pregleda

RIZNICA SRPSKE DUHOVNOSTI 1-6


Cena:
10.850 din (Predmet je prodat)
Stanje: Polovan sa vidljivim znacima korišćenja
Garancija: Ne
Isporuka: Pošta
Post Express
Lično preuzimanje
Plaćanje: Tekući račun (pre slanja)
Lično
Grad: Novi Sad,
Novi Sad
Prodavac

ivanf1 (2704)

100% pozitivnih ocena

Pozitivne: 5399

  Pošalji poruku

Svi predmeti člana


Kupindo zaštita

Godina izdanja: 2009.
ISBN: 86-85661-00-6
Autor: Domaći
Oblast: Pravoslavlje
Jezik: Srpski

Izdavač:..............Udruženje Riznica srpske duhovnosti
Mesto izdanja:.....Šabac
Godina izdanja:...2009.
Format:...............veliki, 23 x 33,5 cm
Povez:.................tvrdi, u zaštitnom plastificiranom omotu i zaštitnoj kartonskoj kutiji
Broj strana:.........1018, ćirilica, ilustrovano
Težina:................8150 g
ISBN....................86-85661-00-6
Stanje knjige:......zaštitni omoti su pogužvani u gornjem delu, kod knjige 1 i zacepljeni na dva mesta, knjige i kartonska kutija su potpuno očuvani

Komplet je težak preko 8 kg, što znači da se može slati kao običan paket, što košta oko 250 dinara, ili PostExpress-om, što je znatno sigurnije, i košta oko 450 dinara.

Edicija Riznica srpske duhovnosti u 6 ilustrovanih monografija pokriva po jedan period istorije naše državnosti, duhovnosti i sveopšte kulture od 10. veka do današnjih dana, obrađenih kroz putovanje srpskim manastirskim i crkvenim svetinjama, grupisanih po hronološkom redu, arhitektonskom stilu i sa njihovim najvažnijim naznakama i karakteristikama.
Ova edicija, u obliku ilustrovanih enciklopedija, kroz koju će svaka generacija, od onih najmlađih, pa do onih najstarijih, moći da se detaljno, jednostavno i slikovito upoznati ili vratiti korenima svih naših korena - riznicama u kojima su nastajali srpski identitet, duhovnost, kultura i bogato sveopšte istorijsko nasleđe, blagu kojim srpski narod raspolaže više od petnaest vekova i kojim većina drugih naroda širom sveta ne mogu da se pohvale.
Uvodni tekst Edicije napisao je protojerej-stavrofor prof. dr Radomir V. Popović
Završni tekst edicije napisao je njegovo Preosveštenstvo Episkop šabački Gospodin Lavrentije

Autor slika, mapa i tekstova je Mile V. Pajić

Knjiga 1
SVETI MANASTIR HILANDAR
SRPSKA CARSKA LAVRA

Jedinstveni poduhvat u našem izdavaštvu. Svaki čitalac ove knjige će pomisliti da se vratio sa jednog neobičnog putovanja, posle koga će steći sasvim drugu predstavu o svetogorskom čudu i našem najsvetijem manastiru, Hilandaru.
Namenjena je širokoj čitalačkoj publici. Pisana jednostavnim i popularnim jezikom i stilom, obiluje podacima o istoriji Svete Gore i njenih dvadeset svetih manastira.
Prvo poglavlje uvodi čitaoca u fenomen jedine monaške države na svetu kroz kratku šetnju od jednog do drugog manastira i sa osnovnim podacima o svakom od njih i objašnjenjem o tome kako monaška država funkcioniše.
Drugo je posvećeno manastiru Hilandaru, u kome se čitalac kroz kratak tekst, praćen slikom, vrlo lako i slikovito upoznaje sa manastirskom arhitektonskom celinom, njegovih četrdesetak najvažnijih objekata i obiljem podataka i detalja o istoriji, događajima, manastirskom blagu, hilandarskim čudima, svetiteljima i najvažnijim ličnostima...
Monografija je bogato ilustrovana preglednim mapama i slikama pojedinih hilandarskih crkava i objekata, namenski rađenih za ovaj izdavački projekat drevnom tehnikom akvarela, tehnološki bliskom našim svetim freskama.

