Cena: |
Želi ovaj predmet: | 1 |
Stanje: | Polovan bez oštećenja |
Garancija: | Ne |
Isporuka: | BEX Pošta CC paket (Pošta) Post Express Lično preuzimanje |
Plaćanje: | Tekući račun (pre slanja) PostNet (pre slanja) Ostalo (pre slanja) Lično |
Grad: |
Novi Beograd, Beograd-Novi Beograd |
ISBN: Ostalo
Godina izdanja: 2010.
Autor: Domaći
Jezik: Srpski
Ratni zločini nemačkih okupatora u Jugoslaviji 1941-1945. godine: presude jugoslovenskih vojnih sudova / priredila Jelena Đ. Lopičić-Jančić
Beograd 2010. Mek povez, ćirilica, 343 strane.
Knjiga je odlično očuvana.
J10
Zbirka sadrži ukupno 46. presuda koje su izrekli jugoslovenski vojni sudovi nemačkim oficirima, podoficirima i vojnicima za izvršene ratne zločine za vreme okupacije Jugoslavije u Drugom svetskom ratu 1941.-1945. godine. U toku rada i istraživanja navedenih sudskih presuda pregledala sam u arhivi Vrhovnog vojnog suda Jugoslavije u Beogradu oko hiljadu presuda koje su se odnosila na ratne zločine. Posle pregledanja i razmatranja izdvojila sam ukupno 46. presuda, koje su unete u ovu zbirku. Radi preglednosti presude su podeljene u pet poglavlja po godinama kada su izvršeni ratni zločini. U Prvom poglavlju — 1941. godina nalaze se 6. presuda. U Drugom poglavlju — 1942. godina nalazi se 4. presude. U Trećem poglavlju — nalazi se 14. presuda. U Četvrtom poglavlju — 1944. godina nalaze se 14. presuda i u Petom poglavlju nalazi se 8. presuda. Pošto su ovi ratni zločini vršeni stalno u kontinuitetu od prvih dana agresije i okupacije fašističke Nemačke pa sve do poslednjih dana sloma i kapitulacije, pojedine presude sadrže i radnje izvršenja ovih ratnih zločina u više godina.
Navedene presude su izrekli vojni sudovi u Beogradu i dve presude vojni sud u Petrogradu, a pored njih se nalaze i jedan broj presuda koje je izrekao Vrhovni vojni sud Jugoslavenske armije u Beogradu, koji je donosio odluke kao drugostepeni sud. U toku 1949. godine prilikom repatrijacije nemačkih ratnih zarobljenika, zadržana je jedna grupa od nešto više od 1.000. nemačkih ratnih zarobljenika, jer je utvrđeno da je postojala osnovana sumnja da su u pitanju izvršioci ratnih zločina. Pošto je u Vršcu postojao sabirni logor za nemačke ratne zarobljenike, u Vršcu je pokrenut krivični postupak, sprovedena istraga i podignute optužnice. U cilju ekonomičnosti, celishodnosti i racionalizacije krivičnog postupka obzirom na ogroman broj optuženih lica, veće Vojnog suda u Beogradu delegirano je u Vršac, gde su održana suđenja. Hiljadu nemačkih ratnih zarobljenika je optuženo u 1949. godini za ratne zločine. Pravosnažno je osuđeno 922., dok su oslobođena 78. lica. Smrtna kazna je izvršena nad 40. lica, dok je za 52. lica smrtna kazna zamenjena vremenskim kaznama. U 1949. godini završena su suđenja pred jugoslovenskim vojnim sudovima nemačkim ratnim zarobljenicima koji su optuženi za ratne zločine izvršene za vreme Drugog svetskog rata 1941.-1945. godine u Jugoslaviji. Određen broj nemačkih ratnih zločinaca je bio osuđen na vremenske kazne lišenja slobode sa prinudnim radom u doživotnom trjanju ili u trajanju od 20. godina. Međutim, ove duge vremenske kazne osuđeni nemački ratni zločinci nisu izdržali do kraja, jer su mnogima smanjene ili oproštene kazne, tako da su poslednji osuđeni oslobođeni krajem pedesetih godina ili početkom šezdesetih godina. Ovo je urađeno iz političkih razloga da bi se normalizovali odnosi sa tadašnjom Zapadnom Nemačkom.