Cena: |
Stanje: | Polovan bez oštećenja |
Garancija: | Ne |
Isporuka: | Pošta CC paket (Pošta) Post Express |
Plaćanje: | Tekući račun (pre slanja) |
Grad: |
Novi Sad, Novi Sad |
ISBN: Ostalo
Godina izdanja: 1986
Autor: Domaći
Jezik: Srpski
U dobrom stanju
O ugovoru o prodaji i kupovini / Živojin Perić ; [Priredio i predgovor napisao Slobodan Perović]
Vrsta građe knjiga
Jezik srpski
Godina 1986
Izdavanje i proizvodnja Beograd : Službeni list SFRJ, 1986 (Beograd : Kultura)
Fizički opis 641 str. : autorova slika ; 21 cm
Drugi autori - osoba Perović, Slobodan (prerađivač) (autor dodatnog teksta)
Zbirka Klasici jugoslovenskog prava
Napomene Tiraž 2000
Str.5-[18]: Predgovor/ Slobodan Perović
Bibliografija radova Živojina M.Perića: str.601-630
Registar.
Predmetne odrednice Kupoprodaja -- Ugovori
IZ PREDGOVORA
Višestruki su razlozi koji su opredelili izdavača da se upusti u jedan ovakav izazovni poduhvat bez uzora u poratnoj, a uglavnom i u predratnoj pravnoj literaturi.
Najpre, reč je o spasavanju od zaborava našeg, po obimu ne tako velikog, ali po značaju neprocenjivog naučnog i kulturnog blaga. Suvišno je dokazivati da kultura svakog naroda počiva na baštini koju su za sobom ostavila mnoga minula pokolenja.
Dakle, relativno siromaštvo naše pravne literature i nebriga potomaka upućuju nas na nedoložni zadatak da iščeznemo od zaborava našu sopstvenu naučnu baštinu, uz kritičko osavremenjivanje njenih vrednosti, umesto što često potežemo za stranim izvorima naučne pravne misli. Sadašnjim generacijama pravnika treba osvetliti sve one staze kojima je naša kultura krčila svoje samostalne putokaze i na osoben način se uklapala u tokove svetske nauke.
No, nije samo zaboravljena prošlost dovoljna inspiracija za osmišljavanje ove biblioteke. Reč je i o sadašnjosti. Ima trenutaka u životu naroda kada dolazi do neverica i sumnji u ulogu prava i u potrebu poštovanja prava. Ova biblioteka, pored ostalog, treba da podseti, da opomene sve one koji su pravničkoj mudrosti i državničkom razumu pretpostavili arbitranost, subjektivnost i vladavinu nepravda. Zar i danas ne zvuče proročki reči zapisane u našem znamenitom srednjovekovnom spomeniku, u Dušanovom zakoniku: `Sve sudije sude po zakoniku, pravo, kako piše u zakoniku, a da ne sude po strahu od carstva mi` (172, O sudijama).
Posebno obeležje ove biblioteke je da ona ima jugoslovenski, a ne republički ili regionalni karakter.
Teško je, naravno, biti nepogrešivi sudija u proceni koja dela zaslužuju da uđu u ovu biblioteku. Jedan kriterijum je, ipak, nepogrešiv: u njoj će se naći samo umrli velikani. Od umrlih klasika, učiće se ona dela koja su značila rađanje pravne misli u našoj zemlji, kao i ona od najveće naučne vrednosti koja su nas povezala sa svetom. Isključivi kriterijum, dakle, biće vrednost dela, a ne ličnost autora, ili tačnije, neke političke zablude autora. Poštovaće se načelo da svaki autor bude zastupljen (po pravilu) samo sa po jednom knjigom, a, eto reći, samo sa onim delom ili delima (manjeg obima) po kojima je i uvršćen u red pravnih velikana.
Na kraju, neka nam je dopušteno da izrazimo duboko uverenje da će ova biblioteka potrajati duže od jednog prosečnog ljudskog veka i da će odigrati značajnu ulogu u kulturi jugoslovenskih naroda. Ako bi se ostvarila makar jedna od namera izdavača, a to da se izbori pozitivan odnos prema našoj kulturnoj tradiciji i da se naš doprinos tokovima svetske pravne nauke, bio bi i samo to dovoljan razlog za njeno postojanje.