pregleda

ISTORIJSKA GEOLOGIJA (1925)


Cena:
1.990 din
Želi ovaj predmet: 2
Stanje: Polovan bez oštećenja
Garancija: Ne
Isporuka: BEX
Pošta
DExpress
Post Express
Lično preuzimanje
Plaćanje: Tekući račun (pre slanja)
Ostalo (pre slanja)
Pouzećem
Lično
Grad: Novi Sad,
Novi Sad
Prodavac

H.C.E (5805)

PREMIUM član
Član je postao Premium jer:
- ima 100 jedinstvenih pozitivnih ocena od kupaca,
- tokom perioda od 6 meseci uplati minimum 20.000 dinara na svoj Limundo račun.

99,84% pozitivnih ocena

Pozitivne: 9671

  Pošalji poruku

Svi predmeti člana


Kupindo zaštita

Godina izdanja: Ostalo
ISBN: Ostalo
Autor: Domaći
Oblast: Geologija
Jezik: Srpski

Lepo očuvano

Retko

Stratigrafija
ATLAS

Vladimir K. Petkovic Profesor geologije na universitetu. Drzavna stamparija kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca Beograd, 1925. godine.

Istorijska geologija je nauka koja se bavi proučavanjem procesa, događaja i svih promena na Zemlji i u Zemljinoj kori u toku njenog razvoja, koji traje oko 4,5 milijardi godina.

Savremenim geološkim proučavanjima, utvrđeni su osnovni procesi: unutrašnji i spoljašnji, kao što su magmatizam i sedimentacija, zatim razni događaji u okviru jednog procesa kao što su izlivanja magme, stvaranje sedimentnih slojeva, rasedanje i promene tj. rezultati procesa i događaja. Na primer, nove naslage lave ili naslage sedimenata, promene reljefa usled nabiranja i rasedanja. Stalnim proučavanjem geoloških odnosa stenskih masa i oblik reljefa u savremenoj Zemljinoj kori, zaključujeno je da je sličnih procesa, događanja i promena bilo u prošlosti. Na primer, oštri grebeni Alpskih predela ukazuju na relativno mlado orogeno izdizanje, koje još uvek traje. A procesi erozije nisu imali dovoljno vremena da ih razore i zaoble.

Stare venačne planine su zaobljene i niže zbog dugotrajnog dejstva spoljašnjih sila, odnosno fizičko i hemijsko razaranje - erozija. Idući dalje u geološku prošlost sreće se još zaobljenije i skoro zaravnjene planine nekih još ranijih orogeneza. Jedan orogeni ciklus traje više desetina miliona godina. Alpska orogeneza počela je pre oko 65 miliona godina. Međutim spoljašnji izgled reljefa nije dovoljan za utvrđivanje starosti nekog dela Zemljine kore. Položaj slojeva sedimentnih stena takođe ukazuje na njihovu relativnu starost. U jednoj normalnoj sedimentnoj seriji, niži slojevi su ranije nataloženi, tj. stariji su od slojeva iznad.

Geološka disciplina koja se bavi proučavanjem sedimenata i njihovih slojeva u Zemljinoj kori zove se stratigrafija. Metoda određivanja starosti sedimentnih stena na osnovu položaja (taloženja slojeva u prostoru) zove se stratigrafska metoda. Postoji i palentološka metoda (pale znači star), ukoliko sedimentne stene sadrže neke biljne ili životinjske ostatke.

Istorijska geologija deli se na geohronologija - geološko vreme (proučavanje kako je otkriveno) i svrstavanje delova Zemljine kore. Prikazana je i vremenskom podelom svih 4,5 milijardi godina.

Rekronstrukcija geoloških pojava i promena (procesa)[uredi | uredi izvor]
Proučavanjem savremenih geoloških pojava kao što su vulkanizam, tektonski potresi (izdizanja ili spuštanja morske obale), erozije i sedimentacije, mogu se u nekim delovima Zemljine kore prepoznati slične pojave i promene koje su se događale u geološkoj prošlosti. Na primer, tragovi morskih biljaka i životinja u nekim sada kopnenim slojevima ukazuju da su oni bili u prošlosti morsko dno. Tragovi erozije u stenama koje su kasnije prekrivene sedimentnim slojevima ukazuju na kopnenu fazu koja je prethodila morskoj fazi, iz kojih su proistekli mlađi sedimenti. Prisustvo vulkanskih stena ili postvulkanskih pojava (andeziti), sumporni izvori, gejziri i dr. ukazuju na raniju vulkansku aktivnost. Ove pojave ukazuju na orogena kretanja.

