pregleda

Wordsworth & His Poetry by William Henry Hudson


Cena:
990 din
Stanje: Polovan bez oštećenja
Garancija: Ne
Isporuka: Pošta
Post Express
Lično preuzimanje
Plaćanje: Tekući račun (pre slanja)
Ostalo (pre slanja)
Pouzećem
Lično
Grad: Novi Sad,
Novi Sad
Prodavac

Askeza (5964)

PREMIUM član
Član je postao Premium jer:
- ima 100 jedinstvenih pozitivnih ocena od kupaca,
- tokom perioda od 6 meseci uplati minimum 20.000 dinara na svoj Limundo račun.

100% pozitivnih ocena

Pozitivne: 10884

  Pošalji poruku

Svi predmeti člana


Kupindo zaštita

ISBN: Ostalo
Jezik: Engleski
Godina izdanja: K208
Autor: Strani
Vrsta: Teorija književnosti

Spoljašnjost kao na fotografijama, unutrašnjost u dobrom i urednom stanju! Eng jezik!

Wordsworth i njegova poezija

Vilijam Vordsvort (Kokermout, Kumberlend, 7. april 1770 — Kamberlend, 23. april 1850) bio je engleski romantičarski pesnik koji je, zajedno sa Semjuelom Tejlorom Kolridžem doprineo početku romantizma u engleskoj književnosti objavljivanjem zajedničke zbirke „Lirske balade“ 1798. godine. Za najvažnije Vordsvortovo delo smatra se „Preludijum“, poluautobiografska poema, koju je napisao na početku karijere i menjao i proširivao više puta. Poema je posthumno naslovljena i objavljena. Vordsvort je bio britanski Poet laureatis od 1843. pa sve do smrti, 1850. Napisao je Pesme o Lusi.

Vilijam Vordsvort je rođen 7. aprila 1770. godine u Kokermoutu u Kamberlendu, na severozapadu Engleske kao drugo od petoro dece Džona Vordsvorta i Eni Kukson.[1] Njegov otac, sa kojim Vilijam nije bio blizak, bio je pravni zastupnik grofa od Lonsdejla. Imao je dobru biblioteku i sinu je odmalena čitao Šekspira, Miltona i Spensera. Neko vreme Vordsvort je, sa sestrom Doroti, proveo kod dede i babe po majci u Penritu – i od tada su on i Doroti nerazdvojni. Kada mu je majka umrla 1778. godine, otac ga je poslao u Hokšejd, u tamošnju školu. Godine 1787. objavio je svoju prvu pesmu, sonet, u „Evropskom magazinu“. Iste godine upisao je Sent Džon koledž u Kembridžu. Godine 1790. i 1791. putovao je Evropom. U Francuskoj je upoznao Anetu Valon, sa kojom je 1792. godine dobio kći Karolinu. Ostavši bez novca, a u vezi sa političkim tenzijama između monarhističke Engleske i republikanske Francuske, iduće godine se vratio u domovinu, sam. Glasine su govorkale da nije hteo da se oženi sa Anetom – prošlo je skoro deset godina pre no što je ponovo video nju i svoju kći. S druge strane, memoaristi su govorili o njegovoj velikoj depresiji zbog toga što je bio odvojen od svog deteta i Anete (između Engleske i Francuske izbio je, u međuvremenu, i rat). Kako bilo, on i Doroti su u Francusku otputovali tek 1802. godine, posle potpisanog mira u Amijelu, i tamo posetili Anetu i Karolinu, da bi regulisali pitanje njegovih finansijskih obaveza prema njima.


Vilijam Vordsvort sa 28 godina
Godine 1795. upoznao je Kolridža, u Samersetu, i njih dvojica su se odmah sprijateljili. Godine 1797. Vordsvort i Doroti su se odselili u Somerset, na nekoliko milja od Kolridžove kuće. Njih dvojica su zajedno 1798. objavili knjigu „Lirske balade“, polazište romantičarskog pokreta. Kasnije, Vordsvort je dopunio i promenio svoje pesničke knjige, pod istim nazivom; četvrta, poslednja, objavljena je 1805. godine.

Godine 1798. Vordsvort, Doroti i Kolridž otputovali su u Nemačku. On i Doroti su se vratili u Englesku, ovog puta u Douv Kotedž kod Grejsmera, zajedno s pesnikom Robertom Saudijem, u Lejk Distriktu. Vordsvort, Kolridž i Saudi ostali su poznati kao pesnici „Jezerske škole“.


