pregleda

Anton Slodnjak - Pregled slovenskoga slovstva 1934 god


Cena:
1.490 din
Želi ovaj predmet: 1
Stanje: Polovan bez oštećenja
Garancija: Ne
Isporuka: Pošta
Post Express
Lično preuzimanje
Plaćanje: Tekući račun (pre slanja)
Ostalo (pre slanja)
Pouzećem
Lično
Grad: Novi Sad,
Novi Sad
Prodavac

Askeza (5964)

PREMIUM član
Član je postao Premium jer:
- ima 100 jedinstvenih pozitivnih ocena od kupaca,
- tokom perioda od 6 meseci uplati minimum 20.000 dinara na svoj Limundo račun.

100% pozitivnih ocena

Pozitivne: 10884

  Pošalji poruku

Svi predmeti člana


Kupindo zaštita

Jezik: Ostalo
ISBN: Ostalo
Godina izdanja: K146
Autor: Strani

U dobrom stanju! Slovenacki jezik!

Redje u ponudi!


Anton Slodnjak [anton slodnjak], slovenski istoričar književnosti, kritičar, pisac i Prešeren učenjak, * 13. juni 1899, Bodkovci, † 13. mart 1983., Ljubljana.

Slodnjak je bio stalni član Slovenske akademije nauka i umetnosti (SAZU) od 1967. godine i dopisni član Jugoslovenske akademije (JAZU) u Zagrebu i vanredni profesor na Univerzitetu u Zagrebu do 1950. godine, kada se vratio u Ljubljanu i predavao slovenski jezik na Fakultetu umetnosti. Literatura 19. veka do 1959.

Rođen je od oca Martina i majke Marjete (r. Nigl) u imućnoj seljačkoj porodici kao najstariji od tri sina. Otac mu je bio poznati organizator nacionalnih manifestacija u Juršincima. Tamo su već 1970-ih imali prosvetno društvo i sopstveni hor u kome je pevao i njegov otac. Osnovnu školu pohađao je u Juršincima od 1906. do 1912., a u jesen te godine roditelji su ga po savetu učitelja upisali u mariborsku gimnaziju, gde je i maturirao 1920. Upisao slavistiku na Ljubljanski univerzitet, a doktorirao 1925. disertacijom na Davorin Trstenjak. Pohađao je i predavanja iz nemačkih studija, istorije umetnosti i nacionalne istorije, a položio je i diplomski ispit iz nemačkog jezika, književnosti i nacionalne istorije. Nakon toga usledilo je naučno usavršavanje kao akademski nastavnik poljske književnosti na Jagelonskom univerzitetu u Krakovu 1925–27, gde je takođe radio kao predavač za slovenski jezik. Po povratku u Ljubljanu, preuzeo je mesto profesora slovenstva na Trgovinskoj akademiji u Ljubljani, gde je radio od 1927-45. Tokom Drugog svetskog rata sarađivao je sa OF-om i bio tri puta uhapšen i dugo zatvoren (1941., 1942. i 1945.). U periodu 1945-47. Bio je vršilac dužnosti, a potom šef i šef odseka za stručno obrazovanje u Ministarstvu trgovine i snabdevanja. Potom je 1947. godine postao profesor slovenske književnosti na Odeljenju za slavistiku u Zagrebu, a nakon smrti Franceta Kidriča 1950. godine preuzeo je mesto redovnog profesora slovenske književnosti na Filozofskom fakultetu u Ljubljani. Između 1953–59. Bio je i šef Instituta za slavensku filologiju. Godine 1959. povukao se sa ove pozicije, a zatim je prihvatio posao tumača slovenačke, hrvatske i srpske književnosti na Goethe univerzitetu u Frankfurtu na Majni. U svoju domovinu se vratio na sopstveni zahtev 1965. i nastavio se baviti naučnim radom sve do svoje smrti. Bio je predsednik, a od 1956. počasni član Slavenskog društva Slovenije, od 1950. godine naučni saradnik SAZU, a od 1967. punopravni član. 1948. dobio je Prešernovu nagradu, a 1982. Kidričevu nagradu za sav svoj rad u proučavanju Levstikovih radova [3], Sveučilište u Zagrebu mu je dodijelilo počasni doktorat 1970., a JAZU ga je 1977. godine izabrao za člana-člana; njegov rad je pohvalio Slavenski kongres u Moskvi 1958., na stogodišnjicu smrti A. Mickievicza (1955), a njegove zasluge priznala je Poljska akademija nauka i umetnosti, itd.

Anton Slodnjak istraživao je slovenačku književnost. Pohađao je međunarodne slavenske kongrese i skupove u Beču (1950), Berlinu (1955), Beogradu (1955, 1957), Klagenfurtu (1955), Rimu (1955), Varšavi (1956), Moskvi (1958), Gottingenu (1962). ) i Keln (1964), gde je predstavio radove o slovenskoj romantizmu i modernosti (posebno o Cankaru i Prešerenu). Predavao je na Narodnom univerzitetu, u obrazovnim društvima (Zagreb, Rijeka), na seminarima za strane slaviste (Bled, Zagreb, 1950–60), pisao eseje o poljskoj literaturi, prevodio djela sa poljskog jezika i pisao ekonomske i političke članke.

