Cena: |
11.800 din
(Predmet je prodat)
|
Stanje: | Kolekcionarski primerak |
Garancija: | Ne |
Isporuka: | Post Express Lično preuzimanje |
Plaćanje: | Tekući račun (pre slanja) Lično |
Grad: |
Novi Sad, Novi Sad |
Materijal: Kombinovano
Originalnost: Original
Kulturno dobro: Predmet koji prodajem nije kulturno dobro ili ovlašćena institucija odbija pravo preče kupovine
Detaljno stanje: Vrlo dobro
Stara ćirilična pisaća mašina CONTINENTAL 340 (1937)
U originalnom zaštitnom drvenom koferu.
Proizvođač: `Wanderer Werke AG`
Fabrika “Wanderer Werke AG” proizvodila je standardne, kancelarijske pisaće mašine već više od 25 godina kada je 1929. godine izbacila svoju prvu malu, portabl pisaću mašinu. Pod popularnim nazivom “Kleine Continental” (Mali Kontinental), mašina je, iako dizajnirana kao prenosiva, korišćena i kao kancelarijska mašina, posebno u manjim kompanijama sa malo prepiske. U svoje vreme, mašina je bila vrhunski model, pisala je u dve boje i ima podesive margine. Napravljena je veoma kvalitetno, i omogućavala je brzo kucanje – u jednom testu dostigla je brzinu pisanja od preko 160 znakova, kao i kompjuterska tastatura.
Proizvodila se u različitim verzijama, a ovaj primerak je verovatno verzija W50, bez levog dugmeta za okretanje valjka, koja se proizvodila od 1936. do 1938. godine.
Proizvodnja je prekinuta 1948. godine.
Prema serijskom broju: R 173779 (nalazi se na zadnjem delu mašine i ispod desne strane kolica) mašina je proizvedena 1937. godine.
Natpisi su morali da budu prebojeni, ali su tragovi još uvek uočljivi:
Na zadnjem nosaču hartije: Continental
Na levoj strani poklopca slova: duplo W ( za `Wanderer Werke`)
Na desnoj strani poklopca slova: CONTINENTAL 340
Na okviru ispred razmaknice: WANDERER WERKE SIEGMAR-SCHÖNAU
Dimenzije mašine:
Visina: 11,5 cm
Dužina: 29 cm
Širina: 28 cm
Dimenzije kofera:
Visina: 14 cm
Dužina: 33 cm
Širina (bez drške): 32 cm
Ukupna težina: 6 kg
Mašina je delimično rasklopljena i očišćena.
Tastatura je srpska ćirilica, sa 43 tipke u četiri reda (12+11+11+9) i 86 znakova .
Mašina koristi standardnu dvobojnu traku širine 13 mm (postavljena je nova).
Mašina je u funkcionalnom stanju, i može se koristiti, ali su primetne posledice dugogodišnje (advokatske) upotrebe:
- gumena obloga valjka je morala da se promeni, ali niko danas ne može da napravi identičnu, tako da je postavljena nova, iz tri segmenta, koji se jasno ocrtavaju;
- unutrašnji gumeni valjci koji pridržavaju hartiju su dosta istrošeni, i hartiju treba uvlačiti pažljivije;
- oštećenja boje bila su mestimično neuredno popravljana neodgovarajućom bojom, koja je curila, tako da su svi crni delovi obojeni ponovo, i zato oznake na mašini nisu vidljive;
- poluga za vraćanje kolica okreće valjak za 1 i 3 proreda, 2 proreda preskače;
- nedostaje držać kotura trake sa leve strane.
Drveni kofer je dobro očuvan. Donji deo, na kojem stoji mašina, bio je dosta izgreban, očigledno se mašina koristila i premeštala na njemu. Obojen je, kao i ivice i uglovi kutije, specijalnom bojom. Bravica kofera funkcioniše, ali je ključ izgubljen.
Fabrika „Wanderer Werke“ je bila veliki nemački proizvođač bicikala, motocikala, automobila, kamiona, alatnih i kancelarijskih mašina.
Kompaniju su osnovali u Saksoniji, u mestu Siegmar-Schönau (Zigmar-Šonau) u blizini grada Chemnitz (Hemnic) 1885. godine mehaničari Johann Babtist Winklhofer (Johan Babtist Vinklhofer) i Richard Adolf Jaenicke (Rihard Adolf Jenike) pod prvobitnim imenom „Winklhofer & Jaenicke“. Ime „Wanderer“ (nem. lutalica, putnik) osnivači su izabrali naknadno kao prevod naziva „Rover“ („Rover Cycle Company“), pod kojim je Englez John Kemp Starley (Džon Kemp Starli) tada proizvodio poznate bicikle. Do 1900. godine „Wanderer“ je postao glavni igrač na tržištu bicikla i uveo nekoliko značajnih patenata, između ostalog i prvi nemački bicikl s menjačem. Na prelazu u XX vek fabrika je počela proizvodnju alatnih mašina i motocikala, a 1903/1904. godine i pisaćih mašina pod brendom „Continental“.
1904. godine počela je proizvodnja prve pisaće mašine `Continental-Standard` koju je dizajnirao inženjer Julius Mohns (Julius Mons). Potražnja je brzo porasla, i mašina je proizvođena nekoliko decenija, za koje vreme je izvedeno vrlo malo izmena.
Od 1934. godine „Wanderer Weke“ je najveći proizvođač kancelarijskih mašina u Evropi. 1939. godine fabrika je zapošljavala skoro 10 hiljada radnika.
Razvoj fabrike prekinuo je II Svetski rat. 1946. godine pojedine fabrike spajane su sa fabrikama u državnom vlasništvu, pa je tako fabrika pisaćih mašina kao „VEB Wanderer-Continental Büromaschinenwerk“ pripojena „VEB Mechanik“. Veliki delovi fabrike, koji su tokom rata ostali skoro netaknuti, demontirani su i kao ratna reparacija preneti u Sovjetski Savez.
1948. godine bivši vlasnici i menadžeri kompanije održali su vanrednu skupštinu „Wanderer-Werke AG“ u München, i odlučili da sedište društva iz Chemnitza prebace u München. Od 1949. godine bicikli i mopedi su proizvođeni u mestu Bielefeld (Bilefeld). Proizvodnja automobila nije nikad obnovljena.
1950. godine nastavljena je tradicija proizvodnje kancelarijskih mašina, i uskoro, „Wanderer“ je postao najveći zapadnonemački proizvođač ove vrste opreme.
Da bi se održao korak sa brzim razvojem informacione tehnologije. „Wanderer“ je pokušao da dizajnira opremu za obradu podataka, ali taj pokušaj nije imao većeg uspeha.
Velik deo društva održavao se kreditima, koji su uzimani ne samo od banaka već i od podružnica međusobno, što nije moglo dugo trajati. Stečajni postupak otvoren je u junu 2010. godine.
(121/42-I-kp/1391)