pregleda

Natali Sarot - Portret nepoznatog (RETKO)


Cena:
1.999 din
Želi ovaj predmet: 2
Stanje: Polovan bez oštećenja
Garancija: Ne
Isporuka: BEX
Pošta
DExpress
Post Express
Lično preuzimanje
Plaćanje: Tekući račun (pre slanja)
PostNet (pre slanja)
Ostalo (pre slanja)
Pouzećem
Lično
Grad: Novi Sad,
Novi Sad
Prodavac

H.C.E (5800)

PREMIUM član
Član je postao Premium jer:
- ima 100 jedinstvenih pozitivnih ocena od kupaca,
- tokom perioda od 6 meseci uplati minimum 20.000 dinara na svoj Limundo račun.

99,84% pozitivnih ocena

Pozitivne: 9665

  Pošalji poruku

Svi predmeti člana


Kupindo zaštita

Godina izdanja: Ostalo
ISBN: Ostalo
Jezik: Srpski
Autor: Strani

Portret nepoznatog : roman / Natali Sarot ; predgovor Žan-Pola Sartra ; [preveo s francuskog Živojin Živojnović]
Novi Sad : Progres, 1960 (Subotica : Štamparsko preduzeće Jugoslovenskih železnica)
171 str. ; 19 cm
Biblioteka Polja
Prevod dela: Portrait d`un inconnu / Nathalie Sarraute
[Predgovor]: str. 5-11.

veoma dobro stanje kao na slikama
unutra čisto

izuzetno retko u ponudi

Natali Sarot (rođena kao Natalia Ilinichna Tcherniak) (rus. Ната́лья Ильи́нична Черня́к); 18. jul [po julijanskom 5. jul] 1900. - 19. oktobar 1999.) bila je francuski pisac i pravnik. [1]

Natali Sarot
Nathalie Sarraute (crop).jpg
Natali Sarot 1983. godine
Datum rođenja
18. jul 1900. (120 god.)
Mesto rođenja
Ivanovo, Rusija
Datum smrti
19. oktobar 1999. (99 god.)
Mesto smrti
Pariz, Francuska
Lični život Uredi

Natali Sarot je rođena u Ivanovo-Voznesensk (danas Ivanovo), 300 km severoistočno od Moskve. Bila je ćerka Pauline (rođene Chatounovsky), književnice, i Ilya Tcherniak-a, hemičara. [2] Bila je ruskog jevrejskog porekla. Nakon razvoda roditelja, detinjstvo je provela između Francuske i Rusije. 1909. godine preselila se sa ocem u Pariz. Sarot je studirala pravo i književnost na prestižnoj Sorboni, imajući posebnu naklonost prema savremenoj književnosti i delima Marsela Prusta i Virdžinije Vulf, koji su u velikoj meri uticali na njenu koncepciju romana. Kasnije je studirala istoriju na Okfordu i sociologiju u Berlinu, pre nego što je položila Pravosudni ispit za francuski jezik (1926–1941) i postala pravnik.

Godine 1925. udala se za Raymond Sarraute, kolegu advokata, sa kojim će imati tri ćerke. 1932. godine napisala je svoju prvu knjigu Tropismes seriju kratkih skica i sećanja koja su dala ton čitavom njenom opusu. Roman je prvi put objavljen 1939. godine, iako je uticaj Drugog svetskog rata usporio njegovu popularnost. 1941. godine, Natali Sarot, koja je bila Jevrejka, bilo joj je zabranjeno da radi kao advokat kao rezultat antijevrejskih zakona Višijevog režima. Tokom tog vremena, ona se sakrila i dogovorila razvod od svog supruga u pokušaju da ga zaštiti (mada bi na kraju ostali zajedno).

Natali Sarot je umrla u 99. godini u Parizu u Francuskoj. Njena ćerka, novinar Claude Sarraute, bila je udata za francuskog akademika Jean-François Revela.

Karijera Uredi

Sarot se posvetila književnosti, a njeno najistaknutije delo je Portret nepoznatog čoveka (1948), delo kome je aplaudirao Žan-Pol Sartr, koji ga je slavio kao `anti-roman` i koji je takođe dao svoj predgovor. Uprkos tako visokim kritičkim pohvalama, delo je samo privuklo upućene književne insajdere, kao i njen nastavak, Martereau.