Vordsvortov grob
Po povratku iz Francuske, posle posete Aneti i Karolini, Vordsvort se oženio svojom drugaricom iz detinjstva Meri Hačinson, sa kojom je imao petoro dece. Doroti je živela zajedno s bratovljevom porodicom. On je počeo naporno da piše i njegovo ime je postajalo poznato. Prijateljstvo s Kolridžom zapadalo je u krizu, zbog Kolridžove zavisnosti od opijuma. Dvoje od petoro njegove dece umrlo je 1812. godine i on se, sledeće godine, s porodicom i Doroti, odselio u Rajdel Mount, u Amblesajdu (između Grejsmera i Rajdel Votera), gde je ostao do kraja života. Sredinom dvadesetih popravio je odnose sa Kolridžom, nakon smrti zajedničkog prijatelja, slikara Vilijema Grina. Naporedo s nevoljama (Dorotina bolest), stizale i počasti. Postao je počasni doktor univerziteta Daram i Oksford, a od 1842. dodeljivana mu je i državna penzija. Posle smrti Roberta Saudija, 1843. godine, proglašen je za Poeta laureatis-a. Posle smrti kćeri Dore, 1847, prestao je da piše. Umro je od pneumonije, 23. aprila 1850. godine, i sahranjen u crkvi Svetog Osvalda u Grejsmeru.



William Henry Hudson (Quilmes, 4. kolovoza 1841. – Kensington, 18. kolovoza 1922.) – poznat u Argentini kao Guillermo Enrique Hudson – bio je anglo-argentinski pisac, prirodoslovac i ornitolog.

Hudson je bio sin Daniela Hudsona i njegove supruge Catherine (rođene Kemble), doseljenika iz Sjedinjenih Država engleskog i irskog podrijetla. Rođen je i živio je svoje prve godine u maloj estanciji zvanoj `25 Ombuesa`[1] u današnjem Ingeniero Allan, Florencio Varela, Argentina.

Godine 1846. obitelj je osnovala pulperiju južnije, u okolici Chascomúsa, nedaleko od istoimenog jezera.[2] U ovom prirodnom okruženju, Hudson je svoju mladost proveo proučavajući lokalnu floru i faunu i promatrajući prirodne i ljudske drame na tadašnjoj granici bezakonja, dok je svoj ornitološki rad objavio u Proceedings of the Royal Zoological Society isprva na engleskom pomiješanom sa španjolskim idiomima. . Imao je posebnu ljubav prema Patagoniji.

Hudson je emigrirao u Englesku 1874., nastanivši se na ulici St. Luke`s Road u Bayswateru [3], gdje je nastavio živjeti većinu svog života; 1876. oženio se svojom gazdaricom, bivšom pjevačicom Emily Wingrave, u Kensingtonu, London.[4] Bila mu je starija za nekoliko godina (izvori se razlikuju). Uzdržavao se kao književnik i novinar; par nije imao djece. Sam Hudson je 4. srpnja 1900. dobio britansko državljanstvo.[5][6]

Hudson je umro u Kensingtonu 1922. godine, [7] a pokopan je na groblju Broadwater i Worthing, Worthing 22. kolovoza 1922. godine, pored svoje žene koja je umrla rano 1921. [8] [a]

Hudson je bio prijatelj engleskog pisca s kraja 19. stoljeća Georgea Gissinga, kojeg je upoznao 1889. Dopisivali su se sve do njegove smrti 1903., povremeno razmjenjujući svoja izdanja, raspravljajući o književnim i znanstvenim pitanjima i komentirajući njihov pristup knjigama i novine, stvar od najveće važnosti za Gissinga.[9]

Nakon što je njegova žena postala invalid i preselila se 1911. u Worthing u Sussexu u Engleskoj, Hudson je živio odvojeno od svoje žene `zbog vlastitog zdravlja`, iako je iz njihove preživljene prepiske jasno da ju je Hudson često posjećivao i ostali su u privrženim odnosima.[4]

knjige
Napravio je niz ornitoloških studija, uključujući Argentinsku ornitologiju (1888–1899) i Britanske ptice (1895), a kasnije je stekao slavu svojim knjigama o engleskom selu, uključujući Hampshire Days (1903), Afoot in England (1909) i A. Shepherd`s Life (1910), koji je pomogao u poticanju povratka u prirodu 1920-ih i 1930-ih, a smješten je u Wiltshire.

Najpoznatiji Hudsonov roman je Green Mansions (1904.), a njegov najpoznatiji publicistički roman Far Away and Long Ago (1918.) po kojem je snimljen film.

