pregleda

Ignacio de Loyola NAČELA JEZUITA


Cena:
1.490 din
Želi ovaj predmet: 2
Stanje: Polovan bez oštećenja
Garancija: Ne
Isporuka: BEX
Pošta
DExpress
Post Express
Lično preuzimanje
Plaćanje: Tekući račun (pre slanja)
Ostalo (pre slanja)
Pouzećem
Lično
Grad: Novi Sad,
Novi Sad
Prodavac

H.C.E (5812)

PREMIUM član
Član je postao Premium jer:
- ima 100 jedinstvenih pozitivnih ocena od kupaca,
- tokom perioda od 6 meseci uplati minimum 20.000 dinara na svoj Limundo račun.

99,84% pozitivnih ocena

Pozitivne: 9680

  Pošalji poruku

Svi predmeti člana


Kupindo zaštita

ISBN: Ostalo
Godina izdanja: .
Jezik: Srpski
Autor: Strani

Ignasio de Lojola

Kao na slikama
Na par mesta u uvodu podvučeno i označeno (ne ometa trkst)
inače lepo očuvano

Naslov: NAČELA JEZUITA - Sveti Ignacije i Družba Isusova
Autor: Ignacio de Loyola
Izdavač: Mladost Beograd
Tvrd šiveni povez,
latinica,
24 cm,
224 str.

