pregleda

Bogdan Labović ŽIVOT NA KOMOVIMA


Cena:
1.790 din
Želi ovaj predmet: 3
Stanje: Polovan bez oštećenja
Garancija: Ne
Isporuka: BEX
Pošta
DExpress
Post Express
Lično preuzimanje
Plaćanje: Tekući račun (pre slanja)
Ostalo (pre slanja)
Pouzećem
Lično
Grad: Novi Sad,
Novi Sad
Prodavac

H.C.E (5805)

PREMIUM član
Član je postao Premium jer:
- ima 100 jedinstvenih pozitivnih ocena od kupaca,
- tokom perioda od 6 meseci uplati minimum 20.000 dinara na svoj Limundo račun.

99,84% pozitivnih ocena

Pozitivne: 9671

  Pošalji poruku

Svi predmeti člana


Kupindo zaštita

ISBN: Ostalo
Godina izdanja: .
Autor: Domaći
Jezik: Srpski

Odlično stanje




Rezervat raznovrsne vegetacije Komova je veoma lijepo u svojoj knjizi “Život na Komovima” obradio Bogdan Labović, pa ćemo u ovom tekstu koristiti dobar dio njegovih zapažanja.

Sve dok nije počela intenzivna gradnja i dok živelo sa prirodom u skladu, šume Pecke, Crnje i Ljubaštice su nazivane prašumama. Nisu bile dirnute. Neplanska sječa šuma osiromašila je i teško povrijedila prirodu. Da su ove šume očuvane, piše Bogdan Labović, danas bi bile specifičnost i kuriozitet Evrope.

Tu su raznovrsna stabla bukve, smrče, javora i kleke. Iznad pojasa bukove i četinarske šume diže se bor krivulj, a na nekim mjestima i munika i molika. Sa južne strane Božičkog Koma, nalazi se čitavi kompleks borove šume koja s zove Borovi pod.

Potkomske šume su nekada bile stanište risa, kune zlatke, a u vodama Crnje i Ljubaštice za ribom iz Tare je dolazila i nastanjivala se i vidra. Planine Komova i sami Komovi bili su veliko stanište i divokoza.


Foto: Aleksandar Saša Kordić
Travnata vegetacija na Komovima i potkomlju je nešto manja u odnosu na šumsku koja dopire do 1800 metara , a spušta se do samih korita Tare i Lima. Najveći broj šumskih zajednica Komova nalazi se u slivu rijeke Opasanice, Pecke, Crnje, Ljubaštice, Čestogaza, Desne rijeke i Mojanske rijeke.

Ove šume su nekada bile pravi ekološki rezervat životinjskog svijeta – od mrkog medvjeda, do vukova, srna, divljih svinja, zečeva, lisica, jazavaca, vjeverica, tvora, lasica i ježeva.

Od ptica na Komovima posebno mjesto zauzima suri orao, jasreb kokošar, kobac, kliktavac, soko, čavka, gavran, prepelica, drozd, kos, djetlic, kukavica, sova, golubovi, vrapci, sjenice, zebe, čvorak, štiglići, kanarinke, kraljići, drozdovi, kosovi i lješnikare. Posebnu rijetkost čini tetrijeb gluhan iili veliki tetrijeb.

Od gmizavaca na Komovima ima zmija otrovnica – šarka i planinka, kao i neznatne populacije gustera.

Potkomske rijeke i riječice obiluju vleikom količinom ribe, i to pastrmke potočare, dok u vodama Tare i Lima se sreće lipljan i mladica. Na Ljubanu i Velikom blatu živi vodozemac mrmoljak.

Travnate površine su rasprostranjene i po komskim gromadama i grebenima u obliku platana, travnatnih platoa, stepenica i polica. Svugdje, gdje nije prisutna erozija i nijesu visoke glatke stijene, kakvih u Komovima ima dosta, travnatni pojas počinje na oko 1.700 metara nadmorske visine i doseže do samih vrhova 2.460 metara.

Ovu bogatu vegetaciju čine zajednice planinskih ljutića (Ranunculus), a posebno križani ljutić (Ranunculus hidridus) i planinski ljutić ( Ranunculus montanus), klapakur (Ranunculus scutatus), krstica (Parisquadrifolia) i druge planinske vrste guste sočne trave.

Na Ljubanu, u Strugovima, a posebno na Rogamu raste jablan žuti (Trollius europaeus), jedan od najljepših cvjetova visokih planina, koji je opjevan u narodnoj pjesmi.

