Cena: |
Želi ovaj predmet: | 2 |
Stanje: | Nekorišćen |
Garancija: | Ne |
Isporuka: | AKS BEX City Express Pošta DExpress Post Express Lično preuzimanje |
Plaćanje: | Tekući račun (pre slanja) PostNet (pre slanja) Ostalo (pre slanja) Lično |
Grad: |
Beograd-Stari grad, Beograd-Stari grad |
Godina izdanja: 2008
ISBN: 978-86-7494-108-9
Autor: Domaći
Jezik: Srpski
METATEORIJSKE OSNOVE KVALITATIVNIH ISTRAŽIVANJA
Priredio - Dušan Stojnov
Izdavač - Zepter Book World, Beograd
Godina - 2008
276 strana
21 cm
Edicija - Biblioteka Multiversa
ISBN - 978-86-7494-108-9
Povez - Broširan
Stanje - Kao na slici, tekst bez podvlačenja
SADRŽAJ:
Uvod
DUŠAN STOJNOV - Brojevi i reči
SVETOZAR SINĐELIĆ - Neizbežnost metafizike u nauci
PETAR JEVREMOVIĆ - Duša i metod
GORDANA JOVANOVIĆ - Socijalna epistemologija kvalitativnih istraživanja
VIVIJEN BER - Doprinos feminističkih istraživanja razvoju kvalitativnih metoda: „meki“ podaci umesto ,,čvrstih“ činjenica
DUŠAN MARINKOVIĆ - Infrastruktura kvalitativnih istraživanja: ogled iz sociologije znanja
IVANA SPASIĆ - Govor, jastvo i ritual: metodološke implikacije Gofmanovih sociolingvističkih istraživanja
NADA SEKULIĆ - Preispitivanja kvalitativne metodologije i istraživačkih praksi u antropologiji (na primeru dela „Hrizantema i mača Rut Benedikt)
VLADIMIR DŽINOVIĆ - Genealogija i obrazovanje i za kritičkog subjekta
JELENA PAVLOVIĆ - Istraživač kao sagovornik: uvažavanjem priča do transformacije praksi
DANIJELA PETROVIĆ - Akciono istraživanje - neka teorijska i praktična pitanja
`Tokom marta 2008. godine, u organizaciji Instituta za pedagoška istraživanja, prvi put je u našoj sredini održan naučni skup u celosti posvećen kvalitativnim istraživanjima. Tema je bila inspirativna, a izlaganja u isto vreme informativna i provokativna. Obilje radova koji su tokom ovog skupa predstavljeni samo se nametnulo kao građa za neku ili neke knjige koje se na osnovu pomenutih izlaganja mogu prirediti. Zbog toga je pojava ovog zbornika radova prirodan nastavak napora da se rasprave o kvalitativnim istraživanjima, do pre nekoliko godina retke na našim prostorima, sakupe i predstave na način koji će ostaviti dublji trag od prethodno održanog skupa.
S obzirom na to da su istraživanja na ovu temu nova u nas njihovo izlaganje još uvek nije formalizovano i ujednačeno u toj meri da čitalačka javnost može da očekuje jasne standarde pisanja i prikazivanja. Shodno tome, radovi koji su knjigom obuhvaćeni prilično su heterogeni. Oni se razlikuju po pretenzijama, dužini, stilu pisanja, naučnim oblastima kojima pripadaju autori, standardima navođenja korišćene literature i verovatno po mnogim drugim svojstvima.
S druge strane, pak, uprkos nabrojanim različitostima koja obrazuju pomenutu heterogenost, začuđujuće je koliko su u isto vreme ovi radovi – homogeni. Bez obzira da li su njihovi autori filozofi, sociolozi, psiholozi ili pedagozi, poruke u knjizi su slične i nedvosmisleno jasne: kvalitativna istraživanja predstavljaju neizbežni alat u uobličavanju slike koju različite (društvene) nauke nastoje da iscrtaju. Njihova primena u naučnim istraživanjima je potrebna i neizbežna. Ali povrh svega, neizbežno je i temeljito preispitivanje metateorijskih postavki nauke na koje upotreba kvalitativnih istraživanja obavezuje naučnu zajednicu.
U nadi da će iznesena teza biti prihvatljiva za čitalačku publiku koja pokazuje interesovanja za oblast kvalitativnih istraživanja, ovu knjigu ostavljamo njenom kritičkom sudu. (Dušan Stojnov)`
Ako Vas nešto zanima, slobodno pošaljite poruku.
Vivien Burr