pregleda

Ludwig Binswanger - Being in the World (RETKO)


Cena:
11.990 din
Želi ovaj predmet: 15
Stanje: Polovan bez oštećenja
Garancija: Ne
Isporuka: BEX
Pošta
DExpress
Post Express
Lično preuzimanje
Plaćanje: Tekući račun (pre slanja)
PostNet (pre slanja)
Ostalo (pre slanja)
Pouzećem
Lično
Grad: Novi Sad,
Novi Sad
Prodavac

H.C.E (5803)

PREMIUM član
Član je postao Premium jer:
- ima 100 jedinstvenih pozitivnih ocena od kupaca,
- tokom perioda od 6 meseci uplati minimum 20.000 dinara na svoj Limundo račun.

99,84% pozitivnih ocena

Pozitivne: 9668

  Pošalji poruku

Svi predmeti člana


Kupindo zaštita

ISBN: Ostalo
Godina izdanja: 1975
Jezik: Engleski
Autor: Strani

dobro očuvano kao na slikama
retko u ponudi

Series: Condor Books
Paperback: 384 pages
Publisher: Condor; n Later edition edition (June 1975)

The author Ludwig Binswanger (1881 -1966) was a Swiss psychiatrist and pioneer in the field of existential psychology. He is considered the most distinguished of the phenomenological psychologists, and the most influential in making the concepts of existential psychology known in Europe and the United States.

Ludvig Binsvanger, švajcarski psihijatar i psihoanalitičar, rođen je u Krojcinligenu, na švajcarskoj obali Bodenskog jezera 13. aprila 1881. godine. Bio je potomak dinastije švajcarskih psihijatara koji su osnovali psihijatrijsku kliniku „Belvi“, jednu od najpoznatijih u Evropi u tom razdoblju. Njegov otac Robert bio je direktor klinike u periodu dok je Ana O. čuvena Frojdova pacijentkinja, bila hospitalizovana i lečena tamo. Ludvigov ujak Oto otkrio je bolest sličnu Alchajmerovoj bolesti koja se još zove i Binsvangerova bolest a bio je i lekar čuvenom Fridrihu Ničeu. Pokazivao je veliko interesovanje za medicinu i filozofiju pa se i odlučuje za studiranje istih na univerzitetima u Lozani, Cirihu i Hajdelbergu. Godine 1907. magistrirao je na ciriškom univerzitetu. Dok je studirao upoznao se sa Blojlerom i Jungom a preko Junga i sa Frojdom i bio oduševljen psihoanalizom. Radio je dobrovoljno na klinici „Burghelci“ kao asistent. Kako je Ciriška klinika bila drugi centar psihoanalize posle Beča, tu upoznaje Abrahama i Ajtingtona, nemačke psihijatre, najbliže Frojdove saradnike. Za par godina, tačnije 1911. posle očeve smrti postaje glavni direktor sanatrorijuma „Belvi“ a to mu je pružilo mogućnost da uvede psihoanalizu u svakodnevnu upotrebu. Naredne godine se razboleo i tom prilikom ga je posetio Frojd, koji je inače retko napuštao Beč. Iako je u početku bio vatreni pristalica Frojdovog učenja ipak se odvaja od njega posle uvida da psihoanaliza i nije baš pogodna i primenljiva na teške psihijatrijske bolesnike koji boluju od psihotičnih pormećaja. Izveo je sledeći zaključak: „... deset godina rada i razočaranja bile su cena koju je trebalo platiti da bih mogao priznati kako je samo jedan određeni broj naših institucionalnih pacijenata pogodan za analizu“. To, kao i njegova sklonost i ljubav prema filozofiji i druženju sa najpoznatijim intelektualcima Evrope tog vremena navela ga je da formira nov pogled i pravac u psihoanalizi koji je nazvan – Egzistencijalistička psihijatrija i psihoanaliza. Bio je fasciniran učenjem Martina Hajdegera, Martina Bubera i Edmunda Huserla koje će iskoristiti u konceptualizaciji egzistencijalističke psihijatrije, psihoanalize i psihoterapije. „To je metoda terapije koja deluje prema uverenju da je konflikt unutar osobe posledica suočavanja sa sopstvenim postojanjem , neizbežnosti smrti, egzistencijalne izolacije i konačne beznačajnosti „
Za razliku od Junga i Adlera, on je sa Frojdom ostao prijatelj sve do njegove smrti. Godine 1956. objavio je knjigu „Moj put ka Frojdu“. Da je ostao u prisnim odnsima sa najkontroverznijom ličnošću XX veka obelodanjuje i njegova prepiska sa Frojdom koja je trajala godinama. Zabeležena je i njegova izjava: „Frojd ostaje moje najsnažnije ljudsko iskustvo, to jest iskustvo mog susreta sa najvećim među ljudima“. Binsvangerove ideje su prihvatili mnogi psihijatri, autentične ličnosti, koji su svaki posebno razvijali svoj pravac u egzistencijalističkoj psihijatriji i psihoterapiji. Prvi i najvažniji od njih bio je pravac Medarda Bosa, švajcarskog psihijatra i psihoanalitičara, nazvan daseinsanalisis, zatim fenomenološki pristup francuskog psihijatra Eugena Minkovskog pa egzistencijalna analiza američkih psihijatara Rolo Meja i Irvina Jaloma. Logoterapija, oličena u radovima austrijskog psihijatra Viktora Frankla takođe je nastala na temelju Binsvangerovog učenja.
Godine 1956, Binsvanger je s položaja direktora u Bellevue-u otišao nakon 45 godina rada kao glavni zdravstveni direktor. Nastavio je da stvara i piše do svoje smrti 1966. godine.