Na osulinama Božićkog Koma naćiće se kernerov mak (Papaver kernerii), alpska sunčanica (Heliantehemum slpestris), orfandisova ljubičica (Viola orphanidis), puzava kamenjarka (Saxifraga opositifolia), blijeda djetelina (Trifolium pallescens), alpska grozničnica (Sceutellaria alpina), albanski ljiljan (Lilium albanicum), trava od uloma konstolom (Narthecium scardicum), barski kaćun (Dactylorhiza cordigera), zovni kaćun (Orchis sambucina), gencianolika bokvica (Plantago gentianoides), siparska hajdučica (Alhillea abrotanoides) i alpska sasa (Pulstatilla alpina).


Foto: Komovi
Od šumskih plodova na Komovima najviše ima borovnica, kupina, malina, jagoda, šipurka, ribizle kamenjarke, planinske ribizle ali i veliki broj gljiva, prije svih, vrganj i lisičarka, dok se redje sreće srčak.

Jedna od najpoznatijih biljaka je lincura, trava od utrobice (Gentiana asclepiadea), sirištara ili Kluzijev encijan (Gentiana clusii), pjegava lincura (Gentiana panctata), hajdučka trava ili sporiš ( Achillea millefolium), kantarion (Hypericumperforatum), jagorčevina (Primula eletior), nadaleko poznata trava iva (iz mrtva diže živa) (Teucrium montanum), srčenjak (Polxigonum bistrota) i nekoliko vrsta odoljena (Valeriana officianalis), zatim vranilova trava, glog, divizma, srijemuša i mnogo drugih ljekovitih trava.

Na Komnovima raste i veliki broj endemičnih vrsta. Poseban ukras Ljubana, Štavne, Carina i Margarite krajm maja i početkom juna je ljubičica (Viola orphanidis spp.nicolai) koju je pronašao i opisao Pantoček 1873. i dao joj ime po kralju Nikoli.

Komske stijene su pokrivene krupnocjetnom pušnicom koju je pronašao Josip Pačić daleke 1875. Tu se mogu sresti i nekoliko vrsta prkosnica, Pančićeve kandilice, modrosive kamenjarke, glavate mlječike, planinski ralnilist, gospina papučica i crnogorska mlječika.

U Točilima se sreće glacijalni relikt zeljasta vrba (Salix berbacea) i šumski karanfil (Dianthus silvester), Nikolin karanfil i mnoge druge biljne vrste.

Komovi.com

Naslovna fotografija: Komovi







Vasojevići pleme crnogorska plemena
Komovi crna gora istorija srba crnogoraca crne gore etnografija narodni običaji

Skuplje knjige možete platiti na rate.

International shipping
Paypal only
(Države Balkana: Uplata može i preko pošte ili Western Union-a)

1 euro = 117.5 din

For international buyers please see instructions below:
To buy an item: Click on the red button KUPI ODMAH
Količina: 1 / Isporuka: Pošta / Plaćanje: Tekući račun
To confirm the purchase click on the orange button: Potvrdi kupovinu (After that we will send our paypal details)
To message us for more information: Click on the blue button POŠALJI PORUKU
To see overview of all our items: Click on Svi predmeti člana

Ako je aktivirana opcija besplatna dostava, ona se odnosi samo na slanje kao preporučena tiskovina ili cc paket na teritoriji Srbije.

Poštarina za knjige je u proseku 133-200 dinara, u slučaju da izaberete opciju plaćanje pre slanja i slanje preko pošte. Postexpress i kurirske službe su skuplje ali imaju opciju plaćanja pouzećem. Ako nije stavljena opcija da je moguće slanje i nekom drugom kurirskom službom pored postexpressa, slobodno kupite knjigu pa nam u poruci napišite koja kurirska služba vam odgovara.

Ukoliko još uvek nemate bar 10 pozitivnih ocena, zbog nekoliko neprijatnih iskustava, molili bi vas da nam uplatite cenu kupljenog predmeta unapred.

Novi Sad lično preuzimanje ili svaki dan ili jednom nedeljno zavisno od lokacije prodatog predmeta.

Našu kompletnu ponudu možete videti preko linka
https://www.kupindo.com/Clan/H.C.E/SpisakPredmeta
Ukoliko tražite još neki naslov koji ne možete da nađete pošaljite nam poruku možda ga imamo u magacinu.
Pogledajte i našu ponudu na limundu https://www.limundo.com/Clan/H.C.E/SpisakAukcija
Slobodno pitajte šta vas zanima preko poruka. Preuzimanje moguce u Novom Sadu i Sremskoj Mitrovici uz prethodni dogovor. (Većina knjiga je u Sremskoj Mitrovici, manji broj u Novom Sadu, tako da se najavite nekoliko dana ranije u slucaju ličnog preuzimanja, da bi knjige bile donete, a ako Vam hitno treba neka knjiga za danas ili sutra, obavezno proverite prvo preko poruke da li je u magacinu da ne bi doslo do neprijatnosti). U krajnjem slučaju mogu biti poslate i poštom u Novi Sad i stižu za jedan dan.

