pregleda

Milovan Vitezović ISPIT KOD PROFESORA MILOŠA N. ĐURIĆA


Cena:
990 din
Želi ovaj predmet: 1
Stanje: Polovan bez oštećenja
Garancija: Ne
Isporuka: Pošta
Lično preuzimanje
Plaćanje: Tekući račun (pre slanja)
Lično
Grad: Novi Sad,
Novi Sad
Prodavac

alenemigrant (3852)

PREMIUM član
Član je postao Premium jer:
- ima 100 jedinstvenih pozitivnih ocena od kupaca,
- tokom perioda od 6 meseci uplati minimum 20.000 dinara na svoj Limundo račun.

100% pozitivnih ocena

Pozitivne: 7898

  Pošalji poruku

Svi predmeti člana


Kupindo zaštita

Godina izdanja: 2017
ISBN: 978-86-17-19674-3
Autor: Domaći
Jezik: Srpski

Autor - osoba Vitezović, Milovan, 1944-2022 = Vitezović, Milovan, 1944-2022
Naslov Ispit kod profesora Miloša N. Đurića / Milovan Vitezović
Vrsta građe poezija
Ciljna grupa odrasli, opšte (lepa književnost)
Jezik srpski
Godina 2017
Izdanje 1. izd.
Izdavanje i proizvodnja Beograd : Zavod za udžbenike, 2017 (Beograd : Planeta print)
Fizički opis 269 str. : ilustr. ; 25 cm
Drugi autori - osoba Kojčić, Dragoljub, 1954- = Kojčić, Dragoljub, 1954-
Šušnjić, Đuro, 1934- = Šušnjić, Đuro, 1934-
Zbirka Izabrana dela / Milovan Vitezović
(karton)
Napomene Tiraž 500
Str. 7-9: Predgovor / Dragoljub Kojčić
Str. [191]-257: Mišljenja / Đuro Šušnjić ... [i dr.]
O piscu: str. 263-264
[Autori mišljenja]: str. 258-262
Napomene i bibliografske reference uz tekst.
Predmetne odrednice Vitezović, Milovan, 1944- -- „Ispit kod profesora Miloša N. Đurića“

Poezija u svojim tematskim hodnicima nije odvojiva od gradiva jednog društva u jednom vremenu. Čak i onda kada u svome manifestu gordo nagoveštava da će biti univerzalna ili da je apolonska forma njen jedini cilj, život i biće poezije hrani krvotok trenutka i mesta u kome nastaje ili u kome se čita i doživljava. Stvaralačka mudrost i pogodak u samo jezgro poesisa jeste započeti uzlaženje prema nameravanim svrhama iz neposrednog iskustva, ma gde one bile postavljene. Ili, ništa manje važno, otkrivati neprolazne odrednice sveta u sopstvenome sada-i-ovde.
Posle stoletnog analfabetskog perioda pod osmanskom vlašću Srbi ja je ponovo doživela sebe kao evropski kulturni prostor. Deo te pripadnosti značio je snažno okretanje helenskoj antici, koja je oživela kroz mitologiju, književnost i filozofiju. Onaj drugi deo modernog evropejstva, koji se iskazivao u idejama društvene emancipacije, demokratije i građanskih političkih vrednosti, ni sam ne bi bio moguć bez utemeljenja na grčkom i rimskom nasleđu, pre svega bez njegovog etičkog obrasca. Možda i naše doba posrće jer ga je, putujući kroz iskušenja novog varvarstva, negde izgubilo. Srpsko društvo nije slučajni saputnik Evrope zakačen kao čičak u repove njenih pohoda, nije epigon ili prepisivač njenih dilema, drama, stranputica i metamorfoza, jer je u svome novovekovnom trajanju tražilo i izgradilo samosvojne temelje identiteta i opstajanja. Delo Milovana Vitezovića poetski je putopis kroz srpski Novi vek, kroz čvorišta njegovog duhovnog skeletona.

