pregleda

Hegel i drzava - Eric Weil


Cena:
890 din
Želi ovaj predmet: 2
Stanje: Polovan bez oštećenja
Garancija: Ne
Isporuka: Pošta
Post Express
Lično preuzimanje
Plaćanje: Tekući račun (pre slanja)
Ostalo (pre slanja)
Pouzećem
Lično
Grad: Novi Sad,
Novi Sad
Prodavac

Askeza (5969)

PREMIUM član
Član je postao Premium jer:
- ima 100 jedinstvenih pozitivnih ocena od kupaca,
- tokom perioda od 6 meseci uplati minimum 20.000 dinara na svoj Limundo račun.

100% pozitivnih ocena

Pozitivne: 10891

  Pošalji poruku

Svi predmeti člana


Kupindo zaštita

ISBN: Ostalo
Godina izdanja: 262
Jezik: Srpski
Autor: Strani

Spoljašnjost kao na fotografijama, unutrašnjost u dobrom i urednom stanju!

Éric Weil (/veɪl/; francuski: [vɛjl]; 4. lipnja 1904. - 1. veljače 1977.) bio je francusko-njemački filozof poznat po razvoju teorije koja pokušava razumjeti nasilje u središte filozofije. Nazivajući sebe posthegelovskim kantovcem, Weil je bio ključna figura u recepciji Hegela u 20. stoljeću u Francuskoj, kao i u obnovljenom interesu za Kanta u toj zemlji. Autor velikih originalnih radova, kritičkih studija i brojnih eseja na francuskom jeziku koji je usvojio, kao i njemačkom i engleskom, Weil je bio i aktivan akademik i javni intelektualac. Uključen u razne plodne trenutke francuskog intelektualnog života, Weil je, na primjer, bio sudionik poznatih predavanja Alexandrea Kojèvea o Hegelovoj Fenomenologiji duha, a nastavio je igrati instrumentalnu ulogu u časopisu Critique tijekom njegovog početka, a zatim služiti kao jedan od njegovih urednika niz godina.[1] Utjecajni učitelj, njegovi učenici, kao što je Bourdieu, primijetili su Weilovu formativnu ulogu u njihovom intelektualnom razvoju.[2] Taj je utjecaj bio i u podrijetlu stvaranja Instituta Éric Weil, zakladne i istraživačke knjižnice koju je stvorila grupa njegovih bivših učenika nakon njegove smrti.

Sustavni mislilac, Weilova djela slijede Kantovu podjelu između praktične i teorijske filozofije, a cjelovit iskaz njegove misli razvijen je u njegovim Logique de la philosophie (1950.), Philosophie politique (1956.) i Philosophie morale (1961.). Ove knjige pokazuju kako je napor da se razumije nasilje podvrgavanjem diskurzivnom obliku temelj filozofske refleksije. Budući da uvijek postoje novi oblici nasilja koji izrastaju iz starijih već shvaćenih i subsumiranih oblika nasilja, Weil inzistira na ulozi povijesti u filozofskom diskursu.[3] Uloga povijesti vidljiva je u Weilovoj političkoj misli, na primjer, gdje on odbacuje ugovorno poimanje izvorne pozicije i umjesto toga naglašava povijesno, kontekstualno specifično i često nasilno podrijetlo političkih formacija, uobičajeno za vojskovođe koje grabe teritoriju. [4] Ovo povijesno podrijetlo se koristi da se objasni kako su kulturne i političke tradicije često nastanjene antičkim oblicima nasilja koji se mogu ponovno pojaviti u svakom trenutku ili mogu imati perverzne učinke na formiranje političkog identiteta.