Sarotov esej Doba sumnje (L`Ère du soupçon, 1956) služio je kao glavni manifest za književni pokret novi roman, zajedno sa Alain Robbe-Grillet-om. Za novi roman Sarot je, zajedno sa Robbe-Grillet-om, Klod Simon-om, Margerit Diras i Michel Butor-om, postala jedna od ličnosti koja je najviše povezana sa usponom ovog novog pismenog trenda, koji je težio da radikalno transformiše tradicionalne narativne modele lika i radnje. Sarot je 1963. nagrađena nagradom `Prix international de littérature` za roman Zlatni plodovi, što je dovelo do veće popularnosti i izloženosti autorke. Iste godine Sarot je takođe počela da radi kao dramaturg, napisavši ukupno šest drama, uključujući Le Silence (1963), Le Mensonge (1965) i Elle est là (1993). Kao rezultat sve veće popularnosti i javnog pristupa Sarot, pozvana je da govori na brojnim književnim događajima kako u svojoj rodnoj zemlji Francuskoj, tako i u inostranstvu.

Sarotova dela, uključujući romane Između života i smrti (1968), Upotreba govora (1980) i Ne voliš sebe (1989), prevedena su na više od 30 jezika. Njen rad se često naziva „teškim“, kao rezultat eksperimentalnog stila i napuštanja tradicionalnih književnih konvencija. Sarot je proslavila smrt književnog „lika“ i svoj primarni naglasak stavila na stvaranje vernog prikaza psiholoških fenomena, kao u njenoj noveli Zlatni plodovi, koja se u potpunosti sastoji od unutrašnjih monologa, i romanu Planetarijum (1959), koji fokusira se na mladićevu opsesiju useljenjem u tetkin stan. Stalno promenljive perspektive i gledišta u delu Natali Sarot podrivaju autorovu ruku, istovremeno prihvatajući neskladnost proživljenog iskustva.

Za razliku od relativne težine Sarotovih romana, njeni memoari Detinjstvo smatraju se lakšim štivom. Napisana kada je imala više od osamdeset godina, Sarotova autobiografija teško da je jednostavan memoar, jer osporava sopstvenu sposobnost da se tačno priseća svoje prošlosti tokom rada. Osamdesetih godina prošlog veka autobiografija je adaptirana u brodvejsku predstavu u jednom činu u kojoj glumi Glen Klouz. Problemi s pamćenjem koje je Sarot istakla u svojoj autobiografiji preneli su se do njenog poslednjeg romana Ovde, objavljenog 1995. godine, u kojem autorka istražuje niz egzistencijalnih pitanja koja se odnose na bezobličnost individualne i društvene stvarnosti.

Agnes Varda posvetila joj je svoj film Sans toit ni loi (Vagabonde) iz 1985. godine.

Bibliografija Uredi

Romani Uredi
Tropismes / Tropisms / Tropizmi (1939; revidirano 1957)
Portrait d’un inconnu / Portrait of a Man Unknown / Portret nepoznatog čoveka (1948; revidiran 1956)
Martereau (1953)
Le Planetarium / The Planetarium / Planetarijum (1959)
Les Fruits d`or / The Golden Fruits / Zlatni plodovi (1963)
Entre la vie et la mort / Between Life and Death / Između života i smrti (1968)
Vous les entendez ? / Do You Hear Them? / Čujete li ih? (1972)
« disent les imbéciles » / “fools say” / „Budale kažu“ (1976)
L’Usage de la parole / The Use of Speech / Upotreba govora (1980)
Enfance / Childhood / Detinjstvo (1983)
Tu ne t’aimes pas / You Don’t Love Yourself / Ne voliš sebe (1989)
Ici / Here / Evo (1995)
Ouvrez / Open / Otvori (1997)
Pozorište Uredi
Le Silence Silence / Silence / Tišina (1964)
Le Mensonge / The Lie / Laž(1966)
Isma, ou ce qui s’appelle rien / Izzum (1970)
C’est beau / It’s Beautiful / To je prelepo (1975)
Elle est là / It Is There (1978)
Collected Plays / Sabrane predstave (Uključuje To je tamo, Prelepo je, Izum, Laž, Tišina) (1980)
Pour un oui ou pour un non / For No Good Reason (1981)
Eseji Uredi
L`Ère du soupçon / The Age of Suspicion: Essays on the Novel / Doba sumnje: eseji o romanu (1956)

tags:
antiroman / roman o romanu
francuski novi roman alen rob-grije mišel bitor filip solers rober penže neoavangardna avangardni roman postmoderni postmoderna postmodernizam beket francuski francuska knjizevnost

Skuplje knjige možete platiti na rate.