Milovan Vitezović (Tubići, kod Kosjerića, 11. septembar 1944 – Beograd, 22. mart 2022) bio je srpski književnik, scenarista i univerzitetski profesor.
Pisao je pesme, romane, eseje, kritike, aforizme, filmska i TV scenarija. Objavio je oko pedeset knjiga u preko dvesta izdanja; zastupljen je u preko pedeset antologija srpske i svetske poezije, proze, književnosti za decu, aforizama, fantastike i televizijskih drama.
Knjige je objavljivao na nemačkom, engleskom, rumunskom, francuskom, italijanskom, slovenačkom, makedonskom, ruskom, mađarskom, i grčkom jeziku. Prevođen je i objavljivan u periodici i antologijama na poljskom, češkom, letonskom, mađarskom, francuskom, švedskom, hebrejskom, kineskom, bugarskom i albanskom jeziku. Aforizmi su mu objavljivani u nizu evropskih novina, od hamburškog Sterna, do moskovske Nedelje, prevođeni i na grčki, rumunski, hebrejski, švedski, italijanski i druge jezike.
Bio je jedan od retkih srpskih pisaca čija je knjiga bila zabranjena, pa čak i spaljivana u svom prvom izdanju; radi se o zbirci aforizama Srce me je otkucalo. Njegovi satirični tekstovi često su objavljivani u Ježu. Autor je mnogih televizijskih drama i serija, tekstova za pozorišna izvođenja i filmskih scenarija. Televizijski filmovi snimljeni po njegovim scenarijima prikazivani su na evropskim televizijama ORF i ZDF.
Serija Vuk Karadžić donela mu je Evropsku nagradu za televiziju.
Biografija
Rođen je u selu Tubići (u zaseoku Vitezovići) kod Kosjerića 11. septembra 1944. godine. Školovao se u Tubićima, Kosjeriću, Užicu i Beogradu; diplomirao je na Filološkom fakultetu, odsek opšta književnost, potom i na Fakultetu dramskih umetnosti, odsek dramaturgija.
Bio je operativni urednik u Književnim novinama; u omladinskoj reviji Susret omladine, radio je kao urednik za književnost do 1969. godine, a od tada kao urednik glasila Čivija. Funkciju urednika igranih serija na RTS-u imao je od 1977. do 1991. godine, kada postaje glavni urednik Umetničko–zabavnog programa RTS-a. Bio je član Udruženja književnika Srbije i srpskog PEN centra; govorio i pisao za Nacionalnu reviju, magazin o nacionalnoj baštini Srbije. Izabran je za predsednika Udruženja književnika Srbije 2018. godine.
Kada je u ratnom stanju tokom NATO bombardovanja dobio naredbu da napravi spisak ljudi Umetničkog programa za prinudne odmore i izgledno otpuštanje, poslao je spisak sa samo jednim imenom – Milovan Vitezović. Zato je suspendovan, smenjen i poslat na prinudni odmor, koji se odužio godinama.
Na Akademiju umetnosti pozvan je da u zvanju docenta od 2001. godine predaje Filmski i TV scenario. Nakon toga bio je u zvanju redovnog profesora na Katedri za dramaturgiju.
Upravni odbor Udruženja književnika Srbije predložio ga je 30. marta 2012. za dopisnog člana Srpske akademije nauka i umetnosti, ali nije izabran. Izabran je za akademika Akademije nauke i umjetnosti Republike Srpske 2021. godine.
Otvorio je 64. Beogradski sajam knjiga 20. oktobra 2019. godine.
Preminuo je u Beogradu, 22. marta 2022. godine, usled komplikacija izazvanih korona virusom. Sahranjen je 26. marta na groblju Lešće.
Nagrade
Dobitnik je brojnih nagrada od kojih su najznačajnije: Zmajeve dečje igre (1978. god.), Velika bazjaška povelja (2005), Kočićeva nagrada (2005. god.) – Republika Srpska, Zlatno Gašino pero (2006. god.), nagrada Glasa javnosti Meša Selimović drugo mesto (2000. god.).
Bio je kandidat za Antologiju najboljih svetskih satiričara koja je objavljena u SAD 2007. godine.
