Cena: |
Stanje: | Polovan bez oštećenja |
Garancija: | Ne |
Isporuka: | Pošta CC paket (Pošta) Post Express Lično preuzimanje |
Plaćanje: | Tekući račun (pre slanja) Ostalo (pre slanja) Lično |
Grad: |
Novi Sad, Novi Sad |
ISBN: Ms
Godina izdanja: Ms
Jezik: Srpski
Autor: Strani
Spoljašnjost kao na fotografijama, unutrašnjost u dobrom i urednom stanju!
Izdavač: Filip Višnjić, Beograd
Biblioteka Stremljenja
Prevod: Božidar Sekulć
Pogovor: Vojislav Koštunica
Povez: tvrd sa omotom
Broj strana: 302
Prateći postepenu evoluciju revolucija, Arent predviđa promenu odnosa između rata i revolucije i ključnu ulogu koju će takvi zapaljivi pokreti igrati u budućnosti međunarodnih odnosa. Ona se osvrće na principe koji leže u osnovi svih revolucija, počevši od prvih velikih primera u Americi i Francuskoj, i pokazujući kako su se od tada razvile i teorija i praksa revolucije. Konačno, ona predviđa promenu odnosa između rata i revolucije i ključne promene u međunarodnim odnosima, pri čemu će revolucija postati ključna taktika.
S A D R Ž A J:
Uvod: Rat i revolucija
1. Istorijska pozadina
2. Socijalno pitanje
3. *Traženje sreće*
4. Osnivanje: Constitutio Libertatis
5. Novus Ordo Saeclorum
6. Tradicija i duh revolucije
Pogovor (Vojislav Koštunica): Hana Arent ili revolucija kao sloboda
Hana Arent (nem. Hannah Arendt; Hanover, 14. oktobar 1906 — Njujork, 4. decembar 1975) je bila nemačka teoretičarka politike i filozof jevrejskog porekla.
Biografija
Odrastala je u jevrejskoj porodici koja je pripadala srednjoj klasi. Odrastala je u tadašnjem Kenigsbergu (današnjem Kalinjingradu, inače rodnom mestu Imanuela Kanta) i Berlinu. Filozofiju je studirala na univerzitetu u Marburgu sa Hansom Jonasom, a Martin Hajdeger joj je bio profesor. Sa Hajdegerom je započela dugu i strasnu romantičnu vezu zbog koje je kasnije bila kritikovana zbog Hajdegerove podrške nacističkom pokretu za vreme njegovog rektorskog mandata na univerzitetu u Frajburgu.
U vreme prvog raskida između nje i Hajdegera ona se seli u Hajdelberg gde piše svoju disertaciju, pod Jaspersovim mentorstvom, o konceptu ljubavi u misli svetog Avgustina. Kasnije, 1929. godine se udaje za nemačkog Jevreja Gintera Šterna kasnije poznatog kao Gintera Andersa. (Razveli su se 1937. godine.) Njena disertacija biva objavljena iste godine ali ona ne dobija kvalifikacije neophodne za rad na nemačkim univerzitetima. Neko vreme se bavila istraživanjem antisemitizma ali biva proterana u Pariz. Tu upoznaje književnog kritičara i filozofa, marksistu Voltera Benjamina. U Francuskoj radi na pomaganju jevrejskih izbeglica te biva zatvorena u logor „Gurs“ ali je uspela da pobegne nakon nekoliko nedelja. Kasnije se udaje za Hajnriha Blihera te sa njim beži u SAD. U Americi se aktivno bavi pomaganjem Jevrejske zajednice. Piše i kolumnu za „Aufbau“, jevrejske novine na nemačkom. Kasnije pomaže jevrejskim organizacijama i često dolazi u Nemačku. Postaje blizak prijatelj sa Jaspersom i njegovom suprugom.
Godine 1950. Arentova postaje naturalizovani državljanin SAD i obnavlja romantičnu vezu sa Marinom Hajdegerom. Radi na različitim univerzitetima SAD kao što su Berkli i Priston. Bila je i prva žena profesor na američkom Univerzitetu.[1]
Umrla je 1975. godine u 69-oj godini života i sahranjena je ispred „Bard koledža“ gde je njen suprug predavao dugi niz godina.[1]
Filozofija
Jedna od glavnih tema razmišljanja Hane Arent jeste zlo profilisano kroz sisteme upravljanja. Ona je uvela pojmove „banalnost zla“ i „radikalnost zla“, koji su u kasnijoj teoriji poslužili kao vodilje u istraživanju modernog totalitarizma.