pregleda

Igor Mandić NOTES (RETKO)


Cena:
3.790 din
Želi ovaj predmet: 2
Stanje: Polovan bez oštećenja
Garancija: Ne
Isporuka: BEX
Pošta
DExpress
Post Express
Lično preuzimanje
Plaćanje: Tekući račun (pre slanja)
Ostalo (pre slanja)
Pouzećem
Lično
Grad: Novi Sad,
Novi Sad
Prodavac

H.C.E (5805)

PREMIUM član
Član je postao Premium jer:
- ima 100 jedinstvenih pozitivnih ocena od kupaca,
- tokom perioda od 6 meseci uplati minimum 20.000 dinara na svoj Limundo račun.

99,84% pozitivnih ocena

Pozitivne: 9671

  Pošalji poruku

Svi predmeti člana


Kupindo zaštita

Godina izdanja: Ostalo
ISBN: Ostalo
Autor: Domaći
Vrsta: Eseji i kritike
Jezik: Srpski

Odlično stanje
Kao novo

Notes Igora Mandića : Iz VUS-a 1968.-1972.

Nakladnik: Matica hrvatska
02/2008.
625 str. , tvrdi uvez
ISBN 9789531507851

U vrijeme kada bilo kakva novinska kritika predstavlja medijski eksces, mlađim se generacijama može činiti nestvarnim golem utjecaj i široki odjek novinskih kritika što ih je Igor Mandić - u počecima autorske kolumne u hrvatskoj publicistici - objavljivao u zagrebačkome visokonakladnom tjedniku »Vjesnik u srijedu« (VUS) od 1968. do 1972.

Sve kritike su se tada pisale po ulagivačkom kolektivnom kriteriju, često iz usluga. U svim sredinama je to bilo potpuno isto. Trebao je neko doći da probije glavom zid, kaže Igor Mandić u jednome novinskom razgovoru. I doista, u 164 teksta, objavljenih u «Notesu», rubrici oštrog pera i zdravog razuma, autor polemički i kritički piše o fenomenima i aktualnostima tadašnjega kulturnog i društvenog života, snimajući našu aktualnost iz jednoga osobnog, iščašenog, neformalnog, subjektivnog, neubičajenog rakursa.

Zahvaljujući borbenome stajalištu, odličnoj naobrazbi, intelektualnoj drskosti, mediteranskome temperamentu i principu da polemičar ne smije previše ozbiljno shvaćati ni sebe ni bitku, Mandić, kako pišu mnogi čitatelji VUS-a, beskompromisno, žestoko i nemilice, s finim začinima ironije i sarkazma, šiba po glupostima svakojake vrste.

Naravno, Mandićevi tekstovi nikoga ne ostavljaju ravnodušnim. U rubrici VUS u ogledalu, u kojoj se objavljuju pisma čitatelja, a čiji se dijelovi objavljuju i u ovoj knjizi, Mandićevi su tekstovi glavna tema, pa se preko Mandićevih leđa međusobno svađaju i čitatelji sâmi! Oni primjećuju: Mandićevim su kritikama pogođeni ponajprije snobovi, naftalinci, mudrijaši, tzv. velikani naše kulture, čija se veličina mjeri ponajprije količinom taštine koju pokazuju.

Drugi tvrde: Mandić je profesinalna svađalica, gnjevni mladac, umišljena veličina koja si dopušta da o svemu sve zna i najbolje sudi. Ako ne želite vječno biti kritičarski kalifa, uvijek spreman na usluge veličinama, piše Igor Mandić, ako udarite svojim putem, mnogi će od vas ubrzo okrenuti glavu. Nije stoga slučajno što su aktivni, polemički, nepoštedni kritičari u nas kratka vijeka.

