Cena: |
Želi ovaj predmet: | 13 |
Stanje: | Novo |
Garancija: | Ne |
Isporuka: | Post Express Lično preuzimanje |
Plaćanje: | Pouzećem Lično |
Godina izdanja: 2016
ISBN: 978-86-7102-538-6
Autor: Domaći
Jezik: Srpski
U knjizi je sabrano deset studija koje se bave ključnim filozofskim, ekonomskim i političkim fenomenima naše civilizacije. Razrađuju se teme političke zajednice, utopije, oblikovanja modernih filozofsko-političkih pogleda na svet, principa filozofije individualizma, spora između Kejnza i Hajeka u svetlu globalne ekonomske krize, funkcionisanja Evropske unije kao političke i ekonomske interesne zajednice, željenim i neželjenim posledicama reformi u okviru evrointegracija.
Autorov pristup je polifon i višedimenzionalan, budući da istovremeno ulaze u probleme nekoliko naučnih disciplina koje se uzajamno preklapaju: politiku, ekonomiju i metodologiju. Dragan Lakićević pokazuje u kojoj meri je socijalna evolucija jedan povezan proces i kako zapravo određene bitne socijalne teme nikada ne gube na aktualnosti (pitanje socijalne pravde, političke moći, racionalne uprave, raspodele)... Autorovo izlaganje je jasno, koncizno, ubedljivo i ilustrovano adekvatnim primerima. Raspon korišćenja literature je izuzetno širok: od klasičnih dela filozofije i ekonomije, do nedavno objavljenih studija koje se odnose na aktualna ekonomsko-politička dešavanja.
Iz recenzije Dr Miše Đurkovića
Ova monografija počiva na novim i originalnim istraživanjima i predstavlja obuhvatnu sintezu veza između ideologije, političke moći i ekonomske osnove društva. Ona ima tri uzajamno povezane celine i razmatra različite dimenzije pojma politike, ideologije i moći, u kontekstu razvoja evropske civilizacije.
Iz recenzije Ilije Vujačića
Posebnu aktualnost nose tekstovi o protivrečnim političkim i ekonomskim tendencijama unutar procesa koji se udvijaju danas u Evropskoj uniji. U tom smislim da predloženi rukopis predstavlja originalnu sintezu dubinskih uvida u karakter modernih društava, kao i mesta Srbije u tim procesima.
Iz recenzije Zorana Avramovića
Dragan Lakićević:
Dragan D. Lakićević (1952) je do sada objavio stručne knjige: Ogled o ustanovama slobode (1994, 2001), Filozofski izvori političkog mesijanstva (1994), O haosu i bezumlju (1996), Arhipelag Balkan (2002, 2007), Metoda i politika (2003), Globalizam i terorizam (koautor D. Nikoliš, 2007), Teoretičari liberalizma (koautori I. Vujačić, B. stojaniović, 2007, 2009).
Preveo je četiri knjige Karla Popera (Objektivno saznanje, Pretpostavke i pobijanja, Lekcija ovog veka, Traganje za boljim svetom) i Predavanja iz filozofije, ekonomije i politike Fridriha fon Hajeka.
Autor je mnogobrojnih studija i eseja u filozofskim, ekonomskim i književnim časopisima. Područja njegovih profesionalnih interesovanja su istorija filozofskih i političkih ideja, metodologija i savremene ekonomske teorije. U novije vreme bavi se paralelno i književnim radom, pa je pod pseudonimom Gordin Lakas objavio sledeće naslove: Gradovi i druge priče (2007), Spidijeva filozofija (2010) i Adresar (2015).