Weil je rođen 8. lipnja 1904. u gradu Parchimu u saveznoj državi Mecklenburg u Njemačkoj, u obitelji Louisa i Ide (rođena Löwenstein) Weil. Weilsovi su bili dobrostojeća židovska obitelj. Cijelo je djetinjstvo proveo u Parchimu gdje je prvo bio učenik Parchim Vorschule, a potom i Freidrich-Franz-Gymnasium. Gimnaziju je završio u proljeće 1922. i napustio Parchim da bi otišao na Medicinsku školu u Hamburg. Netom nakon što se Weil upisao na sveučilište, njegov otac je umro. Smrt Louisa Weila dovela je obitelj u materijalne poteškoće koje će potrajati tijekom studentskih godina Érica Weila.

Za vrijeme Weilovog studija medicine već je bio očit njegov interes za filozofiju: njegova sveučilišna registracija od 1922. uključuje jedan od tečajeva Ernsta Cassirera o filozofiji jezika. Sljedeće godine Weil će se preseliti u Berlin dok je još uvijek nastavio studij medicine. Tijekom sljedećeg desetljeća, Weil, koji sada studira filozofiju s punim radnim vremenom, više puta bi se kretao naprijed-natrag između Hamburga i Berlina. Između Hamburga i Berlina, Weil je započeo svoj doktorski studij i na kraju napisao svoju disertaciju `Des Pietro Pomponazzi Lehre von dem Menschen und der Welt` pod Cassirerom. U tom razdoblju počinje objavljivati ​​kritike i članke te raditi kao privatni učitelj. Također je tijekom tog razdoblja započeo druženje s krugom oko Aby Warburg i knjižnice Warburg. Vrativši se u Berlin iz Hamburga 1930., Weil je postao osobni tajnik filozofa Maxa Dessoira i uključio se u izdavanje njegovog časopisa Zeitschrift für Ästhetik und allgemeine Kunstwissenschaft. Godine 1932. Weil je objavio svoju doktorsku disertaciju. Tijekom ovog burnog razdoblja Weil je čitao Mein Kampf i shvaćajući političke implikacije na njega kao Židova, počeo je tražiti svoje mogućnosti u inozemstvu. Posebno se prijavio za poziciju na Sveučilištu u Puerto Ricu, koju nije dobio.

Let iz Njemačke
U travnju 1933. Weil se preselio u Pariz. U tom je razdoblju počeo viđati Anne Mendelsohn, najbolju prijateljicu iz djetinjstva Hannah Arendt i njemačku imigranticu židovskog porijekla. Weilove prve godine u Francuskoj bile su burne; često se selio i često mu je nedostajalo novca. No unatoč tome, u tom su se razdoblju on i Anne vjenčali, prvo na građanskoj ceremoniji u Parizu 16. listopada 1934., a zatim na vjerskoj ceremoniji u Luksemburgu tjedan dana kasnije. Luksemburg je trebao biti točka interakcije između Weila i njegove rodbine, jer se nakon što je napustio Njemačku 1933. godine odbijao vratiti se dugi niz godina. Tijekom tog razdoblja, unatoč nestabilnosti, Weil se počeo integrirati u francuski intelektualni život u Parizu. Naturalizirao se kao francuski državljanin i nastavio se baviti svojim radom na renesansnom humanizmu. Izradio je svoju studiju `Ficin et Plotin` o neoplatonizmu Marsilija Ficina i njegovim pokušajima, kroz Plotinovo djelo, da spoji platonizam i kršćanstvo.[5] Ovo djelo će ostati neobjavljeno do 2007. Otprilike u to vrijeme započeo je rad koji će kulminirati u Logique de la philosophie kao promišljanje uloge koju filozofske kategorije i diskurzivna racionalnost igraju u povijesti. U tom razdoblju započinje i njegovo druženje s Alexandreom Koyréom, kojemu je posvećena Logique de la philosophie, surađujući s njim u časopisu Recherches Philosophiques od 1934. do 1938. Sudjelovao je na Koyréovom seminaru o fenemonologiji duha, a nastavio se i kada je preuzeo Alexandre Kojève. Koyré je također trebao biti redatelj djela koje je obranio na Ecole Pratique des Hautes Etudes `La critique de l`astrologie chez Pic de la Mirandole` koje je proširilo njegov rad na renesansi, kako bi stekao ekvivalentnu diplomu u Francuskoj. . Događaji s kraja 1930-ih iskorijenili su živote onih oko Weila. Njegova majka bila je prisiljena prodati obiteljsku kuću u Parchimu. Dom njegove sestre Ruth i njegovog šogora dr. Siegfrieda Cohna je opljačkan, a Siegfried je uhićen. Sljedeće godine, 1939., Cohnovi su poslali svoje kćeri u Nizozemsku da ih sakriju. Samo će Siegfried i djevojke preživjeti rat, organizirajući prijevoz u Australiju.

