pregleda

Max Bense - ESTETIKA


Cena:
1.790 din
Želi ovaj predmet: 1
Stanje: Polovan bez oštećenja
Garancija: Ne
Isporuka: Pošta
Post Express
Lično preuzimanje
Plaćanje: Tekući račun (pre slanja)
Ostalo (pre slanja)
Pouzećem
Lično
Grad: Novi Sad,
Novi Sad
Prodavac

Askeza (5961)

PREMIUM član
Član je postao Premium jer:
- ima 100 jedinstvenih pozitivnih ocena od kupaca,
- tokom perioda od 6 meseci uplati minimum 20.000 dinara na svoj Limundo račun.

100% pozitivnih ocena

Pozitivne: 10881

  Pošalji poruku

Svi predmeti člana


Kupindo zaštita

ISBN: Ostalo
Godina izdanja: 301
Jezik: Srpski
Autor: Strani

Spoljašnjost kao na fotografijama, unutrašnjost u dobrom i urednom stanju!



Maks Bense je bio začetnik nove estetike, sa semiotičkom i informaciono-teorijskom osnovom, kojoj je pozvao i doprinos moderne matematike. Jedna od njenih knjiga koja najbolje sažima elemente njenog univerzuma mišljenja i načina na koji je izgrađen je Estetika.

Maks Bense (7. februar 1910. u Strazburu — 29. april 1990. u Štutgartu) je bio nemački filozof, pisac i publicista, poznat po svom radu u oblasti filozofije nauke, logike, estetike i semiotike. Njegove misli kombinuju prirodne nauke, umetnost i filozofiju pod kolektivnom perspektivom i prate definiciju stvarnosti, koja je – pod terminom egzistencijalni racionalizam – u stanju da ukloni razdvajanje između humanističkih i prirodnih nauka.

Maks Bense je svoje rano detinjstvo proveo u rodnom mestu Strazburu, a 1918. njegova porodica je deportovana iz Alzas-Lorene kao posledica Prvog svetskog rata. Počev od 1920. pohađao je gimnaziju u Kelnu, a posle 1930. studirao je fiziku, hemiju, matematiku, geologiju i filozofiju na Univerzitetu u Bonu. Tokom studija, njegovo interesovanje za književnost otkriva nekoliko priloga u novinama, časopisima i emisijama, za koje je napisao nekoliko radio drama. Godine 1937. doktorirao je (Dr. phil. nat.) sa disertacijom „Kuantenmechanik und Daseinsrelativitat“ (Kvantna mehanika i relativnost Dasein-a). Koristio je termin Relativiti of Dasein, koji je preuzeo od Maksa Šelera, za objašnjenje da nove teorije ne moraju biti u suprotnosti sa klasičnom naukom. Bense – deklarisani protivnik nacionalsocijalizma – svesno se suprotstavljao Deutsche Phisik nacističkog režima (up. Johannes Juilfs), koji je odbacio teoriju relativnosti zbog Ajnštajnovog jevrejskog porekla. Zbog toga nije dobio postdoktorsku kvalifikaciju.

Godine 1938. Bense je u početku radio kao fizičar u Baier AG u Leverkuzenu. Po izbijanju Drugog svetskog rata bio je vojnik, prvo kao meteorolog, zatim kao medicinski tehničar u Berlinu i Džordžentalu, gde je kratko vreme po završetku rata bio gradonačelnik. Univerzitet u Jeni ga je 1945. imenovao za kustosa (rektora Univerziteta) i ponudio mu mogućnost postdoktorskog rada (habilitacije), koja je verovatno bila kumulativna, na Socijalno-pedagoškom fakultetu, nakon čega je usledilo imenovanje za prof. izvanredan filozofske i naučne propedeutike.

Godine 1948. Bense je pobegao iz političkog razvoja sovjetske okupacione zone u Bopard; i imenovan je za gostujućeg profesora filozofije i teorije nauke na Univerzitetu u Štutgartu 1949, a za višeg predavača (vanrednog profesora) tamo 1950. Bense je 1955. pokrenuo polemiku u vezi sa mitologizirajućim tendencijama nemačke posleratne kulture. Potom je postao meta javnih polemika, što je rezultiralo odlaganjem njegovog imenovanja za redovnog profesora do 1963. godine.

