Cena: |
Želi ovaj predmet: | 1 |
Stanje: | Polovan bez oštećenja |
Garancija: | Ne |
Isporuka: | Pošta Post Express Lično preuzimanje |
Plaćanje: | Tekući račun (pre slanja) Lično |
Grad: |
Sombor, Sombor |
ISBN: Ostalo
Godina izdanja: 2010
Autor: Domaći
Jezik: Srpski
NIKOLA VUKIĆEVIĆ (1830-1910) ŽIVOTOPIS I BIBLIOGRAFIJA- Milan Stepanović, Karla Selihar
Sombor 2010 Pedagoški fakultet 313 str ilus 24 cxm
Znameniti pedagoški radnik XIX veka, Nikola Vukićević, rođen je u Somboru 8/20. novembra 1830. godine. Posle završene klasične gimnazije u Segedinu počeo je da studira filozofiju, ali je zbog bolesti napustio studije. Godine 1853. postavljen je za glavnog učitelja Somborske učiteljske škole i pola veka proveo u ovoj školi, prvo kao nastavnik pedagoških predmeta, a od 1871. godine kao direktor škole, sve do penzionisanja 1904. godine. Istovremeno, Vukićević je bio i upravitelj Srpske više devojačke škole i upravitelj svih somborskih osnovnih škola, a posle smrti Đorđa Natoševića preuzeo je i dužnost školskog referenta Mitropolije Karlovačke. Iako nije bio školovani pedagog, Vukićević se kroz pedagošku praksu i samoobrazovanje razvio u vrsnog školskog organizatora, pedagoga i nastavnika praktičara-metodičara.
OŠ „Nikola Vukićević“
Kao profesor i rukovodilac Učiteljske škole, mnogo je diprineo da je ova škola, kao najistaknutija i najuticajnija škola za spremanje učitelja, bila pedagoški centar i nosilac razvitka pedagoške teorije i prakse. Punih pedeset godina Somborska preparandija razvijala se po Vukićevićevoj pedagoškoj koncepciji i društveno-političkoj orijentaciji. Vukićević je napisao više udžbnika za osnovne škole, pedagoških rasprava ičlanaka, koje je najviše objavljivao u Školskom listu, čiji je on, od 1866. do 1907. godice, bio i urednik. Ovaj list je odigrao značajnu ulogu na unapređenju pedagoške teorije i prakse i bio poluzvaničan list srpske prosvete u Ugarskoj. List je dokumentovana ilustracija prosvetnih prilika onog vremena i bogata riznica građe za istoriju srpskog školstva i prosvete. Od 1866. do 1868. godine urđeivao je i izdavo list Prijatelj srpske mladeži a sarađivao je i u drugim listovima. Umro je u Somboru 8. novembra 1910. godine. U njegovu čast jedna somborska osnovna škola nosi njegovo ime. Bio je dopisni član Srpskog učenog društva i počasni član Srpske kraljevske akademije.
Životopis i bibliografija znamenitog srpskog prosvetitelja, pedagoga i pisca Nikole Đ. Vukićevića (1830-1910), dugogodišnjeg profesora i upravnika Srpske učiteljske škole (Preparandije) u Somboru.
Nikola Vukićević je rođen u Somboru, na Aranđelovdan, 8/20. novembra 1830. godine. Poticao je iz dve stare i ugledne somborske porodice (deda po majci, sveštenik Atanasije Zarić, bio je najbliži saradnik Avrama Mrazovića, dugogodišnji katiheta i nastavnik somborske „Norme“). Osnovnu školu završio je u rodnom gradu, prva dva razreda gimnazije u Segedinu, treći i četvrti razred polagao je u Baji, a peti i šesti razred gimnazije pohađao je u Sremskim Karlovcima, gde je bio najbolјi đak u svojoj generaciji. Još kao 15-togodišnji mladić nalazio se u martu 1845. g. među 72 osnivača Srpske čitaonice u Somboru.
Prve literarne radove Vukićević je objavio 1846. g. u „Srpskom narodnom listu“ i almanahu „Dragolјub“, a 1847. u omladinskom listu „Slavjanka“. Kasnije je, tokom pedesetih godina XIX veka, pisao za časopise „Sedmica“, „Svetovid“ i Letopis Matice srpske, kao i za „Srbski dnevnik“.
Godine 1846/47. pohađao je studije filozofije na Univerzitetu u Pešti, koje je prekinuo zbog revolucije 1848. godine. Studije filozofije završio je 1850. godine. Posle jednogodišnjeg lečenja u Grefenbergu (Austrija), privatno je 1852/53. g. pohađao studije bogoslovije u Sremskim Karlovcima, ali zbog sukoba patrijarha Josifa Rajačića i vladike bačkog Platona Atanackovića, nije dobio dozvolu da polaže završne ispite.
Na predlog prote Vasilija Kovačića, Nikola Vukićević je 17/29. oktobra 1853. g. imenovan za privremenog profesora u Srpskoj učitelјskoj školi (Preparandiji) u Somboru, gde je predavao istoriju, aritmetiku i nemački jezik, a uskoro i crkvenoslovenski jezik, kao i srpski jezik i stilistiku.
L.kut 32