Knjiga 2
SVETINJE STARE RAŠKE
ZADUŽBINE NEMANJIĆA

Obrađen je period raške srpske države kroz prikaz najvažnijih manastira i crkava iz perioda osnivanja dinastije Nemanjića. U uvodnom poglavlju dat je kratak hronološki prikaz Satarog i prvog milenijuma Novog veka, sa osvrtom na nastanak hrišćanstva, poreklo hrišćanske kultne građevine i nastanak prvih sprskih kneževina posle primanja hrišćanstva. Prvo poglavlje monografije obuhvata prenemanjićki period, sa manastirima i crkvama koje su se zatekle na teritorijama novoosnovane srpske države u velikoj ekspanziji i koje su Stefan Nemanja i njegovi naslednici obnovili.
Drugo poglavlje obrađuje manastire i crkve raškog stilskog perioda, čiji ktitori su bili uglavnom Nemanjići. Monografija obuhvata vremenski period do 1282. godine, kada na vlast, posle Deževskog sabora, dolazi kralj Milutin i obiluje podacima o događajima, li čnostima i karakteristikama stila i perioda koji se u njoj obrađuje. Kroz priču o nastanku stare srpske države, Raške, čitalac se slikovito upoznaje sa srpskim vladarima i vlastelom, poglavarima Srpske crkve, ali i svetinjama kao što su crkva Svetog Petra u Rasu, u kojoj počinje srpska duhovna istorija, ili manastiri Đurđevi Stupovi, Studenica, Žiča, Mileševa, Banjska

Knjiga 3
SVETINJE SREDNJOVEKOVNE SRBIJE
NASLEĐE HRIŠĆANSKOG ORIJENTA

Obrađeni su manastiri i crkve koji pripadaju vizantijskom stilskom periodu, kada se srpska država nalazila na vrhuncu svoje srednjovekovne moći. Monografija obuhvata period od 1282. do 1371. godine, vreme vladavine najvećeg srpskog graditelja i zadužbinara, svetog kralja Milutina i njegovih naslednika, Stefana Dečanskog i, posebno, cara Dušana, kada se Srbija nalazila na vrhuncu državne i političke moći i čije su duhovne i kulturne tekovine, oslonjene na nasleđe hrišćanskog Orijenta i danas sinonim za najviši civilizacijski domet srednjovekovne srpske države i konačno utemeljene srpskog duhovnog i kulturnog identiteta. U okviru Srpskog carstva izvesno vreme se nalazila i Sveta Gora. Pećka patrijaršija, Gračanica, Bogorodica ljeviška, Matejča, Krka, Andreaš, ili Markov manastir su samo deo blistavog nasleđa perioda koji je obeležila srpsko-vizantijska renesansa Balkana.
Završno poglavlje obrađuje period gašenja moćnog Dušanovog carstva, kojim vlada njegov sin, car Uroš Nejaki, ali i najavljuje događaje koji su potom usledili, učvršćujući poziciju kneza Lazara Hrebeljanovića, Srpske crkve i najavljujući renesansu moravske Srbije.

Knjiga 4
SVETINJE MORAVSKE SRBIJE
RIZNICE ZAVEŠTANJA NEMANJIĆA

Četvrta monografija obuhvata period od Maričke bitke 1371. do pada poslednje srpske srednjovekovne prestonice, Smedereva, 1459. godine i u kome je sa istorijske scene sišla svetorodna dinastija Stefana Nemanje i njegovih naslednika i kada srpska država, naročito posle Maričke i Kosovske bitke, počinje da podleže turskoj imperiji u velikom sukobu sa Evropom, čije će poprište narednih nekoliko vekova biti najviše na teritoriji srpskih zemalja. Sa druge strane, veliki civilizacijski domet nemanjićke države omogućio je da se u ovom periodu dosegne vrhunac u svim domenima stvaralaštva, posebno u neimarstvu. Manastiri i crkve takozvanog 'moravskog' stilskog obrasca nemaju premca po lepoti i skladu. Stilski uticaji prethodnih perioda, kada su se neimari prevashodno oslanjali na zapadna (period raškog stila, primer Studenica), ili na vizantijska graditeljska iskustva (primer Gračanica), u moravskom periodu su objedinjeni i stvoren je neprevaziđeni srpski graditeljski amalgam, nauci poznat kao moravski stil, čiji najlepši biseri su Ravanica, Lazarica, Kalenić i Resava, Poganovo. Doprinos kneza Lazara i njegovog sina, despota Stefana Visokog Lazarevića, preporodu srpske države poslenemanjićkog perioda je nemerljiv...

