pregleda

PUTNE BELESKE PO STAROJ SRBIJI 1871 - 1898 - STANKOVIC


Cena:
700 din
Želi ovaj predmet: 6
Stanje: Nekorišćen
Garancija: Ne
Isporuka: Pošta
Post Express
Lično preuzimanje
Plaćanje: Tekući račun (pre slanja)
Pouzećem
Lično
Grad: Beograd-Mladenovac,
Beograd-Mladenovac
Prodavac

dast2 (8312)

PREMIUM član
Član je postao Premium jer:
- ima 100 jedinstvenih pozitivnih ocena od kupaca,
- tokom perioda od 6 meseci uplati minimum 20.000 dinara na svoj Limundo račun.

100% pozitivnih ocena

Pozitivne: 17861

  Pošalji poruku

Svi predmeti člana


Kupindo zaštita

ISBN: Ostalo
Godina izdanja: 2021
Autor: Domaći
Jezik: Srpski

NOVA KNJIGA - NOVO IZDANJE
POSLE 1910. god. PRVI PUT REGULARNO IZDANJE OVE KNJIGE.
TVRD POVEZ - SIVENO
A5 FORMAT - 237 str.
MIRDIN DOO MLADENOVAC 2021.
DRUGE PONUDE OVE KNJIGE NA KUPINDU SU LOSE URADJENE FOTOKOPIJE

Теби најувиђавнији родољубе;
Теби највећи народни учитељу и просветитељу свога времена;
Теби, који си и живом речју и пером и мачем непрекидно и неуморно кроз цео свој живот србовао;
Теби велики Србине, теби Милоше С. Милојевићу, посвећујем ову књижицу, коју писах идући стопама твојим.
Писац.

