Cena: |
Stanje: | Kolekcionarski primerak |
Garancija: | Ne |
Isporuka: | CC paket (Pošta) Post Express Lično preuzimanje |
Plaćanje: | Tekući račun (pre slanja) Lično |
Grad: |
Novi Sad, Novi Sad |
Materijal: Keramika
Detaljno stanje: Odlično
Originalnost: Original
Kulturno dobro: Predmet koji prodajem nije kulturno dobro ili ovlašćena institucija odbija pravo preče kupovine
CERAMICA COOPERATIVA D`IMOLA - Majolika posuda za šećer
Ručno dekorisana.
Dimenzije
Visina: 14 cm
Dužina: 15,5 cm
Širina: 10 cm
Prečnik dna: 7,5 cm
Prečnik otvora: 8 cm
Težina: 470 g
Žig na dnu:
CERAMICA ARTISTICA (“Umetnička keramika”, ispod crteža pčele)
IMOLA
1874 (godina osnivanja Zadruge)
“ Cooperativa Ceramica d`Imola” (Keramičarska zadruga iz Imole) nastala je kada 22. Juna 1874. godine kada se Giuseppe Bucci (Đuzepe Buči) i njegov brat Angelo (Anđelo) svoju fabriku posuđa i majolike preneli u vlasništvo radnika, s ciljem da doprinesu “napretku industrije i poboljšanju ekonomskog položaja radnika“. Zadruga, u gradu Imola u severnoj Italiji, još od antičkih vremena poznatom po proizvodnji kvalitetne keramike, jedna je od najstarijih i najdugotrajnijih radnih zadruga u Italiji.
7. marta 1877. godine, na kraju eksperimenalne faze, pravno je osnovana „Società Cooperativa di Produzione e Lavoro” za proizvodnju majolike i posuđa. 1883-84. godine otvorena je umetnička sekcija, zanatska radionica u kojoj se glavne faze proizvodnje keramike i danas obavljaju ručno: oblikovanje, obrada komada gline na strugu, livenje, sipanje gline u posebne kalupe i dekoracija, ukrašavanje keramičkog elementa bojom, četkicama i posipanjem prašinom.
Prve godine 20. veka obeležile su ulazak na međunarodno tržište; a proizvodnja pločica je postala primarna delatnost. 1930-ih godina je period teškoća, uglavnom zbog porasta cena sirovina. 1937. godine počeo je oporavak, sa otvaranjem novih tržišta započeta je i reorganizacija kompanije, pokrenute su nove peći i broj zaposlenih povećan je sa 182 na 263.
13. maj 1944. godine, nakon teškog bombardovanja, dve trećine fabričkih prostorija su svedene na ruševine. Peći su isključene, a proizvodnja je obustavljena.
1952. godine počinje decenija snažnog rasta: sa ulaskom fabrike na međunarodno tržište proizvodnja se utrostručuje u poređenju sa predratnim periodom, a proizvodnja pločica je postala primarna delatnost. Povećanje snage i proizvodnih kapaciteta išlo je uporedo sa rastućom slavom kompanije, koju je posećivao i kralj Italije Vitorio Emanuele III, kao i druge istaknute ličnosti iz italijanskog umetničkog sveta.
Sedamdesete godine 20. veka su decenija neizvesnosti i inflacije koju su karakterisale značajne finansijske i tržišne teškoće. 1980-te ponovo počinje decenija snažnog oporavka sa rastom izvoza u 56 zemalja i povećanjem broja zaposlenih na 560. U 2000-tim godinama kompanija uvodi najsavremenija tehnološka rešenja i proširuje proizvodni program kako bi zadovoljila potrebe brzo rastućih stranih tržišta. Danas, kompanija ima tri proizvodna pogona koji zapošljavaju preko 1.000 ljudi.
(128/21-54/184-kp/1595)