***

Igor Mandić, književnik, esejist, feljtonist, polemičar, glazbeni i književni kritičar, rođen je 1939. u Šibeniku. Na Filozofskome fakultetu u Zagrebu završio je studij komparativne književnosti. Od 1966. književni je i glazbeni kritičar u »Vjesniku«, od 1968-1972. kolumnist »Vjesnika u srijedu« te interni recenzent, urednik i autor tekstova u pojedinim »Vjesnikovim« izdanjima. U razdoblju od 1993. do 1995. pisao je kulturološke komentare za »Slobodnu Dalmaciju«, a 1997. prešao je u slobodne umjetnike. Bio je glavni urednik »Vjesnika« 2000.

Objavljuje književne kritike, socio-kulturološke feljtone i eseje, a svojim je polemičkim tekstovima značajno obilježio publicistiku 60-ih i 70-ih godina prošloga stoljeća. Dugogodišnji je suradnik mnogih radijskih i televizijskih postaja.

Igor Mandić (Šibenik, 20. novembar 1939 — Zagreb, 13. mart 2022) bio je hrvatski književnik, esejista, feljtonista, polemičar, kao i književni i muzički kritičar.[2]

Igor Mandić
Igor Mandić Interliber 2008.jpg
Puno ime
Igor Mandić
Datum rođenja
20. novembar 1939.
Šibenik, Kraljevina Jugoslavija
Datum smrti
13. mart 2022. (82 god.)
Zagreb, Hrvatska[1]
Biografija
Уреди

Završio je studije komparativne književnosti na Filozofskom fakultetu u Zagrebu 1963. godine. Od 1966. bio zaposlen u Vjesniku, kao kritičar u dnevnim novinama, kao kolumnist Vjesnika u srijedu, interni recenzent, urednik i autor tekstova u pojedinim Vjesnikovim izdanjima. Od 1993. do 1995. pisao je kulturološke komentare za Slobodnu Dalmaciju, a 1997. prešao u slobodne umetnike, i objavljivao je u raznim listovima, između ostalih i u Novom Plamenu. Bio je glavni urednik novina Vjesnik (2000). Dugogodišnji je saradnik mnogih radio-televizijskih centara. Godine 2005. dobio je nagradu Hrvatskog novinarskog društva za životno delo.[2] Živeo je i radio u Zagrebu.

Nakon što mu je u popodnevnim časovima 13. marta 2022. godine pozlilo u stanu u kome je živeo, završio je u bolnici „Sveti Duh” u Zagrebu u kojoj je ovaj hrvatski novinar, književni kritičar i kolumnista preminuo istog dana u 82. godini života.[3]

Politička delovanje i stavovi
Уреди

Mandić je u emisiji Nedjeljom u dva rekao da je u Hrvatskoj nazvani Domovinski rat bio `građanski rat` i da se nije radilo o agresiji nego o regresiji jer je bilo normalno očekivati pobunu Srba na stanje u Hrvatskoj. Protivio se nezavisnosti Kosova jer je smatrao da je Kosmet srpska zemlja. Takođe je izjavio kako se protivi nezavisnosti Crne Gore. Smatrao je da su Srbi i Hrvati `dva plemena istoga naroda` i naglašavao da je za ponovno stvaranje federalne zajednice.

Deo Mandićeve izjave s komemoracije u Jadovnu 26. juna 2011. (prema pisanju srpskih Novosti): `Ustaški koljački mentalitet još stoluje u hrvatskom narodu i to mogu vikati s nebodera na zagrebačkom Trgu Republike.` ... `Dok god postoje zloćudni povici na stadionima, grafiti... a iza toga mržnja i iracionalno bjesnilo potpomognuti politikom, neće biti sreće. Što je najgore, iza svega se krije i interes cijele fašističke Europe.`