Ratne godine
Drugi svjetski rat trebao je, kao i na mnoge njegove generacije, imati dubok utjecaj na Weila. To nije bilo samo zato što je bio njemački Židov, pa je dublje od nežidovske Europe osjećao početne i konačne pritiske nacističkog režima, već i zato što ovaj rat pruža jasnu sliku Weilovih filozofskih, političkih i ljudskih obveza. Već se prije rata dogodio pomak u njegovom razmišljanju. Ovo plodno razdoblje u Parizu označava početak refleksije koja je trebala postati Logique de la philosophie. Weil je počeo razvijati svoju teoriju o tome kako temeljni filozofski koncepti organiziraju i strukturiraju svijet. U ovom djelu Weil postavlja temeljnu antinomiju između slobode i nasilja i pokazuje kako je diskurzivna racionalnost rezultat međudjelovanja ovih dviju sila. To je zato što je, za Weila, diskurzivna racionalnost proizvod prevladavanja nasilja njegovim tumačenjem pod logičkim oblikom proturječnosti.[6] Na neki način, cijeli Weilov projekt može se shvatiti kao pokušaj razumijevanja pripisivanja smislenog sadržaja, bilo da se radi o radnjama, prijedlozima ili osjećajima, i kako se to značenje može koristiti kao resurs za pomoć pojedincima u prevladavanju nasilja. To međutim nije bio samo teorijski angažman. Na početku rata Weil je uzeo lažno ime, Henri Dubois, te se prijavio u francusku vojsku i otišao na frontu u borbi protiv nacističkog režima. U lipnju 1939., 6 mjeseci nakon što je ušao u vojsku, Weil je, kao Henri Dubois, zarobljen i interniran u Fallingsbostel. Tamo je postao organizator zatvorskog otpora i pisao za njegove tajne novine. Ostatak rata trebao je provesti kao njemački zarobljenik. Tek 1945., kada je logor oslobođen, Weil se mogao vratiti u Pariz.

