Ostali vrhovi
3 Treking
4 Galerija
5 Izvori
6 Vanjske veze
Zemljopis[uredi | uredi kod]
Masiv Annapurna sadrži šest glavnih vrhova iznad 7200 m:

Vrh Visina Poredak Koordinate
Annapurna I 8091 m 10. najviša na svijetu 28.595°N 83.819°E
Annapurna II 7937 m 16. najviša na svijetu 28.539°N 84.137°E
Annapurna III 7555 m 42. najviša na svijetu 28.585°N 84.000°E
Annapurna IV 7525 m 28.539°N 84.087°E
Gangapurna 7455 m 59. najviša na svijetu 28.606°N 83.965°E
Annapurna Jug 7219 m 101.najviša na svijetu 28.518°N 83.806°E

Annapurna Himal sa sjeveroistoka. Slijeva na desno: Annapurna II i IV (blizu zajedno); veliki planinski prelaz; Annapurna III i Gangapurna; Annapurna I.
Usponi[uredi | uredi kod]
Annapurna I[uredi | uredi kod]

Južna strana Annapurna I.
Annapurna I je bio prvi osvojeni vrh iznad 8000 metara visine. Maurice Herzog i Louis Lachenal, članovi francuske ekspedicije (ostali članovi: Lionel Terray, Gaston Rébuffat, Marcel Ichac, Jean Couzy, Marcel Schatz, Jacques Oudot, Francis de Noyelle), vhunac su osvojili 3. lipnja 1950., (zabilježeno u dokumentarnom filmu `Victoire sur l`Annapurna` - `Pobjeda na Annapurni`, Marcela Ichaca[6] ), što je do osvajanja Mount Everesta tri godine kasnije, bio najviši osvojeni vrh, iako su bez uspona na sam vrhunac, 1920-ih na Everestu već postignute visine od 8500 m.[7]

Godine 1970., Južnom stranom Annapurne prvi su se popeli Don Whillans i Dougal Haston, članovi britanske ekspedicije, predvođene Chrisom Boningtonom, čiji je član Ian Clough poginuo pri silasku. Samo nekoliko dana ranije, drugi uspon na Annapurnu postigla je ekspedicija britanske vojske koju je predvodio Henry Day.

Godine 1978., američka ženska himalajska ekspedicija, predvođena Arleneom Blum,[8] postala je prvi američki tim koji je osvojio Annapurnu, posebno istaknut svojim isključivo ženskim sastavom. Prvi tim, u sastavu Vera Komarkova, Irene Miller i Šerpe Mingma Tsering i Chewang Ringjing, popeo se na vrh 15. listopada, dok su članice drugog tima, sastavu Alison Chadwick-Onyszkiewicz i Vera Watson, poginule pri usponu.

3. veljače 1987., poljski penjači Jerzy Kukuczka i Artur Hajzer, postigli su prvi zimski uspon na Annapurnu. Prvi samostalni uspon ostvario je 2007. slovenski penjač Tomaž Humar.[9]

Sa 54% poginulih od ukupnog broja penjača do 2005., postignuto je samo 105 uspješnih osvanja vrhunca, s gubitkom 56 života, većinom radi lavina po kojima je planina poznata. Između ostalih, na Annapurni su poginuli Anatoli Boukreev 1997., Christian Kuntner 2005. i Inaki Ochoa 2008. [10]

Ostali vrhovi[uredi | uredi kod]

Annapurna Jug iz baznog logora Annapurna (4130 m) u zoru.
Annapurnu II, na istočnom kraju lanca, prvi je puta 1960. osvojio britansko-indijsko-nepalski tim, predvođen Jimmyjem Robertsom, dok su se na sam vrh preko zapadnog hrbata iz smjera sjevera popeli Richard Grant, Chris Bonington, i Sherpa Ang Nyima. U aspektima elevacije, izolacije, i topografske istaknutosti (2437 m), Annapurna II nije mnogo niži ili jednostavniji vrh od Annapurne I. Radi se o potpuno samostalnoj planini, unatoč tijesnoj povezanosti s Annapurnom I, koju ističu nazivi tih planina.

Annapurnu III prvi je puta 1961. osvojila indijska ekspedicija koju je predvodio kapetan Mohan Singh Kohli preko sjeveroistočne strane. Osim vođe ekspedicije na vrh su se tada popeli i Sonam Gyatso i Sonam Girmi.

Annapurnu IV, kraj Annapurne II, prvu je preko sjeverne strane i sjeverozapadnog hrbata osvojila 1955. njemačka ekspedicija u sastavu Heinz Steinmetz,[11] (vođa ekspedicije) Harald Biller i Jürgen Wellenkamp.

Gangapurna je prvi puta osvojena 1965., kada se na vrh preko istočnog hrbata popeo njemački jedanaestoročlani tim predvođen Güntherom Hauserom.

Annapurna Jug (također poznata kao Annapurna Dakshin ili Moditse) osvojio je preko sjevernog hrbata 1964. japanski tim u sastavu S. Uyeo i Mingma Tsering.

Hiunchuli (6441 m), obližnji vrh istočno od Annapurne Jug osvojila je 1971. ekspedicija predvođena američkim dobrovoljcem korpusa mira (Peace Corps) Craigom Andersonom.

Treking[uredi | uredi kod]

Dolina Marsyangdi.
U zaštićenoj zoni Annapurna nalaze se tri glavne staze za treking: Jomson Trek[12] , za Jomson i Muktinath, Annapurna Sanctuary[13] za Annapurna bazni logor, i Annapurna Circuit, koja kruži oko Annapurna Himala te sadrži i put Jomson.[14] Mjesto Pokhara početna je točka za sve duže staze, te je također dobro polazno mjesto i ostale kraće staze od jednog do četiri dana pješačenja, kao za Ghorepani ili Ghandruk.

Okruk Mustang, bivše kraljevstvo na granici s Tibetom, također je zemljopisno dio regije Annapurna, ali treking je podređen posebnim restrikcijama.

Oko dvije trećine svih trekera u Nepalu posjećuju regiju Annapurna. Područje je lako pristupačno s brojnim smještajima, te staze nude izvanredno raznolike pejzaže. Također, naseljenost cijelog područja pruža i jedinstveni uvid u lokalnu kulturu.

anapurna himalaji alpinizam
76985357 Maurice Herzog ANNAPURNA (1954)

LimundoGrad koristi kolačiće u statističke i marketinške svrhe. Nastavkom korišćenja sajta smatramo da ste pristali na upotrebu kolačića. Više informacija.