pregleda

Džoana i Alister Mekgrat DOKINSOVA ZABLUDA


Cena:
1.990 din
Želi ovaj predmet: 1
Stanje: Polovan bez oštećenja
Garancija: Ne
Isporuka: AKS
BEX
City Express
Pošta
CC paket (Pošta)
DExpress
Post Express
Lično preuzimanje
Plaćanje: Tekući račun (pre slanja)
Ostalo (pre slanja)
Pouzećem
Lično
Grad: Novi Sad,
Novi Sad
Prodavac

H.C.E (6350)

PREMIUM član
Član je postao Premium jer:
- ima 100 jedinstvenih pozitivnih ocena od kupaca,
- tokom perioda od 6 meseci uplati minimum 20.000 dinara na svoj Limundo račun.

100% pozitivnih ocena

Pozitivne: 10465

  Pošalji poruku

Svi predmeti člana


Kupindo zaštita

Oblast: Ostalo
ISBN: Ostalo
Godina izdanja: .
Jezik: Srpski
Autor: Strani

lepo očuvano



Dokinsova zabluda? Ateistički fundamentalizam i poricanje božanstva

Autor
Alister Mekgrat, Džoana Mekgrat
Prevod
Vedran Golijanin
Prevod sa
engleskog
Izdavač
Biblos
Godina izdanja
2023
Broj strana
103
Povez
Broširani
Format
20 cm
Oblast
Religija i mitologija, teologija
Veliko mi je zadovoljstvo da napišem predgovor za srpski prevod Dokinsove zablude, dela koje se pojavilo na vrhuncu debate o „novom ateizmu“ i racionalnosti religioznih uverenja. Ova kratka knjiga bila je prvi značajniji hrišćanski odgovor na kritiku religioznih uverenja i vernika u knjizi Zabluda o Bogu (2006) Ričarda Dokinsa. Moj glavni argument jeste da je Dokins pogrešno protumačio brojne aspekte hrišćanstva i da je svoj napad na religiju uglavnom zasnovao na prevaziđenom i diskreditovanom „ratnom“ modelu odnosa nauke i religije.

Ovaj „ratni“ model odnosa nauke i vere bio je dominantan u zapadnoj kulturi tokom poslednje decenije 20. veka, uprkos sve većem broju naučnih spisa koji su ga podrivali. Verujući da postoji totalna dihotomija između nauke i religije, Dokins tvrdi da pravi naučnik jednostavno ne može da bude religiozan. Ukoliko su nauka i religija u ratu, onda je naučnik sa religioznim uverenjima ili izdajnik ili „umiritelj“. Od 1990-ih godina, međutim, naučna zajednica je raskrinkala istorijsku osnovu ovog mita i pokazala da je reč o društvenoj konstrukciji koja je služila određenim kulturnim centrima moći, tako ostavivši nove ateiste na pogrešnoj strani intelektualne istorije. Ta činjenica je izuzetno važna, s obzirom na to da su mnogi prigrlili Dokinsa verujući da njegovi stavovi predstavljaju budućnost, ali sada shvataju da ti stavovi mogu predstavljati povlačenje u društveno konstruisane „sigurnosti“ minule prošlosti.

Danas je „novi ateizam“ istrošena sila, pokret koji se raspao i izgubio najveći deo akademske kredibilnosti i kulturnog uticaja. Nakon objavljivanja Zablude o Bogu, među Dokinsovim kritičarima našlo se mnogo istaknutih ateističkih filosofa koji su bili zabrinuti zbog štete koju je njegovo resko i površno bavljenje najdubljim životnim pitanjima nanosilo intelektualnoj reputaciji ateizma. Britanski filosof Džon Grej je, na primer, ismevao banalnost, površnost i plitkoumnost Dokinsa i njegovih saradnika koji nisu nudili ništa više od „dosadne reprize viktorijanskih prepiriki između nauke i religije“. U filosofskom smislu, njihovi stavovi se skoro u potpunosti mogu svesti na prevaziđeni pozitivizam; u kulturnom smislu, oni su ignorisali činjenicu da agresivniji oblici ateizma mogu da uzrokuju nasilje i zločine. „Evangelički ateizam je vera da masovno obraćanje u bezbožništvo može da preobrazi čitav svet. To je fantazija. Ukoliko nam istorija nekoliko prethodnih vekova uopšte može poslužiti kao putokaz, onda možemo da zaključimo da bi bezbožni svet bio jednako ispunjen divljačkim sukobima kao i svet koji poznajemo.“