Akademska karijera
Vrativši se u Pariz, Weil je gotovo odmah osigurao mjesto istraživača na CNRS-u, a unutar godinu dana uspio je dovršiti pisanje Logique de la philosophie. Također je tijekom tog razdoblja Weil reformirao svoj odnos s Georgesom Batailleom, kojeg je upoznao godinama prije na Hegelovim seminarima. Taj se odnos nastavio nakon formiranja Critique i doveo je do Weilovog angažmana u časopisu. Tijekom tog razdoblja obranio je doktorsku disertaciju na Sorbonni koristeći Logique de la philosophie, kao i vitkog Hegela i Državu kao tekstove. Njegov žiri činili su Jean Wahl, Henri Gouhier, Jean Hyppolite, Maurice Merleau-Ponty i Edmond Vermeil. Sljedećih nekoliko godina Weil će biti aktivan u pariškim filozofskim i intelektualnim krugovima, organizirajući brojne konferencije, sudjelujući na seminarima, pišući članke. Također je tijekom tog razdoblja Weil počeo predavati, posebno kao instruktor na Ecole Pratique des Hautes Etudes. Uspio je osigurati ulazak u francusko visoko obrazovanje kao Maître de Conférences (mlađi profesor) i pronašao je svoje prvo stalno mjesto na Sveučilištu u Lilleu. S 52 godine Weil je konačno dobio sigurnost na redovnoj poziciji. Tijekom sljedećih nekoliko desetljeća Weil će objaviti druge dvije velike knjige koje su upotpunile njegov sustav, Philosophie politique i Philosophie morale. Uz to će objaviti knjigu koja se bavi Kantom, Problèmes Kantiens, a na poticaj svojih učenika dvije zbirke njegovih članaka i kraćih radova, Essais et Conférences I (1970) i ​​II (1971). Tijekom tog vremena njegova je pozicija priznatog javnog intelektualca rasla, jer je objavljivao u međunarodnim časopisima, održao brojne međunarodne konferencije i bio gostujući profesor u Sjedinjenim Državama. Godine 1968., nakon 12 godina u Lilleu, Weil je preuzeo poziciju na Sveučilištu u Nici i on i njegova supruga preselili su se na jug Francuske. Weil je trebao biti aktivan do svoje smrti, održavši završnu konferenciju o Hegelu samo nekoliko mjeseci prije njegove smrti 1. veljače 1977. u svom domu u Nici.

Priznanje
Tijekom svog života Weil je bio i nadaleko poznat i široko priznat javni intelektualac. Bio je jedan od filozofa odabranih za sudjelovanje na UNESCO-vom simpoziju o demokraciji, uz John Dewey, Henri Lefebvre, C. I. Lewis, Richard McKeon i druge.[7] Sudjelovao je i na čuvenom kolokviju u Royaumontu koji će biti jedan od prvih susreta između novo-samosvjesno analitičke i kontinentalne filozofske škole. Na ovom sastanku bili su prisutni filozofi uključujući P. F. Strawsona, Chaima Perelmana, J. L. Austina, Mauricea Merleau-Pontyja, W. V. Quinea i Jeana Wahla.[8] Uz odabir među takvim misliocima, Weil je također bio počašćen nizom uglednih nagrada. Godine 1965. proglašen je chevalierom francuske Légion d`Honneur, 1969. dobio je počasni doktorat na Sveučilištu u Münsteru. Godine 1970. izabran je za člana Američke akademije znanosti i umjetnosti, a 1975. za člana francuske Académie des Sciences Morales et Politiques de l`Institut de France. Ostale počasti uključuju brojne počasti i posebna izdanja recenzija i časopisa koji slave njegov rad.

Filozofsko djelo
Analize Weilovog rada često razdvajaju njegovu praktičnu filozofiju i njegovu teorijsku filozofiju.[9] Slijedeći ovu tradicionalnu distinkciju uvelike naslijeđenu od Kanta, vidimo najpotpuniji izraz njegove teorijske filozofije u njegovoj Logique de la philosophie, a onu njegove praktične filozofije u njegovoj Philosophie politique i Philosophie morale. Ova je razlika, međutim, varljiva, jer, kao što se vidi u svim ovim djelima, kao iu njegovim brojnim člancima i kritičkim studijama, razlika se čini mnogo manje jasnom, a ove dvije strane njegova filozofskog projekta međusobno se informiraju i djeluju unisono. Ipak, postoje značajne razlike između dviju strana Weilove filozofije....

◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼◻◼

☑ Zamolio bih clanove koji zele licno preuzimanje, da ne postavljaju uslove kako, sta, gde... licno preuzimanje je na mojoj adresi na Telepu, ako Vam to ne odgovara kupujte od nekog drugog.


☑ Svi predmeti su fotografisani na prirodnom svetlu, nema nikakvih filtera, efekata ili neceg slicnog !

❗❗❗ NE SALJEM U INOSTRANSTVO ❗❗❗

☑ Dobro pogledajte fotografije, da ne dodje do nekog nesporazuma!

☑ Tu sam za sva pitanja!