Тодор Станковић - кратка биографија
Тодор Станковић (Ниш, 13. фебруар 1852 — Београд, 15. јул 1925) био је национални радник и српски конзул у Приштини, Скопљу, Битољу и Солуну. Учесник је свих ратова од 1876. до 1918.
Рођен је 13. фебруарa 1852. у Нишу. У Нишу је завршио школу и добро је научио турски језик. Рано се посветио раду на националном ослобођењу и културном уздизању свога народа. Био је Станковић омиљен и уважен нарочито у Нишу. Деловао је као генерални конзул, срески начелник и народни посланик много година. При војсци је био резервни коњички потпуковник. Истакнути је српски национални радник у Старој Србији и Македонији. Носилац је више домаћих и страних одликовања. Примио је 1903. године као резервни коњички мајор „Медаљу за војничке врлине“. Одликован је 1921. године орденом Св. Саве првог степена.
Октобра 1927. године свечано су пренети посмртни остаци Тодора и његове супруге Персиде, из Београда у Ниш. Тамо су обоје сахрањени у породичној гробници.
Упознао се око 1870. године са Милошем Милојевићем, који је тада обилазио Стару Србију. Милојевић га је упутио да оде у Призрен. У Призрену је од 1871. до 1874. уређивао српски део турско-српскога листа „Призрен“. Боравак у Призрену искористио је за национално-политички рад. Ту се упознао са руским конзулом Иваном Јастребовом, који је штитио Србе. У то време је у Призрену, на залагање Симе Игуманова била основана Призренска богословија, чији је први ректор био Сава Дечанац. Станковић је због многобројних злочина према Србима писао многе жалбе турским властима и српској влади, да би се помоћу списка злочина алармирале европске силе.
Пре објаве Првога српско-турскога рата побегао је из Ниша у Београд и онда је као командир ступио у добровољачки одред под 234
командом Милоша Милојевића. Био је један од чланова Нишкога комитета који је илегално радио на ослобођењу од Турака. Одмах чим је избио Први српско-турски рат 1876. заједно са истакнутим члановима Нишкога комитета помагао је српској војсци. За време Другог српско-турског рата он и његови другови дејствовали су у турској позадини изазивајући конфузију у турској војсци. Имао је част да као један од најзаслужнијих бораца за ослобођење 8. јануара 1878. у име српске војске тражи да Турци предају Ниш. Тога дана изложио је паши услове предаје, па се следећи дан вратио са начелником штаба корпуса да се потпише сам акт предаје Ниша. Српска војска ушла је у Ниш 10. јануара 1878. и Тодору Станковићу је још једном указана част да баш он први пободе српску заставу на нишке бедеме.
По завршетку рата награђен је положајем срескога начелника. Био је срески начелник Топничког, Белопаланачког, пољаничког, Топличког, прокупачког и Куршумлијског среза. Уживао је подршку Јована Ристића и поверење кнеза Милана. Србија је 1889. отворила конзулат у Приштини, а први конзул Лука Маринко¬вић убијен је након само неколико месеци службе. Тодор Станковић је јуна 1890. по налогу српског конзулата у Скопљу Влади¬мира Карића преузео дужност конзула у Приштини. Иако су Албанци убили првога српског конзула сам се без пратње шетао по Приштини да не би навео друге да сматрају српске представнике страшљивим. Састајао се са многим угледним и утицајним Турцима настојећи да их приволи да промене држање и да спрече арнаутско насиље. Посебно се заложио за обнову и унапређење рада српских школа, које су биле битне за одржање српске националне свести и писмености. У својим извештајима наводио је мноштво случајева убиства, пљачке, отмице и насиља над Србима. Наводи пример једнога села, у коме је услед арнаутскога насиља број српских кућа за само 15 година смањен са 50 на 4.
Станковић је био српски конзул у Скопљу од 24. октобра 1892. до 25. јуна 1895. Водио је доста тешке преговоре око статуса српских свештеника. У то време бугарска егзархија је била одвојена од цариградске патријаршије, која није признавала одвојену бу¬гарску цркву. Бугарска егзархија је због служења на словенском језику придобијала становништво у Македонији. Станковић је предложио стратегију да се око статуса митрополита и епископа преговара са цариградском патријаршијом тражећи за Србе само положај епископа, а за упражњени положај митрополита предлажући Грка, кога су Срби поткупљивали новцем. Та стратегија је ишла најпре на одобравање српском министру, а онда и краљу. Након одобрења стратегија је успешно спроведена, па су Срби добили епископе у скопској, струмичкој и велешко-дебарској епархији. Српска црква је тада добила много јачи ослонац у заустављању великога наступа бугарске егзархије.
По други пут именован је за конзула у Приштини 1897. годи¬не. Арбанашка насиља су се наставила толиким интензитетом, да је Станковић сматрао да само нада у скоро ослобођење задржава народ. Да би смањио албанско насиље над Србима предлагао је да се ступи у контакт са истакнутим албанским вођама и да их се приволи на сарадњу, а онда је сам успоставио добре контакте са око 40 њихових првака. Са конзулскога положаја опозван је 1898. године и постављен је најпре за начелника врањског округа, а онда за начелника нишког округа. Постављен је 1900. за генералног конзула у Солуну. Након тога био је именован за генералног конзула у Призрену, али турска влада није дозволила отварање конзулата у Призрену, па је Тодор био постављен за шефа просветног оделења министарства иностраних послова. Током 1903. по налогу краља Александра Обреновића путовао је да извиди ситуацију у Скопљу, Приштини и Призрену.
Учествовао је у српско-бугарском рату 1885. као командант батаљона. У Првом балканском рату са коњичким одредом први улази у Приштину 9. октобра 1912. У Другом балканском рату са II пуком стараца осваја Белоградчик. Постављен је септембра 1913. године за првог српског управника - командант Белоградчика. Током 1915. командује IV пуком нишких резервних трупа, углавном Арнаута. Тодор Станковић је изабран 1919. године за председника одбора са циљем да се сачини извештај о злочинима Бугара у Топличком, Врањском и Нишком округу. У три округа поубијано је 8767 људи, спаљено 8855 кућа и 34.684 споредних зграда. Бугари су убили 162 свештеника.
О значају Тодора Станковића треба причати, јер је многе догађаје у којима је учествовао као и своје успомене преточио на папир, а које су штампане у виду књига. На тај начин нам је оставио веома важне доказе и изворе првог реда, којима се данас можемо послужити у борби за истину и спречавању искривљења историјских чињеница од стране одређених интересних група и народа везане превасходно за историју Срба и њихов статус на простору Косова и Метохије и данашње Северне Македоније.
Књиге чији је аутор Тодор Станковић су: Успомене, Путне белешке о Старој Србији 1871-1898, Белешке о Старој Србији – Маћедонији, Грађанима града Ниша – реч господина Тодора Станковића народног посланика.