Teorija



Egzistencijalistička psihologija, poput Frojdove psihoanalize, je jedna vrsta “škole mišljenja“ koja predstavlja spoj tradicionalne teorije, istraživanja i prakse i koja uključuje rad mnogih predstavnika. Za razliku od psihoanalize, egzistencijalističa psihologija nema samo jednog utemeljivača. Umesto toga, ima svoje korene u radu jedne vrlo zanimljive grupe filozofa iz druge polovine devetnaestog veka, među kojima se ističu Seren Kjerkjegor i Fridrih Niče. Binsvanger je na shvatanje bitnih i ključnih psihijatrijskih i psihoterapeutskih termina i problema kao i na učvršćivanje i utemeljivanje egzistencijalističke psihoterapije primenjivao mnoge plodne filozofske ideje i Martina Hajdegera. Godine 1912. objavljeno je njegovo delo „Uvod u probleme opšte psihologije“ u kome on obrađuje odnos između prirodnih nauka i psihologije s jedne strane, i psihologije i psihoanalize s druge strane. Mnogo kasnije, tačnije 1953. godine objavljuje svoju najpoznatiju knjigu „Osnovni oblici spoznje ljudskog bića“ u kojoj izlaže svoje glavne ideje i stavove.
U svom pristupu proučavanja ljudske psihe koristi fenomenologiju kao ključni metod, služeći se intuicijom i apstrahujućom ideacijom nasuprot jednostavnom opažanju realnosti i pojava koje se koriste u prirodnim naukama. Njegov fenomenološki metod se oslanja na deskriptivnu spoznaju i pokušava da opiše određene fenomene bez teorije kao posrednika dolazeći tako do „ejdetske spoznaje suštine“ i bića oslobođenog od bilo kakvih subjektivnih interpretacija ispitivača tj dolazi do imanentnog sadržaja samog doživljaja obolele osobe.
Binsvanger zagovara Hajdegerovu ideju Bačenosti-U-Svet iz koje izvodi pretpostavku Odlučnosti-Ka-Smrti, koja ima za cilj da na neki način osmisli život pomoću svesti o konačnosti našeg postojanja. Za bolje razumevanje psihičkog života uvodi Hajdegerove kategorije Brigu i Ljubav. Briga služi kao način da objasni konačnost življenja a Ljubav predstavlja formu uzdizanja čoveka iznad brige. Međutim, najznačajnija kategorija po njemu je Iskustvo. Unutar Iskustva se izdvaja i terapijska dimenzija tzv. Susret. Čovekovo biće shvata kao neobjektivizirajuću intencionalnost, kao prisutnost u vremenu i prostoru koja se razvija oko neke značajne životne teme koja je prisutna u svim događajima i ponašanjima, svim psihičkim stanjima pa i stanjima bolesti i poremećaja. Najbolje shvatanje i razumevanje te teme može se postići kroz biografiju a ne kroz puko ređanje činjenica iz života pacijenata. Ona nastaje kao rezultat traganja za hermeneutikom životne istorije tj. kao rezultat istraživanja unutrašnjeg smisla kontinuiteta obolele osobe. Binsvanger je ukazao i na potrebu istraživanja kategorije Između, što je posebno pogodno za grupnu psihoterapiju jer ta kategorija predstavlja ustvari ono što se na specifičan način dozivljava u komunikacijama i kontaktima pojedinca sa drugim ljudima..
Psiholozi su pokušali da razjasne, prošire i promovišu ideje egzistencijalizma. Mnogi, nažalost, nisu bili dobri pesnici, ali su u veku visoko sistematske, racionalne i logičke filozofije i psihologije svedene na fiziologiju i ponašanje često imali da kažu nešto što je možda zvučalo čudno, čak i napeto s obzirom na to da smo naučili da verujemo isključivo tradicionalnoj logici i nauci.