☑ Knjige saljem nakon uplate!

☑ POUZECEM SALJEM SAMO CLANOVIMA BEZ NEGATIVNIH OCENA!!!! Takodje ne saljem clanovima koji su novi tj. bez ocena!!!


☑ Filmski plakati:

☑ Molim Vas da ne ocekujete od plakata da izgledaju kao da su sada izasli iz stamparije, ipak neki od plakata imaju godina... i mi se nakon 50 godina zguzvamo :) Trudim se da ih sto bolje fotografisem kako bi ste imali uvid u stanje.

☑ Sto se tice cena plakata, uzmite samo u obzir da su ovo originalni plakati iz perioda filma, i da kada bi ste hteli da napravite (odstampate) bilo kakav filmski plakat sa intereneta kostalo bi Vas verovatno vise od hiljadu dinara...

☑ Antikvarne knjige:

☑ Sto se tice antikvarnih knjiga, molim Vas da ne ocekujete da knjige koje su stare neke i po 150 godina budu u savrsenom stanju, budite srecni sto su uopste pozivele toliko vremena i sto je informacija jos uvek u njima, a stanje kakvo je takvo je, uvek mogu da se odnesu da se prekorice i malo sreda, pa da opet dobiju malo svezine, naravno ko to zeli.




Predmet: 70311365
Spoljašnjost kao na fotografijama, unutrašnjost u dobrom i urednom stanju!

Éric Weil (/veɪl/; francuski: [vɛjl]; 4. lipnja 1904. - 1. veljače 1977.) bio je francusko-njemački filozof poznat po razvoju teorije koja pokušava razumjeti nasilje u središte filozofije. Nazivajući sebe posthegelovskim kantovcem, Weil je bio ključna figura u recepciji Hegela u 20. stoljeću u Francuskoj, kao i u obnovljenom interesu za Kanta u toj zemlji. Autor velikih originalnih radova, kritičkih studija i brojnih eseja na francuskom jeziku koji je usvojio, kao i njemačkom i engleskom, Weil je bio i aktivan akademik i javni intelektualac. Uključen u razne plodne trenutke francuskog intelektualnog života, Weil je, na primjer, bio sudionik poznatih predavanja Alexandrea Kojèvea o Hegelovoj Fenomenologiji duha, a nastavio je igrati instrumentalnu ulogu u časopisu Critique tijekom njegovog početka, a zatim služiti kao jedan od njegovih urednika niz godina.[1] Utjecajni učitelj, njegovi učenici, kao što je Bourdieu, primijetili su Weilovu formativnu ulogu u njihovom intelektualnom razvoju.[2] Taj je utjecaj bio i u podrijetlu stvaranja Instituta Éric Weil, zakladne i istraživačke knjižnice koju je stvorila grupa njegovih bivših učenika nakon njegove smrti.

Sustavni mislilac, Weilova djela slijede Kantovu podjelu između praktične i teorijske filozofije, a cjelovit iskaz njegove misli razvijen je u njegovim Logique de la philosophie (1950.), Philosophie politique (1956.) i Philosophie morale (1961.). Ove knjige pokazuju kako je napor da se razumije nasilje podvrgavanjem diskurzivnom obliku temelj filozofske refleksije. Budući da uvijek postoje novi oblici nasilja koji izrastaju iz starijih već shvaćenih i subsumiranih oblika nasilja, Weil inzistira na ulozi povijesti u filozofskom diskursu.[3] Uloga povijesti vidljiva je u Weilovoj političkoj misli, na primjer, gdje on odbacuje ugovorno poimanje izvorne pozicije i umjesto toga naglašava povijesno, kontekstualno specifično i često nasilno podrijetlo političkih formacija, uobičajeno za vojskovođe koje grabe teritoriju. [4] Ovo povijesno podrijetlo se koristi da se objasni kako su kulturne i političke tradicije često nastanjene antičkim oblicima nasilja koji se mogu ponovno pojaviti u svakom trenutku ili mogu imati perverzne učinke na formiranje političkog identiteta.