International shipping
Paypal only
(Države Balkana: Uplata može i preko pošte ili Western Union-a)

1 euro = 117.5 din

For international buyers please see instructions below:
To buy an item: Click on the red button KUPI ODMAH
Količina: 1 / Isporuka: Pošta / Plaćanje: Tekući račun
To confirm the purchase click on the orange button: Potvrdi kupovinu (After that we will send our paypal details)
To message us for more information: Click on the blue button POŠALJI PORUKU
To see overview of all our items: Click on Svi predmeti člana

Ako je aktivirana opcija besplatna dostava, ona se odnosi samo na slanje kao preporučena tiskovina ili cc paket na teritoriji Srbije.

Poštarina za knjige je u proseku 133-200 dinara, u slučaju da izaberete opciju plaćanje pre slanja i slanje preko pošte. Postexpress i kurirske službe su skuplje ali imaju opciju plaćanja pouzećem. Ako nije stavljena opcija da je moguće slanje i nekom drugom kurirskom službom pored postexpressa, slobodno kupite knjigu pa nam u poruci napišite koja kurirska služba vam odgovara.

Ukoliko još uvek nemate bar 10 pozitivnih ocena, zbog nekoliko neprijatnih iskustava, molili bi vas da nam uplatite cenu kupljenog predmeta unapred.

Novi Sad lično preuzimanje ili svaki dan ili jednom nedeljno zavisno od lokacije prodatog predmeta.

Našu kompletnu ponudu možete videti preko linka
https://www.kupindo.com/Clan/H.C.E/SpisakPredmeta
Ukoliko tražite još neki naslov koji ne možete da nađete pošaljite nam poruku možda ga imamo u magacinu.
Pogledajte i našu ponudu na limundu https://www.limundo.com/Clan/H.C.E/SpisakAukcija
Slobodno pitajte šta vas zanima preko poruka. Preuzimanje moguce u Novom Sadu i Sremskoj Mitrovici uz prethodni dogovor. (Većina knjiga je u Sremskoj Mitrovici, manji broj u Novom Sadu, tako da se najavite nekoliko dana ranije u slucaju ličnog preuzimanja, da bi knjige bile donete, a ako Vam hitno treba neka knjiga za danas ili sutra, obavezno proverite prvo preko poruke da li je u magacinu da ne bi doslo do neprijatnosti). U krajnjem slučaju mogu biti poslate i poštom u Novi Sad i stižu za jedan dan.

U Novom Sadu lično preuzimanje na Grbavici na našoj adresi ili u okolini po dogovoru. Dostava na kućnu adresu u Novom Sadu putem kurira 350 dinara.
Slanje nakon uplate na račun u Erste banci (ukoliko ne želite da plaćate po preuzimanju). Poštarina za jednu knjigu, zavisno od njene težine, može biti od 133-200 din. Slanje vise knjiga u paketu težem od 2 kg 250-400 din. Za cene postexpressa ili drugih službi se možete informisati na njihovim sajtovima.
http://www.postexpress.rs/struktura/lat/cenovnik/cenovnik-unutrasnji-saobracaj.asp

INOSTRANSTVO: Šaljem po dogovoru, ili po vašim prijateljima/rodbini ili poštom. U Beč idem jednom godišnje pa ako se podudare termini knjige mogu doneti lično. Skuplje pakete mogu poslati i po nekom autobusu, molim vas ne tražite mi da šaljem autobusima knjige manje vrednosti jer mi odlazak na autobusku stanicu i čekanje prevoza pravi veći problem nego što bi koštala poštarina za slanje kao mali paket preko pošte.

Ukoliko kupujete više od jedne knjige javite se porukom možda Vam mogu dati određeni popust na neke naslove.

Sve knjige su detaljno uslikane, ako Vas još nešto interesuje slobodno pitajte porukom. Reklamacije primamo samo ukoliko nam prvo pošaljete knjigu nazad da vidim u čemu je problem pa nakon toga vraćamo novac. Jednom smo prevareni od strane člana koji nam je vratio potpuno drugu knjigu od one koju smo mu mi poslali, tako da više ne vraćamo novac pre nego što vidimo da li se radi o našoj knjizi.
Ukoliko Vam neka pošiljka ne stigne za dva ili tri dana, odmah nas kontaktirajte za broj pošiljke kako bi videli u čemu je problem. Ne čekajte da prođe više vremena, pogotovo ako ste iz inostranstva, jer nakon određenog vremena pošiljke se vraćaju pošiljaocu, tako da bi morali da platimo troškove povratka i ponovnog slanja. Potvrde o slanju čuvamo do 10 dana. U 99% slučajeva sve prolazi glatko, ali nikad se ne zna.