U Novom Sadu, juna 2007. godine, pripala mu je čast da dobije Zmajev pesnički štap i otvori Zmajeve dečje igre, najveći festival dečjeg stvaralaštva u Evropi.
Dobitnik je ruskog odlikovanja „Zlatni vitez“. Primljen je u ruski red Vitezova slovenske duhovnosti, kulture i umetnosti.
Ekranizacija njegovog romana Lajanje na zvezde osvojila je prestižnu domaću nagradu Zlatna novosadska arena i nagradu festivala u Herceg Novom.
Patrijarh srpski Irinej ga je 22. februar 2012. odlikovao Ordenom Svetog despota Stefana, a 2. februara 2017. Ordenom Svetog Save drugog stepena.
2019: Nagrada Braća Karić
Od 2020. godine bio je član međunarodne Slovenske akademije.
Književni rad
Kao pripovedač, tok radnje vodio je neosetno, spontano i s mnogo humora prilagođenog situaciji; dela mu se odlikuju razvijenom fabulom, anegdotskom naracijom, potpuno dočaranom atmosferom doba o kome je govorio. Opseg tema kojima se Vitezović služio veoma je širok, od istorijskih ličnosti i događaja, preko izmišljenih likova našeg vremena, pa do omladinskog štiva koje predstavlja hroniku mladosti svih nas. U svojim delima pružao je ne samo uvid u život i svet likova, već slika različite predele dajući opštu sliku prostora i vremena. Radovi Milovana Vitezovića zauzeli su mesto u školskoj lektiri, takođe i u nemačkoj srednjoškolskoj čitanki. Kao gost-urednik u Zavodu za udžbenike i nastavna sredstva, u ediciji kapitalnih izdanja uredio je izabrana dela Bogdana Popovića, Jovana Skerlića, Milana Kašanina i Stojana Novakovića. Sastavio je nekoliko antologija, među kojima i Antologiju savremene srpske satirične priče (1979). Jedan je od priređivača Sabranih dela Sime Milutinovića Sarajlije (Bačka Palanka).
Njegov roman „Čarape kralja Petra” je 2013. godine preveden na italijanski jezik.
U 2013. priredio je i objavio kapitalno delo „Sveti Sava u ruskom carskom letopisu”.
Hajduk Veljko Petrović, Evropske godine kneza Miloša i Čarape kralja Petra su istorijski romani na čijoj je građi Vitezović radio gotovo dvadeset godina.
U rukopisu mu je ostao „Roman sa Ćopićem”.
Deset odabranih aforizama
Partijske knjižice se najčešće nose u novčaniku!
Ko peva zlo ne misli. Ko misli nije mu do pesme!
U mračnim vremenima hrabrost je biti svitac!
Pao je za otadžbinu prirodnom smrću!
Ne vredi prevrnuti list. Knjiga je ista!
U laži su kratke noge, ali se ne vide iza govornice!
Laka im bila crna otadžbina!
Mislim, dakle, sumnjam da postojim!
Žene često ne znaju šta hoće, ali ostvaruju svoje namere!
Golub mira je prevrtač!
Dela
Romani
Šešir profesora Koste Vujića (1983)
Lajanje na zvezde (28 izdanja) (1978)
Milena iz Knez Mihailove
Sveta ljubav
Hajduk Veljko Petrović
Evropske godine kneza Miloša
Čarape kralja Petra
Simfonija Vinaver
Sinđelić se sa suncem smirio
Princ Rastko
Burleska u Parizu
Kad je neven bio sunce
Gospođica Desanka
Knjige aforizama
Srce me je otkucalo
Moždane kapi
Mislarica
Ludi dragi kamen
Čoveče, naljuti se
Viteški kodeks
Zbirke pesama za decu
Ja i klinci ko pesnici (1971)
Đačko doba Šumarice (1972)
Đačko doba (1977)
Naimenovanja (1981)
Izabrano detinjstvo (1981)
Moj deda je bio partizan (1981)
Kako podići nebo (1986)
Detinjstvo pameti (1987)
Televizijske drame i serije
Gde cveta limun žut
Kraljevina Srbija
Kneževina Srbija
Dimitrije Tucović
Vuk Karadžić
Onda lole izmisli parole
Đačko doba
Snohvatice I i II
Šešir profesora Koste Vujića
Srećni ljudi
Tekstovi za pozorišna izvođenja
Disko
Tesno doba
Usklađivao lud zbunjenog
Dobro došli..
Scenarija za film
Vanbračna putovanja
Branislav Nušić
Snovi, život, smrt Filipa Filipovića
Lajanje na zvezde
Šešir profesora Koste Vujića
MG134


