Cena: |
Stanje: | Polovan bez oštećenja |
Garancija: | Ne |
Isporuka: | Pošta Post Express Lično preuzimanje Organizovani transport: 129 din |
Plaćanje: | Tekući račun (pre slanja) PostNet (pre slanja) Lično |
Grad: |
Smederevska Palanka, Smederevska Palanka |
ISBN: Ostalo
Godina izdanja: 2016.
Vrsta: Eseji i kritike
Jezik: Hrvatski
Autor: Strani
Zagreb, 2016.
Udžbenički format, 16 x 22 cm, 348 strana.
Veoma lepo očuvana knjiga.
Eseji u knjizi „Oči našeg vremena“ izoštravaju sliku suvremenog društva čineći tu sliku vidljivijom i čitljivijom u svim njezinim uzročno - posljedičnim manifestacijama.
Ova sedma po redu Elijina knjiga zbirka je njezinih društveno angažiranih eseja nastalih u razdoblju od 2008. do 2016. godine u kojima na rijetko interesantan i oštrouman način progovara o vremenu i prostoru u kojem živimo – razotkrivajući društvene procese, uočavajući pojave, imenujući trendove i argumentirano kritizirajući brojne probleme suvremenog društva na koje ni u kom slučaju ne bismo smjeli ostati ravnodušni, jer se tiču našeg društva u cjelini. Autoričini eseji u knjizi „Oči našeg vremena“ izoštravaju sliku suvremenog društva čineći tu sliku vidljivijom i čitljivijom u svim njezinim uzročno – posljedičnim manifestacijama.
O knjizi su rekli (izvodi iz recenzija)
„Pjesnikinja u Elii Pekica Pagon prepoznaje piramidalno ustrojene hijerarhije i suprotstavlja im se. Bez obzira je li riječ o birokratskoj svijesti običnog službenika, hijerarhiziranoj svijesti sljedbenika ove ili one partije, namještenika u globalnoj korporaciji ili vlasniku kapitala koji se lažno predstavlja kao inicijator i dobrotvor.
Njena benjaminovska detektivska analiza u detalju razotkriva tendenciju. Bez velikih socioloških ili politoloških zahvata; bez spektakularnih znanstvenih metoda koje na kraju, zapravo, govore samo o sebi zanemarujući u pravilu predmet istraživanja.
Elia Pekica Pagon u tom smislu uči nas kako jednostavno gledati i iz jednostavnoga izvlačiti zaključke koji se odnose na cjelokupnu zajednicu. Uči nas prepoznavati detalje i situacije koje su dokaz našeg odustajanja od vrijednosti koje bismo trebali slijediti. Pokazuje nam varljivost (virtualnih) svjetova koji se nude na dlanu.
Autorica se posebno suprotstavlja našem pasivnom prihvaćanju zidova koji se grade oko naših tijela i naših misli, protiv pasivnosti koju u nama proizvode sredstva masmedijskog zavođenja i manipuliranja, protiv svijeta u kojemu se naprosto prihvaćaju činjenice o nekome ili nečemu, koje neki algoritam neke tražilice u djeliću sekunde donese na naš dlan.
Posebno je važno istaknuti kako je riječ o autorici koja pokušava istovremeno hodati objema stranama svijeta – i lijevom i desnom, koja pokušava sagledati fenomene neopterećena svjetonazorom ove ili one političke opcije. Riječ je o osobi koja nije pretplaćena na Upute za uporabu neke stranke ili nekog svjetonazora.
Oči našeg vremena knjiga je dražesnih crtica koje svjedoče o vremenu, ali prezentiraju i misli i osjećaje i načine doživljavanja pojedinih fenomena, zajednice ljudi i svijeta pjesnikinje upućene u suvremene sustave oglašavanja, odnošenja s javnosti, marketinških poslovanja, općenito suvremene sustave komuniciranja.“ (Prof. dr. sc. Sead Alić)