Cena: |
Želi ovaj predmet: | 2 |
Stanje: | Polovan bez oštećenja |
Garancija: | Ne |
Isporuka: | Pošta Post Express Lično preuzimanje |
Plaćanje: | Tekući račun (pre slanja) PostNet (pre slanja) Ostalo (pre slanja) Pouzećem Lično |
Grad: |
Novi Beograd, Beograd-Novi Beograd |
Godina izdanja: Ostalo
ISBN: Ostalo
Jezik: Hrvatski
Autor: Strani
Dvije godine, osam mjeseci i dvadeset osam noći-
Salman Rushdie
Salman Rushdie je „predvidio“ Trumpa. Nekih dvije-tri godine prije njegovog ulaska u Bijelu kuću u romanu „Dvije godine, osam mjeseci i dvadeset osam noći“ piše o američkom ludilu. O ludilu pucanja u djecu u školi, ludilu drugog amandmana, ludilu Baptističke crkve Westboro (poznate po govorima mržnje prema LGBT zajednici, muslimanima, katolicima, Židovima, itd.) – i ludilu za Trumpom. U to vrijeme „predsjednik Sjedinjenih Država bio je neuobičajeno inteligentan čovjek, elokventan, obziran, profinjen, odmjeren u riječima i djelima, dobar plesač (iako ne tako dobar kao njegova supruga), teško se ljutio, lako se smješio, religiozan čovjek koji se također smatrao čovjekom od promišljene akcije, zgodan (iako možda malo klempavih ušiju), koji se osjećao ugodno u svom tijelu kao ponovno rođeni Sinatra (mada nesklon pjevušenju)…“
Kako je nakon takvog predsjednika, iza čijeg opisa nije teško prepoznati Baracka Obamu, u Bijelu kuću ušlo ono što Rushdie detektira kao „američko ludilo“ objašnjava se, između ostalog, u romanu „Dvije godine, osam mjeseci i dvadeset osam noći“ (što se može zbrojiti i kao – „1001 noć“). Ukratko, sve je to jedan od prvih upozoravajućih znakova ozbiljnih društvenih i političkih poremećaja, uzrokovanih terorizmom, migrantskim valovima, ekonomskim krizama i klimatskim promjenama.
U bliskoj budućnosti, nakon što oluja pogodi New York, počinje vrijeme neobičnosti. Vrtlar, koji je do jučer stajao čvrsto na nogama, otkriva da njegova stopala više ne dodiruju tlo. Crtač stripova se budi u svojoj sobi i ugleda nadnaravno biće koje neodoljivo podsjeća na strip junaka kojeg je sâm stvorio. Beba Storm, ostavljena u kancelariji gradonačelnice, prokazuje korupciju tako što se u njenom prisustvu na tijelima krivaca pokažu znakovi moralnog propadanja u vidu živih rana i truljenja kože. Zavodljiva sponzoruša vrbovana je da se bori protiv natprirodnih sila.
Svim tim likovima zajedničko je da su potomci ćudljivih, jogunastih, nemilosrdnih bića poznatih kao džini, koji žive u svijetu velom odvojenom od našeg. Vjekovima ranije, Dunia, džinska princeza, zaljubila se u smrtnika, filozofa. Izrodili su mnogobrojnu djecu, nesvjesni njihovih fantastičnih moći, a njihovi potomci rasuli su se širom svijeta ljudi.
Nakon što nastane pukotina u granici između ova dva svijeta, Dunijina djeca odigrat će odlučujuću ulogu u epskom ratu između svjetla i tame koji će trajati hiljadu i jednu noć – ili dvije godine, osam mjeseci i dvadeset osam noći. To je vrijeme ogromnog preokreta, u kojem su vjerovanja stavljena na kušnju, u kojem riječi djeluju kao otrov, šutnja je bolest, a buka može sadržati skrivenu kletvu.
Inspirisan tradicionalnim Istočnim „pričama o čudima“, roman Salmana Rushdieja je remek-djelo o vjekovnim sukobima koji traju i dan-danas.Dvije godine, osam mjeseci i dvadeset osam noći je knjiga satirična i skaradna, puna lukavosti i besmislica, kismeta i karme, zanosa i otkupljenja.
„Rushdie je naša Šeherzada… Ova knjiga je fantazija, bajka – a istovremeno i njen briljantni odraz – i ozbiljno razmišljanje o našim najvećim izborima i patnjama u ovom svijetu.“
The Guardian
„Vrtlog priča o džinima i džinicama (koji) prevodi krvavi preokret naših posljednjih nekoliko desetljeća u blesavi strip o ratnim džinima koji mašu vatrenim strijelama, mističnim preobrazbama i rimovanim borbenim urocima.“
The Washington Post
kao nova
ikak