Ukoliko uvažimo vašu reklamaciju ne snosimo troškove poštarine, osim kada je očigledno naša greška u pitanju.

Predmet: 54134407
Portret nepoznatog : roman / Natali Sarot ; predgovor Žan-Pola Sartra ; [preveo s francuskog Živojin Živojnović]
Novi Sad : Progres, 1960 (Subotica : Štamparsko preduzeće Jugoslovenskih železnica)
171 str. ; 19 cm
Biblioteka Polja
Prevod dela: Portrait d`un inconnu / Nathalie Sarraute
[Predgovor]: str. 5-11.

veoma dobro stanje kao na slikama
unutra čisto

izuzetno retko u ponudi

Natali Sarot (rođena kao Natalia Ilinichna Tcherniak) (rus. Ната́лья Ильи́нична Черня́к); 18. jul [po julijanskom 5. jul] 1900. - 19. oktobar 1999.) bila je francuski pisac i pravnik. [1]

Natali Sarot
Nathalie Sarraute (crop).jpg
Natali Sarot 1983. godine
Datum rođenja
18. jul 1900. (120 god.)
Mesto rođenja
Ivanovo, Rusija
Datum smrti
19. oktobar 1999. (99 god.)
Mesto smrti
Pariz, Francuska
Lični život Uredi

Natali Sarot je rođena u Ivanovo-Voznesensk (danas Ivanovo), 300 km severoistočno od Moskve. Bila je ćerka Pauline (rođene Chatounovsky), književnice, i Ilya Tcherniak-a, hemičara. [2] Bila je ruskog jevrejskog porekla. Nakon razvoda roditelja, detinjstvo je provela između Francuske i Rusije. 1909. godine preselila se sa ocem u Pariz. Sarot je studirala pravo i književnost na prestižnoj Sorboni, imajući posebnu naklonost prema savremenoj književnosti i delima Marsela Prusta i Virdžinije Vulf, koji su u velikoj meri uticali na njenu koncepciju romana. Kasnije je studirala istoriju na Okfordu i sociologiju u Berlinu, pre nego što je položila Pravosudni ispit za francuski jezik (1926–1941) i postala pravnik.

Godine 1925. udala se za Raymond Sarraute, kolegu advokata, sa kojim će imati tri ćerke. 1932. godine napisala je svoju prvu knjigu Tropismes seriju kratkih skica i sećanja koja su dala ton čitavom njenom opusu. Roman je prvi put objavljen 1939. godine, iako je uticaj Drugog svetskog rata usporio njegovu popularnost. 1941. godine, Natali Sarot, koja je bila Jevrejka, bilo joj je zabranjeno da radi kao advokat kao rezultat antijevrejskih zakona Višijevog režima. Tokom tog vremena, ona se sakrila i dogovorila razvod od svog supruga u pokušaju da ga zaštiti (mada bi na kraju ostali zajedno).

Natali Sarot je umrla u 99. godini u Parizu u Francuskoj. Njena ćerka, novinar Claude Sarraute, bila je udata za francuskog akademika Jean-François Revela.

Karijera Uredi

Sarot se posvetila književnosti, a njeno najistaknutije delo je Portret nepoznatog čoveka (1948), delo kome je aplaudirao Žan-Pol Sartr, koji ga je slavio kao `anti-roman` i koji je takođe dao svoj predgovor. Uprkos tako visokim kritičkim pohvalama, delo je samo privuklo upućene književne insajdere, kao i njen nastavak, Martereau.