Knjiga 5
SVETINJE SRPSKOG NARODA
MANASTIRI NA RAZMEĐU ISTOKA I ZAPADA

U monografiji je obrađen period turske dominacije na prostoru Balkanskog poluostrva i obuhvata period od gašenja moćne Srpske despotovine posle pada Smedereva 1459. godine, do Velike seobe 1690. godine, kada se težište napora srpskog naroda da očuva nacionalni, duhovni i kulturni identitet prebacuje konačno na sever. Bez prave države, bez bogatih i moćnih vladara i vlastele, sa progonjenom Crkvom od strane turske uprave, zadužbine iz ovog perioda su skromne i neujednačene i po stilu i po reprezentativnosti: gradilo se koliko su trenutne prilike dozvoljavale...Međutim, kontinuitet je nastavljen - svetinje su sačuvane i u njima biće srpskog naroda. Brankovići i Sokolovići su utkali svoje ime zlatnim slovima u srpsku istoriju. Hronološki, u ovoj monografiji je posebno obrađen prostor južno i severno od Save i Dunava, onako kako su se država i narod postepeno pomerali ka austrougarskoj i evropskoj sferi političkog, ali i kulturnog uticaja. Fruškogorski duhovni perivoj je rezultat ovih napora, ali tu su i mnogobrojne svetinje širom Balkana: Orahovica, Grabovac, Ostrog, Žitomislić, Kumanica, Tronoša, Kaona i mnoge druge...

Knjiga 6
SVETINJE OBNOVLJENE SRBIJE
SVETOSAVLJE ZA BUDUĆNOST SRPSKOG NARODA

Šestom monografijom zatvara se ciklus koji edicija obrađuje simbolično sa početkom 21. veka, vremenom u kome brojne današnje generacije Srba ostavljaju svoj trag u još jednom periodu velikih iskušenja i teških ispita. Gradnja svesabornog hrama Sv. Save Srpskog na Vračaru je ispit zrelosti i odgovornosti srpskog naroda, koja stoji nasuprot neophodnih evropskih i svetskih globalnih integracija. Istorija i nasleđe se ne smeju zaboraviti – one se moraju utkati u još jednu obnovu srpske države i srpskog duhovnog tkiva. Period koji šesta knjiga obrađuje započinje posle Velike seobe naroda 1690. godine i vezana je za početak stvaranja savremene srpske države, u kome srpski narod prolazi kroz velika iskušenja između dveju moćnih imperija, Turske i Austrijske carevine. Jezgro okupljanja i sabiranja srpskog nacionalnog, duhovnog i kulturnog bića je gradić Sent Andreja kod Budimpešte, na teritoriji tadašnje Austrije, odakle se uticaji prenose i šire na teritoriju Vojvodine, a nešto kasnije i u kneževsku Srbiju, sa prestonim Beogradom kao budućim sedištem i središtem državne i duhovne vlasti. Kroz podsećanje na teški 20. vek, priča se završava 2007. godine, kada Srbija ponovo postaje samostalna država sa sopstvenim Ustavom...
Crkve Sent Andreje, manastir Sv. Petra Cetinjskog, obnovljene ovčarsko-kablarske svetinje, manastir Soko, hram Sv. Save i druga srpska duhovna ognjišta svedoče o ovom teškom i slavnom vremenu i ostaju najtrajniji putokazi svekolikom srpskom narodu..(Mikro knjiga)

(72/42-kp/96)

