pregleda

ODEVANJE GRANIČARA VOJNE KRAJINE u XVIII i XIX veku


Cena:
2.890 din
Želi ovaj predmet: 5
Stanje: Polovan bez oštećenja
Garancija: Ne
Isporuka: BEX
Pošta
DExpress
Post Express
Lično preuzimanje
Plaćanje: Tekući račun (pre slanja)
PostNet (pre slanja)
Ostalo (pre slanja)
Pouzećem
Lično
Grad: Novi Sad,
Novi Sad
Prodavac

H.C.E (5803)

PREMIUM član
Član je postao Premium jer:
- ima 100 jedinstvenih pozitivnih ocena od kupaca,
- tokom perioda od 6 meseci uplati minimum 20.000 dinara na svoj Limundo račun.

99,84% pozitivnih ocena

Pozitivne: 9668

  Pošalji poruku

Svi predmeti člana


Kupindo zaštita

Godina izdanja: Ostalo
ISBN: Ostalo
Autor: Domaći
Jezik: Srpski

Lepo očuvano
Korice kao na slici

Autorka Desanka Nikolić

Izdavač: Srpska akademija nauka i umetnosti
Biblioteka: Srpski etnografski zbornik
Godina: 1978
Broj strana: 216, 10 presavijenih listova s tablama : ilustrovano
Format: 24x17
Povez: broširan



Đesanka Nikolić, Odevanje graničara Vojne krajine u XVIII i XIX veku. Srp­ ski etnografski zbornik, knjiga 91, Srp­ ska akademija nauka i umetnosti, Beo­ grad 1978, 216 str. + 10 tabla.
U historijskoj sudbini naših naro­ da Vojna je krajina bila značajna ne samo zbog toga što je predstav­ ljala jedinstveno vojno-obrambeno ustrojstvo (na granici austrijske i turske imperije), već i utoliko što je stanovništvu koje se u njoj na­ lazilo nametnula određeni način ži­ vota. Bez obzira na različito etničko porijeklo i raznovrsne kulturne tra­ dicije graničari su razvili specifični oblik svakodnevnog života i kulture, kojim su se razlikovali od svojih vojno-neobveznih susjeda, »paora«. U svim konotacijama od kojih se taj amalgam života sastojao odijeva­ nje je predstavljalo jednu od pre­ poznatljivih oznaka, i kao takvo izazvalo interes autorice ove studije, a zatim i snagu da se upusti u istra­ živanje fenomena kojem su staze spoznavanja bile još posve neras- krčene.