POUZECEM SALJEM SAMO CLANOVIMA SA VISE OD 30 POZITIVNIH OCENA I BEZ NEGATIVNIH ILI POSLE DOGOVORA TELEFONOM
POUZECEM SALJEM ISKLJUCIVO POSTEXPRESOM
LICNO PREUZIMANJE U MLADENOVCU
NE SALJEM NA KOSOVO JER U POSTAMA NE ZELE DA PRIME POSILJKE SA KNJIGAMA

SALJEM U INOSTRANSTVO - UPLATA WESTERN UNIONOM ILI VREDNOSNIM PISMOM


NOVI CENOVNIK poste za preporučenu tiskovinu od 01.04.2023. godine.

101-250 gr - 138 d
251-500 gr - 169 d
501-1000gr - 180 d
1001-2000 gr - 211 d
Sve preko 2 kg se salje kao PAKET
Cena koja pise negde ze ORGANIZOVANI TRANSPORT vise NE VAZI

PAKET (bez označene vrednosti)
do 3 kg - 200 dinara
od 3-5 kg - 250 dinara
od 5-10 kg - 300 dinara
od 10-15 kg - 350 dinar
od 15-20 kg - 400 dinara
Paket sa oznacenom vrednoscu - dodaje se jos 60 dinara do vrednosti 6000 din a posle toga 10 din na svaku 1000 vrednosti.
Pouzecem se naplacuje i povracaj novca - zavisi od iznosa

POSTEXPRES
do 0,5 kg - 350 din
0,5 do 2 kg - 420 din
2 - 5 kg - 550 din
5 - 10 kg - 710 din
10 - 20 kg - 980 din

Pouzecem se naplacuje i povracaj novca - zavisi od iznosa

AKO NISTE CLAN LIMUNDO DRUZINE A ZELELI BISTE TO DA BUDETE PRIJAVITE SE PREKO https://secure.limundo.com/Registracija/ref/dast2
POGLEDAJTE MOJU CELOKUPNU PONUDU NA LIMUNDU
http://www.limundo.com/Clan/dast2/SpisakAukcija
A TAKODJE I NA KUPINDU
http://www.kupindo.com/Clan/dast2/SpisakPredmeta
I OBAVEZNO PROCITAJTE OVO ISPOD
OVO SU UPUTSTVA ZA SVE ARTIKLE KOJE JA PRODAJEM : KNJIGE, DISKOVE, PLOCE
Uglavnom sve gramofonske ploce su iz moje kolekcije i sve su slusane i mogu se i dalje slusati. Ocena je od 3 do 4. Nije za kolekcionare i perfekcioniste. Cene su snizene a na vise moguci dodatni popusti. Imao sam oko 1500 a sada ovoliko koliko vidite. Nemam vise gramofon.
DODATA JE GOMILA PLOCA IZ JEDNE PRIVATNE KOLEKCIJE - ODLICNO OCUVANE - OPIS ZA SVAKU STOJI

ORGANIZOVANI TRANSPORT SE ODNOSI NA NAJPOVOLJNIJI VID SLANJA U ZAVISNOSTI STA PORUCUJETE.