Weil je rođen 8. lipnja 1904. u gradu Parchimu u saveznoj državi Mecklenburg u Njemačkoj, u obitelji Louisa i Ide (rođena Löwenstein) Weil. Weilsovi su bili dobrostojeća židovska obitelj. Cijelo je djetinjstvo proveo u Parchimu gdje je prvo bio učenik Parchim Vorschule, a potom i Freidrich-Franz-Gymnasium. Gimnaziju je završio u proljeće 1922. i napustio Parchim da bi otišao na Medicinsku školu u Hamburg. Netom nakon što se Weil upisao na sveučilište, njegov otac je umro. Smrt Louisa Weila dovela je obitelj u materijalne poteškoće koje će potrajati tijekom studentskih godina Érica Weila.

Za vrijeme Weilovog studija medicine već je bio očit njegov interes za filozofiju: njegova sveučilišna registracija od 1922. uključuje jedan od tečajeva Ernsta Cassirera o filozofiji jezika. Sljedeće godine Weil će se preseliti u Berlin dok je još uvijek nastavio studij medicine. Tijekom sljedećeg desetljeća, Weil, koji sada studira filozofiju s punim radnim vremenom, više puta bi se kretao naprijed-natrag između Hamburga i Berlina. Između Hamburga i Berlina, Weil je započeo svoj doktorski studij i na kraju napisao svoju disertaciju `Des Pietro Pomponazzi Lehre von dem Menschen und der Welt` pod Cassirerom. U tom razdoblju počinje objavljivati ​​kritike i članke te raditi kao privatni učitelj. Također je tijekom tog razdoblja započeo druženje s krugom oko Aby Warburg i knjižnice Warburg. Vrativši se u Berlin iz Hamburga 1930., Weil je postao osobni tajnik filozofa Maxa Dessoira i uključio se u izdavanje njegovog časopisa Zeitschrift für Ästhetik und allgemeine Kunstwissenschaft. Godine 1932. Weil je objavio svoju doktorsku disertaciju. Tijekom ovog burnog razdoblja Weil je čitao Mein Kampf i shvaćajući političke implikacije na njega kao Židova, počeo je tražiti svoje mogućnosti u inozemstvu. Posebno se prijavio za poziciju na Sveučilištu u Puerto Ricu, koju nije dobio.

Let iz Njemačke
U travnju 1933. Weil se preselio u Pariz. U tom je razdoblju počeo viđati Anne Mendelsohn, najbolju prijateljicu iz djetinjstva Hannah Arendt i njemačku imigranticu židovskog porijekla. Weilove prve godine u Francuskoj bile su burne; često se selio i često mu je nedostajalo novca. No unatoč tome, u tom su se razdoblju on i Anne vjenčali, prvo na građanskoj ceremoniji u Parizu 16. listopada 1934., a zatim na vjerskoj ceremoniji u Luksemburgu tjedan dana kasnije. Luksemburg je trebao biti točka interakcije između Weila i njegove rodbine, jer se nakon što je napustio Njemačku 1933. godine odbijao vratiti se dugi niz godina. Tijekom tog razdoblja, unatoč nestabilnosti, Weil se počeo integrirati u francuski intelektualni život u Parizu. Naturalizirao se kao francuski državljanin i nastavio se baviti svojim radom na renesansnom humanizmu. Izradio je svoju studiju `Ficin et Plotin` o neoplatonizmu Marsilija Ficina i njegovim pokušajima, kroz Plotinovo djelo, da spoji platonizam i kršćanstvo.[5] Ovo djelo će ostati neobjavljeno do 2007. Otprilike u to vrijeme započeo je rad koji će kulminirati u Logique de la philosophie kao promišljanje uloge koju filozofske kategorije i diskurzivna racionalnost igraju u povijesti. U tom razdoblju započinje i njegovo druženje s Alexandreom Koyréom, kojemu je posvećena Logique de la philosophie, surađujući s njim u časopisu Recherches Philosophiques od 1934. do 1938. Sudjelovao je na Koyréovom seminaru o fenemonologiji duha, a nastavio se i kada je preuzeo Alexandre Kojève. Koyré je također trebao biti redatelj djela koje je obranio na Ecole Pratique des Hautes Etudes `La critique de l`astrologie chez Pic de la Mirandole` koje je proširilo njegov rad na renesansi, kako bi stekao ekvivalentnu diplomu u Francuskoj. . Događaji s kraja 1930-ih iskorijenili su živote onih oko Weila. Njegova majka bila je prisiljena prodati obiteljsku kuću u Parchimu. Dom njegove sestre Ruth i njegovog šogora dr. Siegfrieda Cohna je opljačkan, a Siegfried je uhićen. Sljedeće godine, 1939., Cohnovi su poslali svoje kćeri u Nizozemsku da ih sakriju. Samo će Siegfried i djevojke preživjeti rat, organizirajući prijevoz u Australiju.