*****************************************************************************************************************************
*LIČNO PREUZMANJE prvenstveno kod moje kuće, u centru Novog Sada.
*ISPORUKA POUZEĆEM podrazumeva slanje Post Expressom, samo članovima bez negativnih ocena.
*U INOSTRANSTVO knjige šaljem uz prethodni dogovor o načinu plaćanja i preuzimanja.
*****************************************************************************************************************************
Najpovoljniji način za SLANJE KNJIGA je «preporučena tiskovina». Ako nije navedena u stavci «Organizovani transport», cenu poštarine možete odrediti prema podacima iz stavke «Težina» u opisu knjige i kalkulatora poštarine koja se nalazi ovde:
http://www.posta.rs/struktura/lat/aplikacije/alati/kalkulator-postarine.asp
*****************************************************************************************************************************
SLIKE manjeg formata mogu da pošaljem PostExpress-om. Cenu poštarine možete odrediti na osnovu težine koja je uvek navedena u ponudi, i cenovnika PostExpress-a koji se nalazi ovde:
http://www.postexpress.rs/struktura/lat/cenovnik/cenovnik-unutrasnji-saobracaj.asp
Slike većeg formata i pod staklom najsigurnije je preuzeti lično.
Slike se ne mogu slati u inostranstvo.
*****************************************************************************************************************************
ANTIKVARNE PREDMETE pojedinačno, ili nekoliko manjih, mogu da pošaljem PostExpress-om. Cenu poštarine možete odrediti na osnovu težine koja je uvek navedena u ponudi, i cenovnika PostExpressa iz prethodne stavke.
Kod težih ili skupocenih predmeta neophodno je lično preuzimanje. Po želji kupca, mogu, maksimalno zaštićeno, da pošljem PostExpressom, ali ne mogu da preuzmem odgovornost za sudbinu u transportu.
*****************************************************************************************************************************
Pogledajte i ostale moje ponude na Kupindu:
http://www./Clan/ivanf1/SpisakPredmeta
i aukcije na Limundu:
http://www.limundo.com/Clan/ivanf1/SpisakAukcija

Predmet: 33388225
Izdavač:..............Udruženje Riznica srpske duhovnosti
Mesto izdanja:.....Šabac
Godina izdanja:...2009.
Format:...............veliki, 23 x 33,5 cm
Povez:.................tvrdi, u zaštitnom plastificiranom omotu i zaštitnoj kartonskoj kutiji
Broj strana:.........1018, ćirilica, ilustrovano
Težina:................8150 g
ISBN....................86-85661-00-6
Stanje knjige:......zaštitni omoti su pogužvani u gornjem delu, kod knjige 1 i zacepljeni na dva mesta, knjige i kartonska kutija su potpuno očuvani

Komplet je težak preko 8 kg, što znači da se može slati kao običan paket, što košta oko 250 dinara, ili PostExpress-om, što je znatno sigurnije, i košta oko 450 dinara.

Edicija Riznica srpske duhovnosti u 6 ilustrovanih monografija pokriva po jedan period istorije naše državnosti, duhovnosti i sveopšte kulture od 10. veka do današnjih dana, obrađenih kroz putovanje srpskim manastirskim i crkvenim svetinjama, grupisanih po hronološkom redu, arhitektonskom stilu i sa njihovim najvažnijim naznakama i karakteristikama.
Ova edicija, u obliku ilustrovanih enciklopedija, kroz koju će svaka generacija, od onih najmlađih, pa do onih najstarijih, moći da se detaljno, jednostavno i slikovito upoznati ili vratiti korenima svih naših korena - riznicama u kojima su nastajali srpski identitet, duhovnost, kultura i bogato sveopšte istorijsko nasleđe, blagu kojim srpski narod raspolaže više od petnaest vekova i kojim većina drugih naroda širom sveta ne mogu da se pohvale.
Uvodni tekst Edicije napisao je protojerej-stavrofor prof. dr Radomir V. Popović
Završni tekst edicije napisao je njegovo Preosveštenstvo Episkop šabački Gospodin Lavrentije

Autor slika, mapa i tekstova je Mile V. Pajić

Knjiga 1
SVETI MANASTIR HILANDAR
SRPSKA CARSKA LAVRA

Jedinstveni poduhvat u našem izdavaštvu. Svaki čitalac ove knjige će pomisliti da se vratio sa jednog neobičnog putovanja, posle koga će steći sasvim drugu predstavu o svetogorskom čudu i našem najsvetijem manastiru, Hilandaru.
Namenjena je širokoj čitalačkoj publici. Pisana jednostavnim i popularnim jezikom i stilom, obiluje podacima o istoriji Svete Gore i njenih dvadeset svetih manastira.
Prvo poglavlje uvodi čitaoca u fenomen jedine monaške države na svetu kroz kratku šetnju od jednog do drugog manastira i sa osnovnim podacima o svakom od njih i objašnjenjem o tome kako monaška država funkcioniše.
Drugo je posvećeno manastiru Hilandaru, u kome se čitalac kroz kratak tekst, praćen slikom, vrlo lako i slikovito upoznaje sa manastirskom arhitektonskom celinom, njegovih četrdesetak najvažnijih objekata i obiljem podataka i detalja o istoriji, događajima, manastirskom blagu, hilandarskim čudima, svetiteljima i najvažnijim ličnostima...
Monografija je bogato ilustrovana preglednim mapama i slikama pojedinih hilandarskih crkava i objekata, namenski rađenih za ovaj izdavački projekat drevnom tehnikom akvarela, tehnološki bliskom našim svetim freskama.