Svaka geološka promena predstavlja promenu uslova za stvaranje novih stena, posebno sedimentnih, koji mogu biti kopneni ili slatkovodni. Za razliku od morskih sedimenata, koji sadrže tragove morske sredine, predstavlja promenu uslova - razvoja biljnog i životinjskog sveta. Sve geološko-paleontološke promene predstavljaju prirodne vremenske granice za razvijanje istorijsko-geoloških vremenskih perioda.

Određivanje starosti stena[uredi | uredi izvor]
Glavni članak: Određivanje starosti stena
Razvoj geologije kao nauke omogućava i raznovrsne metode utvrđivanja starosti stena. Klasične metode obuhvataju proučavanje položaja, pojedinih stena u Zemljinoj kori, njenog litološkog sastava, izgleda i sadržaj ili odsustvo fosilnih ostataka. U savremenije metode, koje se još uvek razvijaju, spadaju geofizičke metode kao i metode utvrđivanje sopstvene starosti stene. Metode relativne starosti stena se dele na nepaleontološke i paleontološke. Kod nepaleontoloških najznačajnija je stratigrafska metoda, zatim litološka i druge. Kod paleontoloških najznačajnija i najkorišćenija je metoda karakterističnih fosila.

Svaka biološka vrsta je imala svoje trajanje, tj. geološki period od njene pojave na površini Zemlje do njenog gašenja. Vrste koje su se razvijale u relativno stabilnim opštim uslovima, imale su dug vremenski period, pogotovo ako su imale sposobnost prilagođavanja u slučaju promene životnih uslova. Fosili takvih vrsta, nalaze se u svim stenama, taloženim u tom vremenskom razdoblju. Zbog toga takvi fosili nisu pogodni za neko bliže utvrđivanje starosti stena u kojoj se nalazi.

Neke biljne i životinjske vrste bile su osetljive na promene uslova života, tako da su posle kratkog trajanja izumrle. To znači da njihovi ostaci (fosili) mogu da se nađu samo u onim sedimentima koji su stvarani u vreme trajanja njihove vrste. Zato se takvi fosili nazivaju karakterističnim. Na primer, biljke i životinje koje se lako prilagođavaju promeni dubine mora, biće manje značajni za istorijsku geologiju od svih vrsta koje se ne prilagođavaju promeni dubine i predstavljaju karakterističan fosil, tj. za vremenski kraći period.

Zajednica stene sa njenim litološkim osobinama i fosila koji sadrže predstavljaju geološku faciju. Svaka facija je rezultat mesta stvaranja stena, uslova i vremena kada je stena nastala.

Reference[uredi | uredi izvor]
Kratak kurs istorijske geologije, Kosta V. Petković
Istorijska geologija (stratigrafija), Vladimir K. Petković

Skuplje knjige možete platiti na rate.

International shipping
Paypal only
(Države Balkana: Uplata može i preko pošte ili Western Union-a)

1 euro = 117.5 din

For international buyers please see instructions below:
To buy an item: Click on the red button KUPI ODMAH
Količina: 1 / Isporuka: Pošta / Plaćanje: Tekući račun
To confirm the purchase click on the orange button: Potvrdi kupovinu (After that we will send our paypal details)
To message us for more information: Click on the blue button POŠALJI PORUKU
To see overview of all our items: Click on Svi predmeti člana

Ako je aktivirana opcija besplatna dostava, ona se odnosi samo na slanje kao preporučena tiskovina ili cc paket na teritoriji Srbije.

Poštarina za knjige je u proseku 133-200 dinara, u slučaju da izaberete opciju plaćanje pre slanja i slanje preko pošte. Postexpress i kurirske službe su skuplje ali imaju opciju plaćanja pouzećem. Ako nije stavljena opcija da je moguće slanje i nekom drugom kurirskom službom pored postexpressa, slobodno kupite knjigu pa nam u poruci napišite koja kurirska služba vam odgovara.

Ukoliko još uvek nemate bar 10 pozitivnih ocena, zbog nekoliko neprijatnih iskustava, molili bi vas da nam uplatite cenu kupljenog predmeta unapred.

Novi Sad lično preuzimanje ili svaki dan ili jednom nedeljno zavisno od lokacije prodatog predmeta.

Našu kompletnu ponudu možete videti preko linka
https://www.kupindo.com/Clan/H.C.E/SpisakPredmeta
Ukoliko tražite još neki naslov koji ne možete da nađete pošaljite nam poruku možda ga imamo u magacinu.
Pogledajte i našu ponudu na limundu https://www.limundo.com/Clan/H.C.E/SpisakAukcija
Slobodno pitajte šta vas zanima preko poruka. Preuzimanje moguce u Novom Sadu i Sremskoj Mitrovici uz prethodni dogovor. (Većina knjiga je u Sremskoj Mitrovici, manji broj u Novom Sadu, tako da se najavite nekoliko dana ranije u slucaju ličnog preuzimanja, da bi knjige bile donete, a ako Vam hitno treba neka knjiga za danas ili sutra, obavezno proverite prvo preko poruke da li je u magacinu da ne bi doslo do neprijatnosti). U krajnjem slučaju mogu biti poslate i poštom u Novi Sad i stižu za jedan dan.