Nametnuvši
odevanje naoružanog graničarskog življa, shvaćeno u celini, pre svega rekonstruišemo, a zatim proučimo njegove osnovne tipske i stilske osobine da bismo utvrdili u kojoj meri su ga isticale kao specifični, graničarski vid oblačenja«
Desanka Nikolić ga je ipak pro­ storno i vremenski ograničila. Iako se Vojna krajina prostirala od jad­ ranskog zaleđa do Moldavije u Ru­ munjskoj, autorica je svoje istraži­ vanje usmjerila samo na zapadni dio, koji se nalazio unutar granica današnje Jugoslavije. Također se u vremenskom smislu opredijelila za kasniji, mirniji i organiziraniji pe­ riod 18. i 19. st., dotičući ranije raz­ doblje (od sredine 16. st. nadalje) samo toliko koliko je bilo potrebno
da bi se shvatio kontinuitet nekih pojava.
Zadatak je bio složen i, kao i uvijek kada se radi o rekonstruk­ ciji, delikatan, zahtijevajući u raz­ m atranju izvora i donošenju zaklju­ čaka krajnji znanstveni oprez. Au­ torica se poslužila doista opsežnom građom: pisanim izvorima (propisi, uredbe, sudski spisi, kronike, novin­ ski članci), likovnima (od kojih su osobito dragocjeni bakrorezi M artina Engelbrechta), materijalnim ostaci­ ma, najviše sačuvanim u bečkim muzejima), pa i odrazu u usmenom stvaralaštvu. Stoga i sam popis iz­ vora, skupljenih ovdje na jednom
mjestu, predstavlja značajan dopri­ nos ove studije i nezamjenljivo po­ magalo svakom budućem istraži­ vačkom poslu.
Odijevanje vojnika bilo je regu­ lirano naredbama. Ali, budući da se vojska Vojne krajine sastojala i od seoskog stanovništva čiji su muški članovi bili gotovo doživotno i vojni obveznici, domaće se odijelo mije­ šalo s vojničkim. To je autorici o- mogućilo da prati proces interakcija između vojničke i narodne odjeće, prožimanje jednog i drugog kom­ pleksa u određenom razdoblju. Zbog toga je prikazivanje i podijeljeno na nekoliko perioda (do 18. st.; prva polovica 18. st.; druga polovica 18. st.; početak 19. st; period francus­ ke okupacije 1809—1813; te od 1813. do razvojačenja 1881. g.), koji su
predstavljala bitna poglavlja u ži­ votu Vojne krajine. U svim su se tim periodima nošnja i vojna uni­ forma međusobno preplitale, pa je ».. . danas teško razlučiti gde na
147 prikazi i kritike
pojedinim haljecima počinje unifor­ ma, a gde se završava nošnja i ob­ ratno« (str. 196). U knjizi je poka­ zano i koliko je odjeća i oružje bilo graničarima simbol njihova socijal­ nog statusa, te izraz junačke časti. Tako je npr. pokušaj drastičnijeg miješanja vojnih vlasti nametanjem nekih novih elemenata odjeće bio i jedan od uzroka pobuna (ličko- -brinjska te severinska buna).
Da bi kompleks graničarske od­ jeće (a posredno i taj specifičan ži­ vot) što potpunije osvijetlila, auto­ rica je prikazivanje odijevanja u 18. i 19. st. završila zanimljivim poglavljem u kojem je iznijela re­ zultate svoga terenskog istraživanja 0 tragovima graničarskog odijevanja 1 njihovim odjecima u svijesti da­ našnjeg stanovništva predjela neka­ dašnje granice.
Opsežna građa kojom je autorica uspješno ovladala možda je dijelom uzrok što njezina studija u svojim konačnim zaključcima nije dovoljno pregledna. No, bio je to pionirski posao u kojem se valjalo snalaziti unutar različitih struka. Stoga se i knjiga Desanke Nikolić može ozna­ čiti kao multidisciplinarna: svojim rezultatima ona je doprinos ne samo etnologiji već i historiografiji i voj­ nim znanostima, posebno povijesti uniformi.


Graničari vojna krajina krajna istorija srba odeca tradicionalna kultura odore materijalna civilizacija istorija privatnog života
...

Skuplje knjige možete platiti na rate.

International shipping
Paypal only
(Države Balkana: Uplata može i preko pošte ili Western Union-a)

1 euro = 117.5 din

For international buyers please see instructions below:
To buy an item: Click on the red button KUPI ODMAH
Količina: 1 / Isporuka: Pošta / Plaćanje: Tekući račun
To confirm the purchase click on the orange button: Potvrdi kupovinu (After that we will send our paypal details)
To message us for more information: Click on the blue button POŠALJI PORUKU
To see overview of all our items: Click on Svi predmeti člana

Ako je aktivirana opcija besplatna dostava, ona se odnosi samo na slanje kao preporučena tiskovina ili cc paket na teritoriji Srbije.

Poštarina za knjige je u proseku 133-200 dinara, u slučaju da izaberete opciju plaćanje pre slanja i slanje preko pošte. Postexpress i kurirske službe su skuplje ali imaju opciju plaćanja pouzećem. Ako nije stavljena opcija da je moguće slanje i nekom drugom kurirskom službom pored postexpressa, slobodno kupite knjigu pa nam u poruci napišite koja kurirska služba vam odgovara.

Ukoliko još uvek nemate bar 10 pozitivnih ocena, zbog nekoliko neprijatnih iskustava, molili bi vas da nam uplatite cenu kupljenog predmeta unapred.

Novi Sad lično preuzimanje ili svaki dan ili jednom nedeljno zavisno od lokacije prodatog predmeta.

Našu kompletnu ponudu možete videti preko linka
https://www.kupindo.com/Clan/H.C.E/SpisakPredmeta
Ukoliko tražite još neki naslov koji ne možete da nađete pošaljite nam poruku možda ga imamo u magacinu.
Pogledajte i našu ponudu na limundu https://www.limundo.com/Clan/H.C.E/SpisakAukcija
Slobodno pitajte šta vas zanima preko poruka. Preuzimanje moguce u Novom Sadu i Sremskoj Mitrovici uz prethodni dogovor. (Većina knjiga je u Sremskoj Mitrovici, manji broj u Novom Sadu, tako da se najavite nekoliko dana ranije u slucaju ličnog preuzimanja, da bi knjige bile donete, a ako Vam hitno treba neka knjiga za danas ili sutra, obavezno proverite prvo preko poruke da li je u magacinu da ne bi doslo do neprijatnosti). U krajnjem slučaju mogu biti poslate i poštom u Novi Sad i stižu za jedan dan.

