Cena: |
Stanje: | Polovan bez oštećenja |
Garancija: | Ne |
Isporuka: | AKS BEX City Express Pošta CC paket (Pošta) DExpress Post Express Lično preuzimanje |
Plaćanje: | Tekući račun (pre slanja) Ostalo (pre slanja) Pouzećem Lično |
Grad: |
Novi Sad, Novi Sad |
ISBN: Ostalo
Godina izdanja: .
Jezik: Srpski
Autor: Strani
lepo očuvano kao na slikama
samo je strana sa sadržajem bila zacepljena pa je zalepljena da se ne bi proširio rez
Izdavac - CID, Podgorica, Knjizarnica Zorana Stojanovica, Novi Sad
Godina - 1999.
Preveo Petar Bunjak
Predgovor Stevan Vracar
Etika, Teorija prava, Petrazicki
Knjiga `Teorija prava i morala` Lava Josifoviča Petražickog predstavlja jedno od najznačajnijih dela u oblasti pravne filozofije i sociologije prava s kraja 19. i početka 20. veka. Petražicki, ruski pravnik i filozof prava, bio je jedan od prvih mislilaca koji je pravo posmatrao ne samo kao normativni sistem, već i kao psihološki fenomen duboko ukorenjen u ljudskoj svesti i emocijama.
Osnovne ideje knjige:
Psihološka teorija prava:
Petražicki tvrdi da pravo nije isključivo skup objektivnih normi koje propisuje država, već da ono postoji pre svega kao psihološki fenomen – tj. kao kompleks emotivnih i voljnih impulsa u svesti pojedinca.
Distinkcija između prava i morala:
Ključna inovacija u njegovoj teoriji jeste razlikovanje prava i morala na osnovu imperativno-atributivne i imperativne emocije:
Pravne norme karakteriše imperativno-atributivni doživljaj – osoba oseća dužnost (imperativ) i istovremeno priznaje pravo drugome (atributivnost).
Moralne norme imaju samo imperativni karakter – osoba oseća dužnost, ali bez istovremenog priznanja prava drugom.
Subjektivnost pravne svesti:
Za razliku od pozitivističkog pogleda (npr. Kelsen), Petražicki smatra da pravo postoji i nezavisno od državnih institucija, u unutrašnjem doživljaju pojedinca. Tako, pravo može postojati čak i ako nije formalno priznato od strane države, ako ga pojedinac doživljava kao takvo.
Pravo kao sredstvo društvene kontrole:
Petražicki vidi pravo kao ključan mehanizam u regulaciji društvenih odnosa, ali ne isključivo kroz eksternu prisilu, već kroz unutrašnju motivaciju i emocionalne impulse.
Značaj i uticaj:
Petražickova teorija bila je ispred svog vremena jer je prethodila modernim sociološkim i psihološkim pristupima pravu.
Imao je veliki uticaj na kasnije pravne teoretičare, uključujući i neke rane sociologe prava.
Iako su njegove ideje bile zapostavljene tokom sovjetskog perioda, kasnije su ponovo otkrivene i cenjene, posebno u oblasti teorije prava, pravne psihologije i etike.
Završna ocena:
Teorija prava i morala je delo koje duboko preispituje osnovne pojmove pravde, prava i morala, pomerajući fokus sa spoljašnje, formalne norme na unutrašnji svet pojedinca. Petražicki nudi sveobuhvatan i originalan pristup koji kombinuje pravnu nauku, psihologiju i etiku, i njegovo delo ostaje relevantno i u savremenim diskusijama o prirodi prava.