Većina filosofa smatra da Dokinsovi argumenti mogu odvesti samo u agnosticizam, a ne u ateizam, što ga ostavlja u teškoj poziciji s koje ne može da dokaže svoja suštinska uverenja, uprkos zahtevu da njegovi religiozni protivnici prvo moraju da dokažu svoja. Iako su se isprva dopadale mnogim ljudima, sigurnosti novog ateizma su ubrzo bile stavljene pod znak pitanja. Geri Volf, novinar koji je 2006. godine skovao termin „novi ateizam“ da bi opisao mesijanski ateizam Dokinsa i njemu sličnih, kritikovao je njihova pozivanja na sigurnosti koje zapravo nisu imale nikakvo utemeljenje u dokazima. „Prezrivi prema tuđoj veri, zastpunici novog ateizma nikada ne sumnjaju u svoja sopstvena uverenja. Oni su fundamentalisti.“

Ova kratka knjiga pruža prijemčivu i zanimljivu kritiku Zablude o Bogu Ričarda Dokinsa. Nadam se da će biti zanimljiva srpskim čitaocima i da će ih uveriti u razumnost religiozne vere kroz suočavanje sa Dokinsovom kritikom religije.

Predgovor autora




dokins sebični gen

Skuplje knjige možete platiti na rate.

International shipping
Paypal only
(Države Balkana: Uplata može i preko pošte ili Western Union-a)

1 euro = 117.5 din

For international buyers please see instructions below:
To buy an item: Click on the red button KUPI ODMAH
Količina: 1 / Isporuka: Pošta / Plaćanje: Tekući račun
To confirm the purchase click on the orange button: Potvrdi kupovinu (After that we will send our paypal details)
To message us for more information: Click on the blue button POŠALJI PORUKU
To see overview of all our items: Click on Svi predmeti člana

Ako je aktivirana opcija besplatna dostava, ona se odnosi samo na slanje kao preporučena tiskovina ili cc paket na teritoriji Srbije.

Poštarina za knjige je u proseku 133-200 dinara, u slučaju da izaberete opciju plaćanje pre slanja i slanje preko pošte. Postexpress i kurirske službe su skuplje ali imaju opciju plaćanja pouzećem. Ako nije stavljena opcija da je moguće slanje i nekom drugom kurirskom službom pored postexpressa, slobodno kupite knjigu pa nam u poruci napišite koja kurirska služba vam odgovara.

Ukoliko još uvek nemate bar 10 pozitivnih ocena, zbog nekoliko neprijatnih iskustava, molili bi vas da nam uplatite cenu kupljenog predmeta unapred.

Novi Sad lično preuzimanje ili svaki dan ili jednom nedeljno zavisno od lokacije prodatog predmeta.

Našu kompletnu ponudu možete videti preko linka
https://www.kupindo.com/Clan/H.C.E/SpisakPredmeta
Ukoliko tražite još neki naslov koji ne možete da nađete pošaljite nam poruku možda ga imamo u magacinu.
Pogledajte i našu ponudu na limundu https://www.limundo.com/Clan/H.C.E/SpisakAukcija
Slobodno pitajte šta vas zanima preko poruka. Preuzimanje moguce u Novom Sadu i Sremskoj Mitrovici uz prethodni dogovor. (Većina knjiga je u Sremskoj Mitrovici, manji broj u Novom Sadu, tako da se najavite nekoliko dana ranije u slucaju ličnog preuzimanja, da bi knjige bile donete, a ako Vam hitno treba neka knjiga za danas ili sutra, obavezno proverite prvo preko poruke da li je u magacinu da ne bi doslo do neprijatnosti). U krajnjem slučaju mogu biti poslate i poštom u Novi Sad i stižu za jedan dan.