U raspravama sa esejem bavio se gotovo svim periodima slovenske književne prošlosti i njihovim predstavnicima (pisao je o Primožu Trubaru, Stanku Vrazu, Janku Kersniku, Antonu Aškercu i drugima). Dao je pregled slovenačkih dela po regionima, a bio je i jedan od prvih slovenačkih istoričara književnosti koji je pokušao približiti slovensku književnost širem krugu čitalaca u dnevnoj i časopisnoj štampi popularnim načinom pisanja.

Važan je i kao Prešernov učenjak, jer je učestvovao u gotovo svim Prešernovim posleratnim književnim izdanjima, a napisao je i pesnikovu biografiju na osnovu sopstvenih i stranih nalaza, što se smatra Prešernovom prvom završenom monografijom. Pored toga, pripremio je komentare i uvod za Prešernovu poeziju na stranim jezicima.

Posebno veliki dio svog naučnog i književnog rada posvetio je proučavanju Ivana Cankara i Frana Levstika, a na stogodišnjicu Levstikovog rođenja počeo je uređivati novo izdanje svojih sabranih radova i takođe ih kritički komentarisao. Uređivao je dela Frana Erjavca, Frana Miličinskog, Stanka Vraza, Matije Murka, a zbirke je studirao Ivan Prijatelj. Bio je i kritičar i autor više članaka za Slovenski biografski leksikon.

Pisao je romane, njegovi dramski pokušaji ostali su u rukopisima, napisao je nekoliko redaka, a najpoznatiji su mu biografski romani (slovenačka trilogija) o Francetu Prešernu (Neiscrpno srce), Franu Levstiku (Pustite da umre pas!), Za koga je 1948. dobio je Prešernovu nagradu i od vlade SRJ II. nagrada za najbolji jugoslovenski roman i Ivan Cankar (stranac).

◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼

☑ Zamolio bih clanove koji zele licno preuzimanje, da ne postavljaju uslove kako, sta, gde... licno preuzimanje je na mojoj adresi na Telepu, ako Vam to ne odgovara kupujte od nekog drugog.


☑ Svi predmeti su fotografisani na prirodnom svetlu, nema nikakvih filtera, efekata ili neceg slicnog !

❗❗❗ NE SALJEM U INOSTRANSTVO ❗❗❗

☑ Dobro pogledajte fotografije, da ne dodje do nekog nesporazuma!

☑ Tu sam za sva pitanja!

☑ Knjige saljem nakon uplate!

☑ POUZECEM SALJEM SAMO CLANOVIMA BEZ NEGATIVNIH OCENA!!!! Takodje ne saljem clanovima koji su novi tj. bez ocena!!!


☑ Filmski plakati:

☑ Molim Vas da ne ocekujete od plakata da izgledaju kao da su sada izasli iz stamparije, ipak neki od plakata imaju godina... i mi se nakon 50 godina zguzvamo :) Trudim se da ih sto bolje fotografisem kako bi ste imali uvid u stanje.

☑ Sto se tice cena plakata, uzmite samo u obzir da su ovo originalni plakati iz perioda filma, i da kada bi ste hteli da napravite (odstampate) bilo kakav filmski plakat sa intereneta kostalo bi Vas verovatno vise od hiljadu dinara...

☑ Antikvarne knjige:

☑ Sto se tice antikvarnih knjiga, molim Vas da ne ocekujete da knjige koje su stare neke i po 150 godina budu u savrsenom stanju, budite srecni sto su uopste pozivele toliko vremena i sto je informacija jos uvek u njima, a stanje kakvo je takvo je, uvek mogu da se odnesu da se prekorice i malo sreda, pa da opet dobiju malo svezine, naravno ko to zeli.




Predmet: 61757085
U dobrom stanju! Slovenacki jezik!

Redje u ponudi!


Anton Slodnjak [anton slodnjak], slovenski istoričar književnosti, kritičar, pisac i Prešeren učenjak, * 13. juni 1899, Bodkovci, † 13. mart 1983., Ljubljana.

Slodnjak je bio stalni član Slovenske akademije nauka i umetnosti (SAZU) od 1967. godine i dopisni član Jugoslovenske akademije (JAZU) u Zagrebu i vanredni profesor na Univerzitetu u Zagrebu do 1950. godine, kada se vratio u Ljubljanu i predavao slovenski jezik na Fakultetu umetnosti. Literatura 19. veka do 1959.