Pored toga, radio je u centru za obrazovanje odraslih u Ulmu i na Ulmskoj školi dizajna od 1953. do 1958. godine.

Bio je i gostujući profesor na Hamburškom koledžu za vizuelne umetnosti od 1958. do 1960. i 1966/67.

Maks Bense je postao profesor emeritus 7. februara 1978. i umro je 1990. kao međunarodno akreditovani naučnik.

Matematika u umjetnosti i jeziku
Već u svojoj prvoj publikaciji, `Raum und Ich` (`Prostor i ego`; 1934.), Bense je kombinirao teorijsku filozofiju s matematikom, semiotikom i estetikom; to je ostao njegov tematski naglasak. Po prvi put je formulirao racionalnu estetiku, koja definira komponente jezika – riječi, slogove, foneme – kao statistički jezični repertoar, a koja se suprotstavlja književnosti koja se temelji na značenju. S druge strane, Bense je proučavao koncept stila, koji je primijenio na matematiku – slijedeći Mathesis Universalis Gottfrieda Wilhelma Leibniza –, dizajnirajući univerzalni jezik za označavanje. `Die Mathematik in der Kunst` (`Matematika u umjetnosti`; 1949.) bila je njegova polazna točka za istraživanje matematičkih principa forme u povijesti umjetnosti. Iz toga je Bense razvio perspektivu da vidi matematički duh u djelima književne umjetnosti, posebno u metrici i ritmu. Benseove misli pretpostavljale su korelaciju matematičke i lingvističke svijesti, koje imaju zajedničko podrijetlo i prerasle u komplementarne načine mišljenja. Smatrao je da su atomističke strukture jezičnih modusa ekvivalentne. Koristeći neinterpretibilne osnovne elemente (likove) i pravila ili operatore, ti oblici daju značenje, daju informacije i omogućuju stilski oblikovan jezik. Smatrao je da su estetske i semantičke informacije općenito odvojene i da se ne mogu definirati dok se ne koriste. Ovo je bila prva njemačka integracija djela Ludwiga Wittgensteina u područje estetike.

Neka Benseova znanja temelje se na istraživanjima američkog matematičara Georgea Davida Birkhoffa. Stoga se neki termini poput `redundancije` i `entropije` moraju izjednačiti s `Ordnungsmaß` i `Materialverbrauch` (potrošnja materijala) iz Birkhoffovog istraživanja estetike.

Tehnologija i etika
Bense je razaranje društvenog i intelektualnog svijeta srednje klase od početka 20. stoljeća smatrao paralelom s destrukcijom koncepta bića u filozofiji. Vidio je kako je prirodni svijet zamijenjen umjetnim. Kao preteča računalnog doba, Bense je razmišljao o tehničkim pandanima ljudskog postojanja; Za razliku od mnogih svojih suvremenika, smatrao je strojeve čistim proizvodom ljudske inteligencije, koji imaju algoritme kao osnovu, ali ubrzo je postavio etička pitanja o kojima se u etici tehnologije raspravlja tek desetljećima kasnije. Njegovi pragmatični pogledi na tehnologiju, pod utjecajem Waltera Benjamina, koji nisu vjerovali u napredak ili njegovo odbacivanje, donijeli su mu kritiku Theodora W. Adorna – i ponovno ga postavili u ulogu oporbe.

Strukturna analiza jezika
Inspiriran neuroznanošću, informatikom i zanimanjem elektroničkim računskim strojevima, ali i Wittgensteinovim konceptom jezične igre, Bense je pokušao staviti u perspektivu ili proširiti tradicionalni pogled na književnost. Pritom je bio jedan od prvih filozofa kulture koji je integrirao tehničke mogućnosti računala u svoje misli i istraživao ih preko disciplinarnih granica. Statistički i topološki analizirao je jezične pojave, podvrgao ih pitanjima semiotike, teorije informacija i teorije komunikacije koristeći strukturalističke pristupe. Tako je Bense postao prvi teoretičar konkretne poezije, koju je pokrenuo Eugen Gomringer 1953., a potaknuo je na pr. Helmut Heißenbüttel, Claus Bremer, Reinhard Döhl, Ludwig Haring i Franz Mon za izvođenje daljnjih pokusa, a također su utjecali na dekonstrukciju jezika Ernsta Jandla (vidi i Stuttgarter Gruppe/Schule).