Možemo zaključiti da je egzistencijalistička psihoterapija u teorijskom smislu individualistička, holistička, teleološki usmerena i dijalektička. To nas upućuje na stav da je individua primorana na to da se ceo život suočava sa apsurdom postojanja koji rešava u hodu, odnosno tokom psihoterapije. Egzistencijalistički psihoterapeut posmatra i prihvata psihički materijal, koji uključuje i neverbalno, onako kako se javlja ne tražeći nešto skriveno. On pokušava da razume način postojanja klijenta. Tek kad se pojedinac suoči sa smrću kao neminovnošću, on prihvata život i počinje da živi. Tek tada može da bira slobodno i bez presije i da preuzima odgovornost za sopstvene poduhvate.

Daseinsanaliza

Daseinsanaliza sagledava pozitivne strane života, uvažavajući ličnu istoriju kao razgovor „Jastva“ pacijenta i Sveta obolelog. Ona vodi računa o potrebi paralelne i kontinuirane samoanalize terapeuta, pri čemu terapeut ne prolazi samo ličnu analizu tokom trajanja edukacije, ne analizira samo svoj kontratransfer nego i lične životne postulate, odnosno smisao tehnike koju primenjuje a posebno njeno mesto u kontekstu terapijskog Susreta. Pomenućemo da je Binsvanger za primenu tehnike slobodnih asocijacija konstatovao da je pogodna za korišćenje u psihoterapiji zbog toga što prvobitna kauč-situacija sugeriše terapijski doživljaj „Ja se sada lečim“. Prvi i najistaknutiji pojam u Daseinsanalizi je Dasein, za kog mnogi egzistencijalisti ističu da se odnosi na ljudsko postojanje. Doslovno, to znači „biti tamo“, ali ima još nekoliko suptilnijih konotacija. Nemačka upotreba te reči sugeriše postojanje, upornost i opstanak. Isto tako, naglasak je na „da“ ili „tamo“, i tako postoji osećaj da je to nešto u središtu svega, u gomili stvari. „Da“ nosi osećaj da je tamo a ne da je ovde, kao da nismo baš tamo gde smo pripadali već da se nalazimo negde drugde.



egzistencijalizam psihoanaliza fenomenologija egzistencijalna psihologija ludvig binsvanger martin hajdeger bitak i vreme ...

Skuplje knjige možete platiti na rate.