Predmet: 76326957
Autor - osoba Vitezović, Milovan, 1944-2022 = Vitezović, Milovan, 1944-2022
Naslov Ispit kod profesora Miloša N. Đurića / Milovan Vitezović
Vrsta građe poezija
Ciljna grupa odrasli, opšte (lepa književnost)
Jezik srpski
Godina 2017
Izdanje 1. izd.
Izdavanje i proizvodnja Beograd : Zavod za udžbenike, 2017 (Beograd : Planeta print)
Fizički opis 269 str. : ilustr. ; 25 cm
Drugi autori - osoba Kojčić, Dragoljub, 1954- = Kojčić, Dragoljub, 1954-
Šušnjić, Đuro, 1934- = Šušnjić, Đuro, 1934-
Zbirka Izabrana dela / Milovan Vitezović
(karton)
Napomene Tiraž 500
Str. 7-9: Predgovor / Dragoljub Kojčić
Str. [191]-257: Mišljenja / Đuro Šušnjić ... [i dr.]
O piscu: str. 263-264
[Autori mišljenja]: str. 258-262
Napomene i bibliografske reference uz tekst.
Predmetne odrednice Vitezović, Milovan, 1944- -- „Ispit kod profesora Miloša N. Đurića“

Poezija u svojim tematskim hodnicima nije odvojiva od gradiva jednog društva u jednom vremenu. Čak i onda kada u svome manifestu gordo nagoveštava da će biti univerzalna ili da je apolonska forma njen jedini cilj, život i biće poezije hrani krvotok trenutka i mesta u kome nastaje ili u kome se čita i doživljava. Stvaralačka mudrost i pogodak u samo jezgro poesisa jeste započeti uzlaženje prema nameravanim svrhama iz neposrednog iskustva, ma gde one bile postavljene. Ili, ništa manje važno, otkrivati neprolazne odrednice sveta u sopstvenome sada-i-ovde.
Posle stoletnog analfabetskog perioda pod osmanskom vlašću Srbi ja je ponovo doživela sebe kao evropski kulturni prostor. Deo te pripadnosti značio je snažno okretanje helenskoj antici, koja je oživela kroz mitologiju, književnost i filozofiju. Onaj drugi deo modernog evropejstva, koji se iskazivao u idejama društvene emancipacije, demokratije i građanskih političkih vrednosti, ni sam ne bi bio moguć bez utemeljenja na grčkom i rimskom nasleđu, pre svega bez njegovog etičkog obrasca. Možda i naše doba posrće jer ga je, putujući kroz iskušenja novog varvarstva, negde izgubilo. Srpsko društvo nije slučajni saputnik Evrope zakačen kao čičak u repove njenih pohoda, nije epigon ili prepisivač njenih dilema, drama, stranputica i metamorfoza, jer je u svome novovekovnom trajanju tražilo i izgradilo samosvojne temelje identiteta i opstajanja. Delo Milovana Vitezovića poetski je putopis kroz srpski Novi vek, kroz čvorišta njegovog duhovnog skeletona.

