ISBN: Ostalo
Godina izdanja: 1984
Autor: Domaći
Jezik: Srpski
Veoma dobro očuvano!
Autor - osoba Janković, Dragoslav, 1911-1990 = Janković, Dragoslav, 1911-1990
Naslov Srpska država prvog ustanka / Dragoslav Janković
Vrsta građe stručna monografija
Jezik srpski
Godina 1984
Izdavanje i proizvodnja Beograd : Nolit, 1984 (Beograd : `Srbija`)
Fizički opis 290 str. ; 20 cm
Zbirka ǂBiblioteka ǂIstorija / [Nolit, Beograd]
(Broš.)
Napomene Slika autora i beleška o autoru i delu na zadnjim koricama
Tiraž 3.000
Napomene i bibliografske reference uz tekst
Registar.
Predmetne odrednice Prvi srpski ustanak 1804-1813
Srbija -- Istorija države i prava
Prof. dr Dragoslav Janković rođen je 1911. godine u Leskovcu. Gimnaziju je učio u Beogradu; na Pravnom fakultetu u Beogradu diplomirao je 1936. godine. Pre rata, činovnik Privilegovane agrarne banke u Beogradu. Na Pravnom fakultetu je od aprila 1940, osim za vreme rata. Doktorat istorijskih nauka stekao na Pravnom fakultetu u Beogradu 1949, sa tezom o političkim strankama u Srbiji devetnaestog veka. Za redovnog profesora bio je izabran januara 1960; dugogodišnji šef Katedre za istoriju države i prava. Tokom 1974/75. i 1975/76. godine bio je Rektor Beogradskog univerziteta.
Učestvovao je u osnivanju i radu Istorijskog društva Srbije i Saveza istorijskih društava Jugoslavije, Istorijskog instituta SANU, Arhivskog saveta Srbije i Jugoslavije. Bio je upravnik Istorijskog odeljenja Instituta društvenih nauka, član Komisije CK SKJ za istoriju, sekretar Nacionalne komisije SFRJ za istorijske nauke, glavni urednik Enciklopedije Jugoslavije za Srbiju.
Nosilac je Oktobarske nagrade (1967) i Sedmojulske nagrade (1980). Odlikovan je Ordenom rada sa crvenom zastavom, Ordenom zasluge za narod sa zlatnom zvezdom, francuskim odlikovanjem Légion d´honneur, Commandeur. Bio je dopisni član JAZU i član Saveta Republike.
Najvažniji radovi kojima je uticao na razvoj teorije i prakse:
Stručno-naučne doprinose profesor Janković je počeo da objavljuje 1935. Bibliografija njegovih radova sadrži oko 150 naslova. Zahvata nacionalnu pravnu i političku istoriju, naročito XIX i XX veka. Pomno je obrađivao državnopravne i društvene probleme Prvog srpskog ustanka i potonje Srbije, srpske pravne spomenike, političke ustanove i razvojne linije lokalne samouprave u Srbiji.
O svemu tome, osobito svedoče njegove sledeće opsežne studije: Praviteljstvujušči sovjet – Srpska država prvog ustanka – društveni i politički odnosi u Kraljevstvu Srba, Hrvata i Slovenaca uoči stvaranja Socijalističke radničke partije (komunista) 1. XII 1918 – 20. IV 1919. – Jugoslovensko pitanje i Krfska deklaracija 1917. – Srbija i Jugoslovensko pitanje 1914–1915 – Zbirke istorijske građe francuska štampa o Prvom srpskom ustanku – Građa o stvaranju jugoslovenske države (koautor) – Zapisnici sednica Ministarskog saveta Srbije 1915-1918 (koautor) – Udžbenici o državnopravnoj istoriji jugoslovenskih naroda.
Najvažniji naučni doprinosi:
Prof. Janković je objavio značajan revalorizatorski posao na području nacionalne pravne i političke istorije XIX i XX veka. I to, ne samo kritikom zatečenih nalaza, već i gradnjom novih misli i sistema razmišljanja – uz otkrivanje i naučno-kritičnu upotrebu ranije neiskorišćenih ili jednostrano tumačenih arhiva.