U Novom Sadu lično preuzimanje na Grbavici na našoj adresi ili u okolini po dogovoru. Dostava na kućnu adresu u Novom Sadu putem kurira 350 dinara.
Slanje nakon uplate na račun u Erste banci (ukoliko ne želite da plaćate po preuzimanju). Poštarina za jednu knjigu, zavisno od njene težine, može biti od 133-200 din. Slanje vise knjiga u paketu težem od 2 kg 250-400 din. Za cene postexpressa ili drugih službi se možete informisati na njihovim sajtovima.
http://www.postexpress.rs/struktura/lat/cenovnik/cenovnik-unutrasnji-saobracaj.asp

INOSTRANSTVO: Šaljem po dogovoru, ili po vašim prijateljima/rodbini ili poštom. U Beč idem jednom godišnje pa ako se podudare termini knjige mogu doneti lično. Skuplje pakete mogu poslati i po nekom autobusu, molim vas ne tražite mi da šaljem autobusima knjige manje vrednosti jer mi odlazak na autobusku stanicu i čekanje prevoza pravi veći problem nego što bi koštala poštarina za slanje kao mali paket preko pošte.

Ukoliko kupujete više od jedne knjige javite se porukom možda Vam mogu dati određeni popust na neke naslove.

Sve knjige su detaljno uslikane, ako Vas još nešto interesuje slobodno pitajte porukom. Reklamacije primamo samo ukoliko nam prvo pošaljete knjigu nazad da vidim u čemu je problem pa nakon toga vraćamo novac. Jednom smo prevareni od strane člana koji nam je vratio potpuno drugu knjigu od one koju smo mu mi poslali, tako da više ne vraćamo novac pre nego što vidimo da li se radi o našoj knjizi.
Ukoliko Vam neka pošiljka ne stigne za dva ili tri dana, odmah nas kontaktirajte za broj pošiljke kako bi videli u čemu je problem. Ne čekajte da prođe više vremena, pogotovo ako ste iz inostranstva, jer nakon određenog vremena pošiljke se vraćaju pošiljaocu, tako da bi morali da platimo troškove povratka i ponovnog slanja. Potvrde o slanju čuvamo do 10 dana. U 99% slučajeva sve prolazi glatko, ali nikad se ne zna.

Ukoliko uvažimo vašu reklamaciju ne snosimo troškove poštarine, osim kada je očigledno naša greška u pitanju.

Predmet: 66950113
Lepo očuvano
Korice kao na slici

Autorka Desanka Nikolić

Izdavač: Srpska akademija nauka i umetnosti
Biblioteka: Srpski etnografski zbornik
Godina: 1978
Broj strana: 216, 10 presavijenih listova s tablama : ilustrovano
Format: 24x17
Povez: broširan



Đesanka Nikolić, Odevanje graničara Vojne krajine u XVIII i XIX veku. Srp­ ski etnografski zbornik, knjiga 91, Srp­ ska akademija nauka i umetnosti, Beo­ grad 1978, 216 str. + 10 tabla.
U historijskoj sudbini naših naro­ da Vojna je krajina bila značajna ne samo zbog toga što je predstav­ ljala jedinstveno vojno-obrambeno ustrojstvo (na granici austrijske i turske imperije), već i utoliko što je stanovništvu koje se u njoj na­ lazilo nametnula određeni način ži­ vota. Bez obzira na različito etničko porijeklo i raznovrsne kulturne tra­ dicije graničari su razvili specifični oblik svakodnevnog života i kulture, kojim su se razlikovali od svojih vojno-neobveznih susjeda, »paora«. U svim konotacijama od kojih se taj amalgam života sastojao odijeva­ nje je predstavljalo jednu od pre­ poznatljivih oznaka, i kao takvo izazvalo interes autorice ove studije, a zatim i snagu da se upusti u istra­ živanje fenomena kojem su staze spoznavanja bile još posve neras- krčene.

