Cena: |
Stanje: | Polovan bez oštećenja |
Garancija: | Ne |
Isporuka: | Pošta Lično preuzimanje |
Plaćanje: | Tekući račun (pre slanja) Lično |
Grad: |
Novi Sad, Novi Sad |
Godina izdanja: 1998
ISBN: 86-17-06611-3
Autor: Domaći
Jezik: Srpski
Autor - osoba Opra, Ljerka, 1947- = Opra, Ljerka, 1947-
Naslov Devet hrastova : zapisi o istoriji srpske meteorologije / Ljerka Opra
Vrsta građe knjiga
Jezik srpski
Godina 1998
Izdanje 1. izd.
Izdavanje i proizvodnja Beograd : Republički hidrometeorološki zavod Srbije : Muzej nauke i tehnike SANU : Zavod za udžbenike i nastavna sredstva, 1998 (Beograd : Novi dani)
Fizički opis 476 str. : ilustr. ; 28 cm
Drugi autori - osoba Dutina, Nikola, 1942-2011 = Dutina, Nikola, 1942-2011
Zbirka ǂEdicija ǂFlogiston
(broš.)
Napomene `Posebno izdanje objavljeno povodom obeležavanja 150 godina srpske meteorologije 1848-1998.`--> prelim. str.
Tiraž 1.500
Str. 5: Predgovor / Nikola Dutina
Beleška o autoru: str. [479]
Na koricama beleške o delu
Bibliografija: str. 455-476.
Predmetne odrednice Meteorologija -- Srbija -- 1848-1998
Sa posebnim smo zadovoljstvom ja i moji neposredni saradnici, kao i svi radnici Republičkog hidrometeorološkog zavoda Srbije, podržali ideju da se objavi ova knjiga koja će stručnoj, naučnoj i najširoj javnosti predstaviti, na jedan poseban način, aktivnosti velikana srpske nauke i kulture.
Čitajući ovu knjigu steći ćete celovitiju sliku o razvoju meteorološke misli i prakse u Srbiji. Upoznaćete se, između ostalog, i sa aktivnostima profesora Liceja Vladimira Jakšića, začetnika meteorološke službe u Srbiji, profesorom Velike škole Milanom Nedeljkovićem, osnivačem Meteorološke i astronomske opservatorije u Beogradu, Milutinom Milankovićem, tvorcem astronomske teorije klimatskih promena, kao i Pavlom Vujevićem, upravnikom Meteorološke opservatorije u Beogradu. I mnogi drugi zaslužni za ovaj razvoj su pomenuti, a mnogi nisu. Međutim, oni koji nisu pomenuti nisu, niti he biti zaboravljeni. Takođe, posebnu draž čini mnoštvo do sada nepoznatih i manje poznatih podataka, neobjavljivanih fotografija i pisama, koje knjiga donosi, što upotpunjava i produbljuje sliku koju smo imali o meteorologiji i našoj nauci uopšte.
Pomenuti istinski velikani srpske nauke i kulture su svojom neiscrpnom energijom, htenjem, radom i znanjem meteorološku nauku i praksu Srbije stavili u red sa najrazvijenijim zemljama sveta. Za sve generacije koje su dolazile posle njih, a slobodan sam reći i za generacije koje će tek kročiti u svet meteorologije, njihova dela predstavljaju poseban podstrek i obavezu da se nastavi sa intenzivnim razvojem ove značajne naučne discipline.
Republički hidrometeorološki zavod Srbije – kroz obeležavanje 150 godina meteoroloških osmatranja u Srbiji, 140 godina mreže meteoroloških stanica u Srbiji, 110 godina Meteorološke opservatorije Beograd, 50 godina Republičkog hidrometeorološkog zavoda Srbije i 30 godina odbrane od grada – s pravom i ponosom želi da i ovom knjigom, kao jednim od niza rezultata uspešne saradnje sa Muzejom nauke i tehnike Srpske akademije nauka i umetnosti na obeležavanju pomenutih jubileja, širokoj kulturnoj i naučnoj javnosti skrene pažnju na dugu i značajnu meteorološku prošlost i tradiciju u Srbiji. Ha osnovu ovako bogate i uspešne istorije izvesno je da će meteorološka misao i praksa u Srbiji i u budućnosti doživljavati snažan uspon koji he našoj, ali i svetskoj kulturi i civilizaciji podariti još vrednih postignuća.
Iskreno verujem da će ova knjiga biti dragocena ne samo istoričarima i istraživačima meteorološke aktivnosti na području Srbije, već i svima koji žele da se upoznaju sa najvišim uzletima naučnog i stručnog stvaralaštva, jer ona zaista predstavlja svojevrstan i argumentovan odgovor na nacionalnu obavezu čuvanja i negovanja uspomena na velikane srpske nauke i kulture.
Nikola Dušina, direktor RHMZ Srbije
MG4 (N)