U Novom Sadu lično preuzimanje na Grbavici na našoj adresi ili u okolini po dogovoru. Dostava na kućnu adresu u Novom Sadu putem kurira 350 dinara.
Slanje nakon uplate na račun u Erste banci (ukoliko ne želite da plaćate po preuzimanju). Poštarina za jednu knjigu, zavisno od njene težine, može biti od 133-200 din. Slanje vise knjiga u paketu težem od 2 kg 250-400 din. Za cene postexpressa ili drugih službi se možete informisati na njihovim sajtovima.
http://www.postexpress.rs/struktura/lat/cenovnik/cenovnik-unutrasnji-saobracaj.asp

INOSTRANSTVO: Šaljem po dogovoru, ili po vašim prijateljima/rodbini ili poštom. U Beč idem jednom godišnje pa ako se podudare termini knjige mogu doneti lično. Skuplje pakete mogu poslati i po nekom autobusu, molim vas ne tražite mi da šaljem autobusima knjige manje vrednosti jer mi odlazak na autobusku stanicu i čekanje prevoza pravi veći problem nego što bi koštala poštarina za slanje kao mali paket preko pošte.

Ukoliko kupujete više od jedne knjige javite se porukom možda Vam mogu dati određeni popust na neke naslove.

Sve knjige su detaljno uslikane, ako Vas još nešto interesuje slobodno pitajte porukom. Reklamacije primamo samo ukoliko nam prvo pošaljete knjigu nazad da vidim u čemu je problem pa nakon toga vraćamo novac. Jednom smo prevareni od strane člana koji nam je vratio potpuno drugu knjigu od one koju smo mu mi poslali, tako da više ne vraćamo novac pre nego što vidimo da li se radi o našoj knjizi.
Ukoliko Vam neka pošiljka ne stigne za dva ili tri dana, odmah nas kontaktirajte za broj pošiljke kako bi videli u čemu je problem. Ne čekajte da prođe više vremena, pogotovo ako ste iz inostranstva, jer nakon određenog vremena pošiljke se vraćaju pošiljaocu, tako da bi morali da platimo troškove povratka i ponovnog slanja. Potvrde o slanju čuvamo do 10 dana. U 99% slučajeva sve prolazi glatko, ali nikad se ne zna.

Ukoliko uvažimo vašu reklamaciju ne snosimo troškove poštarine, osim kada je očigledno naša greška u pitanju.

Predmet: 71796621
Odlično stanje




Rezervat raznovrsne vegetacije Komova je veoma lijepo u svojoj knjizi “Život na Komovima” obradio Bogdan Labović, pa ćemo u ovom tekstu koristiti dobar dio njegovih zapažanja.

Sve dok nije počela intenzivna gradnja i dok živelo sa prirodom u skladu, šume Pecke, Crnje i Ljubaštice su nazivane prašumama. Nisu bile dirnute. Neplanska sječa šuma osiromašila je i teško povrijedila prirodu. Da su ove šume očuvane, piše Bogdan Labović, danas bi bile specifičnost i kuriozitet Evrope.

Tu su raznovrsna stabla bukve, smrče, javora i kleke. Iznad pojasa bukove i četinarske šume diže se bor krivulj, a na nekim mjestima i munika i molika. Sa južne strane Božičkog Koma, nalazi se čitavi kompleks borove šume koja s zove Borovi pod.

Potkomske šume su nekada bile stanište risa, kune zlatke, a u vodama Crnje i Ljubaštice za ribom iz Tare je dolazila i nastanjivala se i vidra. Planine Komova i sami Komovi bili su veliko stanište i divokoza.


Foto: Aleksandar Saša Kordić
Travnata vegetacija na Komovima i potkomlju je nešto manja u odnosu na šumsku koja dopire do 1800 metara , a spušta se do samih korita Tare i Lima. Najveći broj šumskih zajednica Komova nalazi se u slivu rijeke Opasanice, Pecke, Crnje, Ljubaštice, Čestogaza, Desne rijeke i Mojanske rijeke.

Ove šume su nekada bile pravi ekološki rezervat životinjskog svijeta – od mrkog medvjeda, do vukova, srna, divljih svinja, zečeva, lisica, jazavaca, vjeverica, tvora, lasica i ježeva.