Sarotov esej Doba sumnje (L`Ère du soupçon, 1956) služio je kao glavni manifest za književni pokret novi roman, zajedno sa Alain Robbe-Grillet-om. Za novi roman Sarot je, zajedno sa Robbe-Grillet-om, Klod Simon-om, Margerit Diras i Michel Butor-om, postala jedna od ličnosti koja je najviše povezana sa usponom ovog novog pismenog trenda, koji je težio da radikalno transformiše tradicionalne narativne modele lika i radnje. Sarot je 1963. nagrađena nagradom `Prix international de littérature` za roman Zlatni plodovi, što je dovelo do veće popularnosti i izloženosti autorke. Iste godine Sarot je takođe počela da radi kao dramaturg, napisavši ukupno šest drama, uključujući Le Silence (1963), Le Mensonge (1965) i Elle est là (1993). Kao rezultat sve veće popularnosti i javnog pristupa Sarot, pozvana je da govori na brojnim književnim događajima kako u svojoj rodnoj zemlji Francuskoj, tako i u inostranstvu.

Sarotova dela, uključujući romane Između života i smrti (1968), Upotreba govora (1980) i Ne voliš sebe (1989), prevedena su na više od 30 jezika. Njen rad se često naziva „teškim“, kao rezultat eksperimentalnog stila i napuštanja tradicionalnih književnih konvencija. Sarot je proslavila smrt književnog „lika“ i svoj primarni naglasak stavila na stvaranje vernog prikaza psiholoških fenomena, kao u njenoj noveli Zlatni plodovi, koja se u potpunosti sastoji od unutrašnjih monologa, i romanu Planetarijum (1959), koji fokusira se na mladićevu opsesiju useljenjem u tetkin stan. Stalno promenljive perspektive i gledišta u delu Natali Sarot podrivaju autorovu ruku, istovremeno prihvatajući neskladnost proživljenog iskustva.

Za razliku od relativne težine Sarotovih romana, njeni memoari Detinjstvo smatraju se lakšim štivom. Napisana kada je imala više od osamdeset godina, Sarotova autobiografija teško da je jednostavan memoar, jer osporava sopstvenu sposobnost da se tačno priseća svoje prošlosti tokom rada. Osamdesetih godina prošlog veka autobiografija je adaptirana u brodvejsku predstavu u jednom činu u kojoj glumi Glen Klouz. Problemi s pamćenjem koje je Sarot istakla u svojoj autobiografiji preneli su se do njenog poslednjeg romana Ovde, objavljenog 1995. godine, u kojem autorka istražuje niz egzistencijalnih pitanja koja se odnose na bezobličnost individualne i društvene stvarnosti.

Agnes Varda posvetila joj je svoj film Sans toit ni loi (Vagabonde) iz 1985. godine.

Bibliografija Uredi

Romani Uredi
Tropismes / Tropisms / Tropizmi (1939; revidirano 1957)
Portrait d’un inconnu / Portrait of a Man Unknown / Portret nepoznatog čoveka (1948; revidiran 1956)
Martereau (1953)
Le Planetarium / The Planetarium / Planetarijum (1959)
Les Fruits d`or / The Golden Fruits / Zlatni plodovi (1963)
Entre la vie et la mort / Between Life and Death / Između života i smrti (1968)
Vous les entendez ? / Do You Hear Them? / Čujete li ih? (1972)
« disent les imbéciles » / “fools say” / „Budale kažu“ (1976)
L’Usage de la parole / The Use of Speech / Upotreba govora (1980)
Enfance / Childhood / Detinjstvo (1983)
Tu ne t’aimes pas / You Don’t Love Yourself / Ne voliš sebe (1989)
Ici / Here / Evo (1995)
Ouvrez / Open / Otvori (1997)
Pozorište Uredi
Le Silence Silence / Silence / Tišina (1964)
Le Mensonge / The Lie / Laž(1966)
Isma, ou ce qui s’appelle rien / Izzum (1970)
C’est beau / It’s Beautiful / To je prelepo (1975)
Elle est là / It Is There (1978)
Collected Plays / Sabrane predstave (Uključuje To je tamo, Prelepo je, Izum, Laž, Tišina) (1980)
Pour un oui ou pour un non / For No Good Reason (1981)
Eseji Uredi
L`Ère du soupçon / The Age of Suspicion: Essays on the Novel / Doba sumnje: eseji o romanu (1956)

tags:
antiroman / roman o romanu
francuski novi roman alen rob-grije mišel bitor filip solers rober penže neoavangardna avangardni roman postmoderni postmoderna postmodernizam beket francuski francuska knjizevnost
54134407 Natali Sarot - Portret nepoznatog (RETKO)

LimundoGrad koristi kolačiće u statističke i marketinške svrhe. Nastavkom korišćenja sajta smatramo da ste pristali na upotrebu kolačića. Više informacija.