Dela
Уреди


„Prijapov problem“, 1999, podnaslov „vulgarni eseji ili eseji o vulgarnosti“, je zbirka Mandićevih eseja koja je prvobitno objavljena u Erotici između 1985. i 1992. godine.[4]
Uz dlaku, kritike (Zagreb, 1970)
Mysterium televisionis, eseji (Split, 1972)
Gola masa, feljtoni (Zagreb, 1973)
Nježno srce, polemike (Zagreb, 1975)
Mitologija svakidašnjeg života, feljtoni (Rijeka, 1976)
Od Bacha do Cagea, eseji, kritike (Zagreb, 1977)
101 kratka kritika (Zagreb, 1977)
U sjeni ocvale glazbe, polemike (Zagreb, 1977)
Policajci duha, polemike (Zagreb, 1979)
Šok sadašnjosti, eseji (Zagreb, 1979)
Arsen, monografija (Zagreb, 1983)
Književnost i medijska kultura, eseji (Zagreb, 1984)
Što, zapravo, hoće te žene?, feljtoni (Zagreb, 1984, Varaždin i Pula, 1985)
Principi krimića, eseji (Beograd, 1985)
Jedna antologija hrvatske poratne poezije, antologija (Prokuplje, Zagreb, 1987)
Zbogom dragi Krleža, polemike (Beograd, 1988)
Bračna kuhinja, feljtoni /sa Slavicom Mandić/ (Zagreb, 1989)
Ekstaze i mamurluci, eseji (Zagreb, 1989)
Romani krize, kritike (Beograd, 1996)
Književno (st)ratište, kritike (Zagreb, 1998)
Za našu stvar, kritike, polemike (Zagreb, 1999.; II. prošireno izdanje, Beograd, 2001)
Prijapov problem, eseji (1999)
Između dv(ij)e vatre, kolumne (Beograd, 2000)
Bijela vrana, kolumne-polemike (Zagreb, 2002)
Sloboda lajanja i Zauzeto, Hrvat (Zagreb, 2012)
Hitna služba; izbor kolumni iz `Vjesnika` 1999. – 2005. (Zagreb, 2005)
Sebi pod kožu. Nehotična autobiografija (Zagreb, 2006)
Bračna kuhinja /sa Slavicom Mandić/ (Zagreb, 2006)
Notes - VUS 1968-1972 (Zagreb, 2007)
U zadnji čas. Autobiografski reality show (Zagreb, 2009)

Skuplje knjige možete platiti na rate.

International shipping
Paypal only
(Države Balkana: Uplata može i preko pošte ili Western Union-a)

1 euro = 117.5 din

For international buyers please see instructions below:
To buy an item: Click on the red button KUPI ODMAH
Količina: 1 / Isporuka: Pošta / Plaćanje: Tekući račun
To confirm the purchase click on the orange button: Potvrdi kupovinu (After that we will send our paypal details)
To message us for more information: Click on the blue button POŠALJI PORUKU
To see overview of all our items: Click on Svi predmeti člana

Ako je aktivirana opcija besplatna dostava, ona se odnosi samo na slanje kao preporučena tiskovina ili cc paket na teritoriji Srbije.

Poštarina za knjige je u proseku 133-200 dinara, u slučaju da izaberete opciju plaćanje pre slanja i slanje preko pošte. Postexpress i kurirske službe su skuplje ali imaju opciju plaćanja pouzećem. Ako nije stavljena opcija da je moguće slanje i nekom drugom kurirskom službom pored postexpressa, slobodno kupite knjigu pa nam u poruci napišite koja kurirska služba vam odgovara.

Ukoliko još uvek nemate bar 10 pozitivnih ocena, zbog nekoliko neprijatnih iskustava, molili bi vas da nam uplatite cenu kupljenog predmeta unapred.

Novi Sad lično preuzimanje ili svaki dan ili jednom nedeljno zavisno od lokacije prodatog predmeta.

Našu kompletnu ponudu možete videti preko linka
https://www.kupindo.com/Clan/H.C.E/SpisakPredmeta
Ukoliko tražite još neki naslov koji ne možete da nađete pošaljite nam poruku možda ga imamo u magacinu.
Pogledajte i našu ponudu na limundu https://www.limundo.com/Clan/H.C.E/SpisakAukcija
Slobodno pitajte šta vas zanima preko poruka. Preuzimanje moguce u Novom Sadu i Sremskoj Mitrovici uz prethodni dogovor. (Većina knjiga je u Sremskoj Mitrovici, manji broj u Novom Sadu, tako da se najavite nekoliko dana ranije u slucaju ličnog preuzimanja, da bi knjige bile donete, a ako Vam hitno treba neka knjiga za danas ili sutra, obavezno proverite prvo preko poruke da li je u magacinu da ne bi doslo do neprijatnosti). U krajnjem slučaju mogu biti poslate i poštom u Novi Sad i stižu za jedan dan.