ZA SVE ARTIKLE KOJE JA PRODAJEM POSTAVITE DODATNO PITANJE UKOLIKO STE BAS BAS BAS ZALUDJENI KOLEKCIONAR PA VAM SVAKA SITNICA SMETA. BOLJE DA PITATE NEGO POSLE ZBOG NECEGA STO JE MENI SITNICA A VAMA KRUPNA STVAR DA DAJEMO NEGATIVNE OCENE






Predmet: 70033969
NOVA KNJIGA - NOVO IZDANJE
POSLE 1910. god. PRVI PUT REGULARNO IZDANJE OVE KNJIGE.
TVRD POVEZ - SIVENO
A5 FORMAT - 237 str.
MIRDIN DOO MLADENOVAC 2021.
DRUGE PONUDE OVE KNJIGE NA KUPINDU SU LOSE URADJENE FOTOKOPIJE

Теби најувиђавнији родољубе;
Теби највећи народни учитељу и просветитељу свога времена;
Теби, који си и живом речју и пером и мачем непрекидно и неуморно кроз цео свој живот србовао;
Теби велики Србине, теби Милоше С. Милојевићу, посвећујем ову књижицу, коју писах идући стопама твојим.
Писац.

Тодор Станковић - кратка биографија
Тодор Станковић (Ниш, 13. фебруар 1852 — Београд, 15. јул 1925) био је национални радник и српски конзул у Приштини, Скопљу, Битољу и Солуну. Учесник је свих ратова од 1876. до 1918.
Рођен је 13. фебруарa 1852. у Нишу. У Нишу је завршио школу и добро је научио турски језик. Рано се посветио раду на националном ослобођењу и културном уздизању свога народа. Био је Станковић омиљен и уважен нарочито у Нишу. Деловао је као генерални конзул, срески начелник и народни посланик много година. При војсци је био резервни коњички потпуковник. Истакнути је српски национални радник у Старој Србији и Македонији. Носилац је више домаћих и страних одликовања. Примио је 1903. године као резервни коњички мајор „Медаљу за војничке врлине“. Одликован је 1921. године орденом Св. Саве првог степена.
Октобра 1927. године свечано су пренети посмртни остаци Тодора и његове супруге Персиде, из Београда у Ниш. Тамо су обоје сахрањени у породичној гробници.
Упознао се око 1870. године са Милошем Милојевићем, који је тада обилазио Стару Србију. Милојевић га је упутио да оде у Призрен. У Призрену је од 1871. до 1874. уређивао српски део турско-српскога листа „Призрен“. Боравак у Призрену искористио је за национално-политички рад. Ту се упознао са руским конзулом Иваном Јастребовом, који је штитио Србе. У то време је у Призрену, на залагање Симе Игуманова била основана Призренска богословија, чији је први ректор био Сава Дечанац. Станковић је због многобројних злочина према Србима писао многе жалбе турским властима и српској влади, да би се помоћу списка злочина алармирале европске силе.
Пре објаве Првога српско-турскога рата побегао је из Ниша у Београд и онда је као командир ступио у добровољачки одред под 234
командом Милоша Милојевића. Био је један од чланова Нишкога комитета који је илегално радио на ослобођењу од Турака. Одмах чим је избио Први српско-турски рат 1876. заједно са истакнутим члановима Нишкога комитета помагао је српској војсци. За време Другог српско-турског рата он и његови другови дејствовали су у турској позадини изазивајући конфузију у турској војсци. Имао је част да као један од најзаслужнијих бораца за ослобођење 8. јануара 1878. у име српске војске тражи да Турци предају Ниш. Тога дана изложио је паши услове предаје, па се следећи дан вратио са начелником штаба корпуса да се потпише сам акт предаје Ниша. Српска војска ушла је у Ниш 10. јануара 1878. и Тодору Станковићу је још једном указана част да баш он први пободе српску заставу на нишке бедеме.
По завршетку рата награђен је положајем срескога начелника. Био је срески начелник Топничког, Белопаланачког, пољаничког, Топличког, прокупачког и Куршумлијског среза. Уживао је подршку Јована Ристића и поверење кнеза Милана. Србија је 1889. отворила конзулат у Приштини, а први конзул Лука Маринко¬вић убијен је након само неколико месеци службе. Тодор Станковић је јуна 1890. по налогу српског конзулата у Скопљу Влади¬мира Карића преузео дужност конзула у Приштини. Иако су Албанци убили првога српског конзула сам се без пратње шетао по Приштини да не би навео друге да сматрају српске представнике страшљивим. Састајао се са многим угледним и утицајним Турцима настојећи да их приволи да промене држање и да спрече арнаутско насиље. Посебно се заложио за обнову и унапређење рада српских школа, које су биле битне за одржање српске националне свести и писмености. У својим извештајима наводио је мноштво случајева убиства, пљачке, отмице и насиља над Србима. Наводи пример једнога села, у коме је услед арнаутскога насиља број српских кућа за само 15 година смањен са 50 на 4.