U Novom Sadu lično preuzimanje na Grbavici na našoj adresi ili u okolini po dogovoru. Dostava na kućnu adresu u Novom Sadu putem kurira 350 dinara.
Slanje nakon uplate na račun u Erste banci (ukoliko ne želite da plaćate po preuzimanju). Poštarina za jednu knjigu, zavisno od njene težine (do 2 kg), može biti od 170-264 din. Slanje vise knjiga u paketu težem od 2 kg 340-450 din. Za cene postexpressa ili drugih službi se možete informisati na njihovim sajtovima.
http://www.postexpress.rs/struktura/lat/cenovnik/cenovnik-unutrasnji-saobracaj.asp

INOSTRANSTVO: Šaljem po dogovoru, ili po vašim prijateljima/rodbini ili poštom. U Beč idem jednom godišnje pa ako se podudare termini knjige mogu doneti lično. Skuplje pakete mogu poslati i po nekom autobusu, molim vas ne tražite mi da šaljem autobusima knjige manje vrednosti jer mi odlazak na autobusku stanicu i čekanje prevoza pravi veći problem nego što bi koštala poštarina za slanje kao mali paket preko pošte.

Ukoliko kupujete više od jedne knjige javite se porukom možda Vam mogu dati određeni popust na neke naslove.

Sve knjige su detaljno uslikane, ako Vas još nešto interesuje slobodno pitajte porukom. Reklamacije primamo samo ukoliko nam prvo pošaljete knjigu nazad da vidim u čemu je problem pa nakon toga vraćamo novac. Jednom smo prevareni od strane člana koji nam je vratio potpuno drugu knjigu od one koju smo mu mi poslali, tako da više ne vraćamo novac pre nego što vidimo da li se radi o našoj knjizi.
Ukoliko Vam neka pošiljka ne stigne za dva ili tri dana, odmah nas kontaktirajte za broj pošiljke kako bi videli u čemu je problem. Ne čekajte da prođe više vremena, pogotovo ako ste iz inostranstva, jer nakon određenog vremena pošiljke se vraćaju pošiljaocu, tako da bi morali da platimo troškove povratka i ponovnog slanja. Potvrde o slanju čuvamo do 10 dana. U 99% slučajeva sve prolazi glatko, ali nikad se ne zna.

Ukoliko uvažimo vašu reklamaciju ne snosimo troškove poštarine, osim kada je očigledno naša greška u pitanju.

Predmet: 78237217
lepo očuvano



Dokinsova zabluda? Ateistički fundamentalizam i poricanje božanstva

Autor
Alister Mekgrat, Džoana Mekgrat
Prevod
Vedran Golijanin
Prevod sa
engleskog
Izdavač
Biblos
Godina izdanja
2023
Broj strana
103
Povez
Broširani
Format
20 cm
Oblast
Religija i mitologija, teologija
Veliko mi je zadovoljstvo da napišem predgovor za srpski prevod Dokinsove zablude, dela koje se pojavilo na vrhuncu debate o „novom ateizmu“ i racionalnosti religioznih uverenja. Ova kratka knjiga bila je prvi značajniji hrišćanski odgovor na kritiku religioznih uverenja i vernika u knjizi Zabluda o Bogu (2006) Ričarda Dokinsa. Moj glavni argument jeste da je Dokins pogrešno protumačio brojne aspekte hrišćanstva i da je svoj napad na religiju uglavnom zasnovao na prevaziđenom i diskreditovanom „ratnom“ modelu odnosa nauke i religije.