U Novom Sadu lično preuzimanje na Grbavici na našoj adresi ili u okolini po dogovoru. Dostava na kućnu adresu u Novom Sadu putem kurira 350 dinara.
Slanje nakon uplate na račun u Erste banci (ukoliko ne želite da plaćate po preuzimanju). Poštarina za jednu knjigu, zavisno od njene težine, može biti od 133-200 din. Slanje vise knjiga u paketu težem od 2 kg 250-400 din. Za cene postexpressa ili drugih službi se možete informisati na njihovim sajtovima.
http://www.postexpress.rs/struktura/lat/cenovnik/cenovnik-unutrasnji-saobracaj.asp

INOSTRANSTVO: Šaljem po dogovoru, ili po vašim prijateljima/rodbini ili poštom. U Beč idem jednom godišnje pa ako se podudare termini knjige mogu doneti lično. Skuplje pakete mogu poslati i po nekom autobusu, molim vas ne tražite mi da šaljem autobusima knjige manje vrednosti jer mi odlazak na autobusku stanicu i čekanje prevoza pravi veći problem nego što bi koštala poštarina za slanje kao mali paket preko pošte.

Ukoliko kupujete više od jedne knjige javite se porukom možda Vam mogu dati određeni popust na neke naslove.

Sve knjige su detaljno uslikane, ako Vas još nešto interesuje slobodno pitajte porukom. Reklamacije primamo samo ukoliko nam prvo pošaljete knjigu nazad da vidim u čemu je problem pa nakon toga vraćamo novac. Jednom smo prevareni od strane člana koji nam je vratio potpuno drugu knjigu od one koju smo mu mi poslali, tako da više ne vraćamo novac pre nego što vidimo da li se radi o našoj knjizi.
Ukoliko Vam neka pošiljka ne stigne za dva ili tri dana, odmah nas kontaktirajte za broj pošiljke kako bi videli u čemu je problem. Ne čekajte da prođe više vremena, pogotovo ako ste iz inostranstva, jer nakon određenog vremena pošiljke se vraćaju pošiljaocu, tako da bi morali da platimo troškove povratka i ponovnog slanja. Potvrde o slanju čuvamo do 10 dana. U 99% slučajeva sve prolazi glatko, ali nikad se ne zna.

Ukoliko uvažimo vašu reklamaciju ne snosimo troškove poštarine, osim kada je očigledno naša greška u pitanju.

Predmet: 71869033
Odlično stanje
Kao novo

Notes Igora Mandića : Iz VUS-a 1968.-1972.

Nakladnik: Matica hrvatska
02/2008.
625 str. , tvrdi uvez
ISBN 9789531507851

U vrijeme kada bilo kakva novinska kritika predstavlja medijski eksces, mlađim se generacijama može činiti nestvarnim golem utjecaj i široki odjek novinskih kritika što ih je Igor Mandić - u počecima autorske kolumne u hrvatskoj publicistici - objavljivao u zagrebačkome visokonakladnom tjedniku »Vjesnik u srijedu« (VUS) od 1968. do 1972.

Sve kritike su se tada pisale po ulagivačkom kolektivnom kriteriju, često iz usluga. U svim sredinama je to bilo potpuno isto. Trebao je neko doći da probije glavom zid, kaže Igor Mandić u jednome novinskom razgovoru. I doista, u 164 teksta, objavljenih u «Notesu», rubrici oštrog pera i zdravog razuma, autor polemički i kritički piše o fenomenima i aktualnostima tadašnjega kulturnog i društvenog života, snimajući našu aktualnost iz jednoga osobnog, iščašenog, neformalnog, subjektivnog, neubičajenog rakursa.