Ratne godine
Drugi svjetski rat trebao je, kao i na mnoge njegove generacije, imati dubok utjecaj na Weila. To nije bilo samo zato što je bio njemački Židov, pa je dublje od nežidovske Europe osjećao početne i konačne pritiske nacističkog režima, već i zato što ovaj rat pruža jasnu sliku Weilovih filozofskih, političkih i ljudskih obveza. Već se prije rata dogodio pomak u njegovom razmišljanju. Ovo plodno razdoblje u Parizu označava početak refleksije koja je trebala postati Logique de la philosophie. Weil je počeo razvijati svoju teoriju o tome kako temeljni filozofski koncepti organiziraju i strukturiraju svijet. U ovom djelu Weil postavlja temeljnu antinomiju između slobode i nasilja i pokazuje kako je diskurzivna racionalnost rezultat međudjelovanja ovih dviju sila. To je zato što je, za Weila, diskurzivna racionalnost proizvod prevladavanja nasilja njegovim tumačenjem pod logičkim oblikom proturječnosti.[6] Na neki način, cijeli Weilov projekt može se shvatiti kao pokušaj razumijevanja pripisivanja smislenog sadržaja, bilo da se radi o radnjama, prijedlozima ili osjećajima, i kako se to značenje može koristiti kao resurs za pomoć pojedincima u prevladavanju nasilja. To međutim nije bio samo teorijski angažman. Na početku rata Weil je uzeo lažno ime, Henri Dubois, te se prijavio u francusku vojsku i otišao na frontu u borbi protiv nacističkog režima. U lipnju 1939., 6 mjeseci nakon što je ušao u vojsku, Weil je, kao Henri Dubois, zarobljen i interniran u Fallingsbostel. Tamo je postao organizator zatvorskog otpora i pisao za njegove tajne novine. Ostatak rata trebao je provesti kao njemački zarobljenik. Tek 1945., kada je logor oslobođen, Weil se mogao vratiti u Pariz.