Rođen je od oca Martina i majke Marjete (r. Nigl) u imućnoj seljačkoj porodici kao najstariji od tri sina. Otac mu je bio poznati organizator nacionalnih manifestacija u Juršincima. Tamo su već 1970-ih imali prosvetno društvo i sopstveni hor u kome je pevao i njegov otac. Osnovnu školu pohađao je u Juršincima od 1906. do 1912., a u jesen te godine roditelji su ga po savetu učitelja upisali u mariborsku gimnaziju, gde je i maturirao 1920. Upisao slavistiku na Ljubljanski univerzitet, a doktorirao 1925. disertacijom na Davorin Trstenjak. Pohađao je i predavanja iz nemačkih studija, istorije umetnosti i nacionalne istorije, a položio je i diplomski ispit iz nemačkog jezika, književnosti i nacionalne istorije. Nakon toga usledilo je naučno usavršavanje kao akademski nastavnik poljske književnosti na Jagelonskom univerzitetu u Krakovu 1925–27, gde je takođe radio kao predavač za slovenski jezik. Po povratku u Ljubljanu, preuzeo je mesto profesora slovenstva na Trgovinskoj akademiji u Ljubljani, gde je radio od 1927-45. Tokom Drugog svetskog rata sarađivao je sa OF-om i bio tri puta uhapšen i dugo zatvoren (1941., 1942. i 1945.). U periodu 1945-47. Bio je vršilac dužnosti, a potom šef i šef odseka za stručno obrazovanje u Ministarstvu trgovine i snabdevanja. Potom je 1947. godine postao profesor slovenske književnosti na Odeljenju za slavistiku u Zagrebu, a nakon smrti Franceta Kidriča 1950. godine preuzeo je mesto redovnog profesora slovenske književnosti na Filozofskom fakultetu u Ljubljani. Između 1953–59. Bio je i šef Instituta za slavensku filologiju. Godine 1959. povukao se sa ove pozicije, a zatim je prihvatio posao tumača slovenačke, hrvatske i srpske književnosti na Goethe univerzitetu u Frankfurtu na Majni. U svoju domovinu se vratio na sopstveni zahtev 1965. i nastavio se baviti naučnim radom sve do svoje smrti. Bio je predsednik, a od 1956. počasni član Slavenskog društva Slovenije, od 1950. godine naučni saradnik SAZU, a od 1967. punopravni član. 1948. dobio je Prešernovu nagradu, a 1982. Kidričevu nagradu za sav svoj rad u proučavanju Levstikovih radova [3], Sveučilište u Zagrebu mu je dodijelilo počasni doktorat 1970., a JAZU ga je 1977. godine izabrao za člana-člana; njegov rad je pohvalio Slavenski kongres u Moskvi 1958., na stogodišnjicu smrti A. Mickievicza (1955), a njegove zasluge priznala je Poljska akademija nauka i umetnosti, itd.

Anton Slodnjak istraživao je slovenačku književnost. Pohađao je međunarodne slavenske kongrese i skupove u Beču (1950), Berlinu (1955), Beogradu (1955, 1957), Klagenfurtu (1955), Rimu (1955), Varšavi (1956), Moskvi (1958), Gottingenu (1962). ) i Keln (1964), gde je predstavio radove o slovenskoj romantizmu i modernosti (posebno o Cankaru i Prešerenu). Predavao je na Narodnom univerzitetu, u obrazovnim društvima (Zagreb, Rijeka), na seminarima za strane slaviste (Bled, Zagreb, 1950–60), pisao eseje o poljskoj literaturi, prevodio djela sa poljskog jezika i pisao ekonomske i političke članke.

U raspravama sa esejem bavio se gotovo svim periodima slovenske književne prošlosti i njihovim predstavnicima (pisao je o Primožu Trubaru, Stanku Vrazu, Janku Kersniku, Antonu Aškercu i drugima). Dao je pregled slovenačkih dela po regionima, a bio je i jedan od prvih slovenačkih istoričara književnosti koji je pokušao približiti slovensku književnost širem krugu čitalaca u dnevnoj i časopisnoj štampi popularnim načinom pisanja.

Važan je i kao Prešernov učenjak, jer je učestvovao u gotovo svim Prešernovim posleratnim književnim izdanjima, a napisao je i pesnikovu biografiju na osnovu sopstvenih i stranih nalaza, što se smatra Prešernovom prvom završenom monografijom. Pored toga, pripremio je komentare i uvod za Prešernovu poeziju na stranim jezicima.

Posebno veliki dio svog naučnog i književnog rada posvetio je proučavanju Ivana Cankara i Frana Levstika, a na stogodišnjicu Levstikovog rođenja počeo je uređivati novo izdanje svojih sabranih radova i takođe ih kritički komentarisao. Uređivao je dela Frana Erjavca, Frana Miličinskog, Stanka Vraza, Matije Murka, a zbirke je studirao Ivan Prijatelj. Bio je i kritičar i autor više članaka za Slovenski biografski leksikon.

Pisao je romane, njegovi dramski pokušaji ostali su u rukopisima, napisao je nekoliko redaka, a najpoznatiji su mu biografski romani (slovenačka trilogija) o Francetu Prešernu (Neiscrpno srce), Franu Levstiku (Pustite da umre pas!), Za koga je 1948. dobio je Prešernovu nagradu i od vlade SRJ II. nagrada za najbolji jugoslovenski roman i Ivan Cankar (stranac).
61757085 Anton Slodnjak - Pregled slovenskoga slovstva  1934 god

LimundoGrad koristi kolačiće u statističke i marketinške svrhe. Nastavkom korišćenja sajta smatramo da ste pristali na upotrebu kolačića. Više informacija.