Znanstveni pogledi
Hudson je bio zagovornik Lamarckove evolucije. Bio je kritičar darvinizma i branio je vitalizam. Bio je pod utjecajem nedarvinističkih evolucijskih spisa Samuela Butlera.[10][11] Bio je prvi član Kraljevskog društva za zaštitu ptica.

Priznanja i nagrade
Hudson Memorial Bird Sanctuary u Hyde Parku u Londonu uključuje klesan spomenik Sir Jacoba Epsteina koji predstavlja Rimu, dječju božicu prirode, koja je predstavljena u Hudsonovom romanu Green Mansions. Gravure su izradio dizajner Eric Gill.

Ernest Hemingway osvrnuo se na Hudsonovu Ljubičastu zemlju (1885.) u svom romanu `I sunce izlazi`, te na Daleko i davno prije u svom posthumnom romanu `Rajski vrt` (1986.). Naveo je Daleko i davno prije na popisu predloženih lektira za mladog književnika. [12]

Knjiga Jamesa Rebanksa The Shepherd`s Life o farmeru iz Lake Districta iz 2015. inspirirana je istoimenim Hudsonovim djelom: `Ali čak i više od Orwella ili Hemingwaya, WH Hudson me pretvorio u opsesivnu knjigu...` (str. 115), i: `Jednog dana sam iz police za knjige izvukao Pastirski život WH Hudsona ... i iznenadna spoznaja koja mi je promijenila život da bismo mogli biti u knjigama - sjajnim knjigama.` (str. 114)

U Argentini se smatra da Hudson pripada nacionalnoj književnosti kao Guillermo Enrique Hudson, španjolska verzija njegovog imena. Po njemu je nazvan grad u Berazategui Partidu i nekoliko drugih javnih mjesta i institucija. Po njemu je nazvan grad Hudson u provinciji Buenos Aires.


◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼

☑ Zamolio bih clanove koji zele licno preuzimanje, da ne postavljaju uslove kako, sta, gde... licno preuzimanje je na mojoj adresi na Telepu, ako Vam to ne odgovara kupujte od nekog drugog.


☑ Svi predmeti su fotografisani na prirodnom svetlu, nema nikakvih filtera, efekata ili neceg slicnog !

❗❗❗ NE SALJEM U INOSTRANSTVO ❗❗❗

☑ Dobro pogledajte fotografije, da ne dodje do nekog nesporazuma!

☑ Tu sam za sva pitanja!

☑ Knjige saljem nakon uplate!

☑ POUZECEM SALJEM SAMO CLANOVIMA BEZ NEGATIVNIH OCENA!!!! Takodje ne saljem clanovima koji su novi tj. bez ocena!!!


☑ Filmski plakati:

☑ Molim Vas da ne ocekujete od plakata da izgledaju kao da su sada izasli iz stamparije, ipak neki od plakata imaju godina... i mi se nakon 50 godina zguzvamo :) Trudim se da ih sto bolje fotografisem kako bi ste imali uvid u stanje.

☑ Sto se tice cena plakata, uzmite samo u obzir da su ovo originalni plakati iz perioda filma, i da kada bi ste hteli da napravite (odstampate) bilo kakav filmski plakat sa intereneta kostalo bi Vas verovatno vise od hiljadu dinara...

☑ Antikvarne knjige:

☑ Sto se tice antikvarnih knjiga, molim Vas da ne ocekujete da knjige koje su stare neke i po 150 godina budu u savrsenom stanju, budite srecni sto su uopste pozivele toliko vremena i sto je informacija jos uvek u njima, a stanje kakvo je takvo je, uvek mogu da se odnesu da se prekorice i malo sreda, pa da opet dobiju malo svezine, naravno ko to zeli.




Predmet: 68831137
Spoljašnjost kao na fotografijama, unutrašnjost u dobrom i urednom stanju! Eng jezik!

Wordsworth i njegova poezija

Vilijam Vordsvort (Kokermout, Kumberlend, 7. april 1770 — Kamberlend, 23. april 1850) bio je engleski romantičarski pesnik koji je, zajedno sa Semjuelom Tejlorom Kolridžem doprineo početku romantizma u engleskoj književnosti objavljivanjem zajedničke zbirke „Lirske balade“ 1798. godine. Za najvažnije Vordsvortovo delo smatra se „Preludijum“, poluautobiografska poema, koju je napisao na početku karijere i menjao i proširivao više puta. Poema je posthumno naslovljena i objavljena. Vordsvort je bio britanski Poet laureatis od 1843. pa sve do smrti, 1850. Napisao je Pesme o Lusi.