Od ptica na Komovima posebno mjesto zauzima suri orao, jasreb kokošar, kobac, kliktavac, soko, čavka, gavran, prepelica, drozd, kos, djetlic, kukavica, sova, golubovi, vrapci, sjenice, zebe, čvorak, štiglići, kanarinke, kraljići, drozdovi, kosovi i lješnikare. Posebnu rijetkost čini tetrijeb gluhan iili veliki tetrijeb.

Od gmizavaca na Komovima ima zmija otrovnica – šarka i planinka, kao i neznatne populacije gustera.

Potkomske rijeke i riječice obiluju vleikom količinom ribe, i to pastrmke potočare, dok u vodama Tare i Lima se sreće lipljan i mladica. Na Ljubanu i Velikom blatu živi vodozemac mrmoljak.

Travnate površine su rasprostranjene i po komskim gromadama i grebenima u obliku platana, travnatnih platoa, stepenica i polica. Svugdje, gdje nije prisutna erozija i nijesu visoke glatke stijene, kakvih u Komovima ima dosta, travnatni pojas počinje na oko 1.700 metara nadmorske visine i doseže do samih vrhova 2.460 metara.

Ovu bogatu vegetaciju čine zajednice planinskih ljutića (Ranunculus), a posebno križani ljutić (Ranunculus hidridus) i planinski ljutić ( Ranunculus montanus), klapakur (Ranunculus scutatus), krstica (Parisquadrifolia) i druge planinske vrste guste sočne trave.

Na Ljubanu, u Strugovima, a posebno na Rogamu raste jablan žuti (Trollius europaeus), jedan od najljepših cvjetova visokih planina, koji je opjevan u narodnoj pjesmi.

Na osulinama Božićkog Koma naćiće se kernerov mak (Papaver kernerii), alpska sunčanica (Heliantehemum slpestris), orfandisova ljubičica (Viola orphanidis), puzava kamenjarka (Saxifraga opositifolia), blijeda djetelina (Trifolium pallescens), alpska grozničnica (Sceutellaria alpina), albanski ljiljan (Lilium albanicum), trava od uloma konstolom (Narthecium scardicum), barski kaćun (Dactylorhiza cordigera), zovni kaćun (Orchis sambucina), gencianolika bokvica (Plantago gentianoides), siparska hajdučica (Alhillea abrotanoides) i alpska sasa (Pulstatilla alpina).


Foto: Komovi
Od šumskih plodova na Komovima najviše ima borovnica, kupina, malina, jagoda, šipurka, ribizle kamenjarke, planinske ribizle ali i veliki broj gljiva, prije svih, vrganj i lisičarka, dok se redje sreće srčak.

Jedna od najpoznatijih biljaka je lincura, trava od utrobice (Gentiana asclepiadea), sirištara ili Kluzijev encijan (Gentiana clusii), pjegava lincura (Gentiana panctata), hajdučka trava ili sporiš ( Achillea millefolium), kantarion (Hypericumperforatum), jagorčevina (Primula eletior), nadaleko poznata trava iva (iz mrtva diže živa) (Teucrium montanum), srčenjak (Polxigonum bistrota) i nekoliko vrsta odoljena (Valeriana officianalis), zatim vranilova trava, glog, divizma, srijemuša i mnogo drugih ljekovitih trava.

Na Komnovima raste i veliki broj endemičnih vrsta. Poseban ukras Ljubana, Štavne, Carina i Margarite krajm maja i početkom juna je ljubičica (Viola orphanidis spp.nicolai) koju je pronašao i opisao Pantoček 1873. i dao joj ime po kralju Nikoli.

Komske stijene su pokrivene krupnocjetnom pušnicom koju je pronašao Josip Pačić daleke 1875. Tu se mogu sresti i nekoliko vrsta prkosnica, Pančićeve kandilice, modrosive kamenjarke, glavate mlječike, planinski ralnilist, gospina papučica i crnogorska mlječika.

U Točilima se sreće glacijalni relikt zeljasta vrba (Salix berbacea) i šumski karanfil (Dianthus silvester), Nikolin karanfil i mnoge druge biljne vrste.

Komovi.com

Naslovna fotografija: Komovi







Vasojevići pleme crnogorska plemena
Komovi crna gora istorija srba crnogoraca crne gore etnografija narodni običaji
71796621 Bogdan Labović ŽIVOT NA KOMOVIMA

LimundoGrad koristi kolačiće u statističke i marketinške svrhe. Nastavkom korišćenja sajta smatramo da ste pristali na upotrebu kolačića. Više informacija.