International shipping
Paypal only
(Države Balkana: Uplata može i preko pošte ili Western Union-a)

1 euro = 117.5 din

For international buyers please see instructions below:
To buy an item: Click on the red button KUPI ODMAH
Količina: 1 / Isporuka: Pošta / Plaćanje: Tekući račun
To confirm the purchase click on the orange button: Potvrdi kupovinu (After that we will send our paypal details)
To message us for more information: Click on the blue button POŠALJI PORUKU
To see overview of all our items: Click on Svi predmeti člana

Ako je aktivirana opcija besplatna dostava, ona se odnosi samo na slanje kao preporučena tiskovina ili cc paket na teritoriji Srbije.

Poštarina za knjige je u proseku 133-200 dinara, u slučaju da izaberete opciju plaćanje pre slanja i slanje preko pošte. Postexpress i kurirske službe su skuplje ali imaju opciju plaćanja pouzećem. Ako nije stavljena opcija da je moguće slanje i nekom drugom kurirskom službom pored postexpressa, slobodno kupite knjigu pa nam u poruci napišite koja kurirska služba vam odgovara.

Ukoliko još uvek nemate bar 10 pozitivnih ocena, zbog nekoliko neprijatnih iskustava, molili bi vas da nam uplatite cenu kupljenog predmeta unapred.

Novi Sad lično preuzimanje ili svaki dan ili jednom nedeljno zavisno od lokacije prodatog predmeta.

Našu kompletnu ponudu možete videti preko linka
https://www.kupindo.com/Clan/H.C.E/SpisakPredmeta
Ukoliko tražite još neki naslov koji ne možete da nađete pošaljite nam poruku možda ga imamo u magacinu.
Pogledajte i našu ponudu na limundu https://www.limundo.com/Clan/H.C.E/SpisakAukcija
Slobodno pitajte šta vas zanima preko poruka. Preuzimanje moguce u Novom Sadu i Sremskoj Mitrovici uz prethodni dogovor. (Većina knjiga je u Sremskoj Mitrovici, manji broj u Novom Sadu, tako da se najavite nekoliko dana ranije u slucaju ličnog preuzimanja, da bi knjige bile donete, a ako Vam hitno treba neka knjiga za danas ili sutra, obavezno proverite prvo preko poruke da li je u magacinu da ne bi doslo do neprijatnosti). U krajnjem slučaju mogu biti poslate i poštom u Novi Sad i stižu za jedan dan.

U Novom Sadu lično preuzimanje na Grbavici na našoj adresi ili u okolini po dogovoru. Dostava na kućnu adresu u Novom Sadu putem kurira 350 dinara.
Slanje nakon uplate na račun u Erste banci (ukoliko ne želite da plaćate po preuzimanju). Poštarina za jednu knjigu, zavisno od njene težine, može biti od 133-200 din. Slanje vise knjiga u paketu težem od 2 kg 250-400 din. Za cene postexpressa ili drugih službi se možete informisati na njihovim sajtovima.
http://www.postexpress.rs/struktura/lat/cenovnik/cenovnik-unutrasnji-saobracaj.asp

INOSTRANSTVO: Šaljem po dogovoru, ili po vašim prijateljima/rodbini ili poštom. U Beč idem jednom godišnje pa ako se podudare termini knjige mogu doneti lično. Skuplje pakete mogu poslati i po nekom autobusu, molim vas ne tražite mi da šaljem autobusima knjige manje vrednosti jer mi odlazak na autobusku stanicu i čekanje prevoza pravi veći problem nego što bi koštala poštarina za slanje kao mali paket preko pošte.

Ukoliko kupujete više od jedne knjige javite se porukom možda Vam mogu dati određeni popust na neke naslove.