Razgovor s piscima
U svom radu s književnošću i književnim jezikom Bense se nije zadovoljio samo teorijskim razmatranjima; imao je bliske kontakte s autorima poput Alfreda Anderscha i Arna Schmidta. Njegove konstrukcije analogije vizualnoj umjetnosti dale su veliki doprinos razumijevanju kubizma i dadaizma.

Razumijevanje znanosti
Kao teoretičar znanosti, Bense je predstavljao sintetički intelektualni koncept, gdje se klasični humanizam i moderna tehnologija konstruktivno nadopunjuju. Iz tog koncepta znanosti nadao se progresivnom znanju, koje se uvijek mora etički proučiti, a ujedno i sprječavanju nazadovanja. Zbog toga se Bense zalagao za prosvjetljenje i stavio se u tu tradiciju.

Nakon 1984. Max Bense primjenjuje svoje teorije vizualne umjetnosti na ekranske medije. Zbog toga se rane misli o medijskim studijama koje se tiču ​​interneta, posebice koncepta digitalne poezije, mogu pratiti do Bensea.

◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼

☑ Zamolio bih clanove koji zele licno preuzimanje, da ne postavljaju uslove kako, sta, gde... licno preuzimanje je na mojoj adresi na Telepu, ako Vam to ne odgovara kupujte od nekog drugog.


☑ Svi predmeti su fotografisani na prirodnom svetlu, nema nikakvih filtera, efekata ili neceg slicnog !

❗❗❗ NE SALJEM U INOSTRANSTVO ❗❗❗

☑ Dobro pogledajte fotografije, da ne dodje do nekog nesporazuma!

☑ Tu sam za sva pitanja!

☑ Knjige saljem nakon uplate!

☑ POUZECEM SALJEM SAMO CLANOVIMA BEZ NEGATIVNIH OCENA!!!! Takodje ne saljem clanovima koji su novi tj. bez ocena!!!


☑ Filmski plakati:

☑ Molim Vas da ne ocekujete od plakata da izgledaju kao da su sada izasli iz stamparije, ipak neki od plakata imaju godina... i mi se nakon 50 godina zguzvamo :) Trudim se da ih sto bolje fotografisem kako bi ste imali uvid u stanje.

☑ Sto se tice cena plakata, uzmite samo u obzir da su ovo originalni plakati iz perioda filma, i da kada bi ste hteli da napravite (odstampate) bilo kakav filmski plakat sa intereneta kostalo bi Vas verovatno vise od hiljadu dinara...

☑ Antikvarne knjige:

☑ Sto se tice antikvarnih knjiga, molim Vas da ne ocekujete da knjige koje su stare neke i po 150 godina budu u savrsenom stanju, budite srecni sto su uopste pozivele toliko vremena i sto je informacija jos uvek u njima, a stanje kakvo je takvo je, uvek mogu da se odnesu da se prekorice i malo sreda, pa da opet dobiju malo svezine, naravno ko to zeli.




Predmet: 71322773
Spoljašnjost kao na fotografijama, unutrašnjost u dobrom i urednom stanju!



Maks Bense je bio začetnik nove estetike, sa semiotičkom i informaciono-teorijskom osnovom, kojoj je pozvao i doprinos moderne matematike. Jedna od njenih knjiga koja najbolje sažima elemente njenog univerzuma mišljenja i načina na koji je izgrađen je Estetika.

Maks Bense (7. februar 1910. u Strazburu — 29. april 1990. u Štutgartu) je bio nemački filozof, pisac i publicista, poznat po svom radu u oblasti filozofije nauke, logike, estetike i semiotike. Njegove misli kombinuju prirodne nauke, umetnost i filozofiju pod kolektivnom perspektivom i prate definiciju stvarnosti, koja je – pod terminom egzistencijalni racionalizam – u stanju da ukloni razdvajanje između humanističkih i prirodnih nauka.