Akademska karijera
Vrativši se u Pariz, Weil je gotovo odmah osigurao mjesto istraživača na CNRS-u, a unutar godinu dana uspio je dovršiti pisanje Logique de la philosophie. Također je tijekom tog razdoblja Weil reformirao svoj odnos s Georgesom Batailleom, kojeg je upoznao godinama prije na Hegelovim seminarima. Taj se odnos nastavio nakon formiranja Critique i doveo je do Weilovog angažmana u časopisu. Tijekom tog razdoblja obranio je doktorsku disertaciju na Sorbonni koristeći Logique de la philosophie, kao i vitkog Hegela i Državu kao tekstove. Njegov žiri činili su Jean Wahl, Henri Gouhier, Jean Hyppolite, Maurice Merleau-Ponty i Edmond Vermeil. Sljedećih nekoliko godina Weil će biti aktivan u pariškim filozofskim i intelektualnim krugovima, organizirajući brojne konferencije, sudjelujući na seminarima, pišući članke. Također je tijekom tog razdoblja Weil počeo predavati, posebno kao instruktor na Ecole Pratique des Hautes Etudes. Uspio je osigurati ulazak u francusko visoko obrazovanje kao Maître de Conférences (mlađi profesor) i pronašao je svoje prvo stalno mjesto na Sveučilištu u Lilleu. S 52 godine Weil je konačno dobio sigurnost na redovnoj poziciji. Tijekom sljedećih nekoliko desetljeća Weil će objaviti druge dvije velike knjige koje su upotpunile njegov sustav, Philosophie politique i Philosophie morale. Uz to će objaviti knjigu koja se bavi Kantom, Problèmes Kantiens, a na poticaj svojih učenika dvije zbirke njegovih članaka i kraćih radova, Essais et Conférences I (1970) i ​​II (1971). Tijekom tog vremena njegova je pozicija priznatog javnog intelektualca rasla, jer je objavljivao u međunarodnim časopisima, održao brojne međunarodne konferencije i bio gostujući profesor u Sjedinjenim Državama. Godine 1968., nakon 12 godina u Lilleu, Weil je preuzeo poziciju na Sveučilištu u Nici i on i njegova supruga preselili su se na jug Francuske. Weil je trebao biti aktivan do svoje smrti, održavši završnu konferenciju o Hegelu samo nekoliko mjeseci prije njegove smrti 1. veljače 1977. u svom domu u Nici.

Priznanje
Tijekom svog života Weil je bio i nadaleko poznat i široko priznat javni intelektualac. Bio je jedan od filozofa odabranih za sudjelovanje na UNESCO-vom simpoziju o demokraciji, uz John Dewey, Henri Lefebvre, C. I. Lewis, Richard McKeon i druge.[7] Sudjelovao je i na čuvenom kolokviju u Royaumontu koji će biti jedan od prvih susreta između novo-samosvjesno analitičke i kontinentalne filozofske škole. Na ovom sastanku bili su prisutni filozofi uključujući P. F. Strawsona, Chaima Perelmana, J. L. Austina, Mauricea Merleau-Pontyja, W. V. Quinea i Jeana Wahla.[8] Uz odabir među takvim misliocima, Weil je također bio počašćen nizom uglednih nagrada. Godine 1965. proglašen je chevalierom francuske Légion d`Honneur, 1969. dobio je počasni doktorat na Sveučilištu u Münsteru. Godine 1970. izabran je za člana Američke akademije znanosti i umjetnosti, a 1975. za člana francuske Académie des Sciences Morales et Politiques de l`Institut de France. Ostale počasti uključuju brojne počasti i posebna izdanja recenzija i časopisa koji slave njegov rad.

Filozofsko djelo
Analize Weilovog rada često razdvajaju njegovu praktičnu filozofiju i njegovu teorijsku filozofiju.[9] Slijedeći ovu tradicionalnu distinkciju uvelike naslijeđenu od Kanta, vidimo najpotpuniji izraz njegove teorijske filozofije u njegovoj Logique de la philosophie, a onu njegove praktične filozofije u njegovoj Philosophie politique i Philosophie morale. Ova je razlika, međutim, varljiva, jer, kao što se vidi u svim ovim djelima, kao iu njegovim brojnim člancima i kritičkim studijama, razlika se čini mnogo manje jasnom, a ove dvije strane njegova filozofskog projekta međusobno se informiraju i djeluju unisono. Ipak, postoje značajne razlike između dviju strana Weilove filozofije....
70311365 Hegel i drzava - Eric Weil

LimundoGrad koristi kolačiće u statističke i marketinške svrhe. Nastavkom korišćenja sajta smatramo da ste pristali na upotrebu kolačića. Više informacija.