Sve knjige su detaljno uslikane, ako Vas još nešto interesuje slobodno pitajte porukom. Reklamacije primamo samo ukoliko nam prvo pošaljete knjigu nazad da vidim u čemu je problem pa nakon toga vraćamo novac. Jednom smo prevareni od strane člana koji nam je vratio potpuno drugu knjigu od one koju smo mu mi poslali, tako da više ne vraćamo novac pre nego što vidimo da li se radi o našoj knjizi.
Ukoliko Vam neka pošiljka ne stigne za dva ili tri dana, odmah nas kontaktirajte za broj pošiljke kako bi videli u čemu je problem. Ne čekajte da prođe više vremena, pogotovo ako ste iz inostranstva, jer nakon određenog vremena pošiljke se vraćaju pošiljaocu, tako da bi morali da platimo troškove povratka i ponovnog slanja. Potvrde o slanju čuvamo do 10 dana. U 99% slučajeva sve prolazi glatko, ali nikad se ne zna.

Ukoliko uvažimo vašu reklamaciju ne snosimo troškove poštarine, osim kada je očigledno naša greška u pitanju.

Predmet: 51065901
dobro očuvano kao na slikama
retko u ponudi

Series: Condor Books
Paperback: 384 pages
Publisher: Condor; n Later edition edition (June 1975)

The author Ludwig Binswanger (1881 -1966) was a Swiss psychiatrist and pioneer in the field of existential psychology. He is considered the most distinguished of the phenomenological psychologists, and the most influential in making the concepts of existential psychology known in Europe and the United States.

Ludvig Binsvanger, švajcarski psihijatar i psihoanalitičar, rođen je u Krojcinligenu, na švajcarskoj obali Bodenskog jezera 13. aprila 1881. godine. Bio je potomak dinastije švajcarskih psihijatara koji su osnovali psihijatrijsku kliniku „Belvi“, jednu od najpoznatijih u Evropi u tom razdoblju. Njegov otac Robert bio je direktor klinike u periodu dok je Ana O. čuvena Frojdova pacijentkinja, bila hospitalizovana i lečena tamo. Ludvigov ujak Oto otkrio je bolest sličnu Alchajmerovoj bolesti koja se još zove i Binsvangerova bolest a bio je i lekar čuvenom Fridrihu Ničeu. Pokazivao je veliko interesovanje za medicinu i filozofiju pa se i odlučuje za studiranje istih na univerzitetima u Lozani, Cirihu i Hajdelbergu. Godine 1907. magistrirao je na ciriškom univerzitetu. Dok je studirao upoznao se sa Blojlerom i Jungom a preko Junga i sa Frojdom i bio oduševljen psihoanalizom. Radio je dobrovoljno na klinici „Burghelci“ kao asistent. Kako je Ciriška klinika bila drugi centar psihoanalize posle Beča, tu upoznaje Abrahama i Ajtingtona, nemačke psihijatre, najbliže Frojdove saradnike. Za par godina, tačnije 1911. posle očeve smrti postaje glavni direktor sanatrorijuma „Belvi“ a to mu je pružilo mogućnost da uvede psihoanalizu u svakodnevnu upotrebu. Naredne godine se razboleo i tom prilikom ga je posetio Frojd, koji je inače retko napuštao Beč. Iako je u početku bio vatreni pristalica Frojdovog učenja ipak se odvaja od njega posle uvida da psihoanaliza i nije baš pogodna i primenljiva na teške psihijatrijske bolesnike koji boluju od psihotičnih pormećaja. Izveo je sledeći zaključak: „... deset godina rada i razočaranja bile su cena koju je trebalo platiti da bih mogao priznati kako je samo jedan određeni broj naših institucionalnih pacijenata pogodan za analizu“. To, kao i njegova sklonost i ljubav prema filozofiji i druženju sa najpoznatijim intelektualcima Evrope tog vremena navela ga je da formira nov pogled i pravac u psihoanalizi koji je nazvan – Egzistencijalistička psihijatrija i psihoanaliza. Bio je fasciniran učenjem Martina Hajdegera, Martina Bubera i Edmunda Huserla koje će iskoristiti u konceptualizaciji egzistencijalističke psihijatrije, psihoanalize i psihoterapije. „To je metoda terapije koja deluje prema uverenju da je konflikt unutar osobe posledica suočavanja sa sopstvenim postojanjem , neizbežnosti smrti, egzistencijalne izolacije i konačne beznačajnosti „
Za razliku od Junga i Adlera, on je sa Frojdom ostao prijatelj sve do njegove smrti. Godine 1956. objavio je knjigu „Moj put ka Frojdu“. Da je ostao u prisnim odnsima sa najkontroverznijom ličnošću XX veka obelodanjuje i njegova prepiska sa Frojdom koja je trajala godinama. Zabeležena je i njegova izjava: „Frojd ostaje moje najsnažnije ljudsko iskustvo, to jest iskustvo mog susreta sa najvećim među ljudima“. Binsvangerove ideje su prihvatili mnogi psihijatri, autentične ličnosti, koji su svaki posebno razvijali svoj pravac u egzistencijalističkoj psihijatriji i psihoterapiji. Prvi i najvažniji od njih bio je pravac Medarda Bosa, švajcarskog psihijatra i psihoanalitičara, nazvan daseinsanalisis, zatim fenomenološki pristup francuskog psihijatra Eugena Minkovskog pa egzistencijalna analiza američkih psihijatara Rolo Meja i Irvina Jaloma. Logoterapija, oličena u radovima austrijskog psihijatra Viktora Frankla takođe je nastala na temelju Binsvangerovog učenja.
Godine 1956, Binsvanger je s položaja direktora u Bellevue-u otišao nakon 45 godina rada kao glavni zdravstveni direktor. Nastavio je da stvara i piše do svoje smrti 1966. godine.