Ovaj „ratni“ model odnosa nauke i vere bio je dominantan u zapadnoj kulturi tokom poslednje decenije 20. veka, uprkos sve većem broju naučnih spisa koji su ga podrivali. Verujući da postoji totalna dihotomija između nauke i religije, Dokins tvrdi da pravi naučnik jednostavno ne može da bude religiozan. Ukoliko su nauka i religija u ratu, onda je naučnik sa religioznim uverenjima ili izdajnik ili „umiritelj“. Od 1990-ih godina, međutim, naučna zajednica je raskrinkala istorijsku osnovu ovog mita i pokazala da je reč o društvenoj konstrukciji koja je služila određenim kulturnim centrima moći, tako ostavivši nove ateiste na pogrešnoj strani intelektualne istorije. Ta činjenica je izuzetno važna, s obzirom na to da su mnogi prigrlili Dokinsa verujući da njegovi stavovi predstavljaju budućnost, ali sada shvataju da ti stavovi mogu predstavljati povlačenje u društveno konstruisane „sigurnosti“ minule prošlosti.

Danas je „novi ateizam“ istrošena sila, pokret koji se raspao i izgubio najveći deo akademske kredibilnosti i kulturnog uticaja. Nakon objavljivanja Zablude o Bogu, među Dokinsovim kritičarima našlo se mnogo istaknutih ateističkih filosofa koji su bili zabrinuti zbog štete koju je njegovo resko i površno bavljenje najdubljim životnim pitanjima nanosilo intelektualnoj reputaciji ateizma. Britanski filosof Džon Grej je, na primer, ismevao banalnost, površnost i plitkoumnost Dokinsa i njegovih saradnika koji nisu nudili ništa više od „dosadne reprize viktorijanskih prepiriki između nauke i religije“. U filosofskom smislu, njihovi stavovi se skoro u potpunosti mogu svesti na prevaziđeni pozitivizam; u kulturnom smislu, oni su ignorisali činjenicu da agresivniji oblici ateizma mogu da uzrokuju nasilje i zločine. „Evangelički ateizam je vera da masovno obraćanje u bezbožništvo može da preobrazi čitav svet. To je fantazija. Ukoliko nam istorija nekoliko prethodnih vekova uopšte može poslužiti kao putokaz, onda možemo da zaključimo da bi bezbožni svet bio jednako ispunjen divljačkim sukobima kao i svet koji poznajemo.“

Većina filosofa smatra da Dokinsovi argumenti mogu odvesti samo u agnosticizam, a ne u ateizam, što ga ostavlja u teškoj poziciji s koje ne može da dokaže svoja suštinska uverenja, uprkos zahtevu da njegovi religiozni protivnici prvo moraju da dokažu svoja. Iako su se isprva dopadale mnogim ljudima, sigurnosti novog ateizma su ubrzo bile stavljene pod znak pitanja. Geri Volf, novinar koji je 2006. godine skovao termin „novi ateizam“ da bi opisao mesijanski ateizam Dokinsa i njemu sličnih, kritikovao je njihova pozivanja na sigurnosti koje zapravo nisu imale nikakvo utemeljenje u dokazima. „Prezrivi prema tuđoj veri, zastpunici novog ateizma nikada ne sumnjaju u svoja sopstvena uverenja. Oni su fundamentalisti.“

Ova kratka knjiga pruža prijemčivu i zanimljivu kritiku Zablude o Bogu Ričarda Dokinsa. Nadam se da će biti zanimljiva srpskim čitaocima i da će ih uveriti u razumnost religiozne vere kroz suočavanje sa Dokinsovom kritikom religije.

Predgovor autora




dokins sebični gen
78237217 Džoana i Alister Mekgrat DOKINSOVA ZABLUDA

LimundoGrad koristi kolačiće u statističke i marketinške svrhe. Nastavkom korišćenja sajta smatramo da ste pristali na upotrebu kolačića. Više informacija.