Poslednjih dvadesetak godina intenzivno je proučavao problematiku stvaranja prve zajedničke države jugoslovenskih naroda. Mnogo čim je obogatio izučavanje jugoslovenskog pitanja. Otuda je i nastao višeslojan, naučno uticajan i korišćen Jankovićev opus o mnogim pitanjima, protivrečnostima i izlazima jugoslovenstva. Stvarajući taj opus, podvrgao je obradi sve bitne društvene sile, građanske i radničke pokrete i među prvima – na mnogim tačkama i prvi – učinio da temeljna pitanja stvaranja prve jugoslovenske države dobiju naučno pouzdano objašnjenje i rešenje.
MG39 (N)
Autor - osoba Šivananda, Svami
Naslov Karme i bolesti ; Pobeda nad besom ; Pobeda nad strahom ; Filozofija snova / Sri Svami Šivananda ; prevod sa engleskog Aleksandar Đusić
Jedinstveni naslov Karmas and Diseases. Conquest of Anger. Conquest of Fear. Philosophy of Dreams. scc
Vrsta građe knjiga
Jezik srpski
Godina 2005
Izdanje 1. izd.
Izdavanje i proizvodnja Beograd : Esotheria, 2005 (Beograd : Akademska štampa)
Fizički opis 170 str. ; 21 cm
Drugi autori - osoba Đusić, Aleksandar (prevodilac)
Zbirka Latice hiljadu lotosa : edicija spiritualnosti Istoka
ISBN 86-7348-179-1 (broš.)
Napomene Prevodi dela: 1. Karmas and Diseases ; 2. Conquest of Anger ; 3. Conquest of Fear ; 4. Philosophy of Dreams / Sri Swami Sivananda
Tiraž 1.000
O autoru: str. 168-170.
Predmetne odrednice Hinduizam
Joga
Četiri knjige u jednoj!
Jedan od najvećih indijskih mudraca 20. veka pomaže nam da shvatimo uzročno-posledičnu vezu između naših postupaka i raznih vrsta oboljenja koja iz njih proističu. „Sve bolesti od kojih od rođenja patimo su proizvodi postupaka koje smo učinili u prethodnim vremenima… Loša dela ne prolaze bez gorkih posledica po počinioca. Ovde su navedeni neki od brojnih žalosnih životnih uslova u kojima čovek mora da živi usled svojih nepažljivih grešnih dela.“
„Strah je veliki neprijatelj čoveka. On je protivnik njegovog napretka. On remeti njegov mir i sklad. Sisa i crpi njegovu vitalnost i energiju.
Psiholozi su mišljenja da ne može biti apsolutne neustrašivosti i da se jedino može uložiti odlučan napor da se savlada strah. To je netačno. Psiholozi nemaju transcendentalno iskustvo. Savršen mudrac koji ima znanje o Bramanu je apsolutno neustrašiv.“ Ova knjiga baca mnogo svetla na uzroke i karakteristike straha. Ona predlaže delotvorne lekove za istrebljenje straha i razvijanje hrabrosti i moralne čvrstine.
„Uzrok greha ili pogrešnog postupanja u ovom svetu je želja. Bes je samo oblik želje. Bes je zapravo sama želja. Jer, kada želja nije zadovoljena, čovek postaje ljut na one koji stoje kao prepreka na putu ispunjenja.“
Sri Svami Šivanandađi Maharadž pruža nam dragoceno uputstvo za metode za vođenje rata protiv ovog kobnog neprijatelja čoveka.
„Duboka mudrost dolazi kroz razmišljanje o snovima.