Injigo Lopez de Lojola (šp. Íñigo López de Loyola), poznat i kao Sveti Ignasio iz Lojole (šp. San Ignacio de Loyola), rođen u Azpeitiji (24. decembra, 1491,[1] a umro u Rimu 3. jula 1556) bio je katolički sveštenik i teolog, koji je osnovao družbu Isusovaca (šp. Societas Iesu: obično se skraćeno piše (S.J.) ili (S.I.)), religijskog reda Katoličke crkve koji je bio direktno potčinjen papi. On je postao njihov prvi vrhovni general u Parizu 1541. godine.[2]Članovi reda zovu se jezuiti.[3] Jezuiti su se pojavili kao važna sila tokom perioda kontrareformacije.[4]
Poznat je kao autor Duhovnih vežbi (šp. Ejercicios espirituales). Lojola je bio aktivni borac protiv protestantske reformacije i zagovornik kontrareformacije. Beatifikovan je a kasnije i kanonizovan kao svetac 12. marta, 1622.[5] Njegov praznik se slavi jednom godišnje 31. jula. On je svetac zaštitnik baskijske provincije Gipuskoa.
Detinjstvo i mladost[uredi | uredi izvor]
Ignasio Lopez de Lojola (koji se ponekad pogrešno naziva Ignasio Lopez de Rekalde)[6] rođen je u zamku Lojola, blizu Aspeitije, 25 kilometara jugozapadno od San Sebastijana u provinciji Gipuskoa, danas autonomna pokrajina Baskija, Španija.[7][8] Najmlađi od 13 dece, imao je samo sedam godina kad mu je umrla majka. Godine 1506. Ignasio je postao paž u službi svog rođaka Huana Velaskeza de Kueljara, rizničara Kraljevine Kastilje.
Godine 1517, Ignacije je otišao da služi vojsku. Teško ranjen u bici kod Pamplone (20. maj 1521); proveo je mesece kao invalid u zamku svoga oca i celog života je hramao na jednu nogu.
Religiozno uzdizanje[uredi | uredi izvor]
Za vreme oporavka Ignasio je počeo da čita brojne religijske tekstove o životu Isusa i svetaca. Imao je žarku ambiciju da vodi život pun samoodricanja i da se takmiči s herojskim delima Franje Asiškog i drugih velikih monaha asketa. Odlučio je da svoj život posveti preobraćenju nehrišćana u Svetoj zemlji.
Pošto se oporavio, Ignasio je posetio benediktinski manastir na planini Montserat (25. maja, 1522), gde je okačio svoje oružje ispred slike svete Marije Bogorodice. Zatim je proveo nekoliko meseci u pećini blizu grada Manresa u Kataloniji gde se podvrgao najrigoroznijem asketizmu.
Kasnije je govorio da je imao vizije. Devica Marija je bila objekt njegove viteške pobožnosti. Vojnička slikovitost je bila značajan deo njegovih religijskih kontemplacija.
U to vreme pripremio je nacrt svojih „Duhovnih vežbi“ (šp. Ejercicios espirituales), koje opisuju niz meditacija koje su razni ljudi sprovodili pod njegovim vođstvom. Obaveza upražnjavanja duhovnih vežbi u raznim varijantama je postala obavezna za sve jezuite. „Duhovne vežbe“ su izvršile veliki uticaj na promenu metoda učenja u Katoličkoj crkvi.
Studije u Parizu[uredi | uredi izvor]
Ignasio se 1528. upisao na Pariski univerzitet gde je ostao preko sedam godina, proširujući svoje književno i teološko obrazovanje i pokušavajući da zainteresuje studente za duhovne vežbe.
Do 1534. Ignasio je imao šest sledbenika – Francuza Petera Fabera, Špance Fransiska Havijera, Alfonsa Salmerona, Jakoba Lainesa i Nikolasa Bobadilju i Portugalca Simona Rodrigesa.
Osnivanje Društva isusovaca[uredi | uredi izvor]
Ignacije je, sa svojih šest sledbenika osnovao Društvo Isusovo 15. avgusta, 1534, u Crkvi Svete Marije, na Monmartru - „da bi otpočeli bolnički i misionarski rad u Jerusalimu, ili da krenu bez pogovora gde god ih papa uputi. Godine 1537. otputovali su u Italiju da traže papino odobrenje njihovog reda. Papa Pavle III im je dao preporuku, i dozvolio im da se proizvedu u sveštenike. Zaredio ih je u Veneciji biskup od Arbe (24. juna). Posvetili su se propovedničkom i dobrotvornom radu u Italiji, jer im je obnovljeni rat između Cara, Venecije i pape protiv Osmanskog carstva onemogućio put u Jerusalim.
Ignacije je, s Faberom i Lainesom, otišao u Rim u oktobru 1538, da traže od pape odobrenje za osnivanje novog reda. Kardinalska kongregacija je dala pozitivno mišljenje, pa je papa Pavle III odobrio red svojom bulom Regimini militantis (27. septembar 1540),[9] ali je ograničio broj članova reda na šezdeset. Ovo ograničenje je ukinuto bulom Injunctum nobis (14. mart 1543).
Ignacije je poslao svoje saradnike kao misionare širom Evrope da stvore škole, koledže i bogoslovije. Huan de Vega, ambasador Karla V u Rimu, sreo se sa Ignacijem tamo. Poštujući Ignacija i jezuite, kad je Vega imenovan za potkralja Sicilije, on je poveo jezuite sa sobom. Otvoren je isusovski koledž u Mesini, koji se pokazao uspešnim, i njegova pravila i metodi su kasnije kopirani u druge koledže.[10]
Jezuitski poglavar[uredi | uredi izvor]
Ignasio je izabran za prvog vrhovnog poglavara svog religijskog reda, a jezuiti su ga najčešće zvali „Otac poglavar“. On je slao svoje sledbenike širom Evrope da osnivaju škole i semeništa. Za vrlo kratko vreme jezuiti su postali ključni faktor kako u religijskom tako i u svetovnom obrazovanju.
`Duhovne vežbe“ Ignasija Lojole su konačno štampane 1548. godine, a on je zbog toga bio kratko po istragom Rimske inkvizicije, ali je oslobođen optužbi.
Ignasio je napisao jezuitski Ustav, usvojen 1554, kojim je stvorio monašku organizaciju i naglasio apsolutno samoodricanje i poslušnost papi i nadređenima (perinde ac cadaver, `[disciplinovan] kao leš“, kako se sam Ignasio izrazio). Njegovo osnovno načelo je postalo jezuitski moto: Ad Maiorem Dei Gloriam (`U veliku slavu Božju`). Jezuitima se često pripisuje i maksima „Cilj opravdava sredstvo“, ali ona nije argumentovano dokazana.
Jezuiti su bili najvažniji činilac uspeha protivreformacije. Bili su pripadnici tzv. „borbene crkve“ (Ecclesia militans).
Od 1553. do 1555. godine Ignasio je diktirao svoju životnu priču svom sekretaru, ocu Gonsalvesu da Kamara. Ova autobiografija je od ključne važnosti za razumevanje njegovih „Duhovnih vežbi“. Čuvana je u arhivama oko 150 godina dok je Bolandisti (udruženje jezuitskih studenata) nisu objavili u Acta Sanctorum, „Životima svetaca“. Kritičko izdanje postoji u Vol. I (1943) Fontes Narrativi u seriji Monumenta Historica Societatatis Iesu.
Umro je u Rimu.
Jedan kvart u Bilbau i stanica metroa u tom gradu, San Ignazio, dobila je ime po njemu.
Beatifikacija i kanonizacija[uredi | uredi izvor]
Beatifikovao ga je Papa Pavle V 27. jula 1609, a kanonizovao ga Papa Grgur XV 22. maja 1622. godine.[11][12]

Skuplje knjige možete platiti na rate.