U Novom Sadu lično preuzimanje na Grbavici na našoj adresi ili u okolini po dogovoru. Dostava na kućnu adresu u Novom Sadu putem kurira 350 dinara.
Slanje nakon uplate na račun u Erste banci (ukoliko ne želite da plaćate po preuzimanju). Poštarina za jednu knjigu, zavisno od njene težine, može biti od 133-200 din. Slanje vise knjiga u paketu težem od 2 kg 250-400 din. Za cene postexpressa ili drugih službi se možete informisati na njihovim sajtovima.
http://www.postexpress.rs/struktura/lat/cenovnik/cenovnik-unutrasnji-saobracaj.asp

INOSTRANSTVO: Šaljem po dogovoru, ili po vašim prijateljima/rodbini ili poštom. U Beč idem jednom godišnje pa ako se podudare termini knjige mogu doneti lično. Skuplje pakete mogu poslati i po nekom autobusu, molim vas ne tražite mi da šaljem autobusima knjige manje vrednosti jer mi odlazak na autobusku stanicu i čekanje prevoza pravi veći problem nego što bi koštala poštarina za slanje kao mali paket preko pošte.

Ukoliko kupujete više od jedne knjige javite se porukom možda Vam mogu dati određeni popust na neke naslove.

Sve knjige su detaljno uslikane, ako Vas još nešto interesuje slobodno pitajte porukom. Reklamacije primamo samo ukoliko nam prvo pošaljete knjigu nazad da vidim u čemu je problem pa nakon toga vraćamo novac. Jednom smo prevareni od strane člana koji nam je vratio potpuno drugu knjigu od one koju smo mu mi poslali, tako da više ne vraćamo novac pre nego što vidimo da li se radi o našoj knjizi.
Ukoliko Vam neka pošiljka ne stigne za dva ili tri dana, odmah nas kontaktirajte za broj pošiljke kako bi videli u čemu je problem. Ne čekajte da prođe više vremena, pogotovo ako ste iz inostranstva, jer nakon određenog vremena pošiljke se vraćaju pošiljaocu, tako da bi morali da platimo troškove povratka i ponovnog slanja. Potvrde o slanju čuvamo do 10 dana. U 99% slučajeva sve prolazi glatko, ali nikad se ne zna.

Ukoliko uvažimo vašu reklamaciju ne snosimo troškove poštarine, osim kada je očigledno naša greška u pitanju.

Predmet: 75855797
Lepo očuvano

Retko

Stratigrafija
ATLAS

Vladimir K. Petkovic Profesor geologije na universitetu. Drzavna stamparija kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca Beograd, 1925. godine.

Istorijska geologija je nauka koja se bavi proučavanjem procesa, događaja i svih promena na Zemlji i u Zemljinoj kori u toku njenog razvoja, koji traje oko 4,5 milijardi godina.

Savremenim geološkim proučavanjima, utvrđeni su osnovni procesi: unutrašnji i spoljašnji, kao što su magmatizam i sedimentacija, zatim razni događaji u okviru jednog procesa kao što su izlivanja magme, stvaranje sedimentnih slojeva, rasedanje i promene tj. rezultati procesa i događaja. Na primer, nove naslage lave ili naslage sedimenata, promene reljefa usled nabiranja i rasedanja. Stalnim proučavanjem geoloških odnosa stenskih masa i oblik reljefa u savremenoj Zemljinoj kori, zaključujeno je da je sličnih procesa, događanja i promena bilo u prošlosti. Na primer, oštri grebeni Alpskih predela ukazuju na relativno mlado orogeno izdizanje, koje još uvek traje. A procesi erozije nisu imali dovoljno vremena da ih razore i zaoble.

Stare venačne planine su zaobljene i niže zbog dugotrajnog dejstva spoljašnjih sila, odnosno fizičko i hemijsko razaranje - erozija. Idući dalje u geološku prošlost sreće se još zaobljenije i skoro zaravnjene planine nekih još ranijih orogeneza. Jedan orogeni ciklus traje više desetina miliona godina. Alpska orogeneza počela je pre oko 65 miliona godina. Međutim spoljašnji izgled reljefa nije dovoljan za utvrđivanje starosti nekog dela Zemljine kore. Položaj slojeva sedimentnih stena takođe ukazuje na njihovu relativnu starost. U jednoj normalnoj sedimentnoj seriji, niži slojevi su ranije nataloženi, tj. stariji su od slojeva iznad.

