Cena: |
Želi ovaj predmet: | 2 |
Stanje: | Polovan bez oštećenja |
Garancija: | Ne |
Isporuka: | Pošta Post Express Lično preuzimanje |
Plaćanje: | Tekući račun (pre slanja) Ostalo (pre slanja) Pouzećem Lično |
Grad: |
Novi Sad, Novi Sad |
ISBN: Ostalo
Godina izdanja: 312
Jezik: Engleski
Autor: Strani
Spoljašnjost kao na fotografijama, unutrašnjost u dobrom i urednom stanju!
Prvo izdanje!
1961 g.
Napisan od strane poznatog naučnika Bernarda Lewisa, Pojava moderne Turske se etablirala kao poželjna jednotomna istorija moderne Turske. Obuhvata nastanak Turske tokom dva veka, od propadanja i propasti Osmanskog carstva do danas. U novom poglavlju, Lewis govori o poreklu svoje knjige u eri Hladnog rata i događajima koji su se odigrali od njenog prvog objavljivanja 1961. Autoritativan i pronicljiv, Pojava moderne Turske ostaje klasičan tekst o istoriji moderne Turske.
Chapter I Introduction: the Sources of Turkish Civilization
Part I The Stages of Emergence
Chapter II The Decline of the Ottoman Empire
Chapter III The Impact of the West
Chapter IV The Ottoman Reform
Chapter V The Seeds of Revolution
Chapter VI Despotism and Enlightenment
Chapter VII Union and Progress
Chapter VIII The Kemalist Republic
Chapter IX The Republic after Kemal
Part II Aspects of Change
Chapter X Community and Nation
Chapter XI State and Government
Chapter XII Religion and Culture
Chapter XIII Elite and Class
Chapter XIV Conclusions: The Turkish Revolution
Select Bibliography
Maps
Pojava moderne Turske je knjiga iz 1961. koju je napisao istoričar Bernard Luis, stručnjak za istoriju Bliskog istoka i islama...
Bernard Lewis, FBA[1] (31. svibnja 1916. – 19. svibnja 2018.) bio je britansko-američki povjesničar specijaliziran za orijentalne studije. Bio je poznat i kao javni intelektualac i politički komentator. Lewis je bio Cleveland E. Dodge profesor emeritus bliskoistočnih studija na Sveučilištu Princeton. Lewisova stručnost bila je u povijesti islama i interakciji između islama i Zapada.
Lewis je služio kao vojnik u britanskoj vojsci u Kraljevskom oklopnom korpusu i obavještajnom korpusu tijekom Drugog svjetskog rata prije nego što je poslan u Foreign Office. Nakon rata vratio se na Školu za orijentalne i afričke studije na Sveučilištu u Londonu i bio imenovan na novu katedru za povijest Bliskog i Srednjeg istoka.
Godine 2007. Lewis je nazvan `vodećim tumačem Bliskog istoka Zapada`. Drugi su tvrdili da je Lewisov pristup esencijalistički i generalizirajući na muslimanski svijet, kao i njegovu sklonost ponovnom postavljanju hipoteza koje su dovedene u pitanje novijim istraživanjima. Na političkoj razini, Lewisa njegovi klevetnici optužuju da je oživio sliku kulturne inferiornosti islama i da je naglasio opasnosti džihada. Njegov savjet su često tražili neokonzervativni kreatori politike, uključujući Bushovu administraciju. Međutim, njegova aktivna podrška ratu u Iraku i neokonzervativni ideali od tada su bili pod lupom.
Lewis je također bio poznat po svojim javnim raspravama s Edwardom Saidom, koji je optužio Lewisa i druge orijentaliste za lažno predstavljanje islama i služenje svrhama zapadne imperijalističke dominacije, na što je Lewis odgovorio braneći orijentalizam kao aspekt humanizma i optužujući Saida za politizaciju. subjekt.] Nadalje, Lewis je negirao armenski genocid. Tvrdio je da je smrt u masovnim ubojstvima rezultat borbe između dva nacionalistička pokreta, tvrdeći da nema dokaza o namjeri osmanske vlade da istrijebi armensku naciju.