Teorija



Egzistencijalistička psihologija, poput Frojdove psihoanalize, je jedna vrsta “škole mišljenja“ koja predstavlja spoj tradicionalne teorije, istraživanja i prakse i koja uključuje rad mnogih predstavnika. Za razliku od psihoanalize, egzistencijalističa psihologija nema samo jednog utemeljivača. Umesto toga, ima svoje korene u radu jedne vrlo zanimljive grupe filozofa iz druge polovine devetnaestog veka, među kojima se ističu Seren Kjerkjegor i Fridrih Niče. Binsvanger je na shvatanje bitnih i ključnih psihijatrijskih i psihoterapeutskih termina i problema kao i na učvršćivanje i utemeljivanje egzistencijalističke psihoterapije primenjivao mnoge plodne filozofske ideje i Martina Hajdegera. Godine 1912. objavljeno je njegovo delo „Uvod u probleme opšte psihologije“ u kome on obrađuje odnos između prirodnih nauka i psihologije s jedne strane, i psihologije i psihoanalize s druge strane. Mnogo kasnije, tačnije 1953. godine objavljuje svoju najpoznatiju knjigu „Osnovni oblici spoznje ljudskog bića“ u kojoj izlaže svoje glavne ideje i stavove.
U svom pristupu proučavanja ljudske psihe koristi fenomenologiju kao ključni metod, služeći se intuicijom i apstrahujućom ideacijom nasuprot jednostavnom opažanju realnosti i pojava koje se koriste u prirodnim naukama. Njegov fenomenološki metod se oslanja na deskriptivnu spoznaju i pokušava da opiše određene fenomene bez teorije kao posrednika dolazeći tako do „ejdetske spoznaje suštine“ i bića oslobođenog od bilo kakvih subjektivnih interpretacija ispitivača tj dolazi do imanentnog sadržaja samog doživljaja obolele osobe.
Binsvanger zagovara Hajdegerovu ideju Bačenosti-U-Svet iz koje izvodi pretpostavku Odlučnosti-Ka-Smrti, koja ima za cilj da na neki način osmisli život pomoću svesti o konačnosti našeg postojanja. Za bolje razumevanje psihičkog života uvodi Hajdegerove kategorije Brigu i Ljubav. Briga služi kao način da objasni konačnost življenja a Ljubav predstavlja formu uzdizanja čoveka iznad brige. Međutim, najznačajnija kategorija po njemu je Iskustvo. Unutar Iskustva se izdvaja i terapijska dimenzija tzv. Susret. Čovekovo biće shvata kao neobjektivizirajuću intencionalnost, kao prisutnost u vremenu i prostoru koja se razvija oko neke značajne životne teme koja je prisutna u svim događajima i ponašanjima, svim psihičkim stanjima pa i stanjima bolesti i poremećaja. Najbolje shvatanje i razumevanje te teme može se postići kroz biografiju a ne kroz puko ređanje činjenica iz života pacijenata. Ona nastaje kao rezultat traganja za hermeneutikom životne istorije tj. kao rezultat istraživanja unutrašnjeg smisla kontinuiteta obolele osobe. Binsvanger je ukazao i na potrebu istraživanja kategorije Između, što je posebno pogodno za grupnu psihoterapiju jer ta kategorija predstavlja ustvari ono što se na specifičan način dozivljava u komunikacijama i kontaktima pojedinca sa drugim ljudima..
Psiholozi su pokušali da razjasne, prošire i promovišu ideje egzistencijalizma. Mnogi, nažalost, nisu bili dobri pesnici, ali su u veku visoko sistematske, racionalne i logičke filozofije i psihologije svedene na fiziologiju i ponašanje često imali da kažu nešto što je možda zvučalo čudno, čak i napeto s obzirom na to da smo naučili da verujemo isključivo tradicionalnoj logici i nauci.