Nametnuvši
odevanje naoružanog graničarskog življa, shvaćeno u celini, pre svega rekonstruišemo, a zatim proučimo njegove osnovne tipske i stilske osobine da bismo utvrdili u kojoj meri su ga isticale kao specifični, graničarski vid oblačenja«
Desanka Nikolić ga je ipak pro­ storno i vremenski ograničila. Iako se Vojna krajina prostirala od jad­ ranskog zaleđa do Moldavije u Ru­ munjskoj, autorica je svoje istraži­ vanje usmjerila samo na zapadni dio, koji se nalazio unutar granica današnje Jugoslavije. Također se u vremenskom smislu opredijelila za kasniji, mirniji i organiziraniji pe­ riod 18. i 19. st., dotičući ranije raz­ doblje (od sredine 16. st. nadalje) samo toliko koliko je bilo potrebno
da bi se shvatio kontinuitet nekih pojava.
Zadatak je bio složen i, kao i uvijek kada se radi o rekonstruk­ ciji, delikatan, zahtijevajući u raz­ m atranju izvora i donošenju zaklju­ čaka krajnji znanstveni oprez. Au­ torica se poslužila doista opsežnom građom: pisanim izvorima (propisi, uredbe, sudski spisi, kronike, novin­ ski članci), likovnima (od kojih su osobito dragocjeni bakrorezi M artina Engelbrechta), materijalnim ostaci­ ma, najviše sačuvanim u bečkim muzejima), pa i odrazu u usmenom stvaralaštvu. Stoga i sam popis iz­ vora, skupljenih ovdje na jednom
mjestu, predstavlja značajan dopri­ nos ove studije i nezamjenljivo po­ magalo svakom budućem istraži­ vačkom poslu.
Odijevanje vojnika bilo je regu­ lirano naredbama. Ali, budući da se vojska Vojne krajine sastojala i od seoskog stanovništva čiji su muški članovi bili gotovo doživotno i vojni obveznici, domaće se odijelo mije­ šalo s vojničkim. To je autorici o- mogućilo da prati proces interakcija između vojničke i narodne odjeće, prožimanje jednog i drugog kom­ pleksa u određenom razdoblju. Zbog toga je prikazivanje i podijeljeno na nekoliko perioda (do 18. st.; prva polovica 18. st.; druga polovica 18. st.; početak 19. st; period francus­ ke okupacije 1809—1813; te od 1813. do razvojačenja 1881. g.), koji su
predstavljala bitna poglavlja u ži­ votu Vojne krajine. U svim su se tim periodima nošnja i vojna uni­ forma međusobno preplitale, pa je ».. . danas teško razlučiti gde na
147 prikazi i kritike
pojedinim haljecima počinje unifor­ ma, a gde se završava nošnja i ob­ ratno« (str. 196). U knjizi je poka­ zano i koliko je odjeća i oružje bilo graničarima simbol njihova socijal­ nog statusa, te izraz junačke časti. Tako je npr. pokušaj drastičnijeg miješanja vojnih vlasti nametanjem nekih novih elemenata odjeće bio i jedan od uzroka pobuna (ličko- -brinjska te severinska buna).
Da bi kompleks graničarske od­ jeće (a posredno i taj specifičan ži­ vot) što potpunije osvijetlila, auto­ rica je prikazivanje odijevanja u 18. i 19. st. završila zanimljivim poglavljem u kojem je iznijela re­ zultate svoga terenskog istraživanja 0 tragovima graničarskog odijevanja 1 njihovim odjecima u svijesti da­ našnjeg stanovništva predjela neka­ dašnje granice.
Opsežna građa kojom je autorica uspješno ovladala možda je dijelom uzrok što njezina studija u svojim konačnim zaključcima nije dovoljno pregledna. No, bio je to pionirski posao u kojem se valjalo snalaziti unutar različitih struka. Stoga se i knjiga Desanke Nikolić može ozna­ čiti kao multidisciplinarna: svojim rezultatima ona je doprinos ne samo etnologiji već i historiografiji i voj­ nim znanostima, posebno povijesti uniformi.


Graničari vojna krajina krajna istorija srba odeca tradicionalna kultura odore materijalna civilizacija istorija privatnog života
...
66950113 ODEVANJE GRANIČARA VOJNE KRAJINE u XVIII i XIX veku

LimundoGrad koristi kolačiće u statističke i marketinške svrhe. Nastavkom korišćenja sajta smatramo da ste pristali na upotrebu kolačića. Više informacija.