Milovan Vitezović (Tubići, kod Kosjerića, 11. septembar 1944 – Beograd, 22. mart 2022) bio je srpski književnik, scenarista i univerzitetski profesor.
Pisao je pesme, romane, eseje, kritike, aforizme, filmska i TV scenarija. Objavio je oko pedeset knjiga u preko dvesta izdanja; zastupljen je u preko pedeset antologija srpske i svetske poezije, proze, književnosti za decu, aforizama, fantastike i televizijskih drama.
Knjige je objavljivao na nemačkom, engleskom, rumunskom, francuskom, italijanskom, slovenačkom, makedonskom, ruskom, mađarskom, i grčkom jeziku. Prevođen je i objavljivan u periodici i antologijama na poljskom, češkom, letonskom, mađarskom, francuskom, švedskom, hebrejskom, kineskom, bugarskom i albanskom jeziku. Aforizmi su mu objavljivani u nizu evropskih novina, od hamburškog Sterna, do moskovske Nedelje, prevođeni i na grčki, rumunski, hebrejski, švedski, italijanski i druge jezike.
Bio je jedan od retkih srpskih pisaca čija je knjiga bila zabranjena, pa čak i spaljivana u svom prvom izdanju; radi se o zbirci aforizama Srce me je otkucalo. Njegovi satirični tekstovi često su objavljivani u Ježu. Autor je mnogih televizijskih drama i serija, tekstova za pozorišna izvođenja i filmskih scenarija. Televizijski filmovi snimljeni po njegovim scenarijima prikazivani su na evropskim televizijama ORF i ZDF.
Serija Vuk Karadžić donela mu je Evropsku nagradu za televiziju.
Biografija
Rođen je u selu Tubići (u zaseoku Vitezovići) kod Kosjerića 11. septembra 1944. godine. Školovao se u Tubićima, Kosjeriću, Užicu i Beogradu; diplomirao je na Filološkom fakultetu, odsek opšta književnost, potom i na Fakultetu dramskih umetnosti, odsek dramaturgija.
Bio je operativni urednik u Književnim novinama; u omladinskoj reviji Susret omladine, radio je kao urednik za književnost do 1969. godine, a od tada kao urednik glasila Čivija. Funkciju urednika igranih serija na RTS-u imao je od 1977. do 1991. godine, kada postaje glavni urednik Umetničko–zabavnog programa RTS-a. Bio je član Udruženja književnika Srbije i srpskog PEN centra; govorio i pisao za Nacionalnu reviju, magazin o nacionalnoj baštini Srbije. Izabran je za predsednika Udruženja književnika Srbije 2018. godine.
Kada je u ratnom stanju tokom NATO bombardovanja dobio naredbu da napravi spisak ljudi Umetničkog programa za prinudne odmore i izgledno otpuštanje, poslao je spisak sa samo jednim imenom – Milovan Vitezović. Zato je suspendovan, smenjen i poslat na prinudni odmor, koji se odužio godinama.
Na Akademiju umetnosti pozvan je da u zvanju docenta od 2001. godine predaje Filmski i TV scenario. Nakon toga bio je u zvanju redovnog profesora na Katedri za dramaturgiju.
Upravni odbor Udruženja književnika Srbije predložio ga je 30. marta 2012. za dopisnog člana Srpske akademije nauka i umetnosti, ali nije izabran. Izabran je za akademika Akademije nauke i umjetnosti Republike Srpske 2021. godine.
Otvorio je 64. Beogradski sajam knjiga 20. oktobra 2019. godine.
Preminuo je u Beogradu, 22. marta 2022. godine, usled komplikacija izazvanih korona virusom. Sahranjen je 26. marta na groblju Lešće.
Nagrade
Dobitnik je brojnih nagrada od kojih su najznačajnije: Zmajeve dečje igre (1978. god.), Velika bazjaška povelja (2005), Kočićeva nagrada (2005. god.) – Republika Srpska, Zlatno Gašino pero (2006. god.), nagrada Glasa javnosti Meša Selimović drugo mesto (2000. god.).
Bio je kandidat za Antologiju najboljih svetskih satiričara koja je objavljena u SAD 2007. godine.
U Novom Sadu, juna 2007. godine, pripala mu je čast da dobije Zmajev pesnički štap i otvori Zmajeve dečje igre, najveći festival dečjeg stvaralaštva u Evropi.