Možemo zaključiti da je egzistencijalistička psihoterapija u teorijskom smislu individualistička, holistička, teleološki usmerena i dijalektička. To nas upućuje na stav da je individua primorana na to da se ceo život suočava sa apsurdom postojanja koji rešava u hodu, odnosno tokom psihoterapije. Egzistencijalistički psihoterapeut posmatra i prihvata psihički materijal, koji uključuje i neverbalno, onako kako se javlja ne tražeći nešto skriveno. On pokušava da razume način postojanja klijenta. Tek kad se pojedinac suoči sa smrću kao neminovnošću, on prihvata život i počinje da živi. Tek tada može da bira slobodno i bez presije i da preuzima odgovornost za sopstvene poduhvate.

Daseinsanaliza

Daseinsanaliza sagledava pozitivne strane života, uvažavajući ličnu istoriju kao razgovor „Jastva“ pacijenta i Sveta obolelog. Ona vodi računa o potrebi paralelne i kontinuirane samoanalize terapeuta, pri čemu terapeut ne prolazi samo ličnu analizu tokom trajanja edukacije, ne analizira samo svoj kontratransfer nego i lične životne postulate, odnosno smisao tehnike koju primenjuje a posebno njeno mesto u kontekstu terapijskog Susreta. Pomenućemo da je Binsvanger za primenu tehnike slobodnih asocijacija konstatovao da je pogodna za korišćenje u psihoterapiji zbog toga što prvobitna kauč-situacija sugeriše terapijski doživljaj „Ja se sada lečim“. Prvi i najistaknutiji pojam u Daseinsanalizi je Dasein, za kog mnogi egzistencijalisti ističu da se odnosi na ljudsko postojanje. Doslovno, to znači „biti tamo“, ali ima još nekoliko suptilnijih konotacija. Nemačka upotreba te reči sugeriše postojanje, upornost i opstanak. Isto tako, naglasak je na „da“ ili „tamo“, i tako postoji osećaj da je to nešto u središtu svega, u gomili stvari. „Da“ nosi osećaj da je tamo a ne da je ovde, kao da nismo baš tamo gde smo pripadali već da se nalazimo negde drugde.



egzistencijalizam psihoanaliza fenomenologija egzistencijalna psihologija ludvig binsvanger martin hajdeger bitak i vreme ...
51065901 Ludwig Binswanger - Being in the World (RETKO)

LimundoGrad koristi kolačiće u statističke i marketinške svrhe. Nastavkom korišćenja sajta smatramo da ste pristali na upotrebu kolačića. Više informacija.