Zahvaljujući borbenome stajalištu, odličnoj naobrazbi, intelektualnoj drskosti, mediteranskome temperamentu i principu da polemičar ne smije previše ozbiljno shvaćati ni sebe ni bitku, Mandić, kako pišu mnogi čitatelji VUS-a, beskompromisno, žestoko i nemilice, s finim začinima ironije i sarkazma, šiba po glupostima svakojake vrste.

Naravno, Mandićevi tekstovi nikoga ne ostavljaju ravnodušnim. U rubrici VUS u ogledalu, u kojoj se objavljuju pisma čitatelja, a čiji se dijelovi objavljuju i u ovoj knjizi, Mandićevi su tekstovi glavna tema, pa se preko Mandićevih leđa međusobno svađaju i čitatelji sâmi! Oni primjećuju: Mandićevim su kritikama pogođeni ponajprije snobovi, naftalinci, mudrijaši, tzv. velikani naše kulture, čija se veličina mjeri ponajprije količinom taštine koju pokazuju.

Drugi tvrde: Mandić je profesinalna svađalica, gnjevni mladac, umišljena veličina koja si dopušta da o svemu sve zna i najbolje sudi. Ako ne želite vječno biti kritičarski kalifa, uvijek spreman na usluge veličinama, piše Igor Mandić, ako udarite svojim putem, mnogi će od vas ubrzo okrenuti glavu. Nije stoga slučajno što su aktivni, polemički, nepoštedni kritičari u nas kratka vijeka.

***

Igor Mandić, književnik, esejist, feljtonist, polemičar, glazbeni i književni kritičar, rođen je 1939. u Šibeniku. Na Filozofskome fakultetu u Zagrebu završio je studij komparativne književnosti. Od 1966. književni je i glazbeni kritičar u »Vjesniku«, od 1968-1972. kolumnist »Vjesnika u srijedu« te interni recenzent, urednik i autor tekstova u pojedinim »Vjesnikovim« izdanjima. U razdoblju od 1993. do 1995. pisao je kulturološke komentare za »Slobodnu Dalmaciju«, a 1997. prešao je u slobodne umjetnike. Bio je glavni urednik »Vjesnika« 2000.

Objavljuje književne kritike, socio-kulturološke feljtone i eseje, a svojim je polemičkim tekstovima značajno obilježio publicistiku 60-ih i 70-ih godina prošloga stoljeća. Dugogodišnji je suradnik mnogih radijskih i televizijskih postaja.

Igor Mandić (Šibenik, 20. novembar 1939 — Zagreb, 13. mart 2022) bio je hrvatski književnik, esejista, feljtonista, polemičar, kao i književni i muzički kritičar.[2]

Igor Mandić
Igor Mandić Interliber 2008.jpg
Puno ime
Igor Mandić
Datum rođenja
20. novembar 1939.
Šibenik, Kraljevina Jugoslavija
Datum smrti
13. mart 2022. (82 god.)
Zagreb, Hrvatska[1]
Biografija
Уреди

Završio je studije komparativne književnosti na Filozofskom fakultetu u Zagrebu 1963. godine. Od 1966. bio zaposlen u Vjesniku, kao kritičar u dnevnim novinama, kao kolumnist Vjesnika u srijedu, interni recenzent, urednik i autor tekstova u pojedinim Vjesnikovim izdanjima. Od 1993. do 1995. pisao je kulturološke komentare za Slobodnu Dalmaciju, a 1997. prešao u slobodne umetnike, i objavljivao je u raznim listovima, između ostalih i u Novom Plamenu. Bio je glavni urednik novina Vjesnik (2000). Dugogodišnji je saradnik mnogih radio-televizijskih centara. Godine 2005. dobio je nagradu Hrvatskog novinarskog društva za životno delo.[2] Živeo je i radio u Zagrebu.