Maks Bense je svoje rano detinjstvo proveo u rodnom mestu Strazburu, a 1918. njegova porodica je deportovana iz Alzas-Lorene kao posledica Prvog svetskog rata. Počev od 1920. pohađao je gimnaziju u Kelnu, a posle 1930. studirao je fiziku, hemiju, matematiku, geologiju i filozofiju na Univerzitetu u Bonu. Tokom studija, njegovo interesovanje za književnost otkriva nekoliko priloga u novinama, časopisima i emisijama, za koje je napisao nekoliko radio drama. Godine 1937. doktorirao je (Dr. phil. nat.) sa disertacijom „Kuantenmechanik und Daseinsrelativitat“ (Kvantna mehanika i relativnost Dasein-a). Koristio je termin Relativiti of Dasein, koji je preuzeo od Maksa Šelera, za objašnjenje da nove teorije ne moraju biti u suprotnosti sa klasičnom naukom. Bense – deklarisani protivnik nacionalsocijalizma – svesno se suprotstavljao Deutsche Phisik nacističkog režima (up. Johannes Juilfs), koji je odbacio teoriju relativnosti zbog Ajnštajnovog jevrejskog porekla. Zbog toga nije dobio postdoktorsku kvalifikaciju.

Godine 1938. Bense je u početku radio kao fizičar u Baier AG u Leverkuzenu. Po izbijanju Drugog svetskog rata bio je vojnik, prvo kao meteorolog, zatim kao medicinski tehničar u Berlinu i Džordžentalu, gde je kratko vreme po završetku rata bio gradonačelnik. Univerzitet u Jeni ga je 1945. imenovao za kustosa (rektora Univerziteta) i ponudio mu mogućnost postdoktorskog rada (habilitacije), koja je verovatno bila kumulativna, na Socijalno-pedagoškom fakultetu, nakon čega je usledilo imenovanje za prof. izvanredan filozofske i naučne propedeutike.

Godine 1948. Bense je pobegao iz političkog razvoja sovjetske okupacione zone u Bopard; i imenovan je za gostujućeg profesora filozofije i teorije nauke na Univerzitetu u Štutgartu 1949, a za višeg predavača (vanrednog profesora) tamo 1950. Bense je 1955. pokrenuo polemiku u vezi sa mitologizirajućim tendencijama nemačke posleratne kulture. Potom je postao meta javnih polemika, što je rezultiralo odlaganjem njegovog imenovanja za redovnog profesora do 1963. godine.

Pored toga, radio je u centru za obrazovanje odraslih u Ulmu i na Ulmskoj školi dizajna od 1953. do 1958. godine.

Bio je i gostujući profesor na Hamburškom koledžu za vizuelne umetnosti od 1958. do 1960. i 1966/67.

Maks Bense je postao profesor emeritus 7. februara 1978. i umro je 1990. kao međunarodno akreditovani naučnik.

Matematika u umjetnosti i jeziku
Već u svojoj prvoj publikaciji, `Raum und Ich` (`Prostor i ego`; 1934.), Bense je kombinirao teorijsku filozofiju s matematikom, semiotikom i estetikom; to je ostao njegov tematski naglasak. Po prvi put je formulirao racionalnu estetiku, koja definira komponente jezika – riječi, slogove, foneme – kao statistički jezični repertoar, a koja se suprotstavlja književnosti koja se temelji na značenju. S druge strane, Bense je proučavao koncept stila, koji je primijenio na matematiku – slijedeći Mathesis Universalis Gottfrieda Wilhelma Leibniza –, dizajnirajući univerzalni jezik za označavanje. `Die Mathematik in der Kunst` (`Matematika u umjetnosti`; 1949.) bila je njegova polazna točka za istraživanje matematičkih principa forme u povijesti umjetnosti. Iz toga je Bense razvio perspektivu da vidi matematički duh u djelima književne umjetnosti, posebno u metrici i ritmu. Benseove misli pretpostavljale su korelaciju matematičke i lingvističke svijesti, koje imaju zajedničko podrijetlo i prerasle u komplementarne načine mišljenja. Smatrao je da su atomističke strukture jezičnih modusa ekvivalentne. Koristeći neinterpretibilne osnovne elemente (likove) i pravila ili operatore, ti oblici daju značenje, daju informacije i omogućuju stilski oblikovan jezik. Smatrao je da su estetske i semantičke informacije općenito odvojene i da se ne mogu definirati dok se ne koriste. Ovo je bila prva njemačka integracija djela Ludwiga Wittgensteina u područje estetike.