Dobitnik je ruskog odlikovanja „Zlatni vitez“. Primljen je u ruski red Vitezova slovenske duhovnosti, kulture i umetnosti.
Ekranizacija njegovog romana Lajanje na zvezde osvojila je prestižnu domaću nagradu Zlatna novosadska arena i nagradu festivala u Herceg Novom.
Patrijarh srpski Irinej ga je 22. februar 2012. odlikovao Ordenom Svetog despota Stefana, a 2. februara 2017. Ordenom Svetog Save drugog stepena.
2019: Nagrada Braća Karić
Od 2020. godine bio je član međunarodne Slovenske akademije.
Književni rad
Kao pripovedač, tok radnje vodio je neosetno, spontano i s mnogo humora prilagođenog situaciji; dela mu se odlikuju razvijenom fabulom, anegdotskom naracijom, potpuno dočaranom atmosferom doba o kome je govorio. Opseg tema kojima se Vitezović služio veoma je širok, od istorijskih ličnosti i događaja, preko izmišljenih likova našeg vremena, pa do omladinskog štiva koje predstavlja hroniku mladosti svih nas. U svojim delima pružao je ne samo uvid u život i svet likova, već slika različite predele dajući opštu sliku prostora i vremena. Radovi Milovana Vitezovića zauzeli su mesto u školskoj lektiri, takođe i u nemačkoj srednjoškolskoj čitanki. Kao gost-urednik u Zavodu za udžbenike i nastavna sredstva, u ediciji kapitalnih izdanja uredio je izabrana dela Bogdana Popovića, Jovana Skerlića, Milana Kašanina i Stojana Novakovića. Sastavio je nekoliko antologija, među kojima i Antologiju savremene srpske satirične priče (1979). Jedan je od priređivača Sabranih dela Sime Milutinovića Sarajlije (Bačka Palanka).
Njegov roman „Čarape kralja Petra” je 2013. godine preveden na italijanski jezik.
U 2013. priredio je i objavio kapitalno delo „Sveti Sava u ruskom carskom letopisu”.
Hajduk Veljko Petrović, Evropske godine kneza Miloša i Čarape kralja Petra su istorijski romani na čijoj je građi Vitezović radio gotovo dvadeset godina.
U rukopisu mu je ostao „Roman sa Ćopićem”.
Deset odabranih aforizama
Partijske knjižice se najčešće nose u novčaniku!
Ko peva zlo ne misli. Ko misli nije mu do pesme!
U mračnim vremenima hrabrost je biti svitac!
Pao je za otadžbinu prirodnom smrću!
Ne vredi prevrnuti list. Knjiga je ista!
U laži su kratke noge, ali se ne vide iza govornice!
Laka im bila crna otadžbina!
Mislim, dakle, sumnjam da postojim!
Žene često ne znaju šta hoće, ali ostvaruju svoje namere!
Golub mira je prevrtač!
Dela
Romani
Šešir profesora Koste Vujića (1983)
Lajanje na zvezde (28 izdanja) (1978)
Milena iz Knez Mihailove
Sveta ljubav
Hajduk Veljko Petrović
Evropske godine kneza Miloša
Čarape kralja Petra
Simfonija Vinaver
Sinđelić se sa suncem smirio
Princ Rastko
Burleska u Parizu
Kad je neven bio sunce
Gospođica Desanka
Knjige aforizama
Srce me je otkucalo
Moždane kapi
Mislarica
Ludi dragi kamen
Čoveče, naljuti se
Viteški kodeks
Zbirke pesama za decu
Ja i klinci ko pesnici (1971)
Đačko doba Šumarice (1972)
Đačko doba (1977)
Naimenovanja (1981)
Izabrano detinjstvo (1981)
Moj deda je bio partizan (1981)
Kako podići nebo (1986)
Detinjstvo pameti (1987)
Televizijske drame i serije
Gde cveta limun žut
Kraljevina Srbija
Kneževina Srbija
Dimitrije Tucović
Vuk Karadžić
Onda lole izmisli parole
Đačko doba
Snohvatice I i II
Šešir profesora Koste Vujića
Srećni ljudi
Tekstovi za pozorišna izvođenja
Disko
Tesno doba
Usklađivao lud zbunjenog
Dobro došli..
Scenarija za film
Vanbračna putovanja
Branislav Nušić
Snovi, život, smrt Filipa Filipovića
Lajanje na zvezde
Šešir profesora Koste Vujića
MG134
76326957 Milovan Vitezović ISPIT KOD PROFESORA MILOŠA N. ĐURIĆA

LimundoGrad koristi kolačiće u statističke i marketinške svrhe. Nastavkom korišćenja sajta smatramo da ste pristali na upotrebu kolačića. Više informacija.