Niko nije zaista sebe upoznao ako nije izučavao svoje snove. Izučavanje snova pokazuje kako je tajanstvena naša duša. Svaka predstava u snu ima značenje. San je poput pisma napisanog na nepoznatom jeziku. Snovi imaju svrhu ili razveseljavanja ili rastuživanja i zastrašivanja sanjača, da bi mu time bilo uzvraćeno za njegova dobra i loša dela. Njegova adrišta (sila prošlih karmi) na ovaj način obezbeđuje delotvoran uzrok snova.“
„Sve dok sanjač sanja, objekti sna su stvarni. Kada se probudi, sanjani svet postaje iluzoran. Kada čovek dostigne prosvetljenje ili znanje o Bramanu, ovaj svet jave postaje nestvaran kao i svet sna.“
Svami Sivananda Sarasvati (engleski: Svami Sivananda Sarasvati, Devanagari: savāmī śivānanada sarasasarasarasava, 1887–1963), propovednik joge i Vedante. Osnovao je Društvo za božanski život u Rišikešu, Utarakhandu 1936. godine i napisao skoro 300 knjiga o jogi, vedanti i mnogim drugim temama.
Svami Šivananda je rođen 8. septembra 1887. u selu Pattamadai, Tamil Nadu, Indija, u pobožnoj porodici PS Vengu Ijera, službenika državnih prihoda i bhakte Gospoda Šive i Parvati Amala, koji ga je nazvao Kupusvami. Odličan je učenik i dobar sportista i gimnastičar. On pokazuje saosećanje prema siromašnima i životinjama. Po završetku srednjeg obrazovanja, pridružio se koledžu u Tiručirapali, gde je učestvovao u debatama i predstavama. Godine 1905. igrala je Elenu u Šekspirovoj drami San letnje noći. Posle tri godine na fakultetu prelazi na Medicinski institut Tanjore, gde je bio odličan učenik. Po završetku instituta počeo je da radi kao lekar u Tiručiju i uz zajam od 100 rupija od majke počeo je da izdaje medicinski časopis Ambrozija. Često poklanja časopis besplatno, jer ga je sramota da traži novac. Ubrzo nakon očeve smrti, dr Kupusvami je pozvan da služi u Maleziji i otišao je na brod Tara 1913. U Maleziji se dr Kupusvami bavio medicinom deset godina, gradeći reputaciju svojom posvećenošću i odricanjem od naknada za siromašne pacijente. . Jedan hinduistički asketa mu je dao knjigu sa duhovnom tematikom Jiva Brahma Aikiam, koja je podstakla njegovo interesovanje za duhovnost. Počeo je da čita knjige Svamija Rame Tirte, Svamija Vivekanande, Šankare, Imitacija Hrista Tomasa Kempiskea, Bibliju i knjige Teozofskog društva. Svakodnevno je praktikovao joga asane, molitvu i obožavanje i proučavao Bhagavad Gitu, Mahabharatu, Ramajanu i Bhagavata Puranu. Kako je vreme prolazilo, stekao je osećaj da medicina leči samo površno i 1923. godine napušta svoju unosnu profesiju i vraća se u Indiju u potrazi za duhovnim prosvetljenjem.
Inicijacija
Kupusvami je sleteo u Madras i posetio Varanasi, Nasik, Punu i Rišikeš, gde je 1. juna 1924. sreo svog gurua Svamija Višvanandu Sarasvatija, koji ga je inicirao u monaški red koji je osnovao Shankara dasanami sampradaia i dao mu ime Šivananda. Pošto je Kupusvami proveo samo nekoliko sati sa svojim guruom, potpunu ceremoniju inicijacije je kasnije izveo Svami Višnudevananda, šef Kailaš ašrama. Nakon svoje inicijacije, Šivananda se nastanio u Rišikešu i posvetio se intenzivnoj duhovnoj praksi. Nekoliko godina se podvizavao, ali i pomagao bolesnima. Uz novac od polise osiguranja, Šivananda je 1927. godine osnovao medicinsku službu u Lakšmandžuli i služio je hodočasnicima, svecima i siromašnima koristeći svoje medicinsko znanje. Šivanandina duhovna praksa je kulminirala iskustvom nirvikalpa samadhija (ekstatične nadsvesti).
Posle nekoliko godina, Šivananda je putovao po celoj Indiji i posetio mnoga svetilišta i svece, uključujući Ramesvaram i ašrame Šri Aurobindo i Ramana Mahariši u Južnoj Indiji, Badrinath u Utarakhandu i posetio jezero Manasarovar na planini Kailash (na Tibetu) 1931. Provodi sankirtan (grupno versko pevanje) i drži govore...
MG P32 (N)