Neka Benseova znanja temelje se na istraživanjima američkog matematičara Georgea Davida Birkhoffa. Stoga se neki termini poput `redundancije` i `entropije` moraju izjednačiti s `Ordnungsmaß` i `Materialverbrauch` (potrošnja materijala) iz Birkhoffovog istraživanja estetike.

Tehnologija i etika
Bense je razaranje društvenog i intelektualnog svijeta srednje klase od početka 20. stoljeća smatrao paralelom s destrukcijom koncepta bića u filozofiji. Vidio je kako je prirodni svijet zamijenjen umjetnim. Kao preteča računalnog doba, Bense je razmišljao o tehničkim pandanima ljudskog postojanja; Za razliku od mnogih svojih suvremenika, smatrao je strojeve čistim proizvodom ljudske inteligencije, koji imaju algoritme kao osnovu, ali ubrzo je postavio etička pitanja o kojima se u etici tehnologije raspravlja tek desetljećima kasnije. Njegovi pragmatični pogledi na tehnologiju, pod utjecajem Waltera Benjamina, koji nisu vjerovali u napredak ili njegovo odbacivanje, donijeli su mu kritiku Theodora W. Adorna – i ponovno ga postavili u ulogu oporbe.

Strukturna analiza jezika
Inspiriran neuroznanošću, informatikom i zanimanjem elektroničkim računskim strojevima, ali i Wittgensteinovim konceptom jezične igre, Bense je pokušao staviti u perspektivu ili proširiti tradicionalni pogled na književnost. Pritom je bio jedan od prvih filozofa kulture koji je integrirao tehničke mogućnosti računala u svoje misli i istraživao ih preko disciplinarnih granica. Statistički i topološki analizirao je jezične pojave, podvrgao ih pitanjima semiotike, teorije informacija i teorije komunikacije koristeći strukturalističke pristupe. Tako je Bense postao prvi teoretičar konkretne poezije, koju je pokrenuo Eugen Gomringer 1953., a potaknuo je na pr. Helmut Heißenbüttel, Claus Bremer, Reinhard Döhl, Ludwig Haring i Franz Mon za izvođenje daljnjih pokusa, a također su utjecali na dekonstrukciju jezika Ernsta Jandla (vidi i Stuttgarter Gruppe/Schule).

Razgovor s piscima
U svom radu s književnošću i književnim jezikom Bense se nije zadovoljio samo teorijskim razmatranjima; imao je bliske kontakte s autorima poput Alfreda Anderscha i Arna Schmidta. Njegove konstrukcije analogije vizualnoj umjetnosti dale su veliki doprinos razumijevanju kubizma i dadaizma.

Razumijevanje znanosti
Kao teoretičar znanosti, Bense je predstavljao sintetički intelektualni koncept, gdje se klasični humanizam i moderna tehnologija konstruktivno nadopunjuju. Iz tog koncepta znanosti nadao se progresivnom znanju, koje se uvijek mora etički proučiti, a ujedno i sprječavanju nazadovanja. Zbog toga se Bense zalagao za prosvjetljenje i stavio se u tu tradiciju.

Nakon 1984. Max Bense primjenjuje svoje teorije vizualne umjetnosti na ekranske medije. Zbog toga se rane misli o medijskim studijama koje se tiču ​​interneta, posebice koncepta digitalne poezije, mogu pratiti do Bensea.
71322773 Max Bense - ESTETIKA

LimundoGrad koristi kolačiće u statističke i marketinške svrhe. Nastavkom korišćenja sajta smatramo da ste pristali na upotrebu kolačića. Više informacija.