Nakon što mu je u popodnevnim časovima 13. marta 2022. godine pozlilo u stanu u kome je živeo, završio je u bolnici „Sveti Duh” u Zagrebu u kojoj je ovaj hrvatski novinar, književni kritičar i kolumnista preminuo istog dana u 82. godini života.[3]

Politička delovanje i stavovi
Уреди

Mandić je u emisiji Nedjeljom u dva rekao da je u Hrvatskoj nazvani Domovinski rat bio `građanski rat` i da se nije radilo o agresiji nego o regresiji jer je bilo normalno očekivati pobunu Srba na stanje u Hrvatskoj. Protivio se nezavisnosti Kosova jer je smatrao da je Kosmet srpska zemlja. Takođe je izjavio kako se protivi nezavisnosti Crne Gore. Smatrao je da su Srbi i Hrvati `dva plemena istoga naroda` i naglašavao da je za ponovno stvaranje federalne zajednice.

Deo Mandićeve izjave s komemoracije u Jadovnu 26. juna 2011. (prema pisanju srpskih Novosti): `Ustaški koljački mentalitet još stoluje u hrvatskom narodu i to mogu vikati s nebodera na zagrebačkom Trgu Republike.` ... `Dok god postoje zloćudni povici na stadionima, grafiti... a iza toga mržnja i iracionalno bjesnilo potpomognuti politikom, neće biti sreće. Što je najgore, iza svega se krije i interes cijele fašističke Europe.`

Dela
Уреди


„Prijapov problem“, 1999, podnaslov „vulgarni eseji ili eseji o vulgarnosti“, je zbirka Mandićevih eseja koja je prvobitno objavljena u Erotici između 1985. i 1992. godine.[4]
Uz dlaku, kritike (Zagreb, 1970)
Mysterium televisionis, eseji (Split, 1972)
Gola masa, feljtoni (Zagreb, 1973)
Nježno srce, polemike (Zagreb, 1975)
Mitologija svakidašnjeg života, feljtoni (Rijeka, 1976)
Od Bacha do Cagea, eseji, kritike (Zagreb, 1977)
101 kratka kritika (Zagreb, 1977)
U sjeni ocvale glazbe, polemike (Zagreb, 1977)
Policajci duha, polemike (Zagreb, 1979)
Šok sadašnjosti, eseji (Zagreb, 1979)
Arsen, monografija (Zagreb, 1983)
Književnost i medijska kultura, eseji (Zagreb, 1984)
Što, zapravo, hoće te žene?, feljtoni (Zagreb, 1984, Varaždin i Pula, 1985)
Principi krimića, eseji (Beograd, 1985)
Jedna antologija hrvatske poratne poezije, antologija (Prokuplje, Zagreb, 1987)
Zbogom dragi Krleža, polemike (Beograd, 1988)
Bračna kuhinja, feljtoni /sa Slavicom Mandić/ (Zagreb, 1989)
Ekstaze i mamurluci, eseji (Zagreb, 1989)
Romani krize, kritike (Beograd, 1996)
Književno (st)ratište, kritike (Zagreb, 1998)
Za našu stvar, kritike, polemike (Zagreb, 1999.; II. prošireno izdanje, Beograd, 2001)
Prijapov problem, eseji (1999)
Između dv(ij)e vatre, kolumne (Beograd, 2000)
Bijela vrana, kolumne-polemike (Zagreb, 2002)
Sloboda lajanja i Zauzeto, Hrvat (Zagreb, 2012)
Hitna služba; izbor kolumni iz `Vjesnika` 1999. – 2005. (Zagreb, 2005)
Sebi pod kožu. Nehotična autobiografija (Zagreb, 2006)
Bračna kuhinja /sa Slavicom Mandić/ (Zagreb, 2006)
Notes - VUS 1968-1972 (Zagreb, 2007)
U zadnji čas. Autobiografski reality show (Zagreb, 2009)
71869033 Igor Mandić NOTES (RETKO)

LimundoGrad koristi kolačiće u statističke i marketinške svrhe. Nastavkom korišćenja sajta smatramo da ste pristali na upotrebu kolačića. Više informacija.