Geološka disciplina koja se bavi proučavanjem sedimenata i njihovih slojeva u Zemljinoj kori zove se stratigrafija. Metoda određivanja starosti sedimentnih stena na osnovu položaja (taloženja slojeva u prostoru) zove se stratigrafska metoda. Postoji i palentološka metoda (pale znači star), ukoliko sedimentne stene sadrže neke biljne ili životinjske ostatke.

Istorijska geologija deli se na geohronologija - geološko vreme (proučavanje kako je otkriveno) i svrstavanje delova Zemljine kore. Prikazana je i vremenskom podelom svih 4,5 milijardi godina.

Rekronstrukcija geoloških pojava i promena (procesa)[uredi | uredi izvor]
Proučavanjem savremenih geoloških pojava kao što su vulkanizam, tektonski potresi (izdizanja ili spuštanja morske obale), erozije i sedimentacije, mogu se u nekim delovima Zemljine kore prepoznati slične pojave i promene koje su se događale u geološkoj prošlosti. Na primer, tragovi morskih biljaka i životinja u nekim sada kopnenim slojevima ukazuju da su oni bili u prošlosti morsko dno. Tragovi erozije u stenama koje su kasnije prekrivene sedimentnim slojevima ukazuju na kopnenu fazu koja je prethodila morskoj fazi, iz kojih su proistekli mlađi sedimenti. Prisustvo vulkanskih stena ili postvulkanskih pojava (andeziti), sumporni izvori, gejziri i dr. ukazuju na raniju vulkansku aktivnost. Ove pojave ukazuju na orogena kretanja.

Svaka geološka promena predstavlja promenu uslova za stvaranje novih stena, posebno sedimentnih, koji mogu biti kopneni ili slatkovodni. Za razliku od morskih sedimenata, koji sadrže tragove morske sredine, predstavlja promenu uslova - razvoja biljnog i životinjskog sveta. Sve geološko-paleontološke promene predstavljaju prirodne vremenske granice za razvijanje istorijsko-geoloških vremenskih perioda.

Određivanje starosti stena[uredi | uredi izvor]
Glavni članak: Određivanje starosti stena
Razvoj geologije kao nauke omogućava i raznovrsne metode utvrđivanja starosti stena. Klasične metode obuhvataju proučavanje položaja, pojedinih stena u Zemljinoj kori, njenog litološkog sastava, izgleda i sadržaj ili odsustvo fosilnih ostataka. U savremenije metode, koje se još uvek razvijaju, spadaju geofizičke metode kao i metode utvrđivanje sopstvene starosti stene. Metode relativne starosti stena se dele na nepaleontološke i paleontološke. Kod nepaleontoloških najznačajnija je stratigrafska metoda, zatim litološka i druge. Kod paleontoloških najznačajnija i najkorišćenija je metoda karakterističnih fosila.

Svaka biološka vrsta je imala svoje trajanje, tj. geološki period od njene pojave na površini Zemlje do njenog gašenja. Vrste koje su se razvijale u relativno stabilnim opštim uslovima, imale su dug vremenski period, pogotovo ako su imale sposobnost prilagođavanja u slučaju promene životnih uslova. Fosili takvih vrsta, nalaze se u svim stenama, taloženim u tom vremenskom razdoblju. Zbog toga takvi fosili nisu pogodni za neko bliže utvrđivanje starosti stena u kojoj se nalazi.

Neke biljne i životinjske vrste bile su osetljive na promene uslova života, tako da su posle kratkog trajanja izumrle. To znači da njihovi ostaci (fosili) mogu da se nađu samo u onim sedimentima koji su stvarani u vreme trajanja njihove vrste. Zato se takvi fosili nazivaju karakterističnim. Na primer, biljke i životinje koje se lako prilagođavaju promeni dubine mora, biće manje značajni za istorijsku geologiju od svih vrsta koje se ne prilagođavaju promeni dubine i predstavljaju karakterističan fosil, tj. za vremenski kraći period.

Zajednica stene sa njenim litološkim osobinama i fosila koji sadrže predstavljaju geološku faciju. Svaka facija je rezultat mesta stvaranja stena, uslova i vremena kada je stena nastala.

Reference[uredi | uredi izvor]
Kratak kurs istorijske geologije, Kosta V. Petković
Istorijska geologija (stratigrafija), Vladimir K. Petković
75855797 ISTORIJSKA GEOLOGIJA (1925)

LimundoGrad koristi kolačiće u statističke i marketinške svrhe. Nastavkom korišćenja sajta smatramo da ste pristali na upotrebu kolačića. Više informacija.