Knjiga 2
SVETINJE STARE RAŠKE
ZADUŽBINE NEMANJIĆA

Obrađen je period raške srpske države kroz prikaz najvažnijih manastira i crkava iz perioda osnivanja dinastije Nemanjića. U uvodnom poglavlju dat je kratak hronološki prikaz Satarog i prvog milenijuma Novog veka, sa osvrtom na nastanak hrišćanstva, poreklo hrišćanske kultne građevine i nastanak prvih sprskih kneževina posle primanja hrišćanstva. Prvo poglavlje monografije obuhvata prenemanjićki period, sa manastirima i crkvama koje su se zatekle na teritorijama novoosnovane srpske države u velikoj ekspanziji i koje su Stefan Nemanja i njegovi naslednici obnovili.
Drugo poglavlje obrađuje manastire i crkve raškog stilskog perioda, čiji ktitori su bili uglavnom Nemanjići. Monografija obuhvata vremenski period do 1282. godine, kada na vlast, posle Deževskog sabora, dolazi kralj Milutin i obiluje podacima o događajima, li čnostima i karakteristikama stila i perioda koji se u njoj obrađuje. Kroz priču o nastanku stare srpske države, Raške, čitalac se slikovito upoznaje sa srpskim vladarima i vlastelom, poglavarima Srpske crkve, ali i svetinjama kao što su crkva Svetog Petra u Rasu, u kojoj počinje srpska duhovna istorija, ili manastiri Đurđevi Stupovi, Studenica, Žiča, Mileševa, Banjska

Knjiga 3
SVETINJE SREDNJOVEKOVNE SRBIJE
NASLEĐE HRIŠĆANSKOG ORIJENTA

Obrađeni su manastiri i crkve koji pripadaju vizantijskom stilskom periodu, kada se srpska država nalazila na vrhuncu svoje srednjovekovne moći. Monografija obuhvata period od 1282. do 1371. godine, vreme vladavine najvećeg srpskog graditelja i zadužbinara, svetog kralja Milutina i njegovih naslednika, Stefana Dečanskog i, posebno, cara Dušana, kada se Srbija nalazila na vrhuncu državne i političke moći i čije su duhovne i kulturne tekovine, oslonjene na nasleđe hrišćanskog Orijenta i danas sinonim za najviši civilizacijski domet srednjovekovne srpske države i konačno utemeljene srpskog duhovnog i kulturnog identiteta. U okviru Srpskog carstva izvesno vreme se nalazila i Sveta Gora. Pećka patrijaršija, Gračanica, Bogorodica ljeviška, Matejča, Krka, Andreaš, ili Markov manastir su samo deo blistavog nasleđa perioda koji je obeležila srpsko-vizantijska renesansa Balkana.
Završno poglavlje obrađuje period gašenja moćnog Dušanovog carstva, kojim vlada njegov sin, car Uroš Nejaki, ali i najavljuje događaje koji su potom usledili, učvršćujući poziciju kneza Lazara Hrebeljanovića, Srpske crkve i najavljujući renesansu moravske Srbije.

Knjiga 4
SVETINJE MORAVSKE SRBIJE
RIZNICE ZAVEŠTANJA NEMANJIĆA

Četvrta monografija obuhvata period od Maričke bitke 1371. do pada poslednje srpske srednjovekovne prestonice, Smedereva, 1459. godine i u kome je sa istorijske scene sišla svetorodna dinastija Stefana Nemanje i njegovih naslednika i kada srpska država, naročito posle Maričke i Kosovske bitke, počinje da podleže turskoj imperiji u velikom sukobu sa Evropom, čije će poprište narednih nekoliko vekova biti najviše na teritoriji srpskih zemalja. Sa druge strane, veliki civilizacijski domet nemanjićke države omogućio je da se u ovom periodu dosegne vrhunac u svim domenima stvaralaštva, posebno u neimarstvu. Manastiri i crkve takozvanog 'moravskog' stilskog obrasca nemaju premca po lepoti i skladu. Stilski uticaji prethodnih perioda, kada su se neimari prevashodno oslanjali na zapadna (period raškog stila, primer Studenica), ili na vizantijska graditeljska iskustva (primer Gračanica), u moravskom periodu su objedinjeni i stvoren je neprevaziđeni srpski graditeljski amalgam, nauci poznat kao moravski stil, čiji najlepši biseri su Ravanica, Lazarica, Kalenić i Resava, Poganovo. Doprinos kneza Lazara i njegovog sina, despota Stefana Visokog Lazarevića, preporodu srpske države poslenemanjićkog perioda je nemerljiv...

