Cena: |
Želi ovaj predmet: | 1 |
Stanje: | Polovan bez oštećenja |
Garancija: | Ne |
Isporuka: | Pošta Post Express Lično preuzimanje |
Plaćanje: | Tekući račun (pre slanja) PostNet (pre slanja) Lično |
Grad: |
Beograd-Čukarica, Beograd-Čukarica |
ISBN: Ostalo
Godina izdanja: 2016
Autor: Domaći
Jezik: Srpski
SUD I TUŽILAŠTVO BIH U FUNKCIJI (DE)STABILIZACIJE REPUBLIKE SRPSKE - Zbornik radova, Predstavništvo Republike Srpske u Srbiji/Fond strateške kulture Moskva 2016, str. 144.
Očuvanost 4+.
Sadržaj na slikama.
Tematski skup „Sud i Tužilaštvo BiH u funkciji (de)stabilizacije RS“
Međunarodni tematski skup održaće se 28. novembra 2015. godine u beogradskom Medija centru u 11 sati. Skup je organizovan u saradnji Fonda strateške kulture iz Moskve i Predstavništva Republike Srpske u Srbiji. U ime organizatora skup će otvoriti i pozdravnu riječ dati Anja Filimonova, glavni urednik sajta Fonda strateške kulture na srpskom jeziku i Mlađen Cicović, direktor Predstavništva. Uvodno izlaganje podnijeće Nikola Kovačević, savjetnik ministra pravde Republike Srpske.
Uz učešće više eminentnih stručnjaka iz Republike Srpske, Srbije i Rusije, javnost Srbije će se bliže upoznati sa ovom aktuelnom temom, čiji će se rasplet odraziti na stabilnost i budućnost BiH, Republike Srpske, Srbije i regiona.
Na skupu će biti riječi o zamjerkama koje Republika Srpska ima na rad Suda i Tužilaštva BiH i razlozima zbog kojih je najavljen referendum o njihovoj daljoj svrsishodnosti, usklađenosti ovih institucija sa Dejtonskim sporazumom i načinom na koji su one nametnute, spoljnim pritiscima kojima je izložena Republika Srpska zbog najavljenog referenduma, kao i o instituciji referenduma kao osnovnog demokratskog i ljudskog prava, koje neke zapadne države pokušavaju da uskrate Republici Srpskoj. Takođe će biti riječi o pokušajima destabilizacije BiH i Republike Srpske permanentnim pokušajima revizije Dejtonskog sporazuma od strane spoljnih i unutrašnjih faktora, kao i obavezama i ulozi same Srbije.
U uvodnom izlaganju Nikola Kovačević iz Ministarstva pravde RS izvjestiće o toku strukturalnog dijaloga – rezultatima i problemima. Dragana Boljević, predsjednik Evropskog udruženja sudija i tužilaca za demokratiju i slobodu, govoriće o odnosu sudske i izvršne vlasti u svjetskoj praksi. Dr Zoran Čvorović baviće se sudom i tužilaštvom kako su definisani u izvornom tekstu Aneksa 4, a dr Predrag Ćeranić djelovanjem Agencije za sprovođenje zakona u funkciji Tužilaštva BiH. Prof. Nenad Kecmanović govoriće o referendumu kao rehabilitaciji izvornog Dejtonskog sporazuma i otporu revizionista. Akademik Kosta Čavoški izlagaće o pravnim i geopolitičkim aspektima referenduma. Anja Filimonovna, glavni urednik Fonda strateške kulture, govoriće o referendumu u RS kao bezbjednosnom izazovu. Profesor Slobodan Antonić izlagaće o značaju unutrašnje kohezije Republike Srpske. Dževad Galijašević će analizirati propuste Tužilaštva i suda BiH u procesuiranju mudžahedina koje je dovelo do islamskog terorizma. Advokat Slavka Kojić govoriće o pravnom položaju visokog predstavnika i kršenju Dejtonskog sporazuma. Stefan Karganović je najavio izlaganje o fantonskim bonskim ovlašćenjima i realnoj bici za odbranu Srpske, dok će Aleksandar Pavić govoriti o Republici Srpskoj kao garantu stabilnosti BiH. Branislav Okuka iz udruženja Čast i otadžbina, otvoriće pitanje zašto se jedino srpskom narodu osporava pravo na neposredno demokratsko izjašnjavanje. General Rodoljub Anđić će se osvrnuti na ulogu VRS u stvaranju RS i očuvanju izvornih vrijednosti, a pukovnik Goran Jevtović o tome kakve će posljedice biti po Srbiju ukoliko Srpska bude ukinuta i utopljena u BiH.
Osim rasvjetljavanja glavnih aspekata krize oko Suda i Tužilaštva BiH, cilj ovog skupa je da doprinese medijskoj borbi za Republiku Srpsku u samoj Srbiji. Jer, stav Srbije će svakako uticati i na raspoloženje naroda u Republici Srpskoj. Zbog toga je važno da stvar Republike Srpske bude predstavljena kao pitanje od opšteg srpskog nacionalnog interesa u samoj Srbiji, pitanje od kog će zavisiti i budućnost same Srbije, pitanje koje nije ni stranačko ni dnevnopolitičko.