Cena: |
Želi ovaj predmet: | 4 |
Stanje: | Polovan bez oštećenja |
Garancija: | Ne |
Isporuka: | BEX Pošta Post Express Lično preuzimanje |
Plaćanje: | Tekući račun (pre slanja) PostNet (pre slanja) Ostalo (pre slanja) Lično |
Grad: |
Novi Beograd, Beograd-Novi Beograd |
ISBN: Ostalo
Godina izdanja: 2001.
Jezik: Srpski
Autor: Strani
Sudbonosni događaji: Historijski presjek presudnih zbivanja i propusta / Adil Zulfikarpašić, France Bučar
Priredila Nadežda Gaće
Sarajevo 2001. Tvrd povez, zaštitni omot, ilustrovano, 274 strane + 7 listova sa tablama.
Knjiga je, bukvalno, kao nova.
D2
Moja uloga je bila da pitam, slušam i zabeležim odgovore, kako bih priredila knjigu koja je pred vama. Na prostoru koji je u poslednjem desetleću dvadesetog veka prenatrpan istorijskim događajima, mnoge teme, ma kako važne bile, brzo padaju u zaborav pred naletom novih tema i novih problema koji sa njima dolaze. Gospoda Zulfikarpašić i Bučar dotakli su se mnogih sudbinskih tema, pre svega Bosne, a potom i čitavog regiona. Svojim uvodima u pojedine teme želela sam da podsetim čitaoce na najmarkantnije dogadaje koji su odslikavali širi kontekst razgovora koje smo vodili.
Kao politički novinar, pre svega, znala sam da gospoda Zulfikarpašić i Bučar pripadaju onoj vrsti ljudi koji obeležavaju istorijsko kretanje i, baš zato, osećala sam odgovornost da što više svedočanstava ostavimo budućim pokolenjima, ali i da se držimo osnovne niti priče posvećene konkretnim razgovorima i akcijama iz 1991. godine i uspomenama koje nose glavni akteri tih pregovora. Vreme, iako smo po ceo dan provodili u razgovoru, bilo je glavni problem - ono mi je nedostajalo, mada sam svesna da koliko god da ga ima na raspolaganju, uvek će biti nedovoljno pred inspirativnošću koju u sebi nose moji sagovornici.
Čitaoci ove knjige moći će da procene šta znači kada se za političare kaže da su principijelni, otvoreni, dosledni svojim spremni na dijalog i kompromis. Potom, šta znači bogato životno iskustvo koje se na jednoj strani pretočilo u mudrost i mirnoću kazivanja, a na drugoj strani u jasnoću ideje kojoj je gotovo nemoguće pronaći nedoslednost.
Ja lično sam, zahvaljujući ovoj knjizi, naučila šta znači živeti u sadašnjosti. Adil Zulfikarpašić i France Bučar hteli su da politički deluju tako što će svojim sunarodnicima i svima nama omogućiti da budemo vlasnici sopstvenih sudbina. Njihova dominantna ideja u političkom diskursu bila je da uvere sagovornike da je uređenje sadašnjosti cilj, a da se prošlost mora poznavati, da bi se projektovala budućnost iz sadašnjosti. Zulfikarpašić i Bučar ne robuju mitskim pričama na jednoj strani, niti su zahteve za promenama prikazivali kao svetle ciljeve budućnosti, na drugoj. Pokušavali su da nas nateraju da ne sanjamo isprazne snove o vremenima kojih više nema i da ne poverujemo lukavstvu onih koji nam otimaju sadašnjost u ime budućnosti. Tumaranja po prošlim vremenima bez kompasa sadašnjosti su upravo i bila nacionalistička logika kojom su političari rata raspamećivali narode radi sopstvenih, često skrivenih, političkih ciljeva.
Razgovor Adila Zulfikarpašića i France Bučara, i opisano njihovo mišljenje i političko delovanje, može se nekome učiniti zakasneli nauk za nesreće koje su iza nas. Ali konstantnost demonstriranog sistema vrednosti i doslednosti u političkom delovanju otvara nadu da se može sada i ovde živeti bolji život od onoga koji je snašao većinu građana bivše Jugoslavije.
Nadežda Gaće
Iz predgovora
Sadržaj:
Predgovor
Svjedoci i učesnici
Rat i mir
Bošnjačko-slovenačka ideja
Slovenija i Jugoslavija
Uloga armije
Bosna —uvod u neizvjesnost
Historijski sporazum sa Srbima
Rat se pretvara u stvarnost
Protekorat za Bosnu
Hrvatsko-bošnjački sukob
Hrvatska — nekad i danas
Zavičaj ili matica-država
Bošnjaštvo
Dejton
Balkan
Prva i druga Jugoslavija
Olovne godine
Poruka za novi početak