International shipping
Paypal only
(Države Balkana: Uplata može i preko pošte ili Western Union-a)

1 euro = 117.5 din

For international buyers please see instructions below:
To buy an item: Click on the red button KUPI ODMAH
Količina: 1 / Isporuka: Pošta / Plaćanje: Tekući račun
To confirm the purchase click on the orange button: Potvrdi kupovinu (After that we will send our paypal details)
To message us for more information: Click on the blue button POŠALJI PORUKU
To see overview of all our items: Click on Svi predmeti člana

Ako je aktivirana opcija besplatna dostava, ona se odnosi samo na slanje kao preporučena tiskovina ili cc paket na teritoriji Srbije.

Poštarina za knjige je u proseku 133-200 dinara, u slučaju da izaberete opciju plaćanje pre slanja i slanje preko pošte. Postexpress i kurirske službe su skuplje ali imaju opciju plaćanja pouzećem. Ako nije stavljena opcija da je moguće slanje i nekom drugom kurirskom službom pored postexpressa, slobodno kupite knjigu pa nam u poruci napišite koja kurirska služba vam odgovara.

Ukoliko još uvek nemate bar 10 pozitivnih ocena, zbog nekoliko neprijatnih iskustava, molili bi vas da nam uplatite cenu kupljenog predmeta unapred.

Novi Sad lično preuzimanje ili svaki dan ili jednom nedeljno zavisno od lokacije prodatog predmeta.

Našu kompletnu ponudu možete videti preko linka
https://www.kupindo.com/Clan/H.C.E/SpisakPredmeta
Ukoliko tražite još neki naslov koji ne možete da nađete pošaljite nam poruku možda ga imamo u magacinu.
Pogledajte i našu ponudu na limundu https://www.limundo.com/Clan/H.C.E/SpisakAukcija
Slobodno pitajte šta vas zanima preko poruka. Preuzimanje moguce u Novom Sadu i Sremskoj Mitrovici uz prethodni dogovor. (Većina knjiga je u Sremskoj Mitrovici, manji broj u Novom Sadu, tako da se najavite nekoliko dana ranije u slucaju ličnog preuzimanja, da bi knjige bile donete, a ako Vam hitno treba neka knjiga za danas ili sutra, obavezno proverite prvo preko poruke da li je u magacinu da ne bi doslo do neprijatnosti). U krajnjem slučaju mogu biti poslate i poštom u Novi Sad i stižu za jedan dan.

U Novom Sadu lično preuzimanje na Grbavici na našoj adresi ili u okolini po dogovoru. Dostava na kućnu adresu u Novom Sadu putem kurira 350 dinara.
Slanje nakon uplate na račun u Erste banci (ukoliko ne želite da plaćate po preuzimanju). Poštarina za jednu knjigu, zavisno od njene težine, može biti od 133-200 din. Slanje vise knjiga u paketu težem od 2 kg 250-400 din. Za cene postexpressa ili drugih službi se možete informisati na njihovim sajtovima.
http://www.postexpress.rs/struktura/lat/cenovnik/cenovnik-unutrasnji-saobracaj.asp

INOSTRANSTVO: Šaljem po dogovoru, ili po vašim prijateljima/rodbini ili poštom. U Beč idem jednom godišnje pa ako se podudare termini knjige mogu doneti lično. Skuplje pakete mogu poslati i po nekom autobusu, molim vas ne tražite mi da šaljem autobusima knjige manje vrednosti jer mi odlazak na autobusku stanicu i čekanje prevoza pravi veći problem nego što bi koštala poštarina za slanje kao mali paket preko pošte.

Ukoliko kupujete više od jedne knjige javite se porukom možda Vam mogu dati određeni popust na neke naslove.

Sve knjige su detaljno uslikane, ako Vas još nešto interesuje slobodno pitajte porukom. Reklamacije primamo samo ukoliko nam prvo pošaljete knjigu nazad da vidim u čemu je problem pa nakon toga vraćamo novac. Jednom smo prevareni od strane člana koji nam je vratio potpuno drugu knjigu od one koju smo mu mi poslali, tako da više ne vraćamo novac pre nego što vidimo da li se radi o našoj knjizi.
Ukoliko Vam neka pošiljka ne stigne za dva ili tri dana, odmah nas kontaktirajte za broj pošiljke kako bi videli u čemu je problem. Ne čekajte da prođe više vremena, pogotovo ako ste iz inostranstva, jer nakon određenog vremena pošiljke se vraćaju pošiljaocu, tako da bi morali da platimo troškove povratka i ponovnog slanja. Potvrde o slanju čuvamo do 10 dana. U 99% slučajeva sve prolazi glatko, ali nikad se ne zna.