Станковић је био српски конзул у Скопљу од 24. октобра 1892. до 25. јуна 1895. Водио је доста тешке преговоре око статуса српских свештеника. У то време бугарска егзархија је била одвојена од цариградске патријаршије, која није признавала одвојену бу¬гарску цркву. Бугарска егзархија је због служења на словенском језику придобијала становништво у Македонији. Станковић је предложио стратегију да се око статуса митрополита и епископа преговара са цариградском патријаршијом тражећи за Србе само положај епископа, а за упражњени положај митрополита предлажући Грка, кога су Срби поткупљивали новцем. Та стратегија је ишла најпре на одобравање српском министру, а онда и краљу. Након одобрења стратегија је успешно спроведена, па су Срби добили епископе у скопској, струмичкој и велешко-дебарској епархији. Српска црква је тада добила много јачи ослонац у заустављању великога наступа бугарске егзархије.
По други пут именован је за конзула у Приштини 1897. годи¬не. Арбанашка насиља су се наставила толиким интензитетом, да је Станковић сматрао да само нада у скоро ослобођење задржава народ. Да би смањио албанско насиље над Србима предлагао је да се ступи у контакт са истакнутим албанским вођама и да их се приволи на сарадњу, а онда је сам успоставио добре контакте са око 40 њихових првака. Са конзулскога положаја опозван је 1898. године и постављен је најпре за начелника врањског округа, а онда за начелника нишког округа. Постављен је 1900. за генералног конзула у Солуну. Након тога био је именован за генералног конзула у Призрену, али турска влада није дозволила отварање конзулата у Призрену, па је Тодор био постављен за шефа просветног оделења министарства иностраних послова. Током 1903. по налогу краља Александра Обреновића путовао је да извиди ситуацију у Скопљу, Приштини и Призрену.
Учествовао је у српско-бугарском рату 1885. као командант батаљона. У Првом балканском рату са коњичким одредом први улази у Приштину 9. октобра 1912. У Другом балканском рату са II пуком стараца осваја Белоградчик. Постављен је септембра 1913. године за првог српског управника - командант Белоградчика. Током 1915. командује IV пуком нишких резервних трупа, углавном Арнаута. Тодор Станковић је изабран 1919. године за председника одбора са циљем да се сачини извештај о злочинима Бугара у Топличком, Врањском и Нишком округу. У три округа поубијано је 8767 људи, спаљено 8855 кућа и 34.684 споредних зграда. Бугари су убили 162 свештеника.
О значају Тодора Станковића треба причати, јер је многе догађаје у којима је учествовао као и своје успомене преточио на папир, а које су штампане у виду књига. На тај начин нам је оставио веома важне доказе и изворе првог реда, којима се данас можемо послужити у борби за истину и спречавању искривљења историјских чињеница од стране одређених интересних група и народа везане превасходно за историју Срба и њихов статус на простору Косова и Метохије и данашње Северне Македоније.
Књиге чији је аутор Тодор Станковић су: Успомене, Путне белешке о Старој Србији 1871-1898, Белешке о Старој Србији – Маћедонији, Грађанима града Ниша – реч господина Тодора Станковића народног посланика.


70033969 PUTNE BELESKE PO STAROJ SRBIJI 1871 - 1898 - STANKOVIC

LimundoGrad koristi kolačiće u statističke i marketinške svrhe. Nastavkom korišćenja sajta smatramo da ste pristali na upotrebu kolačića. Više informacija.