Knjiga 5
SVETINJE SRPSKOG NARODA
MANASTIRI NA RAZMEĐU ISTOKA I ZAPADA

U monografiji je obrađen period turske dominacije na prostoru Balkanskog poluostrva i obuhvata period od gašenja moćne Srpske despotovine posle pada Smedereva 1459. godine, do Velike seobe 1690. godine, kada se težište napora srpskog naroda da očuva nacionalni, duhovni i kulturni identitet prebacuje konačno na sever. Bez prave države, bez bogatih i moćnih vladara i vlastele, sa progonjenom Crkvom od strane turske uprave, zadužbine iz ovog perioda su skromne i neujednačene i po stilu i po reprezentativnosti: gradilo se koliko su trenutne prilike dozvoljavale...Međutim, kontinuitet je nastavljen - svetinje su sačuvane i u njima biće srpskog naroda. Brankovići i Sokolovići su utkali svoje ime zlatnim slovima u srpsku istoriju. Hronološki, u ovoj monografiji je posebno obrađen prostor južno i severno od Save i Dunava, onako kako su se država i narod postepeno pomerali ka austrougarskoj i evropskoj sferi političkog, ali i kulturnog uticaja. Fruškogorski duhovni perivoj je rezultat ovih napora, ali tu su i mnogobrojne svetinje širom Balkana: Orahovica, Grabovac, Ostrog, Žitomislić, Kumanica, Tronoša, Kaona i mnoge druge...

Knjiga 6
SVETINJE OBNOVLJENE SRBIJE
SVETOSAVLJE ZA BUDUĆNOST SRPSKOG NARODA

Šestom monografijom zatvara se ciklus koji edicija obrađuje simbolično sa početkom 21. veka, vremenom u kome brojne današnje generacije Srba ostavljaju svoj trag u još jednom periodu velikih iskušenja i teških ispita. Gradnja svesabornog hrama Sv. Save Srpskog na Vračaru je ispit zrelosti i odgovornosti srpskog naroda, koja stoji nasuprot neophodnih evropskih i svetskih globalnih integracija. Istorija i nasleđe se ne smeju zaboraviti – one se moraju utkati u još jednu obnovu srpske države i srpskog duhovnog tkiva. Period koji šesta knjiga obrađuje započinje posle Velike seobe naroda 1690. godine i vezana je za početak stvaranja savremene srpske države, u kome srpski narod prolazi kroz velika iskušenja između dveju moćnih imperija, Turske i Austrijske carevine. Jezgro okupljanja i sabiranja srpskog nacionalnog, duhovnog i kulturnog bića je gradić Sent Andreja kod Budimpešte, na teritoriji tadašnje Austrije, odakle se uticaji prenose i šire na teritoriju Vojvodine, a nešto kasnije i u kneževsku Srbiju, sa prestonim Beogradom kao budućim sedištem i središtem državne i duhovne vlasti. Kroz podsećanje na teški 20. vek, priča se završava 2007. godine, kada Srbija ponovo postaje samostalna država sa sopstvenim Ustavom...
Crkve Sent Andreje, manastir Sv. Petra Cetinjskog, obnovljene ovčarsko-kablarske svetinje, manastir Soko, hram Sv. Save i druga srpska duhovna ognjišta svedoče o ovom teškom i slavnom vremenu i ostaju najtrajniji putokazi svekolikom srpskom narodu..(Mikro knjiga)

(72/42-kp/96)
33388225 RIZNICA SRPSKE DUHOVNOSTI 1-6

LimundoGrad koristi kolačiće u statističke i marketinške svrhe. Nastavkom korišćenja sajta smatramo da ste pristali na upotrebu kolačića. Više informacija.