Ukoliko uvažimo vašu reklamaciju ne snosimo troškove poštarine, osim kada je očigledno naša greška u pitanju.

Predmet: 77454425
Ignasio de Lojola

Kao na slikama
Na par mesta u uvodu podvučeno i označeno (ne ometa trkst)
inače lepo očuvano

Naslov: NAČELA JEZUITA - Sveti Ignacije i Družba Isusova
Autor: Ignacio de Loyola
Izdavač: Mladost Beograd
Tvrd šiveni povez,
latinica,
24 cm,
224 str.

Injigo Lopez de Lojola (šp. Íñigo López de Loyola), poznat i kao Sveti Ignasio iz Lojole (šp. San Ignacio de Loyola), rođen u Azpeitiji (24. decembra, 1491,[1] a umro u Rimu 3. jula 1556) bio je katolički sveštenik i teolog, koji je osnovao družbu Isusovaca (šp. Societas Iesu: obično se skraćeno piše (S.J.) ili (S.I.)), religijskog reda Katoličke crkve koji je bio direktno potčinjen papi. On je postao njihov prvi vrhovni general u Parizu 1541. godine.[2]Članovi reda zovu se jezuiti.[3] Jezuiti su se pojavili kao važna sila tokom perioda kontrareformacije.[4]
Poznat je kao autor Duhovnih vežbi (šp. Ejercicios espirituales). Lojola je bio aktivni borac protiv protestantske reformacije i zagovornik kontrareformacije. Beatifikovan je a kasnije i kanonizovan kao svetac 12. marta, 1622.[5] Njegov praznik se slavi jednom godišnje 31. jula. On je svetac zaštitnik baskijske provincije Gipuskoa.
Detinjstvo i mladost[uredi | uredi izvor]
Ignasio Lopez de Lojola (koji se ponekad pogrešno naziva Ignasio Lopez de Rekalde)[6] rođen je u zamku Lojola, blizu Aspeitije, 25 kilometara jugozapadno od San Sebastijana u provinciji Gipuskoa, danas autonomna pokrajina Baskija, Španija.[7][8] Najmlađi od 13 dece, imao je samo sedam godina kad mu je umrla majka. Godine 1506. Ignasio je postao paž u službi svog rođaka Huana Velaskeza de Kueljara, rizničara Kraljevine Kastilje.
Godine 1517, Ignacije je otišao da služi vojsku. Teško ranjen u bici kod Pamplone (20. maj 1521); proveo je mesece kao invalid u zamku svoga oca i celog života je hramao na jednu nogu.
Religiozno uzdizanje[uredi | uredi izvor]
Za vreme oporavka Ignasio je počeo da čita brojne religijske tekstove o životu Isusa i svetaca. Imao je žarku ambiciju da vodi život pun samoodricanja i da se takmiči s herojskim delima Franje Asiškog i drugih velikih monaha asketa. Odlučio je da svoj život posveti preobraćenju nehrišćana u Svetoj zemlji.
Pošto se oporavio, Ignasio je posetio benediktinski manastir na planini Montserat (25. maja, 1522), gde je okačio svoje oružje ispred slike svete Marije Bogorodice. Zatim je proveo nekoliko meseci u pećini blizu grada Manresa u Kataloniji gde se podvrgao najrigoroznijem asketizmu.
Kasnije je govorio da je imao vizije. Devica Marija je bila objekt njegove viteške pobožnosti. Vojnička slikovitost je bila značajan deo njegovih religijskih kontemplacija.
U to vreme pripremio je nacrt svojih „Duhovnih vežbi“ (šp. Ejercicios espirituales), koje opisuju niz meditacija koje su razni ljudi sprovodili pod njegovim vođstvom. Obaveza upražnjavanja duhovnih vežbi u raznim varijantama je postala obavezna za sve jezuite. „Duhovne vežbe“ su izvršile veliki uticaj na promenu metoda učenja u Katoličkoj crkvi.
Studije u Parizu[uredi | uredi izvor]
Ignasio se 1528. upisao na Pariski univerzitet gde je ostao preko sedam godina, proširujući svoje književno i teološko obrazovanje i pokušavajući da zainteresuje studente za duhovne vežbe.
Do 1534. Ignasio je imao šest sledbenika – Francuza Petera Fabera, Špance Fransiska Havijera, Alfonsa Salmerona, Jakoba Lainesa i Nikolasa Bobadilju i Portugalca Simona Rodrigesa.