Vilijam Vordsvort je rođen 7. aprila 1770. godine u Kokermoutu u Kamberlendu, na severozapadu Engleske kao drugo od petoro dece Džona Vordsvorta i Eni Kukson.[1] Njegov otac, sa kojim Vilijam nije bio blizak, bio je pravni zastupnik grofa od Lonsdejla. Imao je dobru biblioteku i sinu je odmalena čitao Šekspira, Miltona i Spensera. Neko vreme Vordsvort je, sa sestrom Doroti, proveo kod dede i babe po majci u Penritu – i od tada su on i Doroti nerazdvojni. Kada mu je majka umrla 1778. godine, otac ga je poslao u Hokšejd, u tamošnju školu. Godine 1787. objavio je svoju prvu pesmu, sonet, u „Evropskom magazinu“. Iste godine upisao je Sent Džon koledž u Kembridžu. Godine 1790. i 1791. putovao je Evropom. U Francuskoj je upoznao Anetu Valon, sa kojom je 1792. godine dobio kći Karolinu. Ostavši bez novca, a u vezi sa političkim tenzijama između monarhističke Engleske i republikanske Francuske, iduće godine se vratio u domovinu, sam. Glasine su govorkale da nije hteo da se oženi sa Anetom – prošlo je skoro deset godina pre no što je ponovo video nju i svoju kći. S druge strane, memoaristi su govorili o njegovoj velikoj depresiji zbog toga što je bio odvojen od svog deteta i Anete (između Engleske i Francuske izbio je, u međuvremenu, i rat). Kako bilo, on i Doroti su u Francusku otputovali tek 1802. godine, posle potpisanog mira u Amijelu, i tamo posetili Anetu i Karolinu, da bi regulisali pitanje njegovih finansijskih obaveza prema njima.


Vilijam Vordsvort sa 28 godina
Godine 1795. upoznao je Kolridža, u Samersetu, i njih dvojica su se odmah sprijateljili. Godine 1797. Vordsvort i Doroti su se odselili u Somerset, na nekoliko milja od Kolridžove kuće. Njih dvojica su zajedno 1798. objavili knjigu „Lirske balade“, polazište romantičarskog pokreta. Kasnije, Vordsvort je dopunio i promenio svoje pesničke knjige, pod istim nazivom; četvrta, poslednja, objavljena je 1805. godine.

Godine 1798. Vordsvort, Doroti i Kolridž otputovali su u Nemačku. On i Doroti su se vratili u Englesku, ovog puta u Douv Kotedž kod Grejsmera, zajedno s pesnikom Robertom Saudijem, u Lejk Distriktu. Vordsvort, Kolridž i Saudi ostali su poznati kao pesnici „Jezerske škole“.


Vordsvortov grob
Po povratku iz Francuske, posle posete Aneti i Karolini, Vordsvort se oženio svojom drugaricom iz detinjstva Meri Hačinson, sa kojom je imao petoro dece. Doroti je živela zajedno s bratovljevom porodicom. On je počeo naporno da piše i njegovo ime je postajalo poznato. Prijateljstvo s Kolridžom zapadalo je u krizu, zbog Kolridžove zavisnosti od opijuma. Dvoje od petoro njegove dece umrlo je 1812. godine i on se, sledeće godine, s porodicom i Doroti, odselio u Rajdel Mount, u Amblesajdu (između Grejsmera i Rajdel Votera), gde je ostao do kraja života. Sredinom dvadesetih popravio je odnose sa Kolridžom, nakon smrti zajedničkog prijatelja, slikara Vilijema Grina. Naporedo s nevoljama (Dorotina bolest), stizale i počasti. Postao je počasni doktor univerziteta Daram i Oksford, a od 1842. dodeljivana mu je i državna penzija. Posle smrti Roberta Saudija, 1843. godine, proglašen je za Poeta laureatis-a. Posle smrti kćeri Dore, 1847, prestao je da piše. Umro je od pneumonije, 23. aprila 1850. godine, i sahranjen u crkvi Svetog Osvalda u Grejsmeru.



William Henry Hudson (Quilmes, 4. kolovoza 1841. – Kensington, 18. kolovoza 1922.) – poznat u Argentini kao Guillermo Enrique Hudson – bio je anglo-argentinski pisac, prirodoslovac i ornitolog.

Hudson je bio sin Daniela Hudsona i njegove supruge Catherine (rođene Kemble), doseljenika iz Sjedinjenih Država engleskog i irskog podrijetla. Rođen je i živio je svoje prve godine u maloj estanciji zvanoj `25 Ombuesa`[1] u današnjem Ingeniero Allan, Florencio Varela, Argentina.

Godine 1846. obitelj je osnovala pulperiju južnije, u okolici Chascomúsa, nedaleko od istoimenog jezera.[2] U ovom prirodnom okruženju, Hudson je svoju mladost proveo proučavajući lokalnu floru i faunu i promatrajući prirodne i ljudske drame na tadašnjoj granici bezakonja, dok je svoj ornitološki rad objavio u Proceedings of the Royal Zoological Society isprva na engleskom pomiješanom sa španjolskim idiomima. . Imao je posebnu ljubav prema Patagoniji.

Hudson je emigrirao u Englesku 1874., nastanivši se na ulici St. Luke`s Road u Bayswateru [3], gdje je nastavio živjeti većinu svog života; 1876. oženio se svojom gazdaricom, bivšom pjevačicom Emily Wingrave, u Kensingtonu, London.[4] Bila mu je starija za nekoliko godina (izvori se razlikuju). Uzdržavao se kao književnik i novinar; par nije imao djece. Sam Hudson je 4. srpnja 1900. dobio britansko državljanstvo.[5][6]

Hudson je umro u Kensingtonu 1922. godine, [7] a pokopan je na groblju Broadwater i Worthing, Worthing 22. kolovoza 1922. godine, pored svoje žene koja je umrla rano 1921. [8] [a]

Hudson je bio prijatelj engleskog pisca s kraja 19. stoljeća Georgea Gissinga, kojeg je upoznao 1889. Dopisivali su se sve do njegove smrti 1903., povremeno razmjenjujući svoja izdanja, raspravljajući o književnim i znanstvenim pitanjima i komentirajući njihov pristup knjigama i novine, stvar od najveće važnosti za Gissinga.[9]

Nakon što je njegova žena postala invalid i preselila se 1911. u Worthing u Sussexu u Engleskoj, Hudson je živio odvojeno od svoje žene `zbog vlastitog zdravlja`, iako je iz njihove preživljene prepiske jasno da ju je Hudson često posjećivao i ostali su u privrženim odnosima.[4]

knjige
Napravio je niz ornitoloških studija, uključujući Argentinsku ornitologiju (1888–1899) i Britanske ptice (1895), a kasnije je stekao slavu svojim knjigama o engleskom selu, uključujući Hampshire Days (1903), Afoot in England (1909) i A. Shepherd`s Life (1910), koji je pomogao u poticanju povratka u prirodu 1920-ih i 1930-ih, a smješten je u Wiltshire.

Najpoznatiji Hudsonov roman je Green Mansions (1904.), a njegov najpoznatiji publicistički roman Far Away and Long Ago (1918.) po kojem je snimljen film.

Znanstveni pogledi
Hudson je bio zagovornik Lamarckove evolucije. Bio je kritičar darvinizma i branio je vitalizam. Bio je pod utjecajem nedarvinističkih evolucijskih spisa Samuela Butlera.[10][11] Bio je prvi član Kraljevskog društva za zaštitu ptica.

Priznanja i nagrade
Hudson Memorial Bird Sanctuary u Hyde Parku u Londonu uključuje klesan spomenik Sir Jacoba Epsteina koji predstavlja Rimu, dječju božicu prirode, koja je predstavljena u Hudsonovom romanu Green Mansions. Gravure su izradio dizajner Eric Gill.

Ernest Hemingway osvrnuo se na Hudsonovu Ljubičastu zemlju (1885.) u svom romanu `I sunce izlazi`, te na Daleko i davno prije u svom posthumnom romanu `Rajski vrt` (1986.). Naveo je Daleko i davno prije na popisu predloženih lektira za mladog književnika. [12]

Knjiga Jamesa Rebanksa The Shepherd`s Life o farmeru iz Lake Districta iz 2015. inspirirana je istoimenim Hudsonovim djelom: `Ali čak i više od Orwella ili Hemingwaya, WH Hudson me pretvorio u opsesivnu knjigu...` (str. 115), i: `Jednog dana sam iz police za knjige izvukao Pastirski život WH Hudsona ... i iznenadna spoznaja koja mi je promijenila život da bismo mogli biti u knjigama - sjajnim knjigama.` (str. 114)

U Argentini se smatra da Hudson pripada nacionalnoj književnosti kao Guillermo Enrique Hudson, španjolska verzija njegovog imena. Po njemu je nazvan grad u Berazategui Partidu i nekoliko drugih javnih mjesta i institucija. Po njemu je nazvan grad Hudson u provinciji Buenos Aires.


68831137 Wordsworth &;; His Poetry by William Henry Hudson

LimundoGrad koristi kolačiće u statističke i marketinške svrhe. Nastavkom korišćenja sajta smatramo da ste pristali na upotrebu kolačića. Više informacija.