Cena: |
Želi ovaj predmet: | 3 |
Stanje: | Polovan bez oštećenja |
Garancija: | Ne |
Isporuka: | Pošta Post Express Lično preuzimanje |
Plaćanje: | Tekući račun (pre slanja) Lično |
Grad: |
Zrenjanin, Zrenjanin |
ISBN: Ostalo
Godina izdanja: 1968
Oblast: Matematika
Jezik: Ruski
Autor: Strani
Neobična algebra (НЕОБЫКНОВЕННАЯ АЛГЕБРА),u dobrom je stanju.
Autor:I.M.Jaglom.
Izdavač:Nauka,Moskva 1968.
Format:20cm x 12,5cm.
Broj Strana:71 strana,mek povez.
U knjizi su navedeni osnovni pojmovi povezani sa teorijom takozvanih „logičkih algebri“, koji igraju važnu ulogu u matematičkoj logici i veoma su važni za sva područja savremene matematike koja se odnose na elektronske računare i kibernetiku. Brošura daje definiciju Bulove algebre i daje brojne primere takvih algebri; posebno se posebno razmatra propoziciona algebra i naznačeni su načini korišćenja ove neobične algebre za automatizaciju matematičkih dokaza. Brošura sadrži dovoljan broj vežbi (popraćenih odgovorima na kraju brošure), dajući čitaocu kontrolu nad asimilacijom materijala i samoispitivanjem.
Knjiga se može koristiti u radu školskog matematičkog kruga; sa zanimanjem će ga čitati ne samo školarci srednjih (7., 8.) razreda, već i srednjoškolci.
Ova brošura prilično tačno reprodukuje sadržaj predavanja koje je autor održao 20. aprila 1966. učenicima 8. razreda moskovskih škola - učesnicima KSKSIKS Moskovske matematičke olimpijade. Glavna razlika između ove brošure i predavanja je u tome što se ovde svaki odlomak završava (međutim, vrlo malo) vežbi, od kojih su teže označene zvezdicama; na kraju knjige nalaze se odgovori i uputstva za neke od vežbi. Toplo preporučujem čitaocu da odluči, ako ne sve, onda barem većinu ovih vežbi - tek nakon toga možete biti sigurni da je sadržaj brošure zaista asimiliran. Sitni tisak, kao i obično, znači da se može preskočiti odgovarajuće mjesto na prvom čitanju; Međutim, po mom mišljenju, § 6, štampan malim slovima, zaslužuje da ga svaki čitalac pažljivo prouči, ako ne na prvom, onda na drugom čitanju knjige.
Prilikom sastavljanja brošure delimično su korišćeni autorski članci: „Algebra skupova i algebra propozicija“ (Dečija enciklopedija, tom II, „Obrazovanje“, 1964, str. 383-396) i „Bulove algebre“ (Zbirka „ O nekim pitanjima savremene matematike i kibernetike “,„ Obrazovanje “, 1965, str. 230-324). Na kraju brošure naznačena je dodatna literatura koja može biti korisna čitaocu koji želi da se bliže upozna sa logičkim algebrama.
ALGEBRA BROJEVA I ALGEBRA SKUPOVA
U školi na časovima aritmetike i algebre proučavaju brojeve sasvim različite prirode. U prvom razredu deca se susreću sa celim brojevima, koji im ne stvaraju poteškoće: većina školaraca dolazi u školu već znajući nešto o tim brojevima. Ali onda se pojavljuju sve više i više novih „brojeva“; sada smo se navikli na njih i oni nas ne iznenađuju, ali uostalom, u svakoj fazi proširenja koncepta broja morali smo da se rastanemo sa jednom ili drugom dragom iluzijom. Broj (celi broj) odgovara na pitanje koliko predmeta sadrži određeni skup: korpa - jabuke, knjiga - stranice ili razred - dečaci. Ali šta je sa razlomcima? Na kraju, 33 učenika ne mogu da sede u učionici ili su na stolu 3 ploče. Da, ne može. Ali kod jabuke na stolu mogu biti 4, filmska predstava može trajati 1 sat, čak 6 knjiga može stajati u ormaru (što, naravno, ne ukazuje na tačnost vlasnika ovih knjiga, ali na kraju krajeva, nije u suprotnosti ni sa zdravim razumom!). Čim smo imali vremena da se naviknemo na to da objekti takođe mogu biti razloženi broj, pojavljuju se negativni brojevi. Ovde - 3 knjige u ormaru ne mogu nikako da stoje - to bi bilo potpuno neprirodno. Ali termometar može pokazivati - 5 °, a možda imate i novac - 50 kopejki; ovo drugo je, naravno, tužno, ali samo za vas, a ne za matematiku. Međutim, u starijim razredima postoje vrlo „strašni“ brojevi - u početku iracionalni, poput I „2 (ovi brojevi su ovo ime dobili od latinske reči„ irrationnalis “, što znači„ nerazumno “,„ besmisleno “) ...