Osnivanje Društva isusovaca[uredi | uredi izvor]
Ignacije je, sa svojih šest sledbenika osnovao Društvo Isusovo 15. avgusta, 1534, u Crkvi Svete Marije, na Monmartru - „da bi otpočeli bolnički i misionarski rad u Jerusalimu, ili da krenu bez pogovora gde god ih papa uputi. Godine 1537. otputovali su u Italiju da traže papino odobrenje njihovog reda. Papa Pavle III im je dao preporuku, i dozvolio im da se proizvedu u sveštenike. Zaredio ih je u Veneciji biskup od Arbe (24. juna). Posvetili su se propovedničkom i dobrotvornom radu u Italiji, jer im je obnovljeni rat između Cara, Venecije i pape protiv Osmanskog carstva onemogućio put u Jerusalim.
Ignacije je, s Faberom i Lainesom, otišao u Rim u oktobru 1538, da traže od pape odobrenje za osnivanje novog reda. Kardinalska kongregacija je dala pozitivno mišljenje, pa je papa Pavle III odobrio red svojom bulom Regimini militantis (27. septembar 1540),[9] ali je ograničio broj članova reda na šezdeset. Ovo ograničenje je ukinuto bulom Injunctum nobis (14. mart 1543).
Ignacije je poslao svoje saradnike kao misionare širom Evrope da stvore škole, koledže i bogoslovije. Huan de Vega, ambasador Karla V u Rimu, sreo se sa Ignacijem tamo. Poštujući Ignacija i jezuite, kad je Vega imenovan za potkralja Sicilije, on je poveo jezuite sa sobom. Otvoren je isusovski koledž u Mesini, koji se pokazao uspešnim, i njegova pravila i metodi su kasnije kopirani u druge koledže.[10]
Jezuitski poglavar[uredi | uredi izvor]
Ignasio je izabran za prvog vrhovnog poglavara svog religijskog reda, a jezuiti su ga najčešće zvali „Otac poglavar“. On je slao svoje sledbenike širom Evrope da osnivaju škole i semeništa. Za vrlo kratko vreme jezuiti su postali ključni faktor kako u religijskom tako i u svetovnom obrazovanju.
`Duhovne vežbe“ Ignasija Lojole su konačno štampane 1548. godine, a on je zbog toga bio kratko po istragom Rimske inkvizicije, ali je oslobođen optužbi.
Ignasio je napisao jezuitski Ustav, usvojen 1554, kojim je stvorio monašku organizaciju i naglasio apsolutno samoodricanje i poslušnost papi i nadređenima (perinde ac cadaver, `[disciplinovan] kao leš“, kako se sam Ignasio izrazio). Njegovo osnovno načelo je postalo jezuitski moto: Ad Maiorem Dei Gloriam (`U veliku slavu Božju`). Jezuitima se često pripisuje i maksima „Cilj opravdava sredstvo“, ali ona nije argumentovano dokazana.
Jezuiti su bili najvažniji činilac uspeha protivreformacije. Bili su pripadnici tzv. „borbene crkve“ (Ecclesia militans).
Od 1553. do 1555. godine Ignasio je diktirao svoju životnu priču svom sekretaru, ocu Gonsalvesu da Kamara. Ova autobiografija je od ključne važnosti za razumevanje njegovih „Duhovnih vežbi“. Čuvana je u arhivama oko 150 godina dok je Bolandisti (udruženje jezuitskih studenata) nisu objavili u Acta Sanctorum, „Životima svetaca“. Kritičko izdanje postoji u Vol. I (1943) Fontes Narrativi u seriji Monumenta Historica Societatatis Iesu.
Umro je u Rimu.
Jedan kvart u Bilbau i stanica metroa u tom gradu, San Ignazio, dobila je ime po njemu.
Beatifikacija i kanonizacija[uredi | uredi izvor]
Beatifikovao ga je Papa Pavle V 27. jula 1609, a kanonizovao ga Papa Grgur XV 22. maja 1622. godine.[11][12]
77454425 Ignacio de Loyola NAČELA JEZUITA

LimundoGrad koristi kolačiće u statističke i marketinške svrhe. Nastavkom korišćenja sajta smatramo da ste pristali na upotrebu kolačića. Više informacija.