pregleda

Milovan Vidaković VELIMIR I BOSILJKA /roman iz 1811.


Cena:
790 din
Želi ovaj predmet: 2
Stanje: Polovan bez oštećenja
Garancija: Ne
Isporuka: BEX
Pošta
DExpress
Post Express
Lično preuzimanje
Plaćanje: Tekući račun (pre slanja)
PostNet (pre slanja)
Ostalo (pre slanja)
Pouzećem
Lično
Grad: Novi Sad,
Novi Sad
Prodavac

H.C.E (5805)

PREMIUM član
Član je postao Premium jer:
- ima 100 jedinstvenih pozitivnih ocena od kupaca,
- tokom perioda od 6 meseci uplati minimum 20.000 dinara na svoj Limundo račun.

99,84% pozitivnih ocena

Pozitivne: 9671

  Pošalji poruku

Svi predmeti člana


Kupindo zaštita

Godina izdanja: Ostalo
ISBN: Ostalo
Autor: Domaći
Vrsta: Istorija srpske književnosti
Jezik: Srpski

Kao novo


Nolit
1982

Jedan od prvih srpskih romana

Milovan Vidaković (Nemenikuće, 1780 — Pešta, 28. oktobar 1841) bio je srpski pisac, a smatra se i za začetnika srpskog romana i jednog od najčitanijih srpskih pisaca svoga vremena. Bio je protivnik Vukove reforme.

Milovan Vidaković
MilovanVidakovic.jpg
Datum rođenja
maj 1780.
Mesto rođenja
Nemenikuće, Osmansko carstvo
Datum smrti
28. oktobar 1841. (61 god.)
Mesto smrti
Pešta, Austrijsko carstvo

Spomen bista u porti crkve u Nemenikućama
Biografija Uredi

Rođen u selu Nemenikuće pod Kosmajem, detinjstvo je proveo bez škole, idući za ovcama i kozama, uz oca, imućnijeg, ali nepismenog seljaka. Jedini duhovni uticaj vršila je na njega epska narodna tradicija. U toku Kočine krajine 1787—1791. godine živeo je prvo u zbegu, a zatim sa ocem i ostalim seljanima pobegao u Srem. Otac se uskoro vratio, ostavivši ga rođacima u Irigu. O svojoj mladosti, selu, Kosmaju i begu ostavio je kasnije opširan zapis. U Irigu je pošao u školu, a učio je i trgovinu. Preživeo je katastrofalnu irišku kugu 1795/96. Gimnaziju je završio u Segedinu, Temišvaru i Novom Sadu, filozofiju u Segedinu i Kežmarku, gde je bio upisan i na prava. Za vreme čitavog školovanja Vidaković se izdržavao podučavajući mlađe đake. Uz školska znanja njega interesuju i jezici. Naučio je latinski, nemački, mađarski i pomalo francuski. Bio je školski drug, a kasnije i blizak prijatelj, Dimitriju Davidoviću, koji je, tokom školovanja, bio pod snažnim Vidakovićevim uticajem koga je smatrao za svog mentora.

U jesen 1817. postavljen je za profesora srpske gimnazije u Novom Sadu, kojoj je uskoro (1819) zatim na čelo stao Pavle Josif Šafarik. Otpušten je na prečac 1824. godine odlukom Patronata gimnazije, a po Konstantinu Jirečeku, koji navodi reči direktora Šafarika, bilo je to `jer mu je starojelinska (grčka) erotika bila veoma ugodna`.[1] Od tada je živeo kao privatni učitelj, u Temišvaru, Sremskim Karlovcima i Pešti. Veći deo života proveo je kao samac i u besparici. Poslednje godine svoga života proveo je u Pešti. Kod njega na stanu su svi srpski đaci imali smeštaj. Sahranjen je na srpskom groblju u Pešti; nadgrobni spomenik mu je o svom trošku podigla Matica srpska.

Dela Uredi


„Ljubomir u Jelisijumu” Milovana Vidakovića, deo kolekcije u Adligatu
Vidaković je bio vrlo plodan pisac i verovatno najčitaniji srpski autor svoga doba. Pisao je pesme, spevove i romane, a pisao je (ali nije dovršio) i autobiografiju koja je objavljena tek posthumno. Na Vidakovićevo stvaralaštvo uticaj su ostvarili srpsko epsko pesništvo, istoriografski rad Jovana Rajića, zatim dela Pavla Solarića i Atanasija Stojkovića i dela mnogih nemačkih romanopisaca niže književne vrednosti.

Najpoznatiji je kao romanopisac. Iako nije prvi pisac romana (pre njega su se u ovoj, tada još u srpskoj sredini novoj formi, ogledali Atanasije Stojković i Nikola Šimić) on je već samom obimnošću svog opusa sasvim izrazita pojava na književnoj sceni tog doba. Prvi se romanom profesionalno bavio i utvrdio ovu vrstu književnosti kod Srba ostavivši za sobom čitavu školu pisaca koji su se ugledali na njega. Za uzor su mu služili nemački romani popularne književnosti.

Birajući pustolovne i egzotične teme, Vidaković je u svojim delima težio da razonodi, ali ujedno nije odustajao od namere da vaspita, te su njegovi romani puni moralnih i životnih pouka. Jezik njegovih dela je izveštačeni rusko-srpski i zbog njega je imao najviše problema sa nastupajućim mladim piscima romantičarske provenijencije.

I pored toga što mu je Vukova kritika uništila reputaciju pisca, Vidakovićevi romani ostali su među najčitanijom prozom na srpskom 19. veka, a poslednja izdanja pojavila su se na osavremenjenom jeziku između dva svetska rata.

Najpoznatija dela su mu `Usamljeni junoša` (1810), `Velimir i Bosiljka` (1811), `Ljubomir u Jelisijumu` (1814, 1817, 1823), `Siloan i Milena` (1829), `Putešestvija u Jerusalim` (1834), `Pesn iroičeska` (1839) i `Selim i Merima` (nedovršeno, 1839). Napisao je i prvu biografiju Dimitrija Davidovića ubrzo nakon Davidovićeve smrti 1838. godine. Napisao je i jedan udžbenik latinskog jezika kao i više poetskih dela.

Zanimljivosti Uredi

Prve književne kritike u Srba napisao je Vuk Stefanović Karadžić na Vidakovićeve romane Usamljeni junoša i Ljubomir u Jelisijumu u kojima je žestoko napao njegov, po Vukovom mišljenju, izveštačeni stil.
U manastiru Tresije održava se svake godine manifestacija „Dani Milovana Vidakovića“, između Ivanjdana (7. jul) i Petrovdana (12. jul).[2]
Po njemu se zove Biblioteka “Milovan Vidaković” u Sopotu.
Citati Uredi

`Tek što je kakvo Srpče ili Srpkinja dorasla da može knjige čitati, već je Vidakovića u ruke uzela. Svaka klasa rado ga je čitala.` - Jakov Ignjatović[3]

Spisak dela Uredi

Originalni sastavi Uredi
Istorija o prekrasnom Josifu (spev; Budim, 1805)
Usamljeni junoša (roman; Budim, 1810)
Velimir i Bosiljka (Budim, 1811)
Ljubomir u Jelisijumu (u tri knjige; Budim, 1814, 1817, 1823)
Mladi Tovija; pripovetka u stihovima (Budim, 1825)
Kasija Carica (Budim, 1827)
Siloan i Milena Srpkinja u Engleskoj (Budim, 1829)
Ljubezna scena u veselom dvoru Ive Zagorice, pripovetka iz srpske istorije (1834)
Putešestvije u Jerusalim (spev; Budim, 1834)
Gramatika srpska (Pešta, 1838)
Pesn iroičeska o Sv. Đorđu, u stihovima (Novi Sad, 1839)
Selim i Merima (nedovršeni roman; Novi Sad, 1839)
Smesice: 10 raznih članaka (Pešta, 1841)
Istorija srpskog naroda, po Rajiću (u 4 knjige; Beograd 1833-37)
Avtobiografija Milovana Vidakovića, Glasnik Srpskog učenog društva 1871,30
Prevodi Uredi
Ljubav k mladoj Muzi Srpskoj (s latinskog; Pešta, 1812)
Djevica iz Marijenburga (s nemačkog; 1836)
Blagodarni otrok (s nemačkog; Budim, 1836)

Skuplje knjige možete platiti na rate.

International shipping
Paypal only
(Države Balkana: Uplata može i preko pošte ili Western Union-a)

1 euro = 117.5 din

For international buyers please see instructions below:
To buy an item: Click on the red button KUPI ODMAH
Količina: 1 / Isporuka: Pošta / Plaćanje: Tekući račun
To confirm the purchase click on the orange button: Potvrdi kupovinu (After that we will send our paypal details)
To message us for more information: Click on the blue button POŠALJI PORUKU
To see overview of all our items: Click on Svi predmeti člana

Ako je aktivirana opcija besplatna dostava, ona se odnosi samo na slanje kao preporučena tiskovina ili cc paket na teritoriji Srbije.

Poštarina za knjige je u proseku 133-200 dinara, u slučaju da izaberete opciju plaćanje pre slanja i slanje preko pošte. Postexpress i kurirske službe su skuplje ali imaju opciju plaćanja pouzećem. Ako nije stavljena opcija da je moguće slanje i nekom drugom kurirskom službom pored postexpressa, slobodno kupite knjigu pa nam u poruci napišite koja kurirska služba vam odgovara.

Ukoliko još uvek nemate bar 10 pozitivnih ocena, zbog nekoliko neprijatnih iskustava, molili bi vas da nam uplatite cenu kupljenog predmeta unapred.

Novi Sad lično preuzimanje ili svaki dan ili jednom nedeljno zavisno od lokacije prodatog predmeta.

Našu kompletnu ponudu možete videti preko linka
https://www.kupindo.com/Clan/H.C.E/SpisakPredmeta
Ukoliko tražite još neki naslov koji ne možete da nađete pošaljite nam poruku možda ga imamo u magacinu.
Pogledajte i našu ponudu na limundu https://www.limundo.com/Clan/H.C.E/SpisakAukcija
Slobodno pitajte šta vas zanima preko poruka. Preuzimanje moguce u Novom Sadu i Sremskoj Mitrovici uz prethodni dogovor. (Većina knjiga je u Sremskoj Mitrovici, manji broj u Novom Sadu, tako da se najavite nekoliko dana ranije u slucaju ličnog preuzimanja, da bi knjige bile donete, a ako Vam hitno treba neka knjiga za danas ili sutra, obavezno proverite prvo preko poruke da li je u magacinu da ne bi doslo do neprijatnosti). U krajnjem slučaju mogu biti poslate i poštom u Novi Sad i stižu za jedan dan.

U Novom Sadu lično preuzimanje na Grbavici na našoj adresi ili u okolini po dogovoru. Dostava na kućnu adresu u Novom Sadu putem kurira 350 dinara.
Slanje nakon uplate na račun u Erste banci (ukoliko ne želite da plaćate po preuzimanju). Poštarina za jednu knjigu, zavisno od njene težine, može biti od 133-200 din. Slanje vise knjiga u paketu težem od 2 kg 250-400 din. Za cene postexpressa ili drugih službi se možete informisati na njihovim sajtovima.
http://www.postexpress.rs/struktura/lat/cenovnik/cenovnik-unutrasnji-saobracaj.asp

INOSTRANSTVO: Šaljem po dogovoru, ili po vašim prijateljima/rodbini ili poštom. U Beč idem jednom godišnje pa ako se podudare termini knjige mogu doneti lično. Skuplje pakete mogu poslati i po nekom autobusu, molim vas ne tražite mi da šaljem autobusima knjige manje vrednosti jer mi odlazak na autobusku stanicu i čekanje prevoza pravi veći problem nego što bi koštala poštarina za slanje kao mali paket preko pošte.

Ukoliko kupujete više od jedne knjige javite se porukom možda Vam mogu dati određeni popust na neke naslove.

Sve knjige su detaljno uslikane, ako Vas još nešto interesuje slobodno pitajte porukom. Reklamacije primamo samo ukoliko nam prvo pošaljete knjigu nazad da vidim u čemu je problem pa nakon toga vraćamo novac. Jednom smo prevareni od strane člana koji nam je vratio potpuno drugu knjigu od one koju smo mu mi poslali, tako da više ne vraćamo novac pre nego što vidimo da li se radi o našoj knjizi.
Ukoliko Vam neka pošiljka ne stigne za dva ili tri dana, odmah nas kontaktirajte za broj pošiljke kako bi videli u čemu je problem. Ne čekajte da prođe više vremena, pogotovo ako ste iz inostranstva, jer nakon određenog vremena pošiljke se vraćaju pošiljaocu, tako da bi morali da platimo troškove povratka i ponovnog slanja. Potvrde o slanju čuvamo do 10 dana. U 99% slučajeva sve prolazi glatko, ali nikad se ne zna.

Ukoliko uvažimo vašu reklamaciju ne snosimo troškove poštarine, osim kada je očigledno naša greška u pitanju.

Predmet: 69241901
Kao novo


Nolit
1982

Jedan od prvih srpskih romana

Milovan Vidaković (Nemenikuće, 1780 — Pešta, 28. oktobar 1841) bio je srpski pisac, a smatra se i za začetnika srpskog romana i jednog od najčitanijih srpskih pisaca svoga vremena. Bio je protivnik Vukove reforme.

Milovan Vidaković
MilovanVidakovic.jpg
Datum rođenja
maj 1780.
Mesto rođenja
Nemenikuće, Osmansko carstvo
Datum smrti
28. oktobar 1841. (61 god.)
Mesto smrti
Pešta, Austrijsko carstvo

Spomen bista u porti crkve u Nemenikućama
Biografija Uredi

Rođen u selu Nemenikuće pod Kosmajem, detinjstvo je proveo bez škole, idući za ovcama i kozama, uz oca, imućnijeg, ali nepismenog seljaka. Jedini duhovni uticaj vršila je na njega epska narodna tradicija. U toku Kočine krajine 1787—1791. godine živeo je prvo u zbegu, a zatim sa ocem i ostalim seljanima pobegao u Srem. Otac se uskoro vratio, ostavivši ga rođacima u Irigu. O svojoj mladosti, selu, Kosmaju i begu ostavio je kasnije opširan zapis. U Irigu je pošao u školu, a učio je i trgovinu. Preživeo je katastrofalnu irišku kugu 1795/96. Gimnaziju je završio u Segedinu, Temišvaru i Novom Sadu, filozofiju u Segedinu i Kežmarku, gde je bio upisan i na prava. Za vreme čitavog školovanja Vidaković se izdržavao podučavajući mlađe đake. Uz školska znanja njega interesuju i jezici. Naučio je latinski, nemački, mađarski i pomalo francuski. Bio je školski drug, a kasnije i blizak prijatelj, Dimitriju Davidoviću, koji je, tokom školovanja, bio pod snažnim Vidakovićevim uticajem koga je smatrao za svog mentora.

U jesen 1817. postavljen je za profesora srpske gimnazije u Novom Sadu, kojoj je uskoro (1819) zatim na čelo stao Pavle Josif Šafarik. Otpušten je na prečac 1824. godine odlukom Patronata gimnazije, a po Konstantinu Jirečeku, koji navodi reči direktora Šafarika, bilo je to `jer mu je starojelinska (grčka) erotika bila veoma ugodna`.[1] Od tada je živeo kao privatni učitelj, u Temišvaru, Sremskim Karlovcima i Pešti. Veći deo života proveo je kao samac i u besparici. Poslednje godine svoga života proveo je u Pešti. Kod njega na stanu su svi srpski đaci imali smeštaj. Sahranjen je na srpskom groblju u Pešti; nadgrobni spomenik mu je o svom trošku podigla Matica srpska.

Dela Uredi


„Ljubomir u Jelisijumu” Milovana Vidakovića, deo kolekcije u Adligatu
Vidaković je bio vrlo plodan pisac i verovatno najčitaniji srpski autor svoga doba. Pisao je pesme, spevove i romane, a pisao je (ali nije dovršio) i autobiografiju koja je objavljena tek posthumno. Na Vidakovićevo stvaralaštvo uticaj su ostvarili srpsko epsko pesništvo, istoriografski rad Jovana Rajića, zatim dela Pavla Solarića i Atanasija Stojkovića i dela mnogih nemačkih romanopisaca niže književne vrednosti.

Najpoznatiji je kao romanopisac. Iako nije prvi pisac romana (pre njega su se u ovoj, tada još u srpskoj sredini novoj formi, ogledali Atanasije Stojković i Nikola Šimić) on je već samom obimnošću svog opusa sasvim izrazita pojava na književnoj sceni tog doba. Prvi se romanom profesionalno bavio i utvrdio ovu vrstu književnosti kod Srba ostavivši za sobom čitavu školu pisaca koji su se ugledali na njega. Za uzor su mu služili nemački romani popularne književnosti.

Birajući pustolovne i egzotične teme, Vidaković je u svojim delima težio da razonodi, ali ujedno nije odustajao od namere da vaspita, te su njegovi romani puni moralnih i životnih pouka. Jezik njegovih dela je izveštačeni rusko-srpski i zbog njega je imao najviše problema sa nastupajućim mladim piscima romantičarske provenijencije.

I pored toga što mu je Vukova kritika uništila reputaciju pisca, Vidakovićevi romani ostali su među najčitanijom prozom na srpskom 19. veka, a poslednja izdanja pojavila su se na osavremenjenom jeziku između dva svetska rata.

Najpoznatija dela su mu `Usamljeni junoša` (1810), `Velimir i Bosiljka` (1811), `Ljubomir u Jelisijumu` (1814, 1817, 1823), `Siloan i Milena` (1829), `Putešestvija u Jerusalim` (1834), `Pesn iroičeska` (1839) i `Selim i Merima` (nedovršeno, 1839). Napisao je i prvu biografiju Dimitrija Davidovića ubrzo nakon Davidovićeve smrti 1838. godine. Napisao je i jedan udžbenik latinskog jezika kao i više poetskih dela.

Zanimljivosti Uredi

Prve književne kritike u Srba napisao je Vuk Stefanović Karadžić na Vidakovićeve romane Usamljeni junoša i Ljubomir u Jelisijumu u kojima je žestoko napao njegov, po Vukovom mišljenju, izveštačeni stil.
U manastiru Tresije održava se svake godine manifestacija „Dani Milovana Vidakovića“, između Ivanjdana (7. jul) i Petrovdana (12. jul).[2]
Po njemu se zove Biblioteka “Milovan Vidaković” u Sopotu.
Citati Uredi

`Tek što je kakvo Srpče ili Srpkinja dorasla da može knjige čitati, već je Vidakovića u ruke uzela. Svaka klasa rado ga je čitala.` - Jakov Ignjatović[3]

Spisak dela Uredi

Originalni sastavi Uredi
Istorija o prekrasnom Josifu (spev; Budim, 1805)
Usamljeni junoša (roman; Budim, 1810)
Velimir i Bosiljka (Budim, 1811)
Ljubomir u Jelisijumu (u tri knjige; Budim, 1814, 1817, 1823)
Mladi Tovija; pripovetka u stihovima (Budim, 1825)
Kasija Carica (Budim, 1827)
Siloan i Milena Srpkinja u Engleskoj (Budim, 1829)
Ljubezna scena u veselom dvoru Ive Zagorice, pripovetka iz srpske istorije (1834)
Putešestvije u Jerusalim (spev; Budim, 1834)
Gramatika srpska (Pešta, 1838)
Pesn iroičeska o Sv. Đorđu, u stihovima (Novi Sad, 1839)
Selim i Merima (nedovršeni roman; Novi Sad, 1839)
Smesice: 10 raznih članaka (Pešta, 1841)
Istorija srpskog naroda, po Rajiću (u 4 knjige; Beograd 1833-37)
Avtobiografija Milovana Vidakovića, Glasnik Srpskog učenog društva 1871,30
Prevodi Uredi
Ljubav k mladoj Muzi Srpskoj (s latinskog; Pešta, 1812)
Djevica iz Marijenburga (s nemačkog; 1836)
Blagodarni otrok (s nemačkog; Budim, 1836)
69241901 Milovan Vidaković VELIMIR I BOSILJKA /roman iz 1811.

LimundoGrad koristi kolačiće u statističke i marketinške svrhe. Nastavkom korišćenja sajta smatramo